N°. 6691. Donderdag 8 December. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 264 en 265 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 8 maanden1.19. Franco per post..t 1.49. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 19 regels 1.05, Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer bet incasaee- ren baiten de stad wordt f 9.10 berekend. LEIBElï, December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 115 kinderen, als: 64 zoons en 51 dochters, waaronder is begrepen één tweelingge boorte; overleden 73 personen, als: 14 mannen, 17 vrouwen, 18 zoons en 24 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 41 paren. De kerkelijke hoogleeraar dr. J. G. R. Acquoy heeft hedennamiddag het hoogleeraarsambt aanvaard bij de faculteit van Godgeleerdheid aan de Rijks universiteit alhier, met het houden eener redevoering in het groot auditorium, over nKerkgeschiedenis en geschiedenis van het Christendom." Op Maandag den 19den December as., des voormiddags te halftwaalf, zal, onder nadere goed keuring, door den commissaris des konings in de provincie Zaid-Holland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den bouwkundige voor de onder wijsgebouwen, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's-Gravenhage, worden aanbesteed: het maken van een ijzeren afsluithek rondom de kleine Ruïne to Leiden. De raming bedraagt f 10,500. Wederom hebben bij het gemeentebestuur alhier 19 personen gevraagd om vergunning tot uitoefe ning van den kleinhandel in sterken drank n& 1 Mei 1382. Het getal aanvragen bedraagt thans 105. Het is niet onwaarschijnlijk dat vele kleine tappers niet op de hoogte van hunne verplichting zijn, waarvan zij met 1 Mei de gevolgen zullen ondervindon. Het verdwijnen der tapperijen is het doel dat de wet beoogt, maar daar het geenszins de bedoeling der wet kan zijn die verdwijning door een onwillekeurig verzuim of een verzuim uit on wetendheid voortgesproten, te verkrijgen, is het bil- jk de tappers, groot en klein, op hunne verplich ting om vóór 1 Januari de vergunning aan te vra gen, te wjjzen. Gedurende October jl. zijn in de 12 voor naamste steden van ons land overleden 364 perso nen boven de 65 jaar. Aan lichaamszwakte, tering enz. bezweken te Amsterdam 277 p., te Arnhem 15, te Dordt 19, te 's-Hage 49, te Groningen 18, te Haarlem 16, te 's-Bosch 19, te Leeuwarden 13, te Leiden 24, te Maastricht 18, te Rotterdam 85 en te Utiecht 38 p. Aan acute en chronische ziekten der ademhalingsorganen stierven in genoemde plaat sen respectievelijk 106, 5, 9, 34, 18, 10, 6, 10, 6, 2, 42, en 22 personen en aan acute en chroni sche ziekten der spijsverteringswerktnigen resp. 38, 9, 7, 25, 17, 4, 1, 6, 13, 6, 15, en 15 perso nen. De verhouding der overledenen tot 1000 inw. was zooals uit de reeds eergisteren medegedeelde cijfers blijkt, gunstig, het minst te 's-Bosch en te Dordrecht, het gunstigst te Arnhem. In verband met de invoering op 1 April a. s. van den postpakkettendienst zullen o. a. de volgende ritten worden ingesteld: Yan Alphen (vertrek 3.30 voorm.) via Oudshoorn, Woubrugge, Rjnsaterwoude, Leimuiden, Aalsmeer, Haarlemmermeer, Sloten, Overtoom naar Amster dam, aaBkomst aldaar 9 uren voorm., terwijl de terugreis is bepaald op 1 uur nam.; van Alphen (vertrek 4 uren voorm.) via Aarlan- derveen, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nienwveen, Uit hoorn, Amstelveen, Ouderkerk a/d. Amstel, Amstel- djjk naar Amsterdam; aankomst aldaar 9.30 voorm., terugreis te 1 uur nam.; van Leiden naar Alphen via Koudekerkvertrek van Leiden te 1.45 voorm., aankomst te Alphen 3 aren voorm.; terugreis 8 uren avond; van Alphen naar Gouda via Boskoop en Wad ding8veen; vertrek 4 uren voorm., aankomst 6.5 voorm. en terug te 4.15 nam. Door den Koning-Groothertog is aan den heer F. Arnoldy, gep. onderadjudant der cavalerie te Haarlem, toegekend de zilveren medaille van ver diensten der Orde van de Eikekroon, welk onder- scheidingstceken hem in de manége met eene go- paste toespraak door den generaal-majoor inspecteur der cavalerie werd uitgereikt. Ter herinnering aan den geboortedag van wijlen Z. M. Willem II was gisteren door de bekende hand weder een krans gelegd op het standbeeld van dien vorst op het Buitenhof te 's-Hage. Naar het „Vad." verneemt, hebben Ged. Staten van Zaid-Holland de gemoentebegrooting van Den Haag aan Burg. en Weths. teruggezonden, omdat naar hun oordeel niet voldoende bij die begrooting in de behoeften van een behoorljjk politietoezicht is voorzien. Thans is verschenen het prospectus van het leeningsplan betreffende het bouwen van een nieuwen schouwburg te Rotterdam. De verbetering van het oude gebouw zou f 400,000 kosten; daarom wordt het beter geacht een nieuwen schouwburg te bou wen voor f 600,000 tegen een rente van 4 pet. Rentebewijzen worden in betaling aangenomen voor plaatsen, conpons-opera en abonnement. Bij de commissie, die te Middelburg zitting zal houden voor het afnemen van de examens als apothekersbediende, hebben zich 37 candidaten (25 mannelijke en 12 vrouwelijke) aangemeld. De rekening der Hollandsehe Maatschappij van Landbouw voor 1880 sloot in ontvangst en in uitgaaf met f 36,485.71. Het nadeelig slot was f 4296. Door den minister van kolaniën is de gewezen paardenarts 3de kl. van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht C. G. A. A. Rouyer, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot gen- vernements-veearts daar te lande. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Maart 1882 te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te din gen naar de betrekking van klerk bij de Rijks telegraaf. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Januari a. s. aan de R. H. B.-school met 5-jarigen cursus te Groningen, de betrekking te vervullen is van leeraar in geschiedenis; jaarwedde 1800. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk op 15 Dec. a. s. aanmelden bij den inspecteur van het M. O., dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. - Met denzelfden datnm is aan de R. H. B.-school met 5-jarigen cursus te 'a-Bosch de betrekking te vervullen van leeraar in de wiskunde, werktuigkundig en rechtlijnig teeke nen; jaarwedde 2000. Aanmelding uiterljk op 15 Dec. a. s. bj den hoogleeraar, insp. van het M. O., dr. M. Salverda te 's-Gravenhage. De gewone audiënties van den minister van koloniën op 9 en die van den minister van binnen landsche zaken op 10 December a. s., zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft de benoeming van den burgemeester van Valkenburg, R. F. C. De Bruyn, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd; - Z. K. H. den hertog van Albany benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Te Aarlanderveen werden de leerlingen van de beide gemeentescholen, op den dag van den goeden Sint, onthaald en naar de mate van 't school bezoek met mooie cadeau verrast. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak jn zake een diefstal met vijf verzwarende omstandigheden waarop tot 1870 de doodstraf was bedreigd, gepleegd in den nacht van 12 September 11. ten huize van den 18-jarigen Klaas Groot te Warmenhuizen. Het hof verklaarde Klaas Te Buck, Johannes Berkhout en Piotor Tes- selaar schuldig aan het hun ten laste gelegde en alzoo aan diefstal bj nacht in een bewoond hois, door middel van buiten- en binnenbraak met ge weldpleging, terwjl minstens een persoon voorzien was van wapenen en veroordeelde de beide eersten tot een tuchthuisstraf van twaalf, den laatsten tot een dito van tien jaren. - Na dit arrest in een der zwaarste zaken, die voor een gerechtshof kannen behandeld worden, volgde de behandeling van het geringste vergrjp, dat daar kan voorkomen. Een in Amersfoort voor half idioot bekende 27-jarige zonderling, S. De G., stond nameljk terecht, ter zake van diefstal van een paar jutteperen en enkele appelen ter waarde van drie centen. Volgens den advocaat-generaal mr. Jolles was hier diefstal bj nacht in de aanhoorigheid in een bewoond huis. De man was reeds vroeger veroordeeldaan krank zinnigheid is niet te denken, wel aan bekrom penheid van verstand. Hj eischte alzoo tegen hem een celstraf van 48 dagen. De beschuldigde, die in vrjhoid was, vroeg dat men hem ditmaal in vrj- heid zou laten. Hij zou het nooit meer doen. Uit spraak Dinsdag a. s. Terwjl eergisteravond de kinderen van den werkman D., in de Nederstraat te Middel burg, alleen thuis waren, vermaakte zich een hunner, een vjfjarig meisje, met het spelen met lucifers, waarvan het ongelukkig gevolg was dat een dier lucifers ontbrandde en hare kleertjes vuur vatten. Ofschoon een der baren op het geroep der kinderen spoedig toeschoot, de in vlam staande kleine oppakte en in een waterput dompelde, heeft het meisje toch. ernstige brandwonden bekomen, en is het gister middag daaraan overleden. - Toen de vrouw van den schoenmaker v. te Kampen even hare woning verliet, had het vierjarig zoontje de aardigheid met papier in de kachel te spelen, met het ongelukkig gevolg dat, toen de moeder thuis kwam, het kind geheel in vlam stond. Hoewel geheel met brandwon den overdekt, leeft het kind nog. Onder Uithuizermeeden is de kapitale boerenhofstee van den heer Harm Scholten afge brand. Alles werd door het vuur vernield: paar den, varkens, hooi en koren, behalve de koebeesten. De schade is zeer aanzienljk. Het onheil* ontstond waarschjnljk door een stoof, die in het rjtuig was bij ven staan, waarmee men uit was geweest. Op 27 locomotieven van den staats spoorweg (zuidernet) is de westinghonse-rem reeds toegepast en blijkt goed te voldoen. Volgens den machinist van N°. 324 heeft deze rem reeds twee maal deagdeljkheid bewezen; de eerste maal brak een buisje ter grootte van een pjpensteel, de tweede maal kwam een klein gaatje in een guttapercha- buis; de trein stopte beide koeren van zelf en kon voordat het gebrek hersteld was met geen mogeljk- heid aan den gang gebraoht worden. Dezer dagen had in eene der kerken te Frankfort eene luisterrijke huweljksplechtigheid plaats, welke juist op een aandoenljk oogenblik, waarop de geesteljke den zegen over het jonge paar uitsprak, tot ontzetting en verontwaardiging van de talr jke toeschouwers door een luid hanenge kraai gestoord werd. De schuldige, een prachtige haan, door een kerkedienaar achteijaagd, fladderde schreeuwend midden onder de genoodigden en er ontstond een algemeene verwarring tot het dier eindeljk gegrepen en door den verbolgen dienaar gedood werd. Het is later gebleken dat eene van da markt komende vrouw, met hare mand vol in-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1