te stemmen; - hjj wenscht niet de aftreding ran den tegenwoordigen minister van oorlog, aan wiens bekwaamheden bij hulde brengt en in wien hij den aangewezen man ziet om een nieuw stelsel in te Toeren. Het nieuwe stelsel zou moeten bestaan in grondige oefening in den wapenhandel van de ge- heele mannelijke bevolking zonder verwaarloozing yau het burgerlijk beroep, en in deH aanleg van versterkte kampen aan de grenzen, zoowel tot oefe ning als om bij oorlogsgevaar onmiddellijk een aan zienlijke troepenmacht bijeen te kunnen brengen, ten einde een ontzagwekkende stelling in te nemen en den eersten aanloop van don vijand af te slaan. Vrijdag a. s. hoopt jhr. mr. N. De Gijselaar, griffier bij den hoogen raad der Nederlanden, zijne veertigjarige ambtsvervulling bij het hoogste rechts college te herdenken. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld, met het Ned.-Horv. Kerk genootschap over de benoeming van twee kerkelijke hoogleeraren te onderhandelen. Het centraal bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond heeft een adres aan de Tweede Kamer ingezonden, waarbij wordt verzocht om terug te komen op het besluit om geen analy tisch verslag uit te geven, en ook wordt aange drongen op afstemming van het voorstel van den heer Lieftinck om den prijs der „Handelingen" van 6 op 3 te brengen. Het publiek, dat een analy tisch verslag verlangt, leest de „Handelingen" toch niet, zegt het adres, al worden deze nog zoo goedkoop. Door wijlen don heer F. Franke is aan de Maatschappij „Cecilia", aan de Yereeniging tot heil des volks en aan het Koning Willemshuis, allen te Amsterdam, en aan de Inrichting voor Doof stommen te Rotterdam elk ƒ1000 vermaakt. Voorts heeft hij zijne geheele nalatenschap, bedragende*, na aftrek van de bovenvermelde en nog eenige andere legaten, ongeveor 300,000, vermaakt aan het Evangelisch Lutherich Diaconie Wees- en Oude mannen- en Vrouwenhuis te Amsterdam. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam viaPadang on Point de Galle; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag te Napels en zette denzelfden dag do reis voort; de „Amsterdam", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 December van Royan. De gewone audiëntie van don minister van oerlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. De luit. ter zee 2de kl. J. B. Mulder wordt met 11 dezer geplaatst aan boord van het wacht schip te Willemsoord. Z. M. heeft, met ingang van 16 Jan. a. s., G. Van der Vliet, thans directeur van het postkan toor te Meppel, benoemd tot directeur van het postkantoor te 's-Hertogenbosch. Gemengd Niet*vvs. Kort nadat ,de stoomtram Leiden-Kaf- wijk gisteravond van hier was vertrokken, kwam de conducteur P., die op een der nieuwe wagens, welke pas in dienst zijn, van het eene balkon op het andere wilde overstappen, bij het tolhek op den Rijns- bnrgsohen straatweg met een paal in aanraking. Te Katwijk werd hem direct geneeskundige hulp ver leend en bleek 't tevens dat de verwondingen niet van ernstigen aard waren. Zijn toestand was hedenmorgen bevredigend en het laat zich zelfs aanzien dat hij binnen een paar dagen zijn dienst weder zal kunnen hervatten. Gisteravond omstreeks vijf uren ont stond er brand in de 3de Gortestraat in een winkeltje, dat gedeeltelijk is uitgebrand. Do weesjongens gaven weer het eerst water. In den nacht van 30 Nov. op 1 Dec. wer den te Zoeterwonde 24 eenden gestolen. Onmiddellijk werd daarvan kennis gegeven aan de politie te 's-Hage met opgave van een tweetal pensonen, dio als verdachten van dien diefstal werden gesignaleerd. De agent der 2de afd. Nanta nam daarop Vrijdag morgen 17 eenden in beslag bij een poelier, die zo daags te voren met nog 3 andere van een man had gekocht, wiens signalement overeenkwam met dat van een der als verdacht aangegevenos. Terstond ging hij nu naar de riviervischmarkt om den ver- kooper, zekeren J. Van der Hoeven, die daar met visch te koop stond, in arrest te nemen. Onderweg ontmoette hij deu hoofdagent-rechercheur Oosterwe- ghel nog, die hem vergezelde om desgevorderd hulp te verleenen. Zaterdag word ook de tweede eenden- dief, Van der Geer genaamd, die op verzoek van den commissaris van politie Wulffers te Leiden werd aangehouden, te 's-IIago aangebracht en naar het huis van arrest getransporteerd. Sedert jaren, zoo meldt men uit Zoetorwoude, waren Van der Hoeven en Van der Geer de schrik der bewoners van den omtrok van Leiden en dat ze niet ten onrechte ge vreesd waren, bewijst o. a. het feit dat laatst genoemde reeds driemalen gevangenisstraf heeft ondergaan.^ Eenigo dagen geleden is het 14-jarig zoontje van zekeren Roye te Haarlemmermeer, ge woon met eene kleine negotie bij den weg te loo- pen, verdwenen. Enkele dagen daarna ging een zoontje van v. D. met paard en kar de Meer in, doch kwam mede niet terug. Den volgenden dag werden paard en kar bij de ouders thuis gebracht, maar de zoon mankeerde; het bleek alstoen dat hij zich door eerstgenoemde heeft laten bepraten om gezamenlijk de wereld in te gaandat gebeurde ook, maar te Almkerk in Noord-Brabant gekomen, ver dween eerstgenoemde weer heimelijk en liet zijn makker in den steek; deze, zijne verkeerde handel- wijzo inziende, schreef aan zijne ouders dat hij weer thuis zou komen, maar van den ander heeft men nog niets gehoord. Bij den landbouwer L. nabij Halfweg, Haarlemmermeer, zijn 13 eenden ontvreemd, terwijl den volgenden dag te Haarlem 11 levende eenden zijn verkocht. De politie doet onderzoek. Te Arnhem zijn gedurende de maand November jl. niot minder dan 190 processen-ver baal opgemaakt wegens overtreding van de wet op de dronkenschap. Uit Franeker wordt gemeld dat in de naburige gemeente Hennaarderadeel een strooper, aldaar wonende, 's nachts met een revolverschot door een onbezoldigd rijks-veldwachter zoodanig aan het hoofd is verwond, dat hjj eenige uren later everleed. De stroopers, drie in getal, hadden reeds tweemalen op hunne vervolgers gevuurd vóór de veldwachter zijn doodelijk schot loste. Zij waren in het bezit van 23 eendvogels. Een r e e d s b e j a a r d o n d er o f f ici er t e Hoorn, die tot soldaat was gedegradeerd, heeft zich in de kazerne aldaar doodgeschoten. Te Heerlerh'eide, gemeente Heerlen zijn twee huizen en oen schuur met graan enz. door brand vernield; 1 paard, 4 koeien en 3 varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Het jaar 1881 mag terech t het kometen- jaar genoemd worden. In den avond van den 14den December zal er weder een zichtbaar zijn. Te Heme, in Pruisen, is een Vereeni- ging opgericht „voor ongelukkig minnenden," welke reeds veertien leden telt, ook in het buitenland. Een twee-en-vijftig-jarig ongehuwd heer, die onder smartolijke wederwaardigheden van dezen aard ge bogen gaat, zegt men, is voorzitter. De huzaren-officier prins Scherwa- schidze, die den koopman Mossjagin in een restauratie een zware wond toebracht met zijn sabel (Mossjagin stierf, maar niet aan de wond, verklaarden de doc toren), is door den krijgsraad van Petersburg voor drie jaren naar Archangel verbannen; hij zal uit het leger worden weggezonden en zijn titels verliezen; verder zal hij 5000 roebels moeten betalen aan een anderen koopman, die bij dezelfde gelegenheid gewond werd. De minister van oorlog zal den czaar voorstellen de straf te veranderen in drie jaren opsluiting in een vesting zonder verlies van titels. Te Lonka (Bulgarije) is een gezin van 10 personen vermoord door den commandant van een Turkschen grenspost, zekeren Ali, die den titel van kapitein heeft in het Turksche leger. Ali werd bijgestaan door 9 Turksche soldaten, die naderhand het huis in brand staken. Dezer dagen reed een stoomtram in de Avenue de Neuilly (Parijs) tegen een zwaar beladen houtwagen aan. Woedend sprongen de machinist en de stoker van de locomotief, om den voerman te lijf te gaan. Het paard schrikte en deed eene zijdolingsche beweging, waardoor een der wagen- boomen tegen de kruk stiet, die den stoom afsloot, zsodat de locomotief, terwijl de drie mannen aan het vechten waren, met volle kracht, onder een vervaarlijk geschreeuw der ontstelde passagiers, achteruitwerkte. Tot «vermaat van ramp kwam een door paarden getrokken tramwagen op dezelfde lijn van de andere zijde aan. De koetsier, den stoom tram op zich af ziende komen, blies uit alle macht op zijn hoorn, maar natuurlijk zonder baat; eene botsing volgde, de twee paarden werden verpletterd eene dame, die uit den wagen sprong, brak het been, zes andere personen werden gekwetst, en welke ongelukken er nog zouden zijn voorgevallen, is niet te zeggen, zoo niet een voorbijganger, zelf gewezen machinist, er in geslaagd was op de locomotief te komen. KOLONIËN. BATAVIA, 21 October. Uit Deli wordt aan het „Pad. Handbl." geklaagd over stijging der rijstprijzen en uitbreiding der tabakscultuur, ook over de vroegere rijstgronden in de minder moerassige hoogere streken. De gron den die vroeger de bevolking vrij beplantte, zijn nu in handen der tabaksplanters, die voor het ver lof om gedurende de jaren dat de grond braak ligt, drie van de vier, of vier van de vijf, daarop rijst te bouwen, vrij zware betaling eischen, deels in geheel gratis levering, deels in verkoop tegen lagen prijs van het product. En waar het zoover niet is, gaat het daarheen, zegt de correspondent. Door de» gouvernenr- generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikking» genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol wegens ziekte, de comm. 3de kl. bij deD post- en telegraafdienst Ch. L. Cbarpentier. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 1steloits. der inf. Stokhoyzen en Georges naar de late milit. afd., en de 2do ids., Broekhof! ea Vink, naar Atjeh. Vertrekkende passagiers van Batavia per st. „Madnra"', op 22 October naar Nederland: Assistent-resident E. Ketjen en 5 kinderen, lste lnit.-kwartierm. M. Logeman; Init. ter zee W. D. H. Van Asbeek; G O. Knyk- G. H. C. Van Nuys; controleur; B. B. J. Broersoff. van gez. C. H. Weihe, J. F. Den Dekker, echtgenoote en zoonP. Kalen- kongan; off. van gez. marine L. Van Coevorden; gep. kapt. inf. F. J. Meis; mevronw Hartmaan en 8 kinderen; ritmeester G. J. IJssel De Schepper, echtgen. en 4 kinderen; controlenr B. B. C. E. N. Maier; off. van gez. 2de kl. J. A. C. Maier, echtg. en 3 kinderen; A. S. Houwink; Bal; mevr. de wed. A. L. A. Verbrnggcn, Zr. Ms. troepen en schepelingen. BATAVIA, 31 October. Volgens bericht van den resident van Bantam werden op den 12den dezer in de dessa Bala- poenah, district Tjimanoek, 46 huizen, 28 padischu- ren, 115 gedengs padi on 3 kralen door brand ver nield. Ook in de dessa Kadikaran, afdeoling Serang, ontstond in den nacht van den 16den op den 17den dezer brand, waardoor aan woningen, padi en goe deren een schade werd beloopon van f 1335.30; een buffel kwam mede in de vlammen om. In het district Timbanganten, afdeeling Titja- lengka (Preanger-Regentschappen) ontstond, door het wegwerpen van 6en nog brandende lucifer in het drogo gras, brand, waardoor 5 bouws en 220 roeden sorangen koffietuinen en omstreeks 130 roeden van den veepest-pagger werden beschadigd. Voor de herstelling van den pagger is terstond het noodige verricht. Op den 12den dezer zijn in de kampong Gobang, land Tjitjadas, afdeeling Buitenzorg, 21 huizen ea 16 padischuren met p. m. 3090 gedengs padi door brand vernield. De resident van Cheribon meldt dat op den 9den dezer in de dessa Garawangi, district en regentschap Keeningan, 22 huizen, 18 padischuren, 1 misigit en 2 stallen door brand werden vernield. Uit Willem I wordt gemeld dat de cholera aldaar hare slachtoffers blijft eischenin de kampongs ster ven er velen, terwijl het garnizoen betrekkoljjk ook groote verliezen lijdt. Het treurigste is het uitbre ken der epidemie in het hospitaal zelf, waardoor reeds verscheidenen van het personeel en de zieken aangetast werden. Intusschen vermindert de hevigheid der ziekte, en komen er weer herstellenden op de rapporten voor. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indic zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol oit 's lands dienst de resident van Pekalongan L. Mulock Houwer. Benoemd: Tot resident van Pekalongan, de ass.-rea. van Brebes (Tegal) jhr. C. De Gijselaar. Bij den algemeencu dienst en den aanleg van Staatsspoorwe gen op Java: Tot tijdelijk adjonct-ingenienr der lste kl. J. Ver- wey; tot adjunct-ingenieur der lste klasse J. A. Kerkhoven en J. Monod De Froidcville; tot adjunct-ingenieur der 2de Masse W. Moorrees. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opzichter derlste klaise bjj den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken F. L. Oosteobroek. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de opzichter der2de klas te bjj den waterstaat en 'slands burgerlijke openbare werken L. P. T. hlaflicioli del Castelletto. Benoemd: Tot onderwijzer der tweede klasse bij het openbaar lager Onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-Indie, de ambtenaren op non-activiteit J. Van Heek en P. Lakeman, heiden laatstelijk dien rang bekleed hebbende. Benoemd: Bij het kadaster in Ncderland9ch-Indic: Tot landmeter der 3de klasse, de adjanct-landmeter der lste klasse Th. Anschutz en de eervol nit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen eerste lnitenant der infanterie van het Ned. Oost-Indisch leger W. Mnnniks De Jonghj tot adjunct-landmeter der lste klasse F. IV. P. Koessel, thans tjjdeiijk werkzaam gesteld bij dien tak van dierst. In de residentie tVester-afdeeling van Borneotot commies op het bureau van den assistent-resident van Sambas, tevens vendumeester aldaar, de commies op het bureau van den assistent- resident van Montrado D. Muldervan Montrado, tevens vendu meester te Singkawang, de commies op het bureau van den assistent- resident van Sambas J. A. Vermeer.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2