Verscheiden maatregelen, als het plaatsen van meer lantarens op alle gangen, heb posteeren van per sonen bij nooddeuren enz., zullen na reeds inwer king treden. Teyens is in overweging het vervangen der matten stoeltjes in het parket door opslaande klepbankjes, het veranderen der naar buiten open slaande deuren van de baignoires door schuifdeuren en een gewijzigde inrichting der stalles. Tot het maken van meer uitgangen is reeds door den ge meenteraad besloten. Het ontwerpen van oen gede tailleerd plan is aan den architect en den opperbrand- meester opgedragen. In Amsterdam is, in afwachting der vaststelling van nadere maatregelen ter bevordering van de veiligheid in schouwburg-lokalen, door de politie aan de schouwburgdirectiën verboden standplaatsen uit te geven. Er zullen niet meer plaatsbiljetten mogen worden afgegeven dan er zitplaatsen zijn. In Berlijn worden alle schouwburgen ten strengste onderzocht wat betreft hunne brandbluschmiddelen en de koninklijke schouwburgen zullen nu ook voor zien worden van ijzeren netwerken, die het tooneel van de zaal kunnen afscheiden. De „Indépendance beige" betoogt dat de schouw burgen moeten worden voorzien van uitwendige, niet overdekte steenen galerijen op elke verdieping die, door trappen met elkander verbonden, aan het publiek gelegenheid zouden geven in korten tijd op de straat te komen. Uit Nieuw-York wordt de aankomst go- meld van het stoomschip „Nederland", laatstelijk van Antwerpen vertrokken, dat van alle gehavende schepen het jammerlijkst uit den storm op den oceaan te voorschijn is gekomen. Het stuurtoestel was gebroken, in het salon stond een voet water; de vuren waren uitgedoofd en 48 uren lang was het schip geheel aan de genade der golven over gelaten. Zeven personen van de equipage zijn gewond, een dame overleed van angst en uitputting. De familie van Powel heeft 200 pd. st. uitgeloofd aan hem, die den vermisten aëronaut of zijn lijk opspoort; 100 pd. st. aan hem, die het eerst den ballon vindt, en 50 pd. st. aan hem, die een geloofwaardig bericht brengt aangaande den ballon of Powell zelf. Te Toulon heeft een 80-jarige man,die geen familie en geen geld had, zich opgehangen aan een acacia, op den weg naar het kerkhof. Men vond 80 centimes in zijn zak. Er is te Orandcombe eene werkstaking onder mjjnwerkers uitgebroken. Er zijn troepen der waarts gezonden. Toen Guiteau in een der laatste terecht zittingen de pers hevig aanviel, riep een der aan wezigen: „Schiet hem dood!" Eenige opschudding was hiervan het gevolg. De directeur der gevangenis ontving anonieme brieven, inhoudende dat men Guiteau's cel door dynamiet wilde in de lucht doen springen. Van alle kanten wordt te Weenen aan gedrongen op een streng onderzoek naar de schuld van hen, die den brand van het Ringtheater had den kunnen voorkomen, of althans hadden kunnen en moeten zorgen, dat de brand niet zoo snellen voortgang en minder schrikkelijke gevolgen had gehad. Uit de getuigenissen van zeer vele geredde personen blijkt, dat inderdaad overal met onbegrij pelijke zorgeloosheid en lichtzinnigheid te werk is gegaan. Een der acteurs verklaart dat een enkel geroutineerd brandweerman de vlammen in haar begin had kunnen smoren, met een paar tijdig en goed aangebrachte waterstralen. Maar er was geen man der brandweer op het tooneel en de gewone werklieden van het theater waren zoo vorschrikt, dat zij wegliepen zonder zelfs de waterkraan te ope nen, die vlak naast de het eerst in brand geraakte decoratie voorhanden was. Op het tooneel bevond zich noch de directeur, noch de regisseur, noch iemand, die eenig gezag bezat en toezicht uit te oefenen had. Het grootste gebrek aan orde schijnt in het Ringtheater gewoonte geweest te zijn. Indien de schuldigen nu niet streng gestraft worden, dan vreest men, dat alle maatre gelen en voorschriften, die nu onder den indruk van het gebeurde genomen en uitgevaardigd werden, niets zullen baten. De hoogere ambtenaren meenen genoeg gedaan te hebben, wanneer de noodige be velen zwart op wit zijn afgezonden. Of die bevelen worden nagekomen, dat wordt geheel aan eene lagere categorie van ambtenaren overgelaten, en van deze zijn er meestal twee of meer soorten, die de verantwoordelijkheid op elkander schuiven. Zoo in dit geval de politie en de stadsarchitecten. Het departement der laatstgenoemden had in Juli j jl. de naar aanleiding van den schouwburgbrand te Nizza opgemaakte voorschriften uit te voeren en het zorgde ook werkelijk, dat in alle Weener the aters maatregelen ter nakoming van die voorschrif ten genomen werden. Maar het dagelijksch toezicht op de toepassing der verordening werd aan de poli tie overgelaten en deze scheen van oordeel te zijn, dat het genoemde stedelijk departement daarop had toe te zien. Het blijkt meer en meer waar te zijn, dat èn politie èn brandweer èn de militaire macht in den avond van den brand werkelijk geruimen tijd in den waan verkeerd hebben, dat iedereen gered was, toen het nog tijd geweest was om ten minste pogiDgen te doen het leven van honderden te be houden. Een man, die met zijne zuster en zijn neef op de vierde gaanderij gezeten was, doet daar omtrent een merkwaardig verhaal in de dagbladen, verklarende dat hij bereid is voor den rechter al zijne mededeelingen te beëedigen. Hij wist zich te redden en ook zjjne zuster en zijn neef ontkwamen zij hadden gezamenlijk den uitgang der gaanderij weten te beroikon nog even voordat de gaslichten uitgingen, maar waren toen gescheiden geraakt en laugs verschillende wegen buiten het gebouw geko men. Zij zochten toen natuurlijk elkander en waren in wanhoop bij de gedachte dat de niet gevondene nog in een der gangen of op een der trappen zou zijn en gered kon worden. Maar het hielp niets, of zij zich bij do politie vervoegden of tot een offi cier der soldaten, die het terrein afsloten, eene bede om hulp richtten. Men dreigde hen in hechtenis te nemen, indien zij voortgingen het gerucht te ver breiden dat er nog menschen in het gebouw waren, en een inspecteur van politie trachte één hunner tot kalmte te brengen door de verzekering, dat oen kapitein der brandweer hem zooeven verklaard had: „Er is niemand meer in het theater." Toen de man daarop antwoordde met den jammerkreet: „Om Godswil, redding! Breng lad ders! De lieden stikken in den rook! Ik zelf ben over lijken gestruikeld! Er is het dringendste ge vaar!" - werd hem toegeduwd: „Bemoei u niet met onze dienstplichten; ga naar den stads-timmer- winkel om ladders te vragen." - Een paar metse laars, die het theater hadden helpen bouwen en, met de geheele inrichting goed bekend, hulp wilden bieden, worden voor dieven aangezien en met geweld tegen gehouden. Drie leden van het Huis van Afgevaar digden, die er op aandroBgen dat men met fakkels ter hulp zou snollen, werden afgesnauwd. Het tref fend verhaal van het jonge meisje, dat gered werd, maar om hulp smeekte voor haar moedor, zuster en aanstaanden zwager en evenmin geloofd werd toen zij herhaaldelijk verzekerde dat het theater nog vol menschen was, is reeds gisteren door ons medegedeeld. Eene familie, die eene loge in het Ringtheater gehuurd had, bleef gespaard ten gevolge van een verzuim van den koetsier, die oen kwartior te laat met de equipage voorkwam. Hij moest toen eene ernstige berisping aanhooren, maar later zal hem zijn verzuim wel vergeven zijn. Het merkwaar digste is dat dezelfde familie door een dergelijk verzuim van denzelfden koetsier ook bij den schouw burgbrand te Nizza aan het gevaar ontsnapte. BUITENLAND. Frankryk. De commissie der Kamer heeft het onderzoek van het Fransch-Nederlandsch handelstractaat ten einde gebracht. Zij heeft omtrent twee artikelen een voorbehoud gemaakt, die zij nader den minis ter ter overweging wil aanbevelen. De commissie wil vooral het recht op het papier en de geweven goederen vervangen zien door hetzelfde recht als bepaald is in het Fransch-Belgisch handelstractaat. Bij de behandeling der begrooting Yan het departement van koloniën deed de heer Lareinty in den Senaat eenige vragen aan den heer Rouvier over de onlusten op Martinique. De heer Rouvier antwoordde dat bij onderzoek gebleken was dat de toestand der kolonie niet onrustbarend was. De schuldigen, die gevangengenomen zjjn, zullen ge straft worden; alle burgers zullen gelijkelijk be schermd worden. De begrooting voor het nieuwe departement werd aangenomen met 176 tegen 56 stemmen. Gisteren werd aan de Duitsche ambassade te Parjjs een groot diner ter eere van den heer Gam- betta gegeven. In de zaak van den heer Roustan tegen Roche- fort eischte het Openbaar Ministerie de veroordeeling van den heer Rochefort, om de eer van den heer Roustan te handhaven. De Jury evenwel heeft een ontkennend verdict gegeven op de vraag, of de heeren Rochefort en Delpierre, de gérant van de „Intran- sigoant", in hunne aanvallen tegen den heer Roustan zich vergrepen hadden. Zij werden dus vrijgesproken, en de heer Roustan is, als civiele partij, veroordeeld in de kosten. Het verdict baart groot opzien en er wordt druk over gesproken. Gelijk men zich herinnert, was dit proces het ge volg van de beweringen in de „Intransigeant", vol gens welke de heer Roustan de geheele Tunesische expeditie had uitgelokt in overleg met den heer Gambetta, ten einde gedaan te krijgen dat do Tune sische schuld door Frankrijk zou worden overge nomen, waarbjj hij zelf on zijne gonooten goede zaken hoopten te doen. De expeditie werd omschreven als „gequalificeerde diefstal met moord, d. w. z. eene misdaad weswege de daders voor het Hof van Assises behoorden terecht te staan." Duitsolilaiid, De keizer heeft, naar de „Kreuzzeitung" ver neemt, het paleis gekocht, dat onder den naam van „hot Nederlandscho Paleis" laatstelijk aan prins Frederik der Nederlanden behoorde en aan het kei zerlijk paleis grenst. De aftredende Fransche gezant, de heer De Saint-Yallier, heeft gisteren om halfvijf eene plech tige afscheids-audientie bij den keizer gehad en is daarna ook door de keizerin ontvangen. Te vijf uren had er bij den keizer een diner te zijner eere plaats. België. In de Kamer van Afgevaardigden hebben do heeren Malou, Jacobs, Tack, Nothomb en De Bruin (rech terzijde) een wetsontwerp voorgesteld, strekkende tot uitbreiding van het kiesrecht binnen de consti- tutioneele grenzen, door middel van herziening der fiscale wetten. De heer Malou gaf de toelichting; hij wenschte uitbreiding zonder te komen tot het algemeen stemrecht en zonder Grondwetsherziening. De Kamer heeft de discussie op Woensdag a. s. vastgesteld. De „Indépendance" verzekert dat de minister van justitie zich niet vereenigt met de amendemen ten op de begrooting van eeredienst, door de cen trale sectie voorgesteld, waarbij de begrooting met verscheiden posten wordt verminderd. Oostenr.-Hong. Monarchic. Het „Fremdenblatt" zegt dat, zoo de Rumeensche pers meent dat Oostenrijk met vertoogen en eventueel mot represailles voor den dag komen zal, zij daarop lang wachten kan. Het is aan de Rumeensche regeering om handelend op te treden; Oostenrijk heeft oen beleedigende onhandigheid op gepaste wijze beantwoord. Rumenië moet thans beslissen of het voldoening wil gevenzoo die geweigerd wordt, dan zal Oostenrijk wel weten wat hel te doen heeft. Men mag verwachten, meent het blad, dat men in de toongevende Rumeensche kringen nog bijtijds zal inzien wat het voor Rumenië beteekenen zou, als alle vriendschappelijke betrekkingen werden afge broken. Van bemiddeling kan, meent het „Fremden blatt", geene sprake zijn; Oostenrijk heeft in deze quaestie alleen met Rumenië te doen. Het Huis der Afgevaardigden heeft bij hoof delijke stemming met 151 tegen 151 stemmen ver worpen het voorstel van den heer Herbst, tot benoeming van eene commissie ter overwoging van het antwoord des ministers van financiën op de interpellatie aangaande do „Landerbank". Het Heerenhuis beraadslaagde gisteren over de wet welke het Huis der Afgevaardigden heeft aangenomen tot wijziging der wet op het volks onderwijs, om den schoolplicht te verminderen. De meerderheid der commissie, welke over die wet rapport uitbracht, adviseerde om de onderwijswet te laten zooals zij is; de minderheid stelde voor, het besluit van het Huis der Afgevaardigden goed te keuren. Na langdurige beraadslaging werd het voorstel der meerderheid met 72 tegen 62 stemmen aangenomen. Telegramraen. DUBLIN, 15 December. De politie heeft heden een aanval gedaan op het bureau van de „United Ireland," een blad dat het orgaan is van de Land- liga, den onder-redacteur, benevens een der geëm ployeerden in hechtenis genomen en op het papier, de pers en al het andere gereedschap beslag gelegd. Men was op het punt de bureelen van het blad van Dublin naar Engeland over te brengen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2