arMayoAjTX-j/w.-i-: .ir wj»MBW/RtB*aftqan««cr aporysotjwe&pi doordringen. Van de vermisten zijn reeds 87 aan- gogeven als in leven zijndetoch bedraagt het getal nog 805. De getuigenissen der geredden over de nalatigheid van de brandweer, de politie, de com missie voor de gebouwen vermeerderen zich schrik barend. De gasinspecteur van den schouwburg be weert thans den gasmeter niet te hebben afgesloten het plotselinge uitgaan zou aan den hevigen lucht druk moeten worden toegeschreven. Kader blijkt dat vier treinen in de tunnel van Canonbury achtereenvolgens met elkan der in de duisternis in botsing kwamen. Onder die omstandigheden is het nog te verwonderen, dat slechts 5 personen gedood werden. De 1ste trein stopte aan den ingang van de tunnel, de 2de trein xeed naar de tunnel, vóórdat de 1ste naar Canon- bury-station was doorgegaan, en botste dus met deze. De schok echter was licht en no. 1 zette zijn reis voort. Ko. 2 bleef in de tunnol en weinige minuten later kwamen een derde en vierde trein met n#. 2 en met elkander in botsing. De laatste schok was het hevigst en daarbij werden twee derde- klassewagens van no. 3 verbrijzeld, terwijl de con ducteur op de locomotief van no. 4 dood werd gevonden, met gebroken beenen en gruwelijk ver brand. Het aantal gewonden is betrekkelijk gering; het schjjnt, dat de meeste passagiers uit de treinen sprongen en een goed heenkomen in de tunnel zochten. Men begrijpt hun angst, voordat hnlp en Jicht kwamen opdagen! De oorzaak van de ramp moet worden gezocht in achteloosheid van de sein- waehters. Acht van de Engelsche acrobaatjes zijn weer te Konstantinopel in hun vaderland te ruggekeerd. Den 15den Nov. werd uit het vondelin gen-hospitaal te Moskou 307,711 roebels gestolen. Aan hem, die den dader weet aan te wijzen, is 10 pet. uitgeloofd van de som, die teruggevonden wordt. Verleden Zaterdag-middag stegen te "Woolwich, waar van tijd tot tijd van regeeringswege proeven met luchtballons genomen worden, drie heeren in een luchtballon op, onder welke het par lementslid Powell was, die zich sedert eenigen tijd een vurig liefhebber van zulke tochten betoond heeft en onlangs het Kanaal per luchtballon over gestoken is. Ditmaal vreest men echter dat hij ver ongelukt zal zijn, en wel hij alleen. Zijne reismak kers toch, bespeurende dat de noordenwind den ballon naar zee dreef, lieten hem bijtijds dalen, on gelukkig evenwel zoo snel, dat zij beiden toen de ballon den grond raakte, uit het schuitje geworpen werden en zich ernstig bezeerden. De heer Powell was nog niet uit het schuitje, toen de ballon alweder steeg. Hij werd zeewaarts gedreven; eenige schepen zijn hem gaan zoeken, maar tot nu tevergeefs. Een daad van zeldzame wreedheid werd dezer dagen door een daglooner te Lösch bedreven. Hij geraakte in twist met zijne vrouw en dat liep weldra zoo hoog, dat do arbeider een stuk hout opnam en zijn vrouw daarmede toetakelde. Toen de ongelukkige eindelijk uit de handen van den woesteling kwam, greep deze zijn kind van elf maanden uit de wieg, verworgde het en sloeg het tegen den muur. Nog niet genoeg, nam de barbaar het kind bij de voeten en poogde het van elkaar te scheuren, maar op dit oogenblik kwamen de op het angstgeschrei toegesnelde buren te hulp en wis ten den woesteling .aan het gerecht over te leveren. De arbeider toont niet het minste berouw. Volgens nadere berichten omtrent het onder de telegrammen vermelde onheil bij Pittsburg (Amerika) waren elf van de 43 werklieden verbrand en negen zóó gekwetst, dat zij wel niet zouden blijven leren. Zij lagen in het stroo te slapen op eenen zolder, waartoe men slechts met een ladder toegang had. Vensters waren er niet. Men had eene brandende kerosine-lamp in de benedenverdieping laten hangen en deze was Zaterdag-ochtend te 3 uren gesprongen. Het huis was een tjjdelijk gebouw, door spoorweg- werkers bewoond. BUITENLAND. Frankr(jk. De minister Compenon, in de Kamer antwoordende op eene vraag betreffende het benoemen van anti- republikeinsche generaals tot leden van den Hoogen Raad van het leger, heeft verklaard dat hij die hoofdofficieren in actie ven dienst gekozen heeft, die wegens hunne bekwaamheid in aanmerking kwamen, waar hij hen ook vond. Zij zullen, zoide hij, de republiek getrouwelijk dienen. De legitimist en redacteur van de „Clairon", Boubec, is wegens beleediging van den president Grévy tot 3 maanden gevangenisstraf en -1500 fr. boete veroordeeld. Spanje. De houders van obligation der geconsolideerde schuld zullen heden ter Beurze te Madrid eene bijeenkomst houden, ten einde eene commissie te benoemen om met den minister van financiën te onderhandelen aangaande de vaststelling van den defioitiven koers der conversie in 4 pets. De «Gaceta" behelst eene overeenkomst van de schatkist met de Bank van Spanje betreffende de con versie en de uitgifte van eene 4 pets. schuld van 1800 millioen pesotas. Daarbij is bepaald dat de Bank elke drie maanden 22,625,000 pesetas van de belastingen zal behouden tot het betalen van de interesten en de amortisatie der nieuwe 4-pcts.-schuld. Zij neemt de uitgifte der 1800 millioen pesetas, tegen den koers van 85, voor hare rekening. De houders der amortisabele binnenlandsche schuld, die aflossing in zilver verlan gen, moeten hunne obligatiën den 29sten, 30sten of Sisten dezer bij de vertegenwoordigers der Parijsche Bank inleveren, en zullen bovendien pet. ont vangen op de nominale waarde der stukken, ter vergoeding van het verschil in wisselkoers. De flnantieele Spaanscbe commissiën te Parijs en te Londen zullen de stukken tegen 52, in plaats van den bij de wet bepaalden koers van 50 pet. aannemen. In de Kamer heeft de minister van financiën Camacho al de argumenten der oppositie woderlegd en eene voorgestelde motie van vertrouwen werd met 178 stemmen goedgekeurd. De minderheid onthield zich. Groot-Brltannlë. De avondbladen spreken tegen dat er onderhan delingen zouden gevoerd worden over den afstand van Helgoland. Volgens officiëele opgaven werden in November 520 agrarische misdrijven in Ierland gepleegd. Daarvan waren 2 moordon; 17 maal werd op per sonen en 28 maal op woningen geschoten. De meeste misdrijven werden gepleegd in Munster (237), dan volgt Leinster met 129, Connaught met 110 en Ulster met 44. In het afgeloopen jaar heeft de invoer van goud in Britsch-Indië 80 pet. meer bedragen dan in het voorgaande en meer dan ineenigjaar sedert 1870. Men beschouwt dit als een bewijs van ver meerdering van welvaart aldaar, omdat onder de bevolking meer vraag komt naar versierselen. De «Daily News" behelst nadere berichten omtrent de bloedbaden, die in October en Nov. jl. in Zoeloeland hebben plaats gehad. Een van de dertien door de Engelschen benoemde Zoeloe-hoof den heeft den stam der Abaquilisis bijna geheel uitgemoord. Twaalfhonderd mannen en eene menigte vrouwen eb kinderen werden omgebracht Het blad is van oordeel dat aan dezen toestand van anarchie spoedig een einde moet gemaakt worden. "Vej-conig-Öe Staten. In eene nog gevolgde correspondentie over Chili wordt o. a. een brief openbaar gemaakt van Blaine aan Hurlburt, van 22 November, en het schrijven van Hurlburt aan den secretaris van Pierola. Daar Hurlburt geaccrediteerd was bij hot gouver nement van Calderon, zou het antwoord misschien verkeerd begrepen kunnen zijn, in dien zin dat de Vereenigde Staten Calderon zouden erkend hebben ten gevolge van zijn besluit om geen grond aan Chili af te staan. Blaine laakt de overeenkomst met Calderon tot afstand van de maritieme vestiging in Climbok-baai aan de Vereenigde Staten; de arres tatie van Calderon en de ontbinding van zijn gou vernement acht hij onbegrijpelijk. Hurlburt, zegt hij, moet zich steeds beschouwen als geaccrediteerd bij Calderon. In een brief van Blaine aan Killpatrick, van 22 November, vindt hij het moeilijk te begrij pen hoe Chili de schikkingen en bedoelingen der Vereenigde Staten kan misverstaan hebben. Hij hoopt dat, wanneer de feiten omtrent Calderon's arrestatie bekend zullen zijn, de indruk verdwijnen zal als ware deze arrestatie bedoeld als eene vriendschap pelijke terechtwijzing van de Vereenigde Staten. De bijzondere afgezant der Vereenigde Staten in Chili heeft eene vredelievende zending; en de jongste gebeurtenissen zullen niet strekken om de vriend schappelijke betrekking tusschen de Vereenigdo Staten en Chili te verstoren. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" verneemt dat het Keizerlijke Hof op de gebruikelijke vraag zich heeft gehaast, zijne goedkeuring kenbaar temaken van de benoeming van don opvolger van generaal Chanzy in den eeuwen post, waartoe het vertrouwen zijner regeering hem heeft geroepen. Graaf Chau- i dordy - aldus vervolgt het «Journal" - zal zich gemakkelijk kunnen overtuigen, dat de politiek van vrede en van loyale overeenstemming geen krachtiger en oprechter verdediger heeft, dan de Keizerlijke regeering, bij welke hij zijne belangrijke functiën zal hebben uit te oefenen. Uit Petersburg wordt aan de «Times" gemeld dat aldaar allerlei geruchten loopen omtrent een komplot; de regeering volhardt in haar stilzwijgen, waardoor do angst juist wordt vermeerderd, doordien er voortdurend arrestatiën plaats hebben. Tevens wordt er bij gemeld, dat verscheiden plaatselijke comités bij een centraal comité te St.-Petersburg resolutiën hebben ingezonden, ten doel hebbende de uitroeiing der Joden. Volgens eon bericht uit Berlijn aan de «Daily News" zijn er te St.-Petersburg bij de arrestatie van personen, die zich als St.-George-ridders wilden voordoen, kleine peervormige helsche machines ge vonden, voorzien van een haakje en ook overigens blijkbaar er op ingericht om in de mouwen te kun nen worden vastgehecht, ten einde ze ongemerkt ter bestemder plaatse bij de haDd te hebben. PARIJS, 13 December. Gambetta heeft aan don voorzitter van het hof van assises geschreven dat de ambtenaren, die als getuigen gedagvaard zijn in het lasterproces van den heer Roustan, minister van Frankrijk ia Tunis, tegen Henri Rochefort, ontheven zijn van het afleggen van den ambtseed. BERLIJN, 13 December. De Rijksdag heeft bij eerste en eenige lezing het wetsontwerp betreffende de oprichting van een gebouw voor den Rijksdag goedgekeurd. "WEENEN, 13 December. Het Huis van Afge vaardigden hoeft do Legorwet in de door de regee ring voorgestelde redactie en voorts de voorloopige begrooting goedgekeurd. Het Heerenhuis heeft het ontwerp van wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt tot aankoop van den Wester-spoorweg, aangenomen. ROME, 14 December. Macaluso, die op 21 Nov. in de Kamer der Afgevaardigden een revolver naar het hoofd van den heer Depretis slingerde, is floor de correctioneele rechtbank tot een jaar gevange nisstraf, interneering op het eiland Ischia en 200 lire boete veroordeeld. WEENEN, 14 December. In het Huis der Afge vaardigden verklaarde de minister van financiën tegenover de aanvallen van den heer Plenen, dat de regeering zich niet bjj elke gelegenheid in een debat over de algemeene politiek kon inlaten. De regeering maakt bij het ten uitvoer leggen harer politiek slechts van wettelijke middelen gebruik. Hij verklaarde ten slotte dat de bepalingen gedu rende de twee eerste maanden van het aanstaande jaar kunnen geschieden, zonder een beroep te doen op het krediet. NIEUW-YORK, 14 December. Met betrekking tot het proces-Guiteau meldt een telegram uit Was hington van gisteren, dat zestien geneeskundigen, specialiteiten in de psychiatrie, gedagvaard waren, deels door de verdedigers deels door het openbaar ministerie, om de zittingen van het gerechtshof bij te wonen, ten einde volgens den indruk dien de beschuldigde op hen maakt verklaringen af te leggen over zijnen geestestoestand; dat die deskundigen, na bij de debatten te zjjn tegenwoordig geweest, een consult gehouden hebben, waarvan de uitslag is geweest dat zij eenstemmig Guiteau als gezond van hersenen en als volkomen verantwoordelijk voer zijne misdaad beschouwen. Dit advies zal de behandeling van het proces aanmerkelijk bekorten en de schuldig verklaring van den moordenaar verzekeren. LEIDEN, 14 December. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden bevorderd tot tandmeester de heer E. H. Otté. Naar de heden ontvangen Indische bladen melden, is het verlof van mr. N. P. Yan den Berg op zijn verzoek wegen3 familie-aangelegenheden verlengd. De heer I. J. Yan den Boscb, ontvanger der accijnzen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Rotterdam, is benoemd tot ontvanger der invoerrechten van den accijns op de suiker te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2