De 8ste Februari 1875 was daar, zonder dat de uitstekende geleerden, van heinde en verre te zamen gestroomd, in een nieuw Academiegebouw konden ontvangen worden. Zelfs de eerste steen van het nieuwe Academiege bouw kon niet, - hoewel men zich daar ten minste nog mede gevleid had, - op den driehonderdsten Ver jaardag onzer oudste Hoogeschool gelegd worden. Twee jaren later wordt een wedstrijd geopend. Zes en dertig bouwkundigen, van de meest verschillende nationaliteiten, dingen naar den prijs. De jury beslist dat geen der ontwerpen aan al de vereischten, door het programma gesteld, voldoet; doch de geldsom, voor de twee beste ontwerpen bestemd, wordt verdeeld tusschen de inzenders van vijf ontwerpen, die de Jury voorkomen de meeste verdiensten in zich te vereenigen, tegen afstand dier ontwerpen aan de Regeering. Wanneer nu die vijf inzenders, welke in April 1878 verblijf hielden te Gotlia, Londen, Utrecht, Bochum en Ham, zich in April 1882, dus vier jaren later, naar de Ruïne te Leiden begeven om te onderzoeken, wat of er wel van hunne plannen is overgenomen, hoe groot moet dan hunne verbazing niet zijn, wanneer ze zien dat van het nieuwe Academiegebouw de fonda" menten zelfs nog niet zijn gelegd. Het laat zich gemakkelijk beseffen dat de Gemeente raad van Leiden, het wachten moede, den grond terug verlangt, die, in si rijd met zijne vrijgevige beschik baarstelling, ongebruikt is blijven liggen. Ja, Curatoren geven gaarne toe, dat wanneer de Ruïne niet gebruikt wordt voor Academische jgebouwen, de billijkheid medebrengt, dien grond aan de gemeente Leiden terug te geven. Doch zij voegen er tevens bij, dat, naar hunne bescheiden meening, de eer des lands en de belangen van het Ilooger Onderwijs dringend vorderen, dat die grond ten spoedigste gebruikt worde voor de oprichting van Academische gebouwen. Zooals reeds in den aanvang van dit adres gezegd is, Curatoren zagen met groote ingenomenheid het artikel 85 der voorgedragen Staatsbegrooting van het Vde Hoofdstuk. Blijft het onveranderd, dan zal de Minister van Binnenlandsche Zaken zich voorzeker uit den aard der zaak beijveren met volledig uitgewerkte plannen voor den dag te komen en bepaalde sommen daarvoor aan vragen bij de Volksvertegenwoordiging, ten einde nog in den loop van 1882 met den arbeid voor het Museum van Natuurlijke Historie en het Academiegebouw een aanvang te maken. Wordt daarentegen art. 85 uit de begrooting ge licht, dan valt, wanneer de gemeente Leiden de Ruïne zal hebben teruggenomen, aan een nieuw Academie gebouw en een nieuw Museum van Natuurlijke His torie verder niet te denken. Doch dan mag terecht gevraagd worden: of voor de eer des lands, voor den luister der gedurende drie eeuwen zoo beroemde Leidsche Hoogeschool en voor de belangen van het Hooger Onderwijs behoorlijk is gewaakt Curatoren hebben gemeend deze vraag gerustelijk aan de gemoedelijke overweging der geachte vertegen woordigers van het Nederlandsche Volk te mogen onderwerpen. I sas- den gevonden. - De directeur der „Société Cocke- rill", Sadoine, heeft dadeljjk hulp verleend aan de Gemengd Nieuws, Het nieuwe sociëteitsgebouw „Amicitia" op de Breestraat alhier zal Zaterdag-avond om half- negen met een concert, gevolgd door een bal, fees telijk worden geopend. Den volgenden dag van twee tot vier uren zal door de officieren van het 3de regiment huzaren alhier in garnizoen, een ma- tinée mnsicale worden aangeboden, bij welke gele genheid het gebouw ter bezichtiging van do leden en hunne dames wordt opengesteld. Om tot brugwachter op de Gouwobrug te Boskoop genoemd te worden, hadden zich aan gemeld 378 sollicitanton bij gezegeld en 140 bij niet gezegeld adres, terwijl er 140 zich persoonlijk zonder adres neg hadden aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 624 en vrije woning en de werkzaam heden kunnen niet door één persoon waargenomen worden. De Raad benoemde gisteren J. Visser, te Nieuwer-Amstel. Men meldt uit Sassenheim:. in het kort tijdsverloop van slechts ééne week zijn in deze gemeente twee ongelukken van vrij ernstigen aard op den stoomtram voorgekomen, beiden echter door eigen onvoorzichtigheid. Het verschil in snelheid van stoom- en paardenspoor schijnt door sommigen niet opgemerkt te worden. In volle vaart den stoomtram te verlaten vereischt groote oefening, terwijl zulks geheel onnoodig is, daar aan het ver zoek om te stoppen steeds behoorlijk wordt voldaan. Naar in Parijs hot gerucht loopt, heeft prins Roland Bonaparte, die in het vorige jaar mot de jongste dochter van mevrouw Blanc in het huwe lijk is getreden, aan een vereeniging van Engelsche kapitalisten zijn aandeel in de speelbank te Monaco verkocht, voor een som van drie en twintig milli- oen franks. Reeds zijn 53 lijken uit do mijn van Seraing te voorschijn gebracht; 11 moeten nog wor- gezinnen der overledenen (do Société" betaalt jaarlijks 145,000 fr. aan zieken, gewonden, weezen en weduwen). Behalve door de ontploffing, heeft de „Société" nog oen gevoelig verlies geleden door het zinken van de stoomboot „Rodolph" op do Schelde, door aanvaring met een Engelsch schip, Omtrent het verschrikkelijk spoorweg ongeluk, dat 11. Zaterdag-avond even vóór tien uren op den North-London-Railway plaats had, bericht de „Globe" dat in de tunnel tusschen Finsburypark en Highbury, een trein, die op weg naar Broad street was, ontspoorde, juist op het oogenblik toen hij een anderen troin moest passeeren. Eene ge weldige botsing was het gevolg en de toestand in de tunnel reeds treurig genoeg. Maar het ongeluk word nog zeer vergroot door het komen van een derden trein in de tunnel, die met een geweldigen schok op de ten deele omgeworpen en verbrijzelde wagens stootte, waaruit de gewonden en stervenden nog niet eens te voorschijn waren gebracht, Het Ringtheater te Weenen bestond eerst sedert 1874, maar het heeft den eigenaren niets dan verdriet en verlies opgeleverd. Het was voor 900,000 fl. gebouwd en bevatte 1760 zitplaat sen. Twee directeuren zjjn daarin failliet gegaan en de derde, de heer Jauner, die de zaak nog niet lang geleden in handen genomen en flink aange pakt had, zag het gebouw nu afbranden, juist terwijl het winstgevend beloofde te worden. De man deed nog wat hij kon om zjjn personeel en bezoekers te helpen redden, maar moest spoedig bewusteloos worden weggebracht. Zijne vrouw kwam aanrijden even nadat de brand begonnen was, om de voorstelling bij te wonen en in haren schrik wilde zij in het brandende gebouw binnendringen om haren man te zoeken. Met moeite slaagde men er in haar nog bijtijds terug te houden. De heer Jauner heeft de opbrengst van den ongeluksavond aan het ondersteuningsfonds van zijn personeel afge staan en nog verdere hulp aangeboden, maar dit verklaarde niets van den zoo zwaar getroffen direc tour te willen aannemen. In het Huis van Afgevaar digden hebben alle partijen zich vereenigd om onmid dellijk een krediet van 50,000 gulden voor de hulpbe hoevende slachtoffers van den brand of hunne achtergebleven botrekkiugen toe te staan. Ook van particulieren worden ruime bijdragen ontvangen, nadat de Keizer reeds, naar men weet, met eene gift van 5000 gulden was voorgegaan; de Keizerin voegde daaraan nog 5000 gulden toe; Rothschild gaf 10,000 guldengiften van 50,100 en 500 gulden volgden in vrij groot aantal, en de kleinere bjjdra- gen blijven in ruime mate vloeien. Niettemin hoopt men ook op hulp uit het buitenland, en in Duitsch- land en elders, o. a. door den heer W. J. Van Zuylen te Rotterdam, worden daartoe bereids aan stalten gemaakt. In Parijs had men Zaterdag reeds 115,000 franken voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers bijeen. De „Union Générale" schroef alleen voor 100,000 franken in; de president toe kende voor 10,000 franken. Thans zijn maatregelen genomen om dergelijke ongelukken zooveel mogelijk te voorkomen. Er waren trouwens na den brand van het theater te Nizza, eenige maanden geleden, reeds verscheidene goede voorschriften uitgevaardigd, maar daaraan is de hand niet gehouden. Voortaan moet een agent van politie in elk theater te Weenen een uur vóór het begin van elke voorstelling zich gaan overtui gen dat alle voorschriften worden nagekomen. Het plan bestaat om op de plaats waar de schouw burg stond, een boetkapel op te richten. Men weet dat de schouwburg in den tijd der Gründung ge bouwd is. Eene bijzonderheid aan dien bouw ver bondon is, dat de bouwmeester al zijn kracht had ingespannen om zichzelven in dat werk een schoon monument op te richtentoen het gereed was, had den de meeste bladen er echter geen lof voor over en de man trok zich dat zoo aan, dat hij zich in den schouwburg zeiven door ophanging van het leTen beroofde. Nog steeds brandde gisterochtend het rechter- paviljoen van den schouwburg, en tastte het vuur, door de plafonds heen, de tot nog toe verschoond gebleven woningen der benedenruimten aan. Do blussching is buitengewoon moeilijk, omdat men het middelpunt, vanwaar het vuur zich verbreidt, niet bereiken kan. De definitieve lijst der vermisten wijst 917 personen aan; volgens de nauwkeurigste schatting verbrandden er over de 600. Hetgeheele terrein van den brand is Zondag door carbolhoudend water ontsmet, daar nog vele lijken onder het puin tot ontbinding overgingen. De meeste verongelukten zijn dien dag begraven. Ook de politie wordt van nalatigheid beschuldigd het blijkt dut zij, in den ongelukkigen waan dat het theater ontrnimd was, het zoeken naar slachtoffers tegen 8 uren gestaakt heeft. Een feit is dat zij althans tegen dien tijd rapporteerde: „Er is niemand meer in den schouwburg." Een dame, frl. Pawlik, die verzekerde dat er nog honderden in het gebouw waren, waaronder haar vader, hare moeder en zuster, kreeg ten antwoord: „Niemand is meer binnen, schrei maar niet!" en toen zij niet ophield, maakte men procesverbaal tegen haar op. Yerder gebeurde niets; al hare bloedverwanten verbrandden. Alle weezen, in wier onderhoud door hunne be trekkingen niet kan worden voorzien, zullen op kosten der stad opgevoed worden. BUITENLAND. Frankryb. In don Senaat heeft de heer Presueau, bij de discussie over de Tunesische credieten. zijn amende ment toegelicht om die met 25,000 fr. te verminderen. Dat amendement is verworpen na eene redo van den heer Gavardie, van de rechterzijde, waarin „do anti-christelijke politiek der regeering" gegispt werd. De heer Kerdrel verklaarde, dat de rechterzijde voor de gevraagde credieten zou stemmen uit sym pathie voor het leger, maar tegen de gevolgde finan- cieele handelwijze protesteerde. De Senaat heeft ten slotte het geheele voorstel der regeering aangenomen. Volgens berichten uit Rascloued, van 8 dezer, heeft generaal Logerot de oevers dor Jelamma bezet en, tegen betaling eenor oorlogsschatting, amnestie verleend aan twee stammeB, die aan d6n opstand medeplichtig waren en, zonder schatting, aan vier niet medeplichtige stammen. Du.itsclila.n<l. Volgens bekendmaking' van den Rijkekanselier is in eenige plaatsen der Silezische Kroitsen Lan- deshut en Bolkenhain veepest voorgekomen eu zijn dadelijk de bij do wet voorgeschreven maatregelen genomen. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" ver klaart de geruchten omtrent een aanstaand aftreden van den heer Ritter als minister vau financiën (welke geruchten in verband met bet incident- Windthorst in de Hamburger commissie in omloop gekomen waren) voor ongegrond. De onbewimpelde woorden dos ministers, in de commissie geuit, ten opzichte van de inmenging van vreemde mogend heden in Duitsche binnenlandsche aangelegenheden hadden integendeel in alle hoogere kringen goed keuring en instemming gevonden. Van den 17den tot den 21sten dezer zal te Keulen een tentoonstelling van kanarievogels ge houden worden. Voor de beste zangers en de fraaiste exemplaren zijn prijzen uitgeloofd. De tentoonstelling gaat uit van de vereeniging van kweekers „Canaria" aldaar. Rusland. Gisternacht te een uur is eindelijk uitspraak ge daan in het proces tegen generaal Mrowinsky c. s. Daarbij zijn de drie beschuldigden, Mrowinsky, Tegleff en Turoff, schuldig verklaard aan nalatig heid bij het nemen van voorzorgen tegen de aan- ;en op Alexander II, kort vóór zijn dood, en veroordeeld tot verbanning naar het gouvernement te Archangel, met bevel dat zij gedurende drie jaren de hun aangewezen verblijfplaats niet mogen ver laten. Voorts is Mrowinsky van zijn rang als gene raal, en zijn de overigen eveneens van al hunne rechten en voorrechten vervallen verklaard. Het vonnis is door den minister van justitie aan den keizer voorgelegd. De veroordeelden zijn onverwijld in huis-arrest genomen. De definitieve voorlezing der uitspraak zal den 24sten dezer geschieden. "Verecuïg-cie Staten. De instructiën van den minister Blaine aan de Amerikaansche gezanten in Chili en Peru zjjn aan het congres medegedeeld. Zij zijn van Mei en Juni jl. De minister geeft toe dat de uitslag van den oorlog een eisch tot afstand van Peruaansch gebied aan Chili kon rechtvaardigen. Maar zulk een afstand moest niet met geweld verkregen worden, doch het gevolg zijn van latere onderhandelingen na rijp overleg tusschen de belanghebbende Staten, en niet door Chili onder do onvermijdelijke vredes-prelimi- nairen worden opgenomen. De minister hoopt dat noch Chili, noch Peru de tusschenkomst eener Europeesche mogendheid zou inroepen, hetgeen de Vereenïgde Staten tot krachtiger optreden dwingen zon. kauarie vogel-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2