koopen en daarbij de haan nieuwsgierig binnenge- loopen, de mand achter een pilaar had nedergezet, waarnit de haan al spoedig had weten te ontkomen. William Rogers, een jonge procureurs klerk, die Tan Dublin Vertrok naar Rathdowney om dagvaardingen te brengen, werd badend in zijn bloed op den weg gevonden. Een arm was van het lichaam gescheiden, het hoofd geheel ver pletterd. Te Brussel kwam een eenvoudig gekleede vrouw aan een bewaarschool bij het uitgaan der klassen een der leerlingen, een knaapje van 4y2 jaar, afhalen. Men gaf haar zonder argyaap het kind mede, dooh nauwelijks had zij zich met den kleine eenige schreden verwijderd of daar naderde de dienstbode der ouders van het kind, die het nu terstond overnam Van de vreemde geleidster, welke meedeelde dat zij voor hare meesteres, bij wie zij pas in dienst was, was uitgezonden om het haar nog onbekende kind des huizes te gaan halen- vandaar de vergissing. Intusschen is gebleken dat dq zonder linge aanwijzingen der onbokende vrouw volkomen onjuist waren, zoodat men hier heeft te denken aan een poging tot oplichting van een kind, wellicht met een afschuwelijk doel. Bijdrage tot do vervalsching van levens middelen. - Door de Brusselsche politie is beslag ge legd op zeventien zakken meel, ieder van 100 kilo gram inhoud. Bij onderzoek bleek dat zoogenaamde meel voor niet minder dan drie vierden uit kalk to bestaan. Smakelijk eten! Téhéran met gas verlieht. - Er wordt uit Téhéran gemeld dat de gasverlichting in de Perzische hoofdstad onlangs met grooten luister is ingewijd. De eerste kranen op de Tophineplaats ontstoken, werden begroet met een kanonsalvo en met de na tionale hymne, door tal van militaire muziekcorpsen uitgevoerd. Eene prachtige loge werd te dier plaatse voor den Shah en zijn gevolg opgericht, die met veel belangstelling en terwijl hem de uitgozochtste ververschingen werden voorgezet, de plechtigheid bijwoonde. Zooals men weet, doet thans Adelina Patti eene kunstreis in Amerika. Haar eerste concert was, met het oog op de financiëele zijde, een fiasco. De goedkoops plaatsen waren goed bezet, maar een groot getal zetels was leeg gebleven: iets waarvan de hooggestelde prijs - tien dollars - ongetwijfeld de oorzaak was. Dagelijks komen nieuwe berichten om trent de ontzettende stormen in den Atlantischen Oceaan, welke de „Castor" gelukkig ontkomen is. De „Bolivia", van de Anchor Line - welke den naam heeft van niet de snelste, maar de sterkste booten in de vaart te hebben - is Zaterdag in Queenstown binnengeloopen, na 14 dagen op weg naar Nieuw- York te zijn geweest. Zij kon niet verder en moest terug. Vier dagen sloegen de zeeën over het dek. Al de booten werden verbrijzeld, de schoorsteenen werden over boord geslagen, de derde machinist werd door een golf doodgeslagen en twee stokers gewond. Negen andere stoombooton oh vele zeil schepen zijn ook te Queenstown binnengeloopen om schade te herstellen, eer ze opnieuw den Atlan tischen Oceaan ingingen. De „Erin", eene groote trafts-atlantische boot, verloor midden op zee schroef en schoorsteenen en wordt naar Nieuw-York ge sleept door de „Palestina". De „Marathon" is te St.-Johns, in Newfoundland, binnengeloopen, daar ze door de lange reis geene steenkolen meer had. Zij had de „Bath City", van de Inmanlinie, ontmoet met verbrijzelden voormast en gebroken achtersteven. De „Irthington" verloor alle booten en alles wat op dek stond. De bootsman werd over boord geslagen. De „Hermod" liep te Queenstown binnen, na die haven 14 dagen geleden verlaten te hebben. Zjj kon niet verder, daar haar voorsteven ontzet was. De Atlantische Oceaan is zoo onstuimig, dat de zes mannen, die na de verwoesting van den vuurto ren van Calfrock, op lerlands zuidkust, op de rots bleven, nog niet gered zijn. Zij zijn er nu ruim een week. Twee kanonneerbooten kruisen voortdurend in de buurt, doch geen boot kan er nog aan den ken hen te naderen. In groote waterdichte zakken van gutta-percha wordt hun voedsel en water toe gezonden. De stroom voert den zak mede, die met haken gevat wordt door de mannen. Het Calfrok- vuur en dat van Fastnet zijn de voornaamste gidsen voor de booten uit Amerika. De vernielde toren was 150 voet hoog. In de rots zelve was van beton een laag keukentje gebouwd met muren van meer dan een meter dik. Dit is blijven staan en dient den mannen tot toevluchtsoord. BUITENLAND. Frankryii. De correspondent te Tusis van de „Daijy Néws" meldt een vreemd feit. Kolonel Moulier heeft gelast dat Israëlieten niet in de stad Msaken mogen komen, en bepaald dat ieder Israëliet, welke tracht dit verbod te overtreden, doodgeschoten zal worden. Tot den onder-gouverneur en de notabelen van Susa zeide hjj„Het verheugt mij te zien dat gij vrienden der Franschen zijt. Daar gij u niet hebt schuldig gemaakt aan het opruien Yan anderen tegen ons, beloof ik u, om u daarvoor te beloonen, dat uw gewest blijven zal zooals het tot nu was, en dat het aan de Israëlieten niet geoorloofd zal zijn or te komen." Reeds vijftien jaren bestaat de bepaling dat niet-Muzolmannen in die stad niet mogen toege laten worden. De bey schafte die bepaling af, en een Fransch kolonel herstelt ze! De voormalige communard Lullier hield te Marseille een lezing over de constitutie. Aan het eind stond een socialist Tressant op en wilde met Lullier een discussie beginnen, maar deze bedankte. „De eenige discussie", zeide hij, „die ik mij laat welgevallen, is met pistolen of zwaarden." Rochefort heeft de volgende getuigen opge roepen in het proces, dat Roustan tegen hem voert De Lesseps, Billing, Jules De Lesseps, graaf De Sancy, Oscar Gay de Tunis, Camillé Farcy, Léon Renault, Saussier, Vial-Picard, eigenaar van de „Paris", Léon-Crémieux, de twee vroegere consuls- generaal te Tunis, Des Essarts en De Valiant enz. Luidens een particulier telegram heeft graaf Chaudordy, bekend door eene circulaire, die hij vroe ger tegen Duitschland heeft geschreven, op het «ogenblik veel kans om benoemd te worden tot gezant te St.-Petersburg. Duitschland. Bij het bureau van den Duitschen Rijksdag is een plan ingediend voor een nieuw gebouw voor deze hooge vergadering. De kosten van den grond zullen 8,135,000 mark bedragen; die som zal wor den genomen uit het Rijksdagsgebouwfonds van 24 millioen mark, dat in 1873 werd gevormd en dat thans met de renten 29,593,573 mark bedraagt. Do woning van den president meegerekend, worden de kosten van den bouw op 14,400,000 mark ge raamd, zoodat toch nog ruim 7 millioen mark van het reeds genoemde fonds overblijft. De genezing des groothertogs van Baden maakt rasse vorderingen. Hij ontving verleden Zater dag eene reeks van bezoeken, o. a. van de prinsen Wilhelm en Karei. De kroonprins van Zweden is Maandag-middag met zijne gemalin naar Stockholm vertrokken Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de Paus den wensch te kennen heeft gegeven, dat het adres, hetwelk de bisschoppen hem zullen aanbieden, zoo gematigd mogelijk zij, wegens de moeilijkheden van den tegenwoordigen toestand. Men gelooft dat de Paus alsdan op denzelfden toon zal antwoorden. Het adres zou hem Zondag worden aangeboden. Het stoffelijk overschot van wijlen kardinaal Borromeo is Vrijdag 11. naar de begraafplaats Yan San Lorenzo overgebracht. Do Vereenigingen, welke onder zijne leiding stonden en den optocht met fak kels organiseerden bij de overbrenging van het lijk van Paus Pius IX op den gedenkwaardigen 13den Juli 11., hadden hetzelfde willen doen ter eere van den overleden prelaat, maar op het Vaticaan wilde men van deze demonstratie, welke ongetwijfeld tot nieuwe ongeregeldheden aanleiding zeu gegeven heb ben, niets weten. Gisteren verscheen te Rome het eerste num mer van het „Journal de Rome", waarvan de Paus de oprichting heeft aangemoedigd. Oostenr.-Hong. Monarchic. In het Huis van Afgevaardigden heeft de heer Hohenwart mondeling rapport uitgebracht van de commissie, belast met het onderzoek der vraag of de minister Prazak door een scherpen tiitval jegens leden van het Huis een vergrijp had begaan. De conclusie luidde dat er geen aanleiding tot ee:i votum van afkeuring bestond. De minderheid der commissie daarentegen stelde zoodanig votum voor. Dit werd met 1G1 tegen 113 stemmen verworpen. De Duitsch-Boheemsche afgevaardigden haddea vooraf de zaal verlaten. Groot-Britanniê. Volgens den correspondent der „Standard" te Durban heerscht in Zoeloeland rust, doch neemt onder de Transvaalsche Boeren de beweging tegen de Engelsohen toe. De Boeren verklaren dat zij uit sluitend met Afrikaanders willen omgaan, en zij boycotten de Britsche. kolonisten en kooplieden. Weder zju talrijke aanslagen gepleegd ep de eigendommen en de graafschappen van Centraal Ierland. De toestand wordt van dag tot dag ern stiger. De branden zijn aan do orde van den dag. De markies van Salisbury heeft aan zijne Iersche pachters de met St.-Michiel verschuldigde halfjarige pacht geheel geschonken. Vereenigde Staten. Naar men verzekert, is de minister van buiton- landsche zaken Blaine voornemens, nog in deze maand af te treden en zal hij door den heer Freelinghuysen worden opgevolgd. Zaterdag 11. zijn de experts aangaande den toestand van Guiteau's geestvermogens geheord. Dr. Neil, van Columbus, Ohio, oordeelde, dat hij werkelijk waanzinnig was. Dr. Emery Storrs, van Chicago, die Guiteau verscheidene jaren gekend heeft, erkennende, dat hij gezond verstand miste, meende niet te kunnen aannemen, dat hij geen onderscheid kende tusschen goed en kwaad en voor misdaden niet aansprakelijk zou zijn. Deze verklaring scheen den verdediger onverwacht te komen. Eergisteren leverde de zitting niet veel bijzonder» op. Alleen is te vermelden dat Guiteau van zijne vrouw veel kwaad vertelde. President Arthur is thans werkeljjk als getuige gedagvaard door Sco- ville, die, naar men zegt, als verdedigor van den beschuldigde door Reed, een advocaat uit Chicago, vervangen zal worden, en dezen zal bijstaan. "X&legg rasnaiarssv. MONTREAL (Canada), 4 Dec. In de afgeloopen nacht werd een poging, om het paleiB van justitie door middel van een helseh werktuig in de lucht te doen springen, ten gevolge van tijdige ontdekking verijdeld. Het werktuig, van zink vervaardigd, be vindt zich in handen der politie. ST.-PETERSBURG, 6 December. Naar men wil zou de Chineesehe regeering van plan zijn 8000 huisgezinnen van Kashgaria naar de nieuwe pro vincie te laten verhuizen, ten einde de bevolking weder aan te vullen, die door emigratie naar Rus sisch grondgebied, toen Koeldja aan China werd afgestaan, sterk is verminderd. - Gedurende de laatste vièr maanden hebben er twee oproeren van Muzelmannen te Gangi-Hirsa, tegen het Chi neesehe garnizoen, plaats gehad, waarvan 200 man gedood werden. De Chineezen onthoofden daarop 400 dor opstandelingen. WASHINGTON, 6 December. De president der Unie heeft heden zijn jaarlijksche boodschap bij het congres ingediend, waarin hij gewag maakt van de groote ramp welke het land getroffen heeft door het overlijden van Garfield, - het land geluk Wenscht met de merkwaardigo welvaart welke het geniet, - op de vriendschapsbetrekkingen wijst met het buiten land. Hij betoogt dat in het belang der Unie nauwere vriendschapsbetrekkingen met Rusland noodig zijn, en schetst het groote nationaal gewicht der quaestie van het kanaal van Panama. Columbia zal aan de Europeesche mogendheden voorstellen deel te nemen aan den waarborg voor de onzijdig heid van dat kanaal. Aan het slot der boodschap verklaart de president dat hij de zware verantwoor delijkheid, welke op hem Tust, ten volle beseften in overleg met de Volksvertegenwoordiging die maatre- gelen zal nemen, welke geschikt zijn om den roem des lands en de welvaart des volks te bevorderen. LONDEN, 7 December. De „Daily News" deelt de hoofdpunten van het Borneo-charter mede en maakt naar aanleiding hiervan de opmerking dat lord Granville waarschijnlijk het verleenen van dit charter niet zal goedgekeurd hebben, zonder zich vooreerst te hebben vergewist van de rechten van andere landen van Europa in deze aangelegenheid. Op grond hiervan acht de „Daily News" het zoo goed als zeker dat met Spanje evenmin als met Nederland ernstige moeilijkheden stallen ontstaan. LEIDEN, V December. Door eenige bewoners van de Plantage is aan den gemeenteraad en adres ingediend, waarin wordt verzocht dat de noodige maatregelen mogen wor den genomen, ten einde in de behoefte aan vol doend gas in bedoelde buurt worde voorzien. Uit het daaromtrent door B. en Ws. ingewonnen advies van commissarissen der gasfabriek blijkt dat de werken voor de uitbreiding der fabriek thans zoo ver zijn gevorderd dat overal ten volle gas zal kunnen worden geleverd.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2