Woensdag 7 6690. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. NIEUWE GEDICHTEN J. J. Hi. TEN KATE, Ib het laatst dezer maand zal in ons blad een bon geplaatst worden, tegen afgifte waarvan, met bijbetaling van 25 Cents, het boekwerk aan ons Bureel kan worden afgehaald. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 259 Jot 263 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postl.*0. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17-J» Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. Wij zijn in de gelegenheid als PRESSIE aan te bieden een geheel nieuwen Dichtbundel Tan J. J. L. Tkn Kate, gedrukt op fraai papier met gekleurden rand. In dezen bundel, getiteld: vaït komen uitsluitend verzen voor die nog nooit uit gegeven en dus geheel onbekend zijn. Het werk zal, doch slechts voor zoover de voor raad strekt,- uitsluitend verkrijgbaar zijn voor Abonnés op het Leidsch Dagblad. Tegen inzending van den bon en ÏO Cents verhooging voor porto, wordt het werk ook naar buiten verzonden. BTADS-BBRIOHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeeitebestuur eau Leiden, brengt ter opeDbaro kennis dat op heden aan den ontvan ger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 5den December jl. executoir verklaard kobier van het Fatentrecht over het 2de kwartaal 1881/82 en herinnert voorts de belang hebbenden aan hnnne verplichting om hnnnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 December 1881. DE KANTER. LEIDEN, O December. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. C. Sasse, geb. te Nieuwveen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Iets over wraking van rechters in strafzaken." Men verzoekt ons te willen mededeelen dat alle geruchten aangaande den te benoemen kerke- lgken hoogleeraar aan de universiteit alhier geheel en al voorbarig zijn, aangezien de synodale com missie, welke drie candidatenmoet voordragen, eerst morgen, 7 December, bijeenkomt. Door het bestuur van de Leidsche ScherpBchut- tersvereeniging is aan den gemeenteraad het ver zoek gericht om aan haar een gedeelte van het Raamland onder de gemeente Zoeterwoude in erf pacht af te staan, ten einde daarop een schietbaan op te richten, welk verzoek door hare zuster vereniging „Pro Patria" met warmte wordt onder steund. Die schietbaan zou worden opgericht ten einde te voorzien in de lang gevoelde groote behoefte die in onze gemeente bestaat voor weerbaarheid, schutterij en leger, en worden aangelegd geheel gevaarvrij, in navolging van die der gemeente Antwerpen. Hoezeer B. en Ws. ook genegen zijn om het loffelijk streven van beide vereenigingen zooveel mogelijk te steunen, zoo bestaan er echter, zoowel naar het oordeel van de commissie van fabricage als van hnn college, gewichtige bezwaren om voor het gevraagde doel een gedeelte van het Raamland af te staan. In de eerste plaats is bij den Raad reeds aanhangig gemaakt een voorstel om het land als weiland te verpachten met de verplichting het in behoorlijken staat te doen brengen, aan welk plan voorzeker bezwaarlijk zon kunnen worden gevolg gegeven wanneer op een gedeelte van het land een schietbaan werd opgericht. Vervolgens valt het in het oog dat bij eventn- eele uitbreiding van de grenzen der gemeente, tot verkrijging waarvan andermaal de noodige plannen worden ontworpen, het Raamland, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de gemeente en wel van dat gedeelte, waar in den laatsten tijd tal van huizen zijn verrezen, in het vervolg bij uit nemendheid geschikt kan worden om als bouwter rein te worden gebezigd voor de oprichting hetzij van particuliere woningen, hetzjj van gebouwen bestemd voor gemeenteljjke of andere doeleinden. Eindelijk valt op te merken dat de behoefte aan eene schiet baan in de onmiddellijke nabijheid der gemeente voor een belangrijk deel is vervallen, nu in de laatste jaren de communciatie met Katwijk, waar in het duin eene uitmuntende gelegenheid bestaat voor schietoefeningen, zoo belangrijk is verbeterd, ten gevolge waarvan grootendeels is te gemoet geko men aan het ongerief dat het gemis van een Leid sche schietbaan oplevert. Op grond van een en ander geven B. en Ws. in overweging aan adressante to kennen te geven dat er bezwaar bestaat den gevraagden grond voor de oprichting van een schietbaan aan haar in erf pacht af te staan. De commissie van financiën heeft geene beden kingen tegen de voordrachten van B. en Ws. tot verhooging van de begrooting, dienst 1881, met 2000, in verband met de terugkeering van den grond tusschen de Kaiserstraat en den Yliet aan de gemeente; tot wjjziging van de verordening op de invordering der plaatselijke directe belasting; tot wijziging van de begrooting voor 1882 en tot beschikbaarstelling van f 1300 op de begrooting, dienst 1881, voor het brengen van verbeteringen in eenige lokalen der hoogere burgerschool. Ter vervulling der vacature, die uit. December a. s. ontstaan zal door de periodieke aftreding van dr. D. Bierens De Haan als lid van de commissie der bewaarscholen, worden aanbevolendr. D. Bie rens DeJ Haan,) aftredend lid, en dr. P. Romeyn. Yoor eene talrijke schare hield ds. Jas Zondag te Sassenheim zijne afscheidsrede, naar aanleiding van Filipp. I vers 27. Bij het heengaan zong de gemeente staande de bekende zegenbedePs. 134 v. 3. Mej. Evelina Kapper en de heer M. Yan Beem zijn aan het toonoelgezelschap van den heer Yan Zuylen verbonden. Na de ontbinding van het tooneel- gezelschap der heeren Van Ollefen, Moor en Velt- man, zou ook de heer Moor zich daarbij aansluiten. Voorts zou mevr. Albregt zich voor een bepaald aantal voorstellingen bij het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap verbinden. De heer Bigot gaat over bij de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel. De „Standaard" geeft de 21ste of laatste lijst der 3de jaarcollecte voor de Scholen met den Bjjbel. De totale ontvangst is geweest f 95,850.19l/2 van 610 locale comités. Het hoofdcomité tot behartiging van de belan gen der Transvaalsche Boeren (comité-Harting) heeft zich dezer dagen tot den minister van buiten- landsehe zaken gewend met het verzoek in de TranB vaalsche Republiek «en consul aan te stellen. De heer D. H. Schmüll te Amsterdam heeft in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen •p het instellen van een onpartijdig onderzoek in de bekende zaak van den heer Maller tegen den gouverneur van Suriname, jhr. Yan Sypesteyn. Te Samarang is aan de cholera overleden de aldaar algemeen geachte officier van gez. der 1ste klasse Berghuis van Woortman. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in den loop der maanden Januari, Februari, Maart, April, Mei en Juni a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Onder bevel van den kapitein der infanterie J. L. Yan der Schoor en medegeleide van den 2den luit. der genie A. Schadée zal den 17den dezer van Harderwijk een detachement snppletietroepen vertrekken, sterk 50 man, benevens 6 onderofficieren, met bestemming naar Indië, aan boord van het Nederlandsch stoomschip „Madura". De luit. ter zee 2de kl. E. F. T. Bik, uit O.-Iadië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee jhr. M. W. Yan Rensselaar Bowier, den 4den dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het st. „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de- Jason", van Nieuw-York naar Amsterdam, is Lizard gepasseerd en te Falmouth binnengeloopenhet stoomschip zou heden de reis voortzettende „Edam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gister middag Lizard; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, passeerde gisterochtend Kaap Carvoeira. Het heeft Z. M. behaagd ter zake der krijgs verrichtingen in Samalangan (Atjeh) in de maanden Juli en Augustus 1880 1°. te benoemen tet ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde: de 1ste luite nants der infanterie F. A. W. Jaeger, K. W. Stein- metz, W. A. Godin en F. J. R. Von Ernst, laatst genoemde gedetacheerd geweest in Ned.-Indië en thans weder bij het leger hier te lande ingedeeld» en 2". bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië ala in Nederland eerTol te doen vermelden: den kapt. der infanterie G. H. L. J. Yon Lubtow, sedert ge pensioneerd; den kapitein der artillerie J. C. Bon man; den offic. van gezondheid 2de kl. J. Sprayt Landskroon; den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der inf. A. J. L. Le Maitreden sergeant der inf. W. Dreher; den serg. der mineurs en sap- peurs P. M. Nieuwland; do fuseliers C. F. W. Kuhn, W. Yan Zijp, M. Yan de Weg, J. Yan Humbeek, J. Smits en P. J. F. De Booy, en den kanonnier 3de kl. F. G. Strik. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Almeloo W. L. Bruist Jr., thans nof. te Yriezenveen; te Enschedee A. Peteri, cand.-not. aldaar; te Didam mr. M. J. C. M. Kolkman, cand.-not., advocaat en procureur te Arnhemte Rotterdam J. Hoogerwerff en D. J. Schrauwen, beiden cand.-not. aldaar; - tot griffier bij hot kantongerecht te Beetsterzwaag mr. A. Yan Haarlem, advocaat te Amsterdammet 1 Jan. a. s., benoemd: tot telegrafist le kl. bjj de Rijkstelegraaf J. C. J. C. Wjjffelman, thans directeur van een der Rijkstelegraafkantoren; tot directeur van een der Rijkstelegraafkantoren, C. Fransen, thans telegrafist 2e kl. bjj de Rijkstele graaf; Franz Georg Sloet, te Denekamp, met zijne wettige zoo manneljjko als vrouwelijke afstamme lingen erkend als te behooren tot den Nederland- schen adel en als gerechtigd tot het voeren van de titels van baron en van barones. Gemengd Nieuws. Er heeft hier ter stede een eigenaar dige inbraak plaats gehad. Tusschen twee personen bestond vroeger eon bepaalde liefdesgeschiedenis, waarbij natuurl|jk cadeaux werden gegeven. Niet steeds echter is de liefde bestendig van dnnr. Het engagement gaat af. De eene partij wil de geschen ken terug hebben, de andere wil ze niet terug geven. Daardoor wordt op de gedachte gekomen om ze dan maar terug te nemen, waartoe de Sint-Nicolaas-avond wordt uitgekozen. De woning van de voormalige beminde wordt opgezocht, terwijl deze zelf niet thuis is, maar toch hare kamer ge sloten heeft. Het verbreken van twee Bloten,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1