Gemengd IVionm's. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden W. Sch., sjouwerman te Schiedam, ter zake van moedwilligen doodslag, gepleegd op zijne huis vrouw Antje De J., veroordeeld tot acht jaren tuchthuisstraf. Omtrent den verschrikkelijken schouw burgbrand te Weenon wordt nader gemeld dat da Beurs er gisteren volkomen zonder handel was. Er is reeds 28,000 florijnen bijeengebracht en alle dag bladen behelzen aauvragon om liefdegiften. Het Huis van Afgevaardigden hoeft na eene betuiging van deelneming wegens het voorgevallene onmid dellijk zijne zitting gesloten. De ramp is nog verschrikkelijker dan men aan vankelijk meende. Er zijn meer dan 300 por- sonen omgekomen. Geheelo gezinnen worden ver mist. Toen men op de galerijen den brand gewaar werd stond het geheele tooneel reeds in vlam. Yan haren particulieren correspondent ontvangt de N. R. Crt. de volgende bijzonderheden: Reeds te kwart voor zevenen was de schouwburgzaal stamp vol. Tien minuten vóór zevenen zouden de lichten bjj het scherm worden aangestoken. Volgens ver klaring van den machinist is de brand hierdoor ontstaan, dat bij het aansteken dier lichten door middel van een electrisohen stroom de decoratie in brand geraaktewegens het plotseling ontstaan van een zee van vlammen kon men het ijzeren gordjjn, dat ingeval van brand het tooneel van de zaal moet afsluiten, niet laten ankkon, en plotseling vertoonden zich geweldige vlammen. De hoofdkraan werd snol afgedraaid, zoodat er een volslagen duis ternis heerschte. De veiligheids-olielampen brand den niet. De verwarring was vreoselijk. Velen spron gen uit de vensterB, en een twintigtal van hen die op straatsteenen terecht kwamen, braken armen of beenen en den nek. Vijf minuton vóór zevenen rukte de brandweer aan met brandzeilen, ladders, enz. Binnen weinige minuten werden nu vele hon derden gered. Middelerwijl groep het vnur met groote snelheid om zich heen. Er heerschte in het gebouw een verstikkende walm. Men vond vele afgerukte lichaamsdeelen. De kassier is mede verbrand, en met hem al het dien avond ontvangen geld, zoomede de geheele garderobe. Niets kon er gered worden. Om tien uren stond het gebouw nog in lichter laaie. De brandweer moe6t hare werkzaamheden bepalen bij het beschermen van de naburige huizeD. Het gebouw van het Huis van Afgevaardigden, dat mede gevaar liep, werd gered. Redding uit het brandende gebouw was alleen in de allereerste minu ten mogelijk. Men had zelfs geen tijd om het ijze ren scherm neer te laten. Alleen in een hoek van den schouwburg vond men bijna 40 personen, die gestikt waren. Het is zelfs mogelijk, dat het ver lies 500 personen bedraagt of dat cijfer nog te boven gaat, daar er bij de politie ongeveer 600 per sonen als vermist zijn aangegeven. De lijkenzaal in het ziekenhuis biedt geen ruimte genoeg aan voor het bergen van de dooden; zelfs de gangen in dat gebouw zijn overvol. Oek in het hoofdgebouw van politie liggen lijken. De geheele stad vertoont een hartverscheurend beeld van vree- seljjken jammer. Onder de tot hiertoe bekende dooden bevindt zich geen enkele vreemdeling, Alle klassen der bevolking zijn onder de verbrandon vertegenwoordigdde meeston echter behooren tot de lagere volksklasse, en velen zijn er onder van jeugdigen leeftijd. Stellig wordt verzekerd dat er alloen 600 biljetten voor de vierde galerij waren uitgegeven, en dat van al die personen slechts een vijfde gedeelte gered is. - De stemming der geheele bevolking is zwaar gedrukt. De meeste buroelen zijn gesloten, omdat velen by de treurige gebeurtenis betrokken zijn. Overal worden met goed gevolg inzamelingen gehouden voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en voor het broodeloos geworden porsoneel van den schouwburg. De ellende is echter zóó groot, dat ook een beroep zal moeten worden gedaan op hulp uit het buiten land. De keizer, door graaf Taaffe por telegraaf van de ramp onderricht, stelde als eerste bijdrage een som van 5000 florijnen beschikbaar. In het Algemeen Ziekenhuis liggen in de gangen de nog niet herkende lijken met den rug op plan ken; de lijken, die herkend ziju, bevinden zich in vertrekken, waartoe niemand toogang heeft dan de commissie, belast met het onderzoek naar de iden titeit der personen. De aanblik van de corridors is afgrijselijk. Ik telde er 61 mannelijke lijken; een 16-tal is zóó verbrand, dat ze onkenbaar zijnvele andere zijn, klaarblijkelijk in een wanhopigen strijd met elkan- dor om uit het brandende gebouw te geraken, op een gruweljjko wijze verminkt. Bij sommigen wa ren ledematen afgerukt, bij anderen was het vleesch van do hoenderen gescheurd. Terwijl ik mij daar bevond, bracht een lijkwagen ongeveer 15 nieuwe lijken aan, of juister gezegd een aantal stukken van menscheljjke lichamen, aan een 15tal personen behoord hebbende, alles verkoold en verbrand. De koristen, die omgekomen zijn, schijnen meestal door den rook gestikt te zijn. De smart der ongelukkige familie-betrekkingen, die gekomen zijn om de lijken hunner verwanten op te zoeken, is hartverscheurend. Ongeveer 90 lijken waren tot 's namiddags te twee uren herkend. Onder de vermisten bevindt zich, zoo meldt de correspondent van de „Daily News", de echtgenoot van den orkest-directeur Hellmersperger. In den nu afgebranden fraaien schouwburg gaf Sarah Bern hardt onlangs hare voorstellingen. Hij was ongeveer zeven jaren geleden gebouwd. Op het tooneel waren bij het ontstaan van den brand tweehonderd personen ongeveer, voor het meerendeel in de kleedkamers. Op een paar leden van het koor na ontsnapten allen door de tooneeldeur, de meesten half gekleed en de balletmeisjes in hare korte kleeding. Toen hot gas uitging wist niemand in de zaal wat er gaande was, maar twee minuten later werden te gelijk met den kreet van brand, de vlammen zichtbaar, die het gordijn aantastten. KOLONIËN. BATAVIA, 9 November. Als lijdende aan veeziekte zgn afgemaaktBata via van 25—31 Oct. 33, Preanger van 20—26 Oct. 13. Krawang van 1622 Oct. 28. Cheribon van 20—26 Oct. 35 buffels en 3 gestorven. Ter Suma tra's westkust heerscht ze nog in 2 negerijen. Omtrent de koortsepidemie komen gunstige be richten. In de res. Batavia en de Preanger nam ze af; alleen in Soemedang nam ze toe. Krawang toont weder merkbaren vooruitgang. Een correspondent van de „Java-Bode" schrijft het volgende uit Oeleh-Leh, dd. 19 October: De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden heeft ten gevolge der vijandelijkheden, in de laatste maanden te Samalangan plaats gehad, besloten den radja toekoe Tjihik Moeda Boegis te straffen. Mor gen vertrekken van hier de oorlogsstoomers „Ma dura" en „Benkoelen", benevens de „Valk" van de gouvernements-marino, met bevel den koewala van Samalangan te sluiten en de visehvangst te beletten. Genoemde stoomers worden nog door twee kruis- booten gevolgd. Uit het officieelo cholera-rapport blijkt dat in de residentie Batavia van 31 Oct. tot 3 Nov. zijn overleden 173 en hersteld 85, zoodat nog in be handeling bleven 352 inlanders; overleden 2 en en hersteld geen Europeanen- res. Soerabaia van 15 Nov.: overleden 807 inlanders en 10 Euro peanen; - res. Passoeroean van 15 Nov.: over leden 285 inlanders en 3 Europeanen; - res. Che ribon van 14—23 Oct.: overleden 7 inlanders; - res. Pro'oolingo tot 31 Oct.: overleden30inlanders. Op den Ssten Nov. waren te Batavia in behan deling 1, bijgekomen 11, overleden 7 en hersteld 1, zoodat in behandeling bleven 4 inlanders; van de Europeanen overleden er 2 en bleef er 1 in behandeling. De „Soer. Crt." schrijft het volgende: Oei Jan Lee, zoon van den luitenant Chinees te Banda Neira, bezocht aanvankelijk de lagere school en van 1875'77 de particuliere school des heeren W. G. Van Krieken, te dier plaatseprepareerde zich ver volgens op 't instituut van den heer Weijhenke te Batavia voor het toelatingsexamen tot de hoogere burgerschool, was daar gedurende 3 jaar steeds de primus van zijn studiojaar en vertrok, eenige maan den geleden, op 19-jarigen leeftijd naar Leiden om daar voor advocaat te studeeren. Dezer dagen kre gen we inzage van zijn eersten brief dien hij uit Holland aan zijn ouders te Neira schreef, en vroe gen vergunning eenige passages daaruit over te drukken, wijl het niet onbelangrijk is eens kennis te maken met de eerste indrukken in den vreemde van dezen Nederlandsch Indischen Chinees, die met hetzelfde gemak ook in 't Fransch, Duitsch en En- gelsch correspondeert. De dessa Djangklie (ros. Samarang), is in 12 dagen tijds door cholera nagenoeg geheel uitge storven. Het militair emplacement te Boea-Batoe, 3 paal van Bandong, is tot op den grond toe afgebrand; 20 kamponghuizen werden mode een prooi der vlammen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zgn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jtrig verlof uur Enrapa, wegens ziekte, aan den eemsuies der derde klasse bij den post- en telegraafdienst W. F. Gijsbers. Ontslagen: Eervol nit lande dienst, de hnlpondersrgre- rei by hot openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indië A. L. H. Van Toll, de com mies der derde klasse bij den post- en telegraafdienst A. Ehren- eron en de opzichter der 3de kl. by den waterstaat en 's lande burgerljjke openbare werken L. Sickler; - eervol nit 'elands dienst, de adjunct-commies by den post- en telegraafdienst J. B. Herman De Groot. Benoemd: Tot assistent-resident van Brebes (Tegal) de assistent-rasident van Banean (Soerabaia) W. J. C. Groos; tot id. vaa Banean, tevens vendameester aldaar, de Secretaris der residentie Soerabaia W. A. Fattijn. Tot onderwijzer der tweede klasse bij het openbaar ouderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden inNed.Indië.de onder- wgzer der derde klasse J. E. Van der Made; tot tweeden ouder- tvijzer aan de schoei voor zonen van iBlandsche hoofden en andere aanzienlyke inlanders te Frobolingo (residentie van dien naam) J. L. Van der Made voornoemd. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binnenlandsch bestuur, ten einde deel te nemen aan dea cursus van afdeeling A. der Landbouwschool te Buitenzerg, de ambtenaren voor dea burgerlijken dienst C. P. Rivière, E. L. Krnseman en H. C. Itzig Heine. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan den gewezen apotheker der tweede klasse C. Th. Weidner van eene akte van toelating tot nitoefening der artsenymengknndige praktijk in Ned.-Indië. Ontslagen: Bg dea residentieraad te Deli (Oostkust van Sumatra), op verzoek eervol wegens vertrek, als lid J. Krol, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en Benoemd: Tot lid J. Th. Cremer, administrateur van de Deli-maatschappij Departement van Oorlog. O ve rgeplaatstBij den generale» staf, de kapitein der infanterie, waarnemend brigade-chef bij de militaire verkenningen, II. J. T. Ferzenaar; - do off. van gez. Vinceit naar Batavia. Ontslagen: Eervol nit Zr. Ms. militairën dienst wegens vol brachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapiteins der infanterie G. Lamers en M. C. H. Bijleveld. Geplaatst: De majoor der inf. Thicme te Atjeh de 2de lnit. der csv. Raaijmakers te Salatiga; de off. van gez. De Graag ter Snmatra's Westkust. ïelögi'amvaei». "WASHINGTON, 9 December. Ter zitting van het gerechtshof alhier word gisteren het getuigenverhoor, betrekking hebbende op de vraag of Guiteau al dan niet krankzinnig is, voortgezet. De beschul digde was niet tevreden met de afgelegde verkla ringen, die hem angstig maakten, en gaf te kennen dat twee zijner bloedverwanten in een gesticht verpleegd worden en hij zelf verwacht daar te ko men. Verscheidene malen viel hij zijn broeder in de rede, wiens gotuigenis volgen» zijn beweren valsoh was. Ook beieedigde hij zijn advocaat, Scovilie. De ant woorden van president Arthur op de hem dooi Sooville gestelde vragen zjjn ontvangen. De presi dent zegt dat hij twaalfmalen Guiteau gezien, maar nooit de hoop op benoeming of bevordering op de politieke loopbaan bg hem aangewakkerd heeft. LONÖEN, 9 December. Aan de „Times" wordt, geseind dat het uitvoerend bewind van de Trans vaal een programma heeft openbaar gemaakt be treffende de groote volksmeeting te Paardenkraal. Hec is meestal van feestelijken en godsdienstige! aard, maar den laatsten dag zal een groote revuf gehouden worden. Het blijft echter de vraag welker loop de politieke discussie nemen zal. LONDEN, 10 December. De ochtendbladen bevat- ten een oproeping van den lord-mayor, ter aanbeveling van nationale inschrijvingen ten behoeve der bescher ming van het eigendomsrecht in Ierland. DEN HAAG, 10 December. De zitting der Tweedf Kamer vaiji heden was den geheelen dag gewijè aan de eedsiuterpellatie vaa deu heer Van Houten- De heeren Van Blom en Bastert meenden dat ds tegenwoordige wetgeving niet toelaat den facults tieven eed. De eerste wenschte wetswijziging; d( heeren Bastert, Van der Hoeven, Lobman en Hej denrijck niet. De heer Cremers en zeven andere leden stelde een motie voor, verklarende dat de wet een gemeentel raadslid, niet tot een kerkgenootschap bohoorendf, vrij laat in het afleggen eener belofte bij de aai vaarding zijner betrekking. De heer Borgesius vei' dedigde haar. De heer Haffmans wilde wijzigiu in den zin van afschaffiug van art. 39 der gemeentewei Maandag voortzetting. Harktbericliteo. Lelden, 10 Dec. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 15 hectoliter. Wintertarwe 12.a /"18.Zome* tarwe 9.— a 11.Rogge 14 H. L. Winterrog! 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerst 1 H. L. Zomergerst 6.a 6.50 Chevalier-gerst 7.1 a 7.75. Haver 16 H. L. Zware Haver/5.a/5.50.- Lichte Hater 4.25 a/4.50. Duivenfcooaen 10 b-.-cto). 8.i a 9.25. Paardenboouen 13 bcctoL. f 8.a f 8.50. Boter 5110 kilogr., li te qnalit. vat 65.a 71J1 2de quaüt. 1/4 vat f a 64.Boter 1ste qnalil per kiloer. 1.621/= a 1.77Va» 2de ^ualit. per kilogr. f\M a 1 60. Lange Zwarte Turf 12,000 dnba. heetol., 0.24 a/0.28.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2