Hot lijk van.het Parlementslid Powell, j die in üen ballon over de zee werd gevoerd door den wind, is in het Kanaal bjj de, Fransche kust gevonden door een visscher. Hij dreef op den half ondergedompelden ballon. Vódr eenige dagen k wamen twee man* nen in eene herberg aan d'en weg van Marche naar Bastogne, in Belgisch Lp.xemburg, gebruikten iets en verzochten eene zv/are gesloten mand, die rij hadden medegebracht.^ te mogen laten staan, waarna rij vertrokken. Tegen den avond kwam een sla ger met zijn hond binnen. Het dier vloog terstond op de mand toe en begon vervaarlijk te blaffen, ronder zich om lokwoorden of bedreigingen te be kommeren. Mem kreeg argwaan en riep een paar gendarmes: sfën hunner stak zjjn sabel door de mand, een gil weerklonk en men vond een man met een revolver gewapend er in verborgen, die natuurlijk in hechtenis genomen en naar Luik ge- Vacht werd. Zijne twee geuooten is men nog niet ej> het «poor. •In een bilj art-wedstrjjd te Londen werd "Woensdag 11. door zekeren heer Roberts eene serie van 512 ponten gemaakt, waarvan de laatste 327 «punten gomaakt werden nadat de witte bal van het biljart verdwenen was. Bij een brand in de Belgische gemeente Arbespine-Gart, waarbij twee hoeven verbrandden, <ia een zesjarig meisje op het gevaarlijkste oogen- 'hlik naar binnen gedrongen zonder opgemerkt te -worden, om nit het brandende pereeel haar pop te vedden, die zij van St.-Nicolaas had gekregen. Ge lukkig had de zelfopoffering der kleine geen nood lottige gevolgen; het kind kwam behouden nit de vlammen terug, met haar geredden schat in de armen. Do Chineesche zeeplaatsen Haifong es Tallee zijn door een orkaan geteisterd, die het zeewater zoo hoog opjoeg dat het, drie en vier Engelsche mijlen van het strand, zes voet hoog in de huizen stond. Nagenoeg de geheele stad Tallee werd verwoest en meer dan 3000 menschen kwamen om het leven. In de pninhoopen van het Ringtheater te Ween en sloegen nog Donderdag jl., eene week na den brand, de vlammen zoo krachtig omhoog, dat de stoomspuit in werking gesteld moest worden. Hen meende te bespenren dat er ook nog aanvoer van gas in de pninhoopen was, waarna de gasfabriek maatregelen genomen heeft om allen toevoer af te snijden. De giften voor de achtergebleven familiebetrek kingen der omgekomenen en voor het broodeloos geworden personeel van het Ringtheater hebben reeds eene aanzienlijke hoogte bereikt; men hoopt een half millioen bijeen te brengen. Alleen de redactie der „Neno Freie Presse" ontving reeds meer dan 130,000 gulden. Het Parijsch perscomité organiseert voordon 27sten December een voorstelling in de opera ten voor- deele van de slachtoffers van den brand. Een loge zal 1000, een avant-scène 1500 fr. kosten. Daarop aal een bal volgen, waarop men voor 25 fr. (het souper incluis) zal kunnen verschijnen. Den 20sten December zal er in het gezantschapshotel van den Oostenrijkschen gezant een matinée met hetzelfde 'liefdadige doel worden gegeven met medewerking van de dames Krans, Marchesi en Reichemberg en •van Faure, Got", Coquelin, enz. Onder voorzitterschap van den stadhouder van Beneden-Ocvstenrjjk heeft eene commissie maatregelen beraamd ter verbetering van den toestand in alle Weener theaters, dio achtereenvolgens door de com missie geïnspecteerd zullen worden, nadat de direc teuren der theaters plattegronden hebben inge zonden, waarop ook alle gaB- en waterleidingen zijn .aangewezen. Onder cLe aandoenlijke bjjzonderheden welke zich bij de ramp- voordoen, behoort ook het feit dat een hond die gewoon was steeds buiten op zijn meester te waohten, als die zich elders bevond, ook thans zjjn meester blijft verbeiden, hoewel die, helaas 1 ook onder de ongelukkige slachtoffers wordt geteld. De hond wil, hoeveel moeite men zich ook geeft, het terrein niet verlaten en doet or nu en dan ha* akeligst gehuil hooren. KOLONIËN. BATAVIA, 14 November. De weersverandering E'aar welke zoolang ver langd was, eindelijk geko.men. In de laatste dagen zijn bier te iTqtavia eenige flinke regenbuien ge vallen en de atmosfeer js daai'door aanmerkelijk opgefrisc't. Men mag verwachten dat dit op den gezondheidstoestand £en gunstigen invlopd zal uit- Bn-rr I „-jimmy, i m i imiw. li.üt oefenen en dat wij eerlang voorgoed bevrijd zullen worden van de cholera, die, hoezeer Bterk vermin derd, toch in do laatste week bepaaldelijk ouder Europeanen nog eenige slachtoffers heeft gemaakt. Blijkens de door de Regeering in de Javasche Courant gepubliceerde rapporten is West-Java dat in de laatste jaren zoo bjj uitstek het hoekje vormde waar de slagen vielen thans bjj lange na niet zoo erg getroffen als aadere streken der Kolonie. Uit Bandjermasaing wordt dato 31 October aan de „Locomotief" geschreven dat de cholera er herig woedt. Dageljjk8 stierven p. m. 35 personen; ook onder de Europeanen maakt de ziekte veel offers. In de Vorstenlanden gaat geen week schier voorbjj, of de bladen uit die streken brengen nieuwe ver halen van roof en moord. De resident van Solo, de heer Jeekel, zal, naar men mededeelt, in Dec. a. s. met verlof wegens ziekte naar Europa gaan. Hen hoopt daar algemeen dat de Regeering, bjj de keuze van een opvolger, bepaaldeljjk zal letten op geschiktheid tot het nitroeien van het roaverswezen, die kanker der Vorstenlanden. Uit Atjeh valt weinig te berichten. Veel regen. Te Kotta Radja nadert de muur, waarmede men onze versterking omringt, zjjne voltooiing. Door den qonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Department. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegena ziekte, aan het lid in den raad van justitie te Batavia mr. A. A. De Vriea. Ontheven: Eervol, van de hem opgedragen werkzaamheden by den burgerlyken veeartaenijdienst de geëxamineerde veearts C. A. Kühler. Ontslagen: Eervol, nit zijn betrekking, w. ziekte, de commies der Sde klasse bij den Post- en Telegraafdienst J. C. Pietersz. Benoemd: By den Waterstaat en's Lands Burgerlijke Open bare Werkentot opzichter der eerste klasse P. E. Austermann, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot opzichter der 2de klasse, J. W. Van de Graaff, Mas Aboekassan Atmodirono en G L. Harms; tot opzichter der 8de klasse W. L. De Wilde en C. J. Cohen. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van justitie, de ambtenaar voor de rcchterlyke macht mr. A. Nuhout Van der Veen. Ter beschikking van den dir. van binnen], bestuur, ten einde deel te nemen aan den cursus van afd. A der Landbouwschool to Buitenzorg, de ambtenaar voor den bnrg. dienst H. G. Hcyting, thans ter beschikking van den algem. secretaris. Departement tan Oorlog. T ergnnd: Aan den van het leger in Ned.-Indië gedetacheerden laten luitenant, thans rit meester der cavallerie, G. J. Yssel de Schepper, wegens ziekte, naar Nederland terng te keeren. Overgeplaatst: De 1ste luit. kwartierm. Le Ruttenaar Samarangde 2de luit. kwartierm. Struyvenberg naar Salatiga; de offs. van gez. Walraven naar Soerabaia en C'obn naar Welte vreden; de 1ste luit der inf. Aitton en de 2de luit. der inft. Van Geuns naar Atjeh- Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit Zr. Ma. militairen dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infan terie J. A. D. C. Van Rhyn. Bevorderd: Tot majoor bij bet wapen der infanterie, de kapitein jhr. J. J. Sandberg. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Bandjermassing" op Zr. Ma. st. „Atjeh" de off. van gez. 2de kl. H. A. Beekman en zulks met intrekking zijner over plaatsing op Z. Ms. st. „Padang." Van Zr. Ms. at. „Kiouw" op Zr. Ms. st. „Padang" de off. van gez. 2de kl. dr. J. E. L. Kraft. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Atjeh" de adelborst lste kl. F. De Haan. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Water geus" als lste off. de luit. ter zee lste kl. D. Hordijk. Van Zr. Ms. st. „Watergeus" op Zr. Ma. at. „Banka" als lste off. de luit. ter zee lste kl. H. O. Feith. Van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. „Palembang" de luit. ter zee 2de kl. J. Hertog. Vergunning verleend: Om te repatfiëeren aan den luit. ter zee 2de kl. G. A. De Cocq. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. J. F. Swart en A. W. Heukelom, Batavia. H. J. G. W. Benschop en M. L. Eckhout, Djocdja. W. M. J. Visser en P. De Vries, Batavia. J. Sncider en J. Dammers, Batavia. BEVALLEN. G. M. Maslhoff geb. barones Van Reede Van Oudtshoorn, Koeningan, Z. A. C. Clans geb. Verhoeff, Soerabaia, D. J. F. De Bruin geb. Bommesyn, Willem I, Z. E. L. A. Van Vliet geb. Dumans, Amsterdam, Z. L. C. Ten Cate geb. Schrijn, Tjampea, D. Mevr. Hoogenboom geb. Goedewagen, Padang, Z. Mevr. Kits Van Heyningen geb. Depmer, id., Z. F. D. Van Mourik geb. Meyer BodjoDegoro Z. C. E. Scheltu» geb. Johannes, Djocdja, D. B. H. Steur geb. Knipcr, Bandjcrm., Z. Mevr. Bode geb. Derks Soerabaia, Z. C. C. A. Van Lookeren geb. Muller, Samarang, D. J. W. F. Boerema geb. Van Gelder, Bandong, Z. J. A. P. Van Rhijn geb. Kist, Manondjaja, Z. M. Heil geb. Wittich, Soerabaia, Z. Mevr. Kievits, id., Z. L. P. Schreuder geb. Vermandei, id., D. H. W. A. Swaving geb. Bakkers, Rembang, Z. G. Fonrnier geb. v. d. Bijl, Tegal, D. J. H. De Vreede geb. Tier, Muntok, D. Mevr. Bommezijn geb. Quack, Batavia, D. OVERLEDEN. Fr. Butin Bik m. 50 j., Villa Nova. Eenig kind van G. G. Soermondt 8 m., Soerabaia. A. A. Dalkema, vr. 27 j., id. C. J. R. Appelins van Hoboken geb. Doornik, id. C. Geurts geb. Diaz 20 j., Banjoe-Biroc. J. H. Thooft geb. Schas 31 j., Djocdja. Wed. Te Meche- len geb. Persijn, TangeraDg. C. A. Van der Heyden m., Batavia. W. 3. II. Wagenaar k. 11 j. 8. m., Soerabaia. S. Ch. Gabriel k. 22 tn., Molang. H. M. J. Van Ham k. 101/, j., Bandjermassing. R. J. Wegmann27j .Samarang. "JV. F. Altman k. 10 m id. J. A. G. Van Dauren k. 14 m., IJjasdjeer. Mevr. Groeueveld, Deli. Ê.UEGERLÏJIiE STAND VAN LEIDEN, Eerste Hsweliiksafkondiging van 18 December. T. M. Stikvoort jm. 19 j. en J. G. Van der Woerd jd. 18 j. H. Buitendijk wedr. 63 j. en H. Smit jd. £4 j. L. Buskens jm. 23 j. en J. Van der Lelie jd. 30 j. M- Van Blankenstein jm. 27 jen M. Hilversteyn jd. 31 j. BUITENLAND. Fronkryk. In depeches nit Oran wordt gemeld dat een groot aantal opstandelingen zich geschaard hebben onder de vanen van den Sjerif Mohammed el Arbi, die, volgens den Oraneesohen berichtgever van de Temps", in den afgeloopen zomer door de drie maraboets Boe-Amema, Si-Sliman en Si-Kaddoer totr Snltan is uitgeroepen. Naar men zegt, is deze per soon in het zuiden evenzeer gezien als de snltan van Marokko zelf. Hij is zeventig jaar oud, maar nog krachtig en een uitmuntend ruiter. Volgen» berichten bij den bevelhebber te Lalla Marina ont vangen, werd hij door zijn ondsten zoon, Moeley Selim, aangespoord om den standaard van den Pro feet tegen de Franschen op te heffen. Mohammed el Arbi heeft twee andere zoons, Si bel Kiss en Si el Abbas, die evenzeer de zaak der opstandelingen om helsd hebben. De tegenwoordige toestand in heb zuiden der provincie Oran werdt door een hoofd officier van het Fransche leger als volgt beschreven „Na een Teldtocht van twee maanden in het zniden hebben wij gebeurtenissen te wachten, welke een geheel andere gedaante aan de quaestie zullen geven en ons znllen noodzaken, om nieuwe krijgsverrich tingen te ondernemen." Naar aanleiding der vrijspraak van Rochefort zegt de „Figaro" dat daardoor de Tunis-expoditie is gevonnist en dat het van de regeering onhandig was het proces te beginnen. Ronstan was verpletterd. Op de boulevards riepen de courantenjongans „De veroordeeling van Ronstan". De „République" ie woedend en noemt de uitspraak van de jury raadsel achtig. „De uitspraak," zegt ze, „zal zeker niet strekken tot aanmoediging van die agenten van Frankrijk, die zich onze belangen en ons prestige te veel willen aantrekken." Rochefort schrijft in de „Intransigeant": „De gezworenen hebben de mannen, die het bloed van Franschen om geld hebben doen vloeien, en op hoopen lijken millioenen hebben ge stolen, gebrandmerkt zooals zij verdienden gebrand merkt te worden. Hun uitspraak zegt dat de regeering haar plicht niet heeft gedaan, maar ik wel. Ik zal daarin volharden." Daags nadat de jury den heer Rochefort vrij sprak, is de heer Ronstan tot den heer Gamhetta gegaan, met verzoek hem op wachtgeld te stellen, daar hij, door de aandoeningen van het proces, be hoefte had aan rust. Volgens de „Figaro", dia goed ingelicht schijnt te zijn, heeft de president van den Ministerraad den heer Roustan met de meeste onder scheiding ontvangen en hem geantwoord dat hij aan zijn verzoek niet kon voldoen, daar dit den schijn zou hebben alsof de regeering eenig gewicht hechtte aan de praatjes, over den tocht naar Tunis uitge strooid. Toen daarop door den heer Roustan gezegd werd dat hij in geen geval naar Tunis terug wilde, heeft de heer Gambetta eenige dagen uitstel gevraagd voor eene beslissing. Hij meende zelfs den heer Roustan in last te moeten geven, de nadere instruc tion der regeering af te wachten, daar haar besluit, hoe dit ook mocht luiden, niet het voorkomen hebben mocht van ongenade. De commissie der Kamer, belast met het onderzoek van het Fransch-Nederlandeche handels- tractaat, is met haar onderzoek gereed. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Heerenbuis heeft het voorloopig budget zonder beraadslaging aangenomen. Een Amerikaan, van Oostenrjjksche afkomst, zond voor de noodlijdenden te Weenen eerst 10,000 fl. en daarna nog 125,000 fl. De gemeenteraad van Parijs heeft 5000 fr. gezonden. Vereenig'de Staten. Uit Washington wordt bericht dat door de finan- tieele commissie uit den Senaat, na den minister van financiën, den heer Folger, gehoord te hebben es in strijd met zijn gevoelen, een gunstig advies is uitgebracht over het wetsontwerp van den ex- minister Sherman tot uitgifte van 300,000,000 dol lars aan 3 pet. obligation ter aflossing van de 3 pet. De commissie wenscht echter dat de uitgifte beperkt worde tot 200,000,000 dollars. Advocaat Scoville, verdediger van Gniteau, heeft in een beperkten kring een lezing gehouden waarin bjj o. a. zeido dat hij gegronde reden had om te gelooven dat de beschuldigde niet zal leven tot den afloop van het proces: hij denkt namelijk dat Gniteau vermoord zal worden op den weg van het gerechtshof naar de gevangenis. De vergadering nam een motie aan houdende uitdrukking van sym pathie met de familie van Gniteau.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2