■"f'" i -s=l'y..M één op do trap en één van de woonkamer, is geen onoverkomelijke hinderpaal. Het mahonie houten naaikistje is daarna gemakkelijk mee te nemen en weldra is de buurt, m. a. w. de Sint-Jacobsgracht, er vol van dat er een diefstal heeft plaats gehad. He politie heeft zich de zaak aangetrokken. De aangekondigde „bijna" totale maans verduistering was gisteravond, dank zij het gunstige weder daartoe, „geheel" totaal. Regen en daarna mist maakten de maan geheel onzichtbaar. Aan drukte op straat ontbrak het echter niet. Vele winkels waren buitengewoon verlicht of ver sierd. o. a. de spekslagerij van den heer Alofs in de Maarsmanssteeg, bij wien de biggen-uitstalling, met bloemen en gaslicht voor de glazen, veler aan dacht tot zich trok. Bij het in aanbouwzjjnde Amerikaansch hotel aan den Nieuwen Scheveningschen weg is «en opperman van een stjjger gevallen; hij gaf kort daarna den geest. Ongeveer 300,000 aan tienguldenstuk ken werd Zaterdag van Amsterdam naar Parijs overgebracht. Men schrijft uit Leeuwarden aan het „Vad." dat de tot 25 jaar tuchthuisstraf veroordeelde W. M. De Jongh, reeds gedurende geruimen tijd In zichzelf gekeerd, thans werkelijk krankzinnig is geworden. Men bemerkte het doordat hij zich ver beeldde een compagnie soldaten te commandeeren. Hij moet vreeseljjke gewetenswroegingen hebben. Zijn gezondheidstoestand is ook in andere opzichten zeer slecht, zoodat overbrenging naar een krank zinnigengesticht waarschijnlijk niet eens noodig zijn zal. Op don weg van Den Bosch naarVught heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een 24-jarig jongeling maakte met zijn meisje gebruik van den stoomtram en had, hoewel hij nog werd gewaarschuwd, de onvoorzichtigheid om te trachten, terwijl de tram in beweging was, van den eenen wagen in den anderen te klimmen, met het nood lottig gevolg dat hij tusschen de twee wagens viel, op de rails terechtkwam en de achterste wagen hem zoodanig verpletterde, dat hij, ernstig aan hoofd en arm gewond, bijna onmiddellijk een lijk was, tot groote ontsteltenis van allen, die dit vreeselijke geval by woonden. De bouwmanswoning van J. Van der Meiden in het noordeinde der gemeente Zevenhuizen (Zuid-Holland), is geheel met 3 bergen graan en stroo een prooi der vlammen geworden. Door den ijver der brandweer werd een daarbij staande nieuwe wagenschuur behouden. Alles was verzekerd. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tusschen 6 en 8 dezer stormweder verwacht worden op de Britsche en Noordsche kusten uit het Z. tot N. W. Op den Atlantischen Oceaan kan zwaar stormweder worden verwacht. Een twintigjarig kantoorbediende, woon achtig bij zijne ouders te Saint-Josse-Ten-Noode, is uit een raam zijner woning gesprongen, daar zijne moeder hem belette jut te gaan, omdat hij in beschonken toestand met een zijner buren wilde gaan vechten. Ofschoon zijn val door een balkon werd gebroken, werd de jeugdige dronkaard toch in bedcnkeljjken toestand opgenomen. Nieuwe methode van oplichterij. - De delinquent heeft het voorzien op huizen die geverfd worden. Zoodua hij er een opmerkt, tracht hij den naam van den eigenaar en den huisschilder te weten te komen, begeeft zich dan met een quitantie van gewoonlijk 100 franken, onderteekend door laatst genoemde, naar den huisheer en vertelt daar dat «en knecht is van den huisschilder, die een wissel moet betalen en het aangeduide voorschot vraagt. Gewoonlijk gelukt de list. De A mer ika ansche bladen vermelden het volgende zonderlinge staaltje van strijd tusschen vaderlandsliefde en handelsgeest. Op den dag der teraardbestelling van het stoffelijk overschot van president Garfield had een winkelier te Nieuw-York met groote letters op de denr van zijn winkel aan gekondigd: „Gesloten uithoofde van den nationalen rouw." Met kleine lettertjes stond daarónder echter vermeld: „Toegang tot het magazijn door het steegje hiernaast" Een borefcijjder was in het groote gast huis te Parjjs ton tweeden male gered van den dood waarmee zijn slopende ziekte hem bedreigde, en met een briefje vaL' ontslag heengezonden. Don vol genden dag bracht men de deerlijk verminkte over blijfselen van den m.an in hetzelfde gasthuis. Het leven moede en wanhopende aan herstel van de ziekte, waarvan hij pas genezen was verklaard, had hij zich op de spoorwegrails neergelegd. Alle nacht treinen waren over zijn lichaam heengegaan, dat men dan ook alleen aan de kleederen kon herkennen. Te San-Francisco heeft men sedert eenigen tijd eene Chinesche Beurs, gesticht door de daar gevestigde Chinesche kooplieden. De keizer van China heeft haar drie prachtig gebeeldhouwde tafels ten geschenke gezonden, ten bewjjze van zijne erkentelijkheid voor den onderstand, door de Chineezen te San-Francisco bij den laatsten hongers nood naar hun vaderland gezonden. Sedert 4873 heeft Krupp, de groote kanonnenfabrikant, 10,000 stukken geschut aan de beschaafde wereld geleverd. Thans heeft hij weder 15 batterijen en 108 stukken veldgeschut voor Brazilië en 400 kanonnen voor Rumenië onder handen. Gisteren vond een belangrijke diaman tendiefstal plaats, ditmaal nabij Chester in Noord- Wales. De dieven braken in op Lord Hiltrevors landgoed en roofden de juweelen der Lady, ter waarde van tachtigduizend pd. st. De dieven ont kwamen. Onlangs werd voor de handels-recht bank te Brussel iemand door zijn kleermaker gedaagd, die beweerde eene aanmerkelijke som van hem te vorderen te hebben. Hij verklaarde echter bij eede den man niet te kennen en hem niets schnldig te zijn. Dezer dagen hem voor een café in de passage St.-Hubert ziende zitten, diende de kleermaker hem zulk een geduchten oorveeg toe, dat hij met het hoofd tegen een vat viel. Des avonds klaagde hij over hevige hoofJpjjn en den volgenden dag was hij overleden. In het Schotsche graafschap Aberdeen heeft het stelen van het lijk van den in December 1880 overleden graaf van Crawford en Balcarres groote opschudding verwekt. Waarschijnlijk is het doel der nog onbekende daders om een losgeld voor het lijk te bedingen. De zilveren hengsels van de kist waren ongemoeid gelaten. De diefstal, die eerst verleden Donderdag werd ontdekt, schijnt reeds lang geleden te hebben plaats gehad. Reeds in Mei 11. had de rentmeester van den nienwen graaf van Crawford en Balcarres een anoniemen brief ont vangen, waarin medegedeeld werd dat men in het graf was gedrongen en het lijk gestolen had. Maar hij had dien brief als een ellendige aardigheid aan gemerkt en geen onderzoek doen instellen. Sedert heeft de graaf zelf ettelijke brieven ontvangen, die hetzelfde mededeelden, maar er insgelijks geen acht op geslagen. Thans is de diefstal toevalligerwijze door een arbeider, die daar in de buurt werkzaam was, ontdekt. Als een bewijs van de bijgeloovigheid, welke onder de volksklasse te Petersburg heersckt, kan het volgende dienen. Het gerucht is aldaar in omloop dat Alexander H zich eiken nacht in de kathedraal der H. Moeder Gods van Kasan aan zijn volk vertoont. "Wie deze spookgeschiedenis in omloop heeft gebracht is niet bekend, maar zij heeft ten gevolge dat eiken nacht een groote volksme nigte zich voor het kerkgebouw bijeenverzamelt, om den geest te zien verschijnen Yan den Czaar, wiens heiligmaking thans door het volk verlangd wordt. Opmerkelijk is 't dat de Regeering niets doet om dit praatje uit de wereld te helpen, maar de volksmenigte rustig laat aangroeien, ofschoon daar uit gemakkelijk ongeregeldheden kunnen ontstaan. Een later bericht meldt dat de oorzaken dezer zooveel opzien barende geestverschijningen in den persoon van een student en een kerkwacht moeten z|jn ontdekt en aangehouden. De student is naar alle waarschijnlijkheid lid van een revolutionair genootschap. Hij had den wachter weten te bepra ten en stelde, omhangen met een wit laken, een kroon op het hoofd en een masker voor het ge laat, den geest van den gestorven keizer voor. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden zal in behandeling nemen het voorstel tot vrjjhaid van rente. Er is te Parijs uit Konstantinopel een brief van 30 November ontvangen, inhoudende dat de vijf eerste dragomans der gezantschappen in eene door hen gehouden bijeenkomst met algemeene stem men de door de Porto voorgeschreven nieuwe for maliteiten hebben verworpen, als zjjnde in strijd met de bepalingen der bestaande tractaten. De ge zanten zullen binnenkort eene collectieve nota te dier zake b|j de Porte inzenden. De minister van justitie heeft aan de provinciale gouverneurs ge last, misdrijven en misdaden, tusschen vreemde lingen begaan, voor de Turksche rechtbanken te brengen. Op dit besluit, ljjnrecht in strijd met de bestaande bepalingen, is een collectief protest der gezanten gevolgd. De bekende schrjjver van „Rome vaincue" enz., de heer Parodi, heeft bij decreet van den president der Republiek het Fransche burgerschap ontvangen. Duitschland. De keizer, den voorzitter en den tweeden vice- voorzitter van den Rjjksdag ontvangende, heeft daarbij z|jn leedwezen er over uitgesproken dathjj den Rjjksdag niet in persoon had kunnen openen, en deed uitkomen dat de voorgelezen boodschap de volledige uitdrukking was van zijne innigste over tuiging. Hjj kon slechts den wensch daarbij voegen, zeide hij, dat de arbeid van den Rijksdag in gelij ken geest tot het heil des vaderlands en het wel- zjjn der natie mocht worden volbracht. Prins Hendrik van Pruisen, tweede zoon van den kroonprins, is gisterochtend uit Berlijn naar Hannover vertrokken, om verder Italië en Egypte te bezoeken. Naar het schijnt, zal de prins vijf maanden wegblijven. In eene Zondag te Mainz gehouden socialis tische bijeenkomst hebben de heeren Liebknechten Bebel het woord gevoerd. Toen ook de heer Hasen- clever dit wilde doen, kwam de politie er tegen op- De voorzitter sloot nu de vergadering met eene opwekking aan de aanwezigen om zoo trouw moge- Ijk te verschijnen in eene door de mannen der „Fortschritt" tegen den namiddag belegde samen komst. Zy zijn niet in gebreke gebleven aan dezen wenk gehoor te geven en de laatstbedoelde verga dering leed dientengevolge vrij wat stoornis, zoodat ten slotte de beraadslagingen werden gestaakt en de politie de zaal deed ontruimen. Italië. De heer Damiani, rapporteur der Commissie tot onderzoek der begrooting van het departement van buitenlandsche zaken, zegt aan het slot van zjjn rapport: In den laatsten t|jd hebben er twee groote gebeurtenissen plaats gehad, die beschouwd kunnen worden als elkander aan te vullen, namelijk het handelstractaat met Frankrjjk en het bezoek van koning Humbert te Weenen. De groote meer derheid der natie heeft met oprecht genoegen deze beide feiten gadegeslagen, die aan alle verdenking en vrees een einde maken. Het bezoek van den koning van Italië en de onderteekening van het tractaat van 3 November hebben geen andere be- teekenis dan die van vrede. Naar men uit Rome schrijft, is de heer Al berto Maria, directeur van de „Lega della Demo- crazia", die, gelyk men weet, wegens sommige voor den Koning en den Paus beleedigende artike len terechtstond, deswege tot twee maanden gevan genisstraf en eene boete veroordeeld. De gérant heeft drie maanden gevangenisstraf gekregen. De j bedoelde artikelen hadden reeds vroeger eene ver- volging uitgelokt, welke krachtens de bjj 's Konings varjaardag verleende amnestie vervallen was. Yan deze amnestie niet gediend, had de heer Maria de artikelen nogmaals opgenomen. Oostenr.-Hong. Monarchie. In het Huis van Afgevaardigden heeft de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij zij gemachtigd wordt om de belastingen over het eerste vierendeel- - jaars 1882 te bljjveH innen, en een ontwerp, strek- kende om de bepalingen, rakende het verkeer met I het Duitsche tolgebied, tot het einde van dat jaar te j verlengen. Het ontwerp betreffende de legerwet is met groote meerderheid aangenomen. (iroot-Britannië. Er is een Blauwboek van 127 bladzijden over. Afghanistan verschenen; het handelt voornameljjk j over Candahar. Het laatste telegram is van 29 Juli. j Tot gouverneur van Ceylon zal, zegt men, worden benoemd de vroegere Homeruier O'Donoghue. j Men zegt dat het huweljjk van prins Leopold met prinses Helena van "Waldeck in Maart te Windsor zal worden voltrokken. Uit Pietermaritzburg wordt aan de „Times" gemeld dat de Wetgevende Raad van Natal zonder hoofdelijke stemming eene motie heeft aangenomen, waarb|j verklaard werd dat de terugkomst van Cetewayo in Zoeloeland of ook maar in de nabuur schap van z|jn vroeger R|jk een gevaar zou wezen voor de orde en vrede van Zuid-Afrika en voor het wezenljjk welzjjn van de inlanders verderfelijk zoo| zijn. Onder de redenen, die voor dit gevoelen wer

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2