Maauiïiig 13 Bec-smber. Les sages ailant a Bethlehem Dit Xosunèr bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Me; het oog op het aanstaand Kerstfeest wensclü de Uitgever van het Leidsch Dag blad n de volgende week uitsluitend voor de abonnés, a ƒ2.50 verkrijgbaar te stellen een prachtige photogravure, getiteld naar óe i eroemde schilderij van J. Portaels en ve aardigd door de bleeren Goupil Go. te Pa ijs. De handelswaarde van deze gravure bedraagt minstens vijftien gulden, waarom wij ons van verdere aanbeveling zullen onthouden. Een exempl. wordt van a. s. Maandag af tentoongesteld in het magazijn der Heeren D. Sa a Zonen, die de lijst a ƒ3 leveren. Naar buiten de stad worden geene ex. gezoi i, maar ze kunnen worden afgehaald. Aangezien de voorraad niet groot is zal geei; bon worden gegeven, maar kunnen de abonnés, die van deze aanbieding gebruik wenschen te maken, een ex. a 2.50 op vertoon van hun naamkaartje laten afhalen. DE UITGEVER. Do lee rlingen van de Muziekschool der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst gaven gisteren in de Stadszaai een openbare les, des middags de lagere, des avonds de hoogore klassen. Het programma bevatto uct minder dan 59 nommers, zoodat nie mand zal verlangen dat hier, ook al ware 't er de plaats voor, in bijzonderheden zal worden getreden. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegoven. DAGBLAD. PBIJS DEZEE COURANT: L&ilen per S raa«ndea1.18. Frsaso por post.1.40. AAyi.Uïiijko Nommers.0.05. t EIDEN, 17 ffieccnibcr. Hedon is aan de universiteit alhier do hoer C. Jentir.k, gob. te Sexbierum, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „tiet zoogenaamde Duchesnemisdrijf." Trou?'eu3, men moet niet uit het oog verliezen dat men hier met geen concert of uitvoering te doen had. De leerlingen legden slechts proeven af van de vruchten welke het onderwijs in het laatste jaar had afgeworpen. En als zoodanig is gebleken dat men alleszins reden heeft om bijzon- dor voldaan te zijn. Zoowel door de kleinen als do grooteren werden op verschillende instrumenten, hetzij op piano, viool, violoncel, klarinet of in den koor- en solozang interessant proeven hunner vaardigheid en ont- wikke'i". afgelegd. Yele leerlingen gaven zelfs meer men met billijkheid mocht verwachten, zoodat hot goen wonder was dat de talrijke aan wezige ouders en verdere belangstellenden in deze zoo nuttige inrichting van hunne tevredenheid herha&idehjk deden blijken. Niet hot minst was dit o. a. het geval - om alechtu iets te noemen - met de klarinet- en piano- voordracht van Krnlders „Faust"-fantaisie door de leerlingen Zammant en Krulder, de liederen van Wilht :u en Handel, voorgedragen door de leerlingen Van Bomreelon en Brutel de la Rivière, maar vooral met de voordracht van de aria uit Webers „OberoH" door <te leerlinge F. 'A. Middeldorp, die ook in hot vrouwenkoor uit Jephta's Töchterlein" op eeno voor haar z ier vordienstelijke wijze de solo-partij vervulde. Verder erdienen nog afzonderlijke vermelding de leerlinge C. Wilhelmy Dam sté voor hare voor dra :ht Tan Men Issohns „Da lieg ich unter den Baumen", in de 3de zangklasse de uitvoering van „Les Lutins" vanGc iiiiiirk, de étude voor piano „Gradus ad Parnas- sum" van Clementi, de sonate N°. 5 voor piano van Beethovou door de leerlinge M. Mac Gillavry en eindeljjk de orkestklasse voor het lste allegro nit Mozarts Symphonie. Over 't algemeen deden bovendien de jeugdige violisten zich gunstig kennen. De geheele openbaro les gaf het bewijs dat èn directeur èn onderwijzers en onderwijzeressen met voldoening op hun arbeid mogen terugzien. Het getal studenten aan de rijks-universiteit alhier bedraagt thans 810, als: in de wis- en natuur- knndo 42, in de letteren 60, in de godgeleerdheid 35, in de rechten 449 en in de geneeskuude 224. Hot getal promotion bedroog in het afgeloopen jaar in de planton- en dierkunde 1, in de scheikunde 1, in de wis- en natuurkunde 1, in do semiotische let terkunde 1, in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel 1, in de klassieke letteren 1, in de godgeleerdheid 1, in de rechtswetenschap 37, in de staatswetenschap 5, in de geneeskunde 17, te zamen 66. Naar wij nader vernemen, is de motie der theologische faculteit alhier, strekkende om er haar leedwezen over uit te drukken dat op de voordracht van hooglceraar voor de Nod.-Herv. kerk geen enkol modern predikant voorkomt, met zes tegen twee stemmen aangenomen en behoorden drie van die zes stommen aan niet-leden van het Nod.-Herv. kerk genootschap, dat den nieuwen hoogleeraar heeft te benoemen. Naar aanleiding van hetgeen in de gehouden vergadering der theologische faculteit alhier werd besloten, verzoekt men ons mode te deelen dat reeds in de Synode dezes jaars de Synodale Commissie gemachtigd is alles te regelen binnen do perken van de bestaande reglementen, opdat de studenten ten gevolge der vacature in het professoraat geen schade zonden ljjden; zoomede dat de Commissie van Yoordracht zeker met niet minder verwonde ring en leedwezen konnis zal nemen van do aan merking dat bij hare voordracht geen rekening is gehouden met de moderne richting; immers jnist uit aanmerking dat reeds al de 6 rijks-professoren alhier dor moderne richtiDg zijn toegedaan, is zij er toe geleid geworden om bij de voordracht aan n i o t- modernen do voorkeur te geven, ten einde juist zooveel het in haar was, de studenten in Leiden de gelegenheid te geven niet uitsluitend moderne hoogleeraren, maar ook die der andere richtingen te hooren. Gedurende de eerste helft der maand Nov zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. J. Delruel, mej. Z. Orerhuis, T. Do Boer, Wijlorbach, A. De Klerk, C. H. Hessefelt, L. Derkzen, C. G. Yan Aken, Amsterdam; G. Roll, Bergen-op- Zoom; D. Yan den Bos, Delft; mej. Schoute,'s-Gra- venhage; G. Smits, mevr. S war te, HaarlemH. Van Yeen, Haarlemmerliede; H. Veldhuisen, Hoogeveen; H. Strootman, Leidenmevr. Bink, 's-Molenaarsbrug; Verschier, Neordwijk-binnen; H. Caspers, Noord- wijkerhout; mevr. Yan Houten, Nijkerk; Teunisee Andries, Rotterdam J. Bouwmeester, Sparwouder- weg; mej. S. Roskam, Valburg; J. T. C. Pool, Willemstad; J. Schakenbos, Warmond. Brietkaart: M. Yan der Beek, 's-Gravenhage. In overeenstemming met de door de ambachts vrouw van Heenvliet gedane keuze is door den ker- keraad der Ned.-IIerv. gemeente aldaar toezegging van beroep gedaan aan den heer F. Pijper alhier. In de zitting der Tweede Kamor van gister avond werden de beraadslagingen over hoofdstuk V (Binnenlandscho Zaken) en wel over afdeeling Lager Onderwijs voortgezet. De heer De Savornin Lobman stelde eene motie voor, luidende: „De Kamer, van oordeel dat de wet op het lager onder- wjjs ook door het beleid van den minister van bin- PB1JS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren bui tea de stad wordt ƒ0.10 berekend. nenlandsche zaken steeds afkeurenswaardig blijkt te zijn, gaat over tot de orde van den dag." De heer Schaepman verklaarde tegen het hoofd^* stuk te zullen stemmen, om een blijk van afkeuring van het beleid van den minister, in zake het lager onderwijs, te geven. Hij voorziet van de wijze van uitvoering dier wet nadeelige gevolgen voor het land. Do heer Yan Baer betreurde dat de motie was voorgesteld, waaromtrent bij nadere inlichting ver langde. Ook hij zou togen het hoofdstuk stemmen. De heer Corver Hooft verklaarde zich tegen de motie» maar zou tegon het hoofdstuk stemmen, daar hij tot verhooging der uitgaven en dus van den finantiëelen druk die. daaruit voortvloeit, niet kon medewerken^ Ook de heer Hoffmans was tegen de motie, omdat zij geen practisch resultaat kan hebben. De heer Yan Wassenaer daarentegen was voor de motie, die door de heeren Bergsma en Lieftinck sterk werd bestroden omdat het onbillijk was den minister aan te vallen, die de wet tfitvoorde. Die wet moge niet volmaakt zijn, haar principe willen de liberalen hoog houden. De minister van binnenlandscho zaken gaf nader aan den heer Yan Nispen te kennen dat voortaan do besluiten betreffende regelingen van het lager onderwijs het eerst in de Staatscourant zouden verschijnen. De motie bestreed hij, daar hij de beginselen der openbare school moest handhaven. Ten slotte werd de motie met 49 tegen 21 stemmett verworpen. Bjj art. 120 staakten de stemmen over een amen- dement-De Bruyn Kops tot verhooging voor het gymnastiek-onderwijs aan de Rijkskweekscholen. Een amendement-Yan der Hoop om 50,000 te schrappen voor de normaallessen als overbodig, werd verworpen met 43 tegen 29 stemmen, en met 37 tegen 26 stemmen werd verworpen een amendement- Donner om de verhooging voor de Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden te schrappen. Daarentegen werd met 28 tegen 27 stemmen aan genomen een amendement-Viruly, dat sterk door den minister was bestreden, om te schrappen da aangevraagde gelden voor meer personeel tot onder zoek van de schoolbonwplannen. Heden voortzetting met de afd. Kunsten en Wetenschappen. Naar uit vertrouwbare bron wordt vernomen, bestaat bij de regeoring het plan, om bet gchroèf^ stoomschip lste kl. „Atjoh", dat zich thans in de Indische wateren bevindt, op een kruistocht uit te zenden, tot het instellen yan een grondig onderzoek op alle plaatsen en eilanden, waar de nog vermiste schipbreukelingen van de „Koning der Nederlanden" kunnen zijn aangeland. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: 1°. dat de nieuwe verkiezing inhethoofd- kiosdistrict Middelburg zal plaats hebben Dinsdag 3 Januari 1882; 2®. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 17 Januari d. a. v. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said. De onderwijzeres mej. M. A. B. De Klerck is gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hoofonder- wijzeles voor den dienst daar te lande. Gemengd Nieuws. Van het nieuwe sociëteitsgebouw „Ami- citia" op de Breestraat wappert heden de vlag: d. i. een teeken dat het thans in gebruik wordt genomen. Een paar dagen geleden werd reeds ge meld. dat deze opening feestelijk zou plaats hebben. Yoeraf werden we in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen. De inrichting overtrof verre onze verwachtingen; want kenmerkt het front zioh wel is waar door misschien te veel eenvoud, het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1