inwendige daarentegen geeft blijk dat er met de ruimte en in verband met de betrekkelijke middelen waarover te beschikken was, als 'k ware is gewoekerd. Een roime vestibule geeft rechts toegang tot da benedenzaal, in drie afdeelingen verdeeld, van elkan der door bogen en gordijnen gescheiden. De eerste afdeeling, aan de straatzijde, is als leeszaal uitslui tend voor de leden van „Amicitia" bestemd; de daaropvolgende is de conversatiezaal, welke het daglicht van boven ontvangt, het buffet bevat en in het midden o. a. van eene fraaie ronde canapé, een geschenk van een der leden, is voorzien. De derde afdeeling is de biljartzaal, een ruimte voor vier biljarten aanbiedende, waarvan drie nieuwe van Poulain te Parijs. Elke zaal is flink ingericht en te zamen beslaan ze een oppervlakte van 300 vierk. meter. Ze zijn ieder, als proef, van een haard voorzien. Achter het gebouw heeft men nog een aanmerkelijk open ter rein, dat tot tuin kan worden ingericht en licht aan de achterste zaal geeft. Ter linkerzijde van "deze heeft men de jassen-, toilet- en andere kamers. Een rnime gang voert weer naar voren, waar men opnieuw een jassenkamer aantreft, alsmede een ge- makkeljjke trap, welke naar do bovenzalen leidt. Het allereerst bevindt men zich daar aan de straat zijde in de spreekkamer, welke vervolgens toegang geeft tot de zaal waarin van nu af het „Lees museum" gevestigd zal zijn. Ook deze zaal is ruim (ze beslaat 90 vierk. meter), is van een buffet voor zien en ontvangt het daglicht van de zijde der Breestraat, waar ze trouwens ook uitzicht op geeft. - Langs een corridor komt men achter in het ge bouw tot een zaal voor vergaderingon der leden bestemd en die ook voor eetzaal dienst kan doen. Daaraan grenst de commissarissenkamer. Beide ont vangen het licht van dé tuinzijde en nevens den met tal van kasten voorzienen corridor aldaar be vinden zich alsmede toiletkamers enz. De bovenste verdieping biedt een flinke gelegenheid voor berging aan. Het souterrein is voor woning van den kas telein ingericht, zoomede voor keuken, kelders voor wijnen, bieren en wat dies meer zij. Alles is voor zoo ver dit tot nu mogelijk was, net en blijkbaar met zorg afgewerkt en maakt een bijzonder aangenamen indruk. De heeren W. F. van der Heyden als architect en P. C. De Yrind als aannemer hebben getoond dat zij hunne taak om Leiden een eerste sociëteit te bouwen, met ernst hebben opgevat. Beiden komt o. i. alle eer voor hun arbeid toe. Naar wij vernemen, is het thans verla ten gebouw der sociëteit „Amicitia" aangekocht om er een café en logement van te maken. Wederom had er ten kantore van de assuradeuren De Ruyter en Karstens aan den Stationsweg alhier een sensatieverwekkcnd voorval plaats. Hedenmorgen nl. vervoegden zich aldaar een drietal personen uit de provincie Gelderland, twee hunner in qualiteit als agent en hoofdagent der door gemelde heeren geëxploiteerd wordende veever- zekering-maatschappij, de derde als lid dier maat schappij. Deze personen kwamen hunne sedert lang competeerende gelden opeischen, waartoe een hunner op het kantoor bij den heer De Ruyter werd binnen gelaten, terwjjl de beide anderen in de wachtkamer verbleven. Al heel spoedig ontstond er tusschen de beide eerstgenoemden quaostie, bij welke gelegen heid de heer De Ruyter met een pistool dreigde, hetgeen aanleiding gaf dat de bedreigde luide „moord, moord 1" riep, waarop de wachtenden, zoomede de vrouw van den heer De Ruyter, de heer Karstens en een agent van politie kwamen toeschieten, welke laatste een einde aan het drama maakte. Te Haarlemmermeer is gisternamiddag omstreeks halfvier afgebrand het woonhuis van H. Van Donselaar, hoek Sloterweg en Kruisweg. De brand schijnt door den oven te zijn aangekomen. Een en ander was, zegt men, verzekerd. Door den burgemees ter van Middelburg is bepaald dat hij geen vergunning zal verleenen tot het geven van voorstellingen in den schouwburg, voordat de noodige maatregelen van voorzorg tegep brandgevaar in dat gebouw zullen zijn genomen. Woensdag-morgen is de kruitfabriek van Alzan, in Frankrijk, in de lucht gevlogen. Drie werklieden, die niet ver van daar aan een spoorweg werkten, werden onder het puin begra ven. Een werd er geheel misvormd en dood onder uitgehaald, terwijl do beide anderen hevige kwetsu ren hadden bekomen. Bij het meer Tanganyka, in Middel? Afrika, hebben de inboorlingen het hoofd der Katho lieke zending en nog twee andere daarbij behoo- rende personen, vermoord, naar men zegt uit vrees dat de zendelingen den slavenhandel zouden be lemmeren. De koning en de koningin van Italië hebben 8000 fr. gezonden voor de gezinnen van de slachtoffers bij den Weener brand. Depretis en Mancini gaven 4000 fr. In vier dagen werd aan de „Neue Freie Presse" 114,000 fl. gezonden. Kroonprins Rudolf en zijn echtgenoote deden aan den burge meester van Weenen geld toekomen, ten einde voor kerstboomen voor de weezen te zorgen. Een aantal aanzienlijke personen te Weenen heeft zich tot een „Yrijwilligers-brandweer" gevormd, die in tijd van nood hulp zal verleenen. Nog een student van Schotland wordt vermist; 54 nieuwe namen van vermisten zijn opgegeven; daarentegen bleken 403 verkeerdelijk als vermist te zijn genoemd. Tot de geredden behoort prins Gustaaf van Saksen-Weimar, broeder van prins Edward. In een particulier schrijven uit Weenen wordt het volgende afschuwelijke feit medegedeeld, dat des nachts van den 8sten op den 9den dezer bij den brand heeft plaats gehad, en waarvan de heer Giesrau, secretaris van dien Schouwburg, oogge- tuigo is geweest: Een jonge knaap had zich bij eenige manschappen der brandweer aangesloten, die in den schouwburg binnendrongen. Met een bran denden fakkel in de hand, wierp hij zich op een der lijken, het was het stoffelijk overschot van eene klaarblijkelijk zeer gegoede dame. De ellen deling trachtte haar een diamanten ring van een der vingers te trekkendaar hem dit echter niet spoedig genoeg gelukte, sneed hij met een zakmes den vinger af. Daarop verdween het onmensch. Misschien heeft hij later zijne welverdiende straf in de vlammen gevonden. BUITENLAND. Frankry k. De heer Brisson heeft in de Kamer een besluit van den president voorgelezen, waarbij de buiten gewone zitting als gesloten wordt verklaard. De heer Roozenraad, onder-directeur der „Banque d'Escompte", is benoemd tot commandeur der orde van Karei Hl van Spanje. De heer Rosas, de nieuwe Peruaansche ge zant, heeft een depeche uit Lima ontvangen, waarin aangekondigd wordt dat Pierola zijn ontslag heeft genomen en zich ingescheept heeft naar Europa. Men zegt dat de heer Challemel-Lacour, wiens gezondheid is aangetast, weldra Londen zal ver laten. Er is sprake van dat de heer Tissot hem zal opvolgen, terwijl de heer Noailles den heer Tissot zal vervangen. De Fransche regeering kan over 4 comman deurs-, 8 officiers- en 30 ridderkruisen van het Legioen van Eer beschikken voor de Parijsche tentoonstelling van electriciteit en het congres. De tarwe-oogst van Frankrijk wordt voor 1881 geschat op 95,637,510 hectoliter. Duit«clilaiul. Volgens de „Germania" heeft de afgevaardigde Windthorst gisteren in den Rijksdag een voorstel ingediend, ondersteund door het centrum, de Polen en de Elzassers, om de wet in te trekken ter verhindering van onbevoegde uitoefening van kerke lijke bedieningen van 4 Mei 1874. Groot-Britannië. Lord Kimberley heeft aan 16 inboorlingen van Natal, die wegens hoogverraad na den Zoeloe-oorlog in hechtenis waren genomen, gratie geschonken. Zij hebben een schuilplaats gezocht bij den bisschop van Natal, Colenso. In eene groote bjjeenkomst, waar o. a. de prins van Wale3, lord Granville, lord Salisbury en de markies Yan Lorne tegenwoordig waren, is be sloten een marmeren standbeeld voor den eenigen tijd geleden gestorven Deken van Westminster, den heer Stanley, te doen vervaardigen. Er bestaat plan om op de Theemskade te Londen een monument op te richten voor William Tyndall, den bekenden strijder voor de Kerkher vorming, die o. a. ook het eerst het Nieuwe Testa ment in het Engelsch vertaald heeft en wiens werk bij de officieele Bijbelvertaling groote diensten be wezen heeft. Oostetir.-Hong. Monarchie. In het Huis der Afgevaardigden verklaarde graaf Taaflfe dat een nieuwe wet op de actiën-maatschap- pijen op zjjn laatst in den volgenden herfst zal worden ingediend. Hierbij zou worden uitgegaan van het standpunt dat tot oprichting dier maatschappijen voortaan staatsgoedkeuring niet meer noodig zou zijn. Eene depeche uit Weenen houdt in, dat onder de namen van beambten, die, ten gevolge van den brand van den Ring-schouwburg aldaar stellig zullen ontslagen worden, ook die van den politie-directeur dier hoofdstad, den heer ridder Yon Marx, voorkomt, van wien bij dien brand moet gebleken zijn dat hij voor de op hem rustende taak bij zoodanige cata- strophen niet berekend is. Intusschen wordt thans het vroeger bericht officiëel gelogenstraft, dat aan den opper-hofmeester, vorst Von Hohenlohe, 's keizers ontevredenheid daarover zou uitgedrukt zijn, dat hij daags na den brand van den Ring-schouwburg aan den directeur Janner zijne deelneming betuigd heeft. Voorts is de geheelo binnenruimte van den schouwburg gedesinfecteerd. In het parket, in de ruimte van het tooneel en in de toiletkamer brak opnieuw brand nit, doch werd spoedig gebluscht. ïelegrammea. WASHINGTON, 16 December. Het Huis van Vertegenwoordigers heeft besloten den 21 sten Dec. tot 5 Januari uiteen te gaan. Ter zitting van het hof zeide Guiteau gis teren dat hij hoopt dat de gezworenen gezond mogen blijven, want zij zijn eerlijke en verstandige mannen, en het zou een groot ongeluk zijn indien hun iets kwaads mocht overkomen. Het getuigen verhoor met betrekking tot zijn geestestoestand werd voortgezet en' leverde weder walgeljjke inci denten op gelijk aan al de vorigende beschuldigde beleedigde nl. op de grofste wijze de advocaten zoowel als zijne zuster. MARSEILLE, 16 December. Men verwacht eiken dag een gevecht met de marabouts, wier aanval tegen het noordoostelijk deel der provincie gericht is. Bij dit vooruitzicht is de organisatie der troepen bespoedigd, maar de kameelen, die het eerst noodig zijn tot het vervoeren, ontbreken. Yan de driedui zend, die verwacht worden, zijn in Algerië niet meer dan vijftienhonderd te verkrijgen. Enkele colonnes, die tot dus verre observatie-dienst deden, zullen aan het gevecht deelnemen. De sherif van Mador- ghas oefent een bijzonder grooten invloed uit op den sultan Marokko, die hem zeer vreest en aan de overheid last heeft gegeven de Fransche troepen goed te ontvangen als zij over de grenzen komen. LEIDEN, 1"7 December. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 5den December 11.-betreffende de regeling der garnizoensindeeling van het leger. In de tabel der garnizoenen komen voor: Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, Helder, Hoorn, Leiden, Naarden, Schoonhoven, Amersfoort, Arnhem, Assen, Deventer, Doesburg, Groningen, Harderwijk, Kam pen, Leeuwarden, Nieuwersluis, Utrecht, Bergen- op-Zoom, Breda, Brielle, Dordrecht, Geertruidenberg, Gorkum, Hellovoetsluis, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Nijmegen, Venloo, Ylissingen en Willemstad. Uit deze tabel blijkt o. a. tevens dat te Leiden garnizoen zullen hebben twee bataillons infanterie (zonder staf) en van de veld-artillerie de staf van een afdeeling (niet van een regiment) alsmede twee batterijen. Haarlem zal daarentegen krijgen een staf van een regiment en drie bataillons infanterie, een veld-escadron en een depot-escadron cavalerie; terwijl Gouda als garnizoensplaats wordt opgeheven, en Delft alleen den staf van een regiment en vier com pagnieën vestingartillerie, een compagnie werklieden en tot 1 October 1884 een cursus-compagnie onder wijs zal herbergen. In de zitting der Tweede Kamer van heden zijn bij hoofdstuk Y verschillende amendementen aangenomen, o. a. om de reorganisatie van het rijks archief te voorkomen. De subsidiën voorhistorische monumenten zjjn alle toegestaan, het subsidie voor de Koninklijke Muziekschool werd verminderd. Een motie van den heer Lieftinck, de regeering uitnoo- digende om den pry's van het Bijblad te verminderen tot 3, is aangenomen, evenals een amendement van den heer De Brnyn Kops om gelden toe te staan voor gymnastiekonderwijs op de kweekscholen. Het geheele hoofdstuk werd aangenomen met 52 tegen 44 stemmen. Maandag komt het hoofdstuk Marine aan de orde. Leidon, 17 Dec. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 14 hectoliter. Wintertarwe f 12.— a f 13.—. Zomer- tarwe f 9.— a 11.—. Rogge 13 H. L. Winterrogge f 8.60 a f 9.Zomerrogge f 7.50 a f 8Gerat 12 H. L. Zomergerat f 6.— a f 6 50 Chevalief-gerat f 7.25 a f 7.75. Haver 15 H. L. Zware Haver fb.a/A.SO. Lichte Haver f 4.25 a f 4.50. Duivenhoonen 9 hectol. ƒ8.50 a f 9.25. Paardenhoonen 12 hectol. f 8.a 8.50. Boter: 5270 kilogr.. lste qaalit. i/4 vat f 05.— a71.— 2da qnalit. l/4 vat f ÓS a f 04Boter late qualit. per kilogr. f 1.621/3 f 1.771/j, 2de qnalit. pnr kilogr. /1.4a a 1.60.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2