Bysag*^^^-^J=g3Sg^gynn,iMa«wrntOBaMttaiM7wiMT»nirAiiMwa«flrtirnntfMr«fliiri>Tnri.i immms het midden der passagiers iemand optrad, die, kapt. geweest zijnde, de bevelen tijdelijk overnam en de orde handhaafde tot kapitein Visser weer bij de hand was. Zoowel diens gedrag als dat van zijn kloeken plaatsvervanger wordt zeer geprezen; zonder hnn zeemansbeleid ware het schip onherroepelijk ver loren geweest. In een buitengewoon Politieblad wordt bekend gemaakt dat in den nacht van 16 op 17 November jl. te Goch (Pruisen), door middel van braak, de volgende voorwerpen uit een winkelkast zijn ontvreemd, als: 2 gouden anker-horloges Nos. 26007 en 523641 gouden anker- en een gouden cylinderhorloge (remontoir); 1 gouden cylinderhor- loge N°. 44227 en twee gouden dames cylinderhor- loges (remontoir)5 gouden damescylinder-horloges, waarvan twee genommerd 58997 en 589983 korte gouden heeren-horlogekettingen met haak en waar van twee met kleinen sleutelketting; 5Amerikaan- sche doublé heerenhorlogekettingen met sleutelket tinkje en haak3 zilveren horloge-kettingen waarvan een met jockey-haak; ongeveer 25 a 30 gouden medaillons van verschillenden vorm, waaronder eenige heerenmedaillons met Bteenen; ongeveer 60 a 70 gouden ringen van verschillend fatsoen; 20gouden kruisen, waaronder twee met roode bloedsteenen en twee met zwarte steenen; 8 garnituren gouden broches en oorringen; 15 a 20 gouden horlogesleu tels; 10 gouden broches; 20a25gondenoorringen 10 gouden kinder-oorringen10 gonden garnituren, bestaande uit manchetten- en chemissetten-knoopen 1 zilveren collier en medaillon. Bij ontdekking van een of meer dezer voorwerpen wordt bericht inge- waoht bij het departement van justitie. Gisteren te vier uren, zoo schrjjft men uit Buenos-Ayres dd. 9 November, hadden we een der hevigste orkanen die hier ooit gezien is. Hij begon met een stofstorm. Menschen en paarden vlnchtten naar alle zijden. Daarna stortregen met orkaanwind. De schade in de stad is ontzettend. Alle straten zijn onder water, zoodat de tramcars onderliepen. De Fransche bark „Espérance", kapt. Constant, is omgeslagen, het schip is totaal verloren, de kok verdronken. Station Aram way Lacroze ge heel vernield. Yan de in aanbouw zijnde gebouwen der continentale tentoonstelling is niets over; de schade wordt op 70,000 geschat. Aan het hoofdbnreel van politie te Brussel kwam zich een heer aanmelden, die verzocht onmiddellijk in bewaring te worden gehouden, ten einde beveiligd te zijn tegen de vervolgingen van een aantal personen - wier namen hij opgaf - die hem met moord bedreigden. Bij onderzoek bleek de man krankzinnig te zijn. Te Hasselt kregen een bakkers-en een kappersknecht twist over een schuld van twee franken. Eensklaps zakte de eerste, door zijn hevige drift overmand, levenloos neder. Naar men zegt, zou een broeder van hem, eenige jaren geleden, onder geljjksoortige omstandigheden om het leven zjjn gekomen. #e President; der Unie heeft geweigerd als getuige in de zaak van Guiteau te verschijnen, doch wil schriftelijk antwoorden op de vragen, die hem gesteld mochten worden. Naar uit Nieuw-York gemeld wordt, wint de overtuiging veld dat Guiteau's verdediging als krankzinnige mislukt is en dat deskundigen beiderzijds hem toerekenbaar zullen verklaren. Het „Ringtheater" te Weenen is gis teravond, vóórdat de voorstelling een aanvang nam, in brand geraakt, naar men meent ten gevolge van een gasontploffing. De schouwburg stond spoedig in lichterlaaie. De brandweer deed alle moeite om de talrijke menschen, die zich in het gebouw bevon den, te redden. Nadere berichten omtrent mogelijk verlies van menschenlevens zijn nog niet bekend. De belendende huizen werden bedreigd. BUITENLAND. Frankr(jk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren beraadslaagd over de kredieten ten behoeve van de beide nieuwe ministeriën. De heer Ribot hield, uit naam der commissie, onder luiden bijval het recht der Kamer staande, om haar oordeel over de op richting der nieuwe ministeriën uit te spreken. Hij stelde verder do aanneming der kredieten voor, doch onder voorbehoud dat de Kamer voortaan bij do vorming van nieuwe ministeriën vooraf gekend worde. Een ander afgevaardigde gaf in scherpe bewoordingen zijne afkeuring te kennen over het besluit der regeering. De heer Proust, minister van fraaie kunsten, verdedigde de oprichting van dit ministerie uit het oogpunt van algemeen belang. De heer Gambetta verdedigde daarop de oprichting van de beide ministeriën en drong aan op de intrekking van den door de commissie uitgedrukten wensch, i dat de Kamer voortaan bij de vorming van nieuwe ministeriën vooraf geraadpleegd worde. De heer Ribot antwoordde, dat de commissie geen stemming over dien wensch vroeg. Het was haar enkel te doen om in onafhankelijkheid eene hoffelijke gedachten- wisseling uit te lokken. De kredieten zijn vervolgens aangenomen met 380 tegen 103 stemmen. - De Kamer heeft met 337 tegen 103 stemmen de snpplementoire kredieten aangenomen voor de ambtenaren in Algerië. De Fransche Academie heeft de heeren Sully, Prudhomme, Pasteur en Cherbuliez tot hare leden gekozen. In de Dinsdag gehouden zitting der Kamer heeft de heer Spuller, vice-minister van buiten- landsche zaken, het met Nederland gesloten handels- tractaat ter bekrachtiging ingediend. - De protec- tionisten deden eene vruchtelooze poging om de op gisteren bepaalde behandeling van het tractaat met Italië uitgesteld te krjjgen. De indirecte belastingen en inkomsten van Frankrijk brachten in Nov. 19,831,000 franken meer op dan de raming. üuitscIilaiKl. De klachten over zonderlinge toepassingen van het toltarief honden aan. Nu klaagt in de „Kölni- sche Zeitung een koopman nit Keulen, dat gebreide broeken, jakken en rokken, tot nu toe door hem als kous waren" uit Zwitserland ontvangen en als zoodanig belast, eensklaps onder de afdeeling „sie raadwaren" gebracht zijn, omdat aan die kleeding- stukken zich boorden van neteldoek of linnen bevonden, zoodat wollen goederen van dien aard in plaats van met 100 met 300 mark de 100 kilogr. belast worden. De door den Parijschen correspondent van de „Times" uitgesproken insinuatie, dat de Duitsche regeering werkzaam is bij Engeland om het te overreden zich meester te maken van Egypte, wordt ten eenenmale een verzinsel genoemd. Duitschland beschouwt de goede verstandhouding tusschen Frank rijk en Engeland als eene hoofdvoorwaarde van den Europeeschen vrede en het streeft er naar dien te bevorderen. De Bondsraad heeft aan de voordracht over de tolaansluiting der Beneden-Elbe zijne toestem ming geschonken. De tentoonstelling te Dusseldorp in 1880 heeft een batig saldo van tweehonderd vier en veertig duizend mark geleverd. De commissie heeft besloten voor deze som een gebouw op te richten tot bevordering van schoone kunsten. Italië. De plechtigheid der zaligspreking van Benedictus Josephus Labre en drie andere personen heeft gis- fcaren vijf uren geduurd. Geen enkel incident had er bij plaats. De paus verklaarde dat hg ai ah ge lukkig rekende, in de tegenwoordige wederwaar digheden, het aantal uitverkorenen, die voor den Heiligen Stoel zullen bidden, vermeerderd te hebben. Uit de discussies in de Kamer van Afgevaar digden blijkt duidelijk de pijnlijke indruk dien Bismarcks woorden, als zou Italië de republiek te gemoet gaan enz., in dit land gemaakt hebben. De heer Sidney Sonnino, een ministerieel lid, gaf te kennen dat blijkens die woorden de betrekkingen van Italië tot Duitschland niet bijzonder goed waren en uitte de vrees dat de Duitsche rijks kanselier niet zou aarzelen zich van den steun van het katholieke centrum te verzekeren, door het wereldlijk gezag van den Paus te herstellen. De oud-minister Minghetti, die het laatste kabinet der rechterzijde presideerde, sprak over 'sKonings be zoek te Weenen, en verwachtte dat dit door een Oostenrijksch-Daitsch verhond gevolgd zou worden. De regeering behoort z. i. Bismarcks woorden te logenstraffen, en dit kan zij doen, wanneer zij maar de republikeinen niet meer flikflooit om den wille van eenige stemmen in het Parlement. Borneo. In een eergisteren ontvangen telegram werd reeds melding gemaakt van een artikel van de „Daily News" over de vestiging van de North- Borneo-Company. 'Het blad geeft eenige punten van het haar verleende charter. De maatschappij is o. a. gehouden te handelen volgens de aanwijzingen van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, niet alleen in hare betrekkingen met het buitenland, maar ook ten opzichte van de slavernij, den gods- ——ll I dienst, het rechterlijk bestuur of „ten opzichte van iedere andere zaak." Aan de maatschappij wordt daarentegen vergund, door afstand, koop of ieder ander wettig middel, gezag over grondgebied op Borneo te verkrijgen en zij mag over het aldus verkregen gebied het bewind voeren. De „Daily News" zegt dat het moeielijk is, het gewicht van het verleenen van dit charter te over schatten. De grenzen van het gebied, dat de maat schappij bezitten mag, kunnen wel niet gemakke lijk nit het charter worden opgemaakt; maar het komt der „Daily News" voor, dat een zeer groot deel van de noordelijke helft van het grootste eiland van de wereld - altijd met uitzondering van Nieuw-Holland en Papoea - nu in Engelsche han den zal komen. Het blad doet voorts uitkomen, dat in het charter gezegd wordt, hoe de Maatschappij dit gebied verkregen heeft. In 1877 heeft de sultan van Broenai - volgens de „Daily News" is dit slechts een andere spelling van Borneo - aan zeke ren heer Dent, een Chineeschen koopman, voor 12,000 dollars 'sjaars eene zeer groote streek lands afgestaan. Deze bezitting heeft de heer Dent aan de maatschappij overgedaan. Zekere Pangeran Tumongong, volgens het charter eerste minister van Broenai, ontvangt jaarlijks ook 3000 dollars. De snltan van Soeloe heeft uit eigen beweging voor altijd een aanzienlijk stuk grondgebied en al de eilanden, die binnen drie mijlen van de knst ver wijderd zijn, afgestaan. In hoever deze vorsten werkelijk gezag voerden over de landen, die zij afstaan, acht do „Daily News" moeielijk te bepalen. Waarschijnlijk hebben zjj een schaduwachtig recht voor substantiëele dollars verkocht. „Ongelukkig", zoo schrijft het blad verder, „schij nen zij vroeger diezelfde stroken ook reeds ver kocht te hebben, en Spanje, Portugal en Nederland meenen alle drie eenige aanspraak te hebben op de thans wederom verkochte landen. De gevoeligheid van de Nederlanders en de Spanjaarden, gewekt door de vestiging van Engelsch gezag op Borneo, heeft zich reeds in interpellatiën in de Kamers dier landen geopenbaard; maar, gelijk men zien kan uit een telegram uit 's-Gravenhage, de Nederlandsche regeering althans is niet gezind om zwarigheid te maken tegen de uitvoering van het charter. Wij mogen gerust aannemen dat lord Granville dit charter niet zal hebben goedgekeurd zonder eerst te onderzoeken, welke rechten andere Europeesche natiën eigenlijk op de landen in quaestie hadden. Het is daarom vrij zeker, dat geen ernstig geschil met Spanje of Nederland zal ontstaan. Zoo er be zwaren ontstaan zullen, dan zal het in Engeland zelf zijn. Wij schijnen tot de tijden der kooplieden- avontariers terug te keeren." - De „Daily News" is dan ook van meening, dat in het Parlement de zaak ernstig ter sprake zal moeten gebracht wor den. Zoo er een North-Borneo-Company bestaan mag, waarom dan niet een New-Guinea-Company, die eenigen tijd geleden geene vergunning kon erlangen om zich te constitueeren Zullen wij, zoo kan men in Engeland vragen, ongehoorzame gou verneurs beletten landen te annexeeren en het stelsel van annexatie door kooplieden weder gaan toepassen? Op zulke vragen zal in het Parlement een antwoord moeten gegeven worden. Telegrammen. LONDEN, 8 December (R. CDe „Daily News" verneemt uit Madrid dat de Spaansche Regeering, gevoelende hoe zwak Spanjes aanspraken op Borneo zijn, in de Cortes eene discussie daarover zoekt te verhinderen. Zij zond ook geene nota van protest bij de Britsche Regeering in. KONSTANTINOPEL, 8 December. Uit goede bron wordt verzekerd, dat generaal Ignatief eerst daags naar Weenen zal vertrekken, om schikkingen te maken tot een samenkomst van den Czaar met keizer Frans Jozef. In strijd met het beweren van de „Standard," heeft de keizer van Oostenrijk in die samenkomst te Weenen bewilligd alleen #p voorwaarde dat Italië zou afzien van zijne aan spraak op Trente. WEENEN, 8 December. Naar men verneemt, is de brand in het „Ringtheater" op het tooneel ont staan ten gevolge van onvoorzichtigheid bij het ge bruiken van een spirituslamp. De zaal was vol en het publiek trachtte zich in een onbeschrijfelijke verwarring door de vlucht te redden. Daar de uit gangen niet voldoende waren om bij het al gevaar lijker wordende gedrang allen door te laten, werden ook menschen gered door middel tan springdekens en brandspuitslangen. De tooneelen van jammer en ellende, op het door militaire macht afgezette ter-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2