N°. 6692. Vrijdag 9 December. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Tan 18 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 6 December. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", waarvan de laatste hnslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag den 9den December a. s., des aTonds te tien nren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus niterljjk des avonds om halfvijf bezorgd zijn. Heden en gisteren kwam te 's-Gravenhage de „commissie van voordracht" bijeen, om, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van dr. Acquoy tot hoogleeraar aan 's rjjks univer siteit te Leiden, eene voordracht van drie personen voor het kerkelijk professoraat alhier op te maken. De vergadering bestond uit de heeren dr. T. E. U. Yon Baumhauer, pred. te Zutfen, L. Doedes te Capelle a/d. IJsel, J. C. Verhoeff te Utrecht, J. Alingh Prins te Korte Zwaag, G. Bruna te Hasselt, J. Douwes te Leens, C. G. Chavannes te Leiden, G. Van Duyl G.W.z. te Broek in Waterland, dr. W. F. C. J. Van Heel te Roermond, C. F. Zeeman te Zonnemaire en dr. J. Offerhaus te Eelde, de vier laatstgenoemden als secundi in plaats van de heeren A. G. Jans, dr. J. K. Koch, B. A. Overman en G. W. Van Eerde, afgevaardigden van de provinciale kerkbesturen van Noord-Holland, Noord- Brabant met Limburg, Zeeland en Drente, doch die hunne provincie metterwoon verlaten hebben. Uit het nu door deze commissie opgemaakte drietal, bestaande uit de heeren dr. J. Van Dijk te Arnhem, dr. G. J. Van der Flier te 's-Hage en dr. J. Offerhaus te Eelde, de twee laatsten door het lot tegen dr. J. Knappert te Leiden - zal eene buitengewone Synode, tegen 4 Jan. 1882 bijeengeroepen, eene keuze doen. Aan het Wèes- en Ondeliedenhuis alhier is een legaat van f 200 vermaakt door wijlen den heer H. W. Verschuuren te Terheyden. Op Vrijdag den 23sten December a. s., des voormiddags te elf nren, zal aan het lokaal van het departement van marine te 's-Gravenhage in het openbaar, bij enkele inschrijving, worden aan besteed: het maken van een gebonw tot bewaring en verificatie van 's Rijks zeeinstrnmenten te Leiden. Vóór den aanvang der openbare zitting van heden, Donderdag, zijn in de Bectiën der Tweede Kamer onderzocht de ontwerpen tot verkoop van rechten op den Weeskinderendijk aan Dordrecht; wjjziging der begrooting voor Suriname; verhoo ging van hoofdstuk VHI der Staatsbegrooting voor 1881 en naturalisatie van Weber c. s. Aan de vergadering werd gisteren medegedeeld dat is ingekomen een brief van den minister van binnenlandsche zaken, ten geleide eener portefeuille met teekeningen, bevattende een voorloopig ont werp voor de stichting der gebonwen ten behoeve der Rijks-nniversiteit te Leidendeze stukken zullen ter inzage van de leden op de griffie worden nedergelegd. De Kamer heeft, op een door den voorzitter ge daan, en met 32 tegen 17 stemmen aangenomen voorstel, bepaald, voor de behandeling der verschil lende nog aanhangige hoofdstukken der staatsbe grooting en verdere aaH de orde gestelde wetsont werpen, conclusiën op verslagen en interpellation, ook des Zaterdags zitting te honden. Mejuffrouw R. Buysing Damsté, onderwijzeres aan de openbare lagere school aan den Morsch te Oegstgeest, is als zoodanig benoemd te Zalt-Bommel Door Gedeputeerde Staten van Znid-Holland is bij hun besluit van 29 November jl. goedgekeurd de begrooting der gemeente Hazerswonde in ont vang 47,291.90 en in uitgaaf f 47,290.50 en alzoo met een batig saldo van f 1.40. Voor het beroep naar de Chr.-Geref. gemeente te Bodegraven is door H. G. De Jonge, te Enkhui zen, bedankt. De gemeenteraad van Haarlem heeft op het verzoek van eenige ingezetenen, om over een deel van den Hertenkamp te mogen beschikken voor uitspanningsplaats, afwijzend beschikt. Ter benoeming van een gemeenteontvanger te Alkmaar is door Br. en Ws. de volgende aanbeve lingslijst opgemaakt: D. F. H. G. Van Iterson, volontair der gemeente-secretarie te Maarssen en P. Costerus Wz., gemeente-ontvanger te Edam. Het stoomschip „Stella", dat gisteren met 300 landverhuizers van Amsterdam naar Amerika vertrok, zal Plymouth aandoen, ten einde de aldaar aanwezige 223 landverhuizers van de „Castor" mede aan boord te nomen en over te voeren. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. tot 2den luit.: bij het 1ste reg. de sergeanten W. Bronkhorst, van het instr.-bat., en jhr. H. M. Van der Goes, van het r eg. grenadiers en jagers; bij het 2de reg., de sergeanten M. J. Olrée en F. J. A. H. Hendriksz, beiden van het corps, H. Spekman, van het 7de reg., en Th. H. L. Leclercq, van het instr.- bat.; bij het 3de reg., de sergeanten H. J. Balfoort en C. Van Drimmelen, beiden van het instr.-bat., en H. G. Ch. Mnnnich, van het 6de reg.; bij het 4de reg., de sergeanten C. E. A. Copes Van Hasselt en D. Klinkenberg, beiden van het instr.-bat., en A. Ch. Bryce, van het reg. gr en. en jagers; bjj het 5de reg., de sergeanten A. Van der Kas, van het instr.-bat., Ch. A. Muller, van het 8ste regiment., J., H. Van Waveren, van het instructie-bataljon, P. A. Th. Zanino, van het lste regiment, en O. W. Gobius, van het regiment grenadiers en jagers bij het 6de reg. de sergeanten H. G. Fraser, van het instr.-bat., A. C. Ph. Charlouis en W. Mon- hemius, beiden van het 7de reg., alsmede G. H. Heisterkamp, van het inst.-bat.; bij het 7de reg., de sergeanten J. H. Arendsen Hein, van het reg. gren. en jagers, en J. Van Toorenenbergen, van het 8ste reg.; bij het 8ste reg., de sergeanten A. J. Schotman, van het instr.-bat., en E. H. J. Gael Cunaens, van het 5de reg..; - benoemd bij het wapen der cavalerie, tot 2den luit., bij het 2de reg. huzaren, de wachtmrs.-titulair A. B. Van Tien hoven, van het corps, en A. J. W. Van Doorninck, van het lste reg. huzaren; - bevorderd tot officier van administratie der lste kl., den officier van administratie der 2de kl. E. H. W. Wijnmalen en tot officier van adm. der 2de kl., den officier van adm. der 3de kl. J. J. Van Diemen. Gemengd Nieuws. De laatste schuiten, welke van Noord wijk aan Zee nog op de haringvisscherij waren, zijn thans behouden teruggekeerd. Hoewel het najaar nogal stormachtig was, heeft men er het geluk gehad dat er niemand op zee gebleven is. Het verlies van netten is betrekkelijk ook gering, daar o. a. de reeders J. Van der Deijl en W. H Van Konijnenburg, die verlies van netten hadden, ze door de goede zorg van den heer W. C. Korving, van Scheveningen, wiens schipper M. De Jong ze opgevischt had, ia goede orde terugontvingenDe pry zen hielden zich dit jaar, met eene goede vangst, ook tamelijk goed. De gemiddelde besomming bedraagt per schuit f 6650 schoongeld; de geheele aanbrengst was 4585 ton pekelharing, 1434 ton en 1,428,000 stuks stenrharing, zoodat dit jaar, in vergelijking met het vorige, zeer gnnstig is te noemen. Een jonkman waB gisternamiddag te Scheveningen bezig een anker nit den grond op het strand te halen, toen eensklaps het anker uitschoot, waardoor de man zóó ernstig gewond werd, dat men voor zjjn leven vreest. Te Middelharnis is een schnurmet den daarin geborgen oogst en behoorende aan den bouw man Lodder, een prooi der vlammen geworden. Ook een koe en een paard kwamen in de vlammen om. Jan Boerman is gisteren door het ge~ rechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden opzettelijken doodslag, gepleegd in een herberg nabjj de Muiderpoort, op V., dien hij meende dat zijn 4-jarig kind sloeg. In de omstandigheden, waaronder het misdrijf ia gepleegd, en in de gunstige antecedenten van be schuldigde vond het Hof grond tot toepassing van verzachtende omstandigheden. Boerman werd tot een celstraf van twee jaren veroordeeld. Terwjjl J. v. O. en zijne vrouw te Rhenen eergisteravond afwezig waren, wist zich één, doch ioogstwaarschjjnlijk meer dieven, door een raampje toegang tot het huis te verschaffen. Uit eene kast, waar zjj het slot afgesloten hadden, hebben zij ge stolen: 1 gouden slot met 4 strengen koralen, 1 >aar gouden oorbellen, 1 onderwetschen zilveren beugel en ruim f 20 aan geld. Een laatje, waarin f 25 geborgen waren, is onaangeroerd gebleven. Ook hebben zij nog een kip meegenomen. Te 's-Bosch is proces-verbaal opge maakt tegen een geneeskundige uit een Geldersch dorp, omdat hij zich in „kennelijken staat" bevond. De speelhuizen komen in Spanje nog in onrustbarenden getale voor, hoewel de politie ze in den laatsten tijd met alle macht tegengaat. In zulk een verderfelijk Terbljjf te Grenada was de roulette op zekeren avond weer druk in beweging. Onder de hartstochtelijke spelers merkte men vooral een jongmensoh op, die reeds meer dan een uur tevergeefs de fortuin trachtte te dwingen en ein- deljjk zijn laatste goudstuk opzette. Ook dat ver loor hij, en toen haalde hij, terwijl zjjn gelaat zich krampachtig verwrong, een revolver uit den zak, zette den loop tegen den slaap van het hoofd en drnkte af. Een knal.en de geruïneerde speler stortte neder. Vreeselijke verwarring in de zaal. Ieder denkt aan de politie en in een oogwenk is de zaal ontruimd. Nauwelijks heeft de laatste speler het lokaal verlaten, of het „lijk" springt op, snelt naar de stapels goud op de tafel, vult zijn zakken met volle handen en verlaat, onder een schaterend gelach, eveneens het speelhol. Het Russische Hofministerie heeft voor de aanstaande kroning van den Czaar vijftien span sneeuwwitte paarden in het buitenland laten aan- koopen. De schoone dieren zijn reeds op weg naar Mescon. Aan de „Standard" wordt uit Warschau geseind dat de politie 15 personen gevangennam, onder voorwendsel dat zij verdacht werden van inbraak. - Volgens een ander bericht nit Petersburg is gisteren aldaar eene bende van 15 man in ver zekerde bewaring genomen, die van volledige officiers uniform en van grootkruisen voorzien waren en, aldus vermomd, dachten deel te nemen aan het St.-George- feest, dat heden gevierd wordt. Dientengevolge zijn buitengewone maatregelen genomen. In de gemeente Hodimont, nabij Ver- viers, werd een achtenswaardig gezin door het vol gende onheil in rouw gedompeld. De vronw. des huizes wilde een van hare zoons die ziek ta bed lag, een geneesmiddel toedienen. Daartoe nam z& de medicijnflesch nit een kast, doch bij vergissing greep zij een flesch met bijtend zuur, die daar was blijven staan en waarvan de inhoud bestemd was geweest voor uitwendig gebruik. De zieke verzwolg de gift; weldra openbaarden zich de noodlottige gevolgen, en de spoedig ontboden geneesheer kon. slechts den dood const&teeren. Blijkens een bij de Britsche admirali teit ontvangen bericht uit Zanzibar, heeft kapitein Brouwvigg van het oorlogsschip „London" den 3den December, in oen stoompinas met tien man, oen met slaven geruid schip ontmoet, dat de Fran- sche vlag voerde. De Arabische bemanning van dit j vaartuig bood wederstand toen de „London" naderde,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1