Dinsdag 6 December. A". 1881. i\°. 6689. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De instructie voor den gascontroleur. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke No miners0.05. PRIJS DER ADVERTENHEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.1P berekend. STADS-BERICHTEN. Vergadering rau don Gemeenteraad Tan Leiden. -op Donderdag 8 December 1881, das namiddags ts twee area. Punten ter iehnndeli g 1". Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op de scholen voor Middelbaar onderwijs. (239) 2°. Verzoek van Mej. J. F. PeysterBerk om continuatie als a9sistent-stadsTroedrronw. (241) 3°. Benoeming van een lid der Commissie voor de bewaarscholen. (262) 4°. Verzoek vaa A. Zwanenburg, om ontslag ala tweede on derwijzer aan de school N°. 1 van de derde klasse. (248) 5'. Benoeming van een tweede onderwijzeres of onderwijzer aan voormelde school. (258) 6°. Voorstel tot tijdelijke opdracht van het onderwijs in de Fransche taal aan het Gymnasium aan den leeraar Frant- zen. (253). 7°. Verzoek van A. L. Hondins, om ontslag als derde onder wijzer aan de school voor voorbereidend onderwijs der 2de klasse. (256) 8°. Staten van af- en overschrijving en snppletoire staat van begrooting, dienst 1881. (240 en 246) 9°. Voordracht betrekkelijk het onderzoek van de hoedanigheid en da lichtsterkte van bet gas. (242) 10*. Idem betrekkelijk de verbetering van de rioleering in de bnnrt van het Ziekenhuis der rijksuniversiteit. (244 en 246) 11°. Idem van J. Van Zanten om een honten hoofd te plaatsen in den HeerensÏDgel en aldaar rails te leggen. (247) 12°. Voordracht betrekkelijk het in goeden staat doen brengen van het Kaamland onder Zoeterwoude en de verzoeken van de Leidsche Scherpschutters vereen iging en Pro Patria betrek kelijk de oprichting van een schietbaan. (249 en 261) 13°. Idem tot wijziging van de verordening regelende de invor dering der plaatselijke directe belastiagen. (251 en 263) 14°. Idem tot wijziging van de gemeente-begrooting voor 1882. (252 en 263) IS». Idem betrekkelijk de terngkeering van den grond aan den Vestwal bij den Vliet aan de gemeente. (250 en 263) 16°. Idem betrekkelijk den aanleg van een stoomtram langt den Hoogen Rijndijk. (254) 17°. Idem betrekkeljjk de aanvrage van de IJselstoemtram- wegmaatschappij. (243) 18*. Verzoek van P. J. De Jong, om een brug te leggen. (251) 19°. Idem van C. M. Backer, om een filtreerbak te maken. (257) 20°. Idem van W. Laman, om een duiker te leggen. (257) .21°. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1881. In het reeds meermalen besproken voorstel van B. en Ws. in zake de gaslicht-controle verzoeken zij den Gemeenteraad hen uit te noodigen een instruc tie voor dien ambtenaar te ontwerpen en aan den Baad ter vaststelling aan te bieden. Hoedanig zal die instructie zijn F werd ons van verschillende zijden gevraagd; een vraag, waarop wij natuurlijk het antwoord moeten schuldig blijven, doch die ons tevens deed zoeken naar een antwoord op deze andere: welke zon de gewenschte inhond van zulk een instructie wezen? Ter oplossing van dat probleem zochten wij licht bij onze overhoren aan gene zijde van het Eanaal, wat heel natuurlijkjs, daar zij in gasaangelegenheden met recht onze meesters en voorgangers mogen worden genoemd, en dan ook de photometrie hier ter stede op de door hen aangenomen grondslagen is ingericht. Die voorlichting vonden wij in de voor ons lig gende wet van 13 Juli 1868 ter aanvulling en verbetering der wet op hetzelfde onderwerp van het jaar 1860, waarvan wij onzen lezers de voor naamste bepalingen, op het gasonderzoek betrekking hebbende, wenschen mede te deelen. Vooraf willen wij echter kortelijk melding maken van den inhoud van art. 25 dier wet dat wel niet ■op het gasonderzoek betrekking heeft, maar niet onvermeld mag blijven, omdat het aantoont dat de practische Engelschen een gasfabriek beschouwen zooals zij eenig en alleen beschouwd moet worden, als een inrichting tot het leveren van goed licht «n niet in de eerste plaatB als een bron van groote winsten. Art. 23 toch bepaalt, dat het jaarlijksch dividend, aan de aandeelhouders uit te keeren, niet meer mag bedragen dan tien pond op de honderd of 10 pet., een goede vingerwijzing voor hen, die b. v. bezwaar maken tegen het gebruiken vaa Canaelkolen, omdat daardoor de opbrengst der eokes aanzienlijk afneemt, en die in het algemeen het behalen van winst op den voorgrond stellen, en dat nog wel voor een gemeentelijke fabriek, terwijl de Engelsche wet niet schroomt de dividenden zelfs van particuliere fabrieken binnen zekere gren zen te beperken. Art. 29 brengt ons meer tot ons eigenlijk onder werp, de benoeming - in Engeland door the Board of Trade, een soort Kamer van Koophandel - van drie bevoegde en onpartijdige personen, waarvan minstens één practische kennis en ervaring in zake de bereiding en levering van gas moet bezitten en die Gas Beferees zullen worden genoemd. Die Beferees (art. 33) zullen de wijze waarop, en de tijdstippen wanneer de lichtsterkte van het gas moet worden onderzocht en opgegeven, voorschrij ven en vaststellen. Het volgend artikel houdt iu, dat de Gas-Beferees van tijd tot tijd de fabrieken zullen inspecteeren, de wjjze van bereiding nagaan met het oog op de zuiverheid van het gas en ter verzekering van den geregelden gang der werkzaamheden en, zoo noodig een onderzoek zullen instellen naar de hoe veelheid zwavel of anmoniak, in het gas aanwezig. Art. 36 schrijft voor, dat de Gas-Beferees van tijd tot tijd znllen bepalen welken graad van zui verheid billijkerwijze mag worden geëischt dat het gas van een fabriek aanhoudend zal moeten be zitten en in overeenstemming daarmede welke de verhouding der onzuivere bestanddeelen van het gas zal mogen zjjn. Evenals in art. 33 omtrent de lichtsterkte, wordt in art. 37 omtrent de zuiverheid van het gas be paald dat de Beferees van tijd tot tijd znllen vast stellen de wjjze waarop en den tijd wanneer deze zal worden onderzocht en opgegeven. Volgt het bekende art. 40, inhoudende dat de Beferees van tijd tot tijd znllen aanwjjzen in welke plaatsen en welke toestellen, benoodigd voor het onderzoek van de lichtsterkte en de zuiverheid van het gas, door elke fabriek zal moeten worden voor zien, welke plaats op een afstand van zoo na moge lijk (maar niet minder dan) duizend yards van de plaats van bereiding zal moeten gelegen zijn. Van gemeentewege, zoo ongeveer luidt art. 44, zal een bevoegd en onpartijdig persoon wor den aangesteld om het gas te onderzoeken op de daarvoor aangewezen plaats, dus een controleur. De Board of Trade zal voorts (arts 45) naar ge lang dat noodig zal zjjn, een hoofdcontrolenr van het gas, eveneens een bevoegd en onpartjjdig per soon, aanstellen en ook weder knnnen ontslaan. Acht de gasfabriek (art. 51) zieh bezwaard door het verslag van een gascontroleur, dan kan zij binnen zeven dagen na dien, waarop het rapport betrekking heeft, in beroep komen bij den hoofd controlenr, van wiens uitspraak, partijen gehoord, geen hooger beroep zal zjjn, terwijl de hoofdcon troleur van elke zoodanige uitspraak verslag zal doen aan het gemeentebestuur. Art. 57 bevat bepalingen omtrent de benoeming door de Board of Trade van een commissie van niet minder dan twee en niet meer dan drie per sonen tot het onderzoek in zake een hetzij door een fabriek, hetzij door het gemeentebestuur ge wenschte verandering iü den graad van lichtsterkte en den prijs. In art. 68 eindelijk wordt voorgeschreven dat genoemde commissie bij znlk een wijziging in het lichtgehalte of den prijs steeds zooveel mogelijk zorg moet dragen, dat het alsdan te verkrijgen dividend nimmer de 10 pet. overschrijdt. Ziedaar de voornaamste bepalingen, waarop men het oog zal dienen te houden, indien men de in structie voor den Leidschen gascontroleur eerügs- zins in overeenstemming aal willen brengen met de door de Engelsche wet in zake het gasonderzoek gegeven voorschriften. Dat het ,mntatis mutandis" hierbij in practjjk zal moeten gebracht worden, spreekt vanzelf. Om slechts enkele punten van verschil aan te stippen: De Engelsche wet werd niet gemaakt voor gemeentelijke gasfabrieken, maar voor particuliere maatschappijen, al spraken wij duidelijkheidshalve in onze vrije vertaling van „fabriek". Een eigenlijken „Board of trade" kennen wij in Nederland niet, terwijl de Gas Beferees en onze gemeentelijke commissie voor de gasfabriek zeer heterogene corporaties zijn, enz. Zooveel blijkt echter zonneklaar uit het aange voerde, dat de Engelsche wet voor den gascontro leur op den voorgrond stelt: kunde en onpartijdig heid en onafhankelijkheid, dezelfde voorwaarden die ook wij steeds onmisbaar achtten. Ten slotte nog deze vraag: Zou het geen over weging verdienen om aan al de kosten, in de gas- zaak met meer of minder net gemaakt, nog een betrekkelijk kleine uitgave toe te voegen, benoo digd ter bekostiging der overkomst van een Engel sche gasautoriteit, hetzij dan Beferee of Hoofdcon troleur, die dan in loco een advies zon knnnen nitbrengen? Misschien zon dan in deze steeds duistere lichtzaak eindelijk een helder licht opgaan. LEIDEN, 5 December. Naar wij vernemen, zal dr. A. W. Bronsveld, predikant bjj de Hervormde gemeente te Utrecht, waarschjjnlijk benoemd worden tot kerkelijk hoog leeraar aan de rijks-universiteit alhier. Nadat wij gistermiddag via Napels de nog- ontbrekende Indische bladen van 18 tot en met 21 October ontviDgen, kwamen hedennamiddag via Brindisi die van 27 tot en met 31 October aan. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten in dc maand October 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 inwo ners per jaar te Amsterdam 24.4; Arnhem 18.3; Dordrecht 29.4; Den Haag 22.2; Groningen 23.5 7 Haarlem 21.6Den Bosch 29.2Leeuwarden 20.6 Leiden 25.4; Maastricht 24.9; Botterdam 22.6 j. Utrecht 26. Bij de heden gehonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 50, f 25, f 5.20 en f 2.55; de laagste f 50, f 25, f 5 en f 2.50. Ds. L. Wagenaar te Heerenveen is tot predi kant te Ter Aar beroepen. De heer J. De Jonge te Aalsmeer is benoemd tot onderwijzer aan de dorpsschool te Wjjhe. De raad der gemeente Nieuwkoop heeft be sloten om de openbare school in het dorp, die in zeer onvoldoendes toestand verkeert, zoodanig te verbeteren, dat zij aan de eischen der wet kan vol doen. Den opzichter der gemeentewerken ie opge dragen bestek en teekening te maken. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw der gemeente Benthuizen is aldaar beroepen tot predikant de heer J. J. Yan Noort, candidaat te Njjkerk op de Veluwe. De stoomtramweg Gouda-Bodegraven nadert zijne voltooiing. Men verwacht nu binnenkort de opening van genoemde lijn. Ds. J. A. Prins te Nieuwvec® is beroepen naar de Ned.-Herv. gemeente te Schermerhom. Jhr. mr. H. C. v. d. Wijck heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij eenige beschouwingen betreffende het stelsel van verdediging aan de overweging van de Volksvertegenwoordiging onderwerpt. Adressant doet daarin uitkomen, dat, terwijl een vijandelijke aan val aan zeezijde minder waarschijnlijk is, de oostelijke grenzen van het land niet voldoende tegen «en inval verzekerd zjjn. Jhr. v. d. Wijck geeft in overweging met het door de wet voorge schreven verderfeljjk stelsel te breken en daarvan te doen blijken deer de begroeting ven oorlog af

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1