I dat zij met goed gevolg hot onderwijs aan de Kweek school hebben gevolgd, daarna een jaar in de prac- tijk zijn werkzaam geweest, en getoond hebben dat zij zich dien tijd behoorlijk hebben ten nutte gemaakt. Nader schrijft men uit Middelburg dat bij de jongste verkiezing slechts 4 personen minder dan in Juni van hun kiesrecht gebruik maakten. Het aantal uitgebrachte stemmen zou nu 16 hoogerzjjn geweest, als de kiezers van Retranchement geen vergeefschen gang naar de stembus hadden gedaan. De biljetten die in de bus van dat onderkiesdistrict gevonden werden, zijn ongeopend ter zijde gelegd, omdat blijkens het proces-verbaal van stemopneming de biljetten bijna allen of allen met het gemeente stempel van Sluis in plaats van Retranchement voorzien waren. "Vergissingen zijn menschelijk, maar deze is nogal cnrieus. Noch de ambtenaar die de biljetten adresseerde, noch de kiezers die ze dagen in huis hadden, noch de leden van den raad schijnen deze dwaling te hebben opgemerkt en alleen toen het te laat was daarvan onderricht te zijn. Door den minister van koloniën zijn do mijn ingenieurs J. W. Retgers en W. G. Ribbius als aspirant-ingenieur gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ingenieur 3de kl. bij het mjjnwezen daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, ontmoette in de Roode Zee het stoomschip Orion" mot gebroken krukas, sleepte dat schip 4y2 etmaal en bracht het te Suez binnen; de „Prins van Oranje" zette daarna de reis voort. Het stoomschip „Scholten" vertrok Don derdag van Nieuw-York naar Rotterdam. De Staatscourant van heden bevat het met Frankrijk gesloten handolstractaat, dat behou dens goodkeuring der Wetgevende Macht hier en in Frankrijk 9 Febr. in werking zal treden en waarbij wij op den voet van de meest begunstigde natie worden behandeld. In het tarief A, dat bij het tractaat is gevoegd, wordt het recht genoemd, dat van bepaalde Nederlandsche artikels, bij direc- ten invoer (in afwijking van het algemeen tarief) zal worden geheven. Daarin vindt men b. v.kaas 3 a 4, boter (salé) 2, talkzuur 8, vernis (i\ l'huile eto.) 30, aardappelmeel 4, kaarsen 16, alles in franken en per 100 kilo, gedistilleerd 30 fr. per hec toliter, porselein 8, geweven goederen van 12 tot 140, papier 15, carton in bladen 8, alles bij franken en per 100 kilo. Yersche boter, versoho visch en oliezuur zijn vrij. In het tarief B, ook bij het trac taat gevoegd, worden in de artikels genoemd, waar van bij den invoer uit Frankrijk in Nederland geen hooger recht mag worden geheven, dan thans in Nederland is vastgesteld. Het zijn o. a. manufactu ren enz., extract van verfhout, plantaardige oliën, macaroni etc., meubels, modes, parfumerieën, odeurs, kramerij en zilverwerk, bronswerk, guttapercha en caoutchouc, papier enz. Z. M. heeft den officier van gez. 2de klasse J. H. Reintjes, van het personeel van don genees kundigen dienst der landmacht, op non-act. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktden heer W. A. F. baron Gevers benoemd tot gezantschaps-attaché; benoemd in hot bestuur van het waterschap de Lingo Uitwatering, prov. Zuid-Holland, tot dijkgraaf A. J. Yan Hoytema en tot heemraden H. R. Vogelsang en P. C. Swemer; den heer Blanchard De Farges erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Eerstdaags zal de dienst van den stoom tram Leiden-Katwijk met twee personenwagens van nieuwe constructie worden vermeerderd. Deze wagens verschillen voornamehjk daarin met de thans ge bruikt wordende, dat de balkons zich niet van voren en van achteren bevinden, maar in het midden, tegen elkaar, en afgeschoten door een gedeeltelijk glazen en honten wand. ®p eiken balkon bevinden zich vier zit- en even zoovele staanplaatsen. De zitplaatsen kunnen ook weggenomen worden. Daar hier de toegang is, wordt er tevens do controle op het in- en uitstappen gemakkelijker door, en bevindeH de 1ste en 2de klassen zich nu geheel van elkaar gescheiden. Elke afdeeling is voor 16 persouon bestemd, zoodat de gehcele wagen 48 reizigers kan bevatten, d. i. 6 minder dan de tegenwoordige. Voor- en achteraan bevinden zich nu slechts treden voor de conducteurs om van den eenen wagen in den daaropvolgenden over te stappen en daar deze breeder dan de machine zijn, kunnen er ook nog bij mistig weer lantaarns aan bevestigd worden. Op zich zelf vertoont de geheele wagon zich grooter dan de oude, maar toch zijn de wielen dichter bij elkaar, wat voor het rijden in de krommingen geriefelijker moet zjjn. De wagens zijn vervaardigd volgens het systeem van den heer Crans, directeur der Rijnlandsche Stoomtramweg maatschappij, zeiven en zien er evenals alles wat uit de fabriek van den heer Beyoes te Haarlem komt, keurig afgewerkt uit. Joh. "Westerhoven, werkzaam bij de Duinwatermaatschappij, had heden het ongeluk dat door het springen van een spirituslamp zijne kleeren in brand geraakten, hetgeen zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben, zoo niet een heer, wiens naam onbekend is, juist was aangekomen, die zich on middellijk van zijn jas ontdeed en den werkman daarmede bedekte, waardoor de vlam gebluscht werd. Evonwel hebben diens aangezicht en linker oog zeer veel geleden. Hij werd onder behandeling gesteld van den heer J. Kimmel. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft de jonge vrouw, moeder van twee kinde ren van 3 en 5 jaren, die zich aan diefstal had schuldig gemaakt van wijn en likeuren en oplich ting van een kastelein, veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting en eene geldboete van f 25, subsidiair twee dagen cellulaire gevangenisstraf. Ongeveer elf uren gisteravond brak er te Amsterdam een hevige brand uit boven den manufactuurwinkel van Proes-Blom op den Nieu- wendijk, waarin het mantelmagazijn van Carl We ber zich bevindt. De spoedig aangesnelde brand weer was binnen een groot half uur den brand meester en wist den brand niet alleen tot het perceel te bepalen, maar ook de vlam te stuiten voordat de winkel werd aangetast, waarin alles echter door 't water veel schade heeft geleden. Gisteren is door den trein van 8.55 uit Amsterdam nabij het station Loenen-Yreeland een kind met doodelijk gevolg aangereden. Te Crigny is het huwelijk afgekondigd van den 77-jarigen landbouwer Pierre Bouvier met de 16-jarige Lucie Lebeau! Op de North British Railway redeneen trein, die naar Edinburg ging, en een goederen trein bij Tayport tegen elkander aan; 3 personen kwamen om; men telt verscheiden gewonden, waar onder 2 zeer ernstig. - Door botsing van twee treinen van de Midland Railway werden 6 reizigers, die in den trein van Leicester naar Peterborough zaten, gewond. - Bij een botsing van twee treinen bij Savannah kwamen 6 personen om. - Door het ver gaan van de „Albion" aan do Atlantische kust van Columbia zijn 32 van de 40 personen, die aan boord waren, verdronken. Nicolai Sankowski, de aanrader van den Russischen generaal Tscherewin, is 28 jaren oud en heeft het voorkomen van een avonturier. Hij is afgeleefd.en zwak, ten gevolge eener zede- loozo leefwijze en daaruit voortspruitende zwakheid. Hij was vroeger bezitter van een aanzienlijk ver mogen en pachter van het buffet van den schouw burg in Morschansk. Hij verloor zjjn geld met speculaties, geraakte meer en meer in verval en besloot, daar hij geen middel van bestaan meer had, door een zelfmoord een einde aan zijn leven te maken, toen hij toevallig in aanraking kwam met zekeren Melnikoff, die onder politie-toezicht staat. Deze raadde hem den zelfmoord af en overreedde hem een staatkundig misdadiger te worden, waar door hij nog veel goeds tot stand kon brengen. Melnikoff zou bom de personen wel aanwijzen die vermoord moesten worden. Sankowski nam den voorslag aan, kreeg een revolver ten geschenke en volbracht zjjn daad. De misdadiger moet vroeger in verschillonde steden als commissionnair werk zaam geweest zijn en zelfs een poos als vrijwilliger in de Herzegowina gediend hebben. BUITENLAND. Frankrijk. Gisterochtend heeft de heer Gambetta generaal Chanzy zijne brieven van terugroeping als ambas sadeur te St.-Potersburg ter hand gesteld. De gene raal zal eerstdaags over Berlijn naar St.-Petersburg vertrekken. Hij heeft een gewichtig commandement in het leger aangenomen. Generaal Saussier meldt in eene dopeche uit Gafsa van den 29stea Nor., dat de meeste opstan delingen over de Chotts zjjn gedreven. Tegen hunne hoofdmacht in het gebergte, op 60 kilometers van Gafsa is eene colonne uitgezonden, welke het ver- sterkto dorp Elacucho bezette en den vijand groote verliezen toegebracht heeft. De verliezen aan Fran- sche zjjde waren: één doode en vier gewonden. Duits chland. Bij de voortgezette beraadslaging over de begroo ting voor het rjjks-departement van binnenlandsche zaken gaf gisteren de toenemende landverhuizing aanleiding tot een vrij langdurig debat. De minis ter Bötticher deed mededeelingen over het aantal landverhuizers gedurende de laatste vier jaren, welke, zeide hij, de gedachte deden rijzen dat de buitengewone voorzorgen, ten behoeve van deland- verhuizers daarginds genomen, dikwijls juist den lust tot landverhuizen aanwakkerden en deden ont staan. - De heer Meyer drong aan op eene wetter bescherming van de landverhuizers en ook dr. Kapps betoogde dat de regeering zich niet onttrekken mocht aan voorzorgen te hunnen behoeve zoowel in de havens van vertrek als in die van bestemming. Spanje. De Cortes zouden gisteren de beraadslaging over de „British North-Borneo Maatschappij" beginnen, maar de correspondent van de „Times" te Madrid telegrapheert dat het debat is uitgesteld ten gevolge van een verzoek der regeering opdat de discussie over de begrooting niet gestoord worde. Men verwacht een levendig debat. De oppositie in de Cortes betoogt dat het charter der Borneo-compagnie van nnl en geener waarde is omdat de sultan van Sollok niet het recht heeft af te staan een gedeelte van Borneo, ingevolge do tractaten van 1851 en -1878, waarbij hij de Spaansche suzereiniteit erkende. De oppositie verlangt dat Spanjes regeering onderhandele met Engeland en Nederland, opdat Spanjes rechten op Noord-Borneo beveiligd worden. De Kamer heeft besloten het ontwerp tot afschaffing van den eed voor de Vertegenwoordiging in overweging te nemen. De Senaat heeft zonder amendement al de artikelen goedgekeurd van hot ontwerp, waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt om met de houders der geconsolideerde sehuld te onderhandelen. Gisteravond heeft de Senaat het ontwerp in zijn geheel goedgekeurd; de wet zal weldra worden afgekondigd. Groot-Britannlc. Aan het diner van de conservatieve Werklieden- vereeniging van Portsmouth voorspelde graaf Car narvon van de Transvaal-conventie, dat men die niet zon nakomen en dat, hoewel de Engelschen door nederlaag en oneer hadden gewaad in de Trans vaal, er nog grooter moeieljjkheden voor hen zou den komen. Er is nog niets bepaald omtrent plaats en tijd van hot huwelijk van prins Leopold. Do koningin wenscht dat het in Engeland zal worden voltrokken en de regeering van Waldeck zal van dien wensch worden in kennis gesteld. Gladstone bracht prins Leopold een bezoek om hem uit naam der regeering te feliciteeren. De „premier" dineerde Woensdag bij de koningin.' Het hof van de landwet en zijne sub-com- missiën zijn natuurlijk nog altijd druk bezig. Dat intusschen vooreerst nog lang niet alle ontevreden lersche pachters van de landwet gebruik willen maken blijkt uit het bericht dat 1000 pachters in Roscommon geweigerd hebben pacht te betalen, tevenB verklarende dat zij geen plan hebben zich tot het hof te wenden. De agrarische wandaden worden nog immer hier en daar en in den laatsten tijd weder bij toene ming bedreven. Te Carrowquil, in het zuiden van Ierland, zijn aan tweehonderd schapen op eene weide de staarten afgesneden. Turkije. De Porte heeft, volgens telegram uit Konstanti- nopel van 30 November, eene circulaire aan de mogendheden gezonden, om rekenschap te geven van het sluiten van de Grieksche postkantoren in E Turkije. Als de voornaamste reden wordt opgege ven het voorbarig sluiten van het Turksche post kantoor te Larissa. Volgens den correspondent van de „Daily News" heeft de Porte eene circulaire aan de gouverneurs der Turksche provinciën gezon den, waarin verklaard wordt dat voortaan alleen de Turksche rechtbanken jurisdictie over vreemde lingen zullen hebben. De correspondent twijfelt echter zelf aan de waarheid van het bericht, daar in dat geval vreemdelingen hot in Turkije niet zou den kunnen uithouden. Telegrammen. LONDEN, 2 December. Blijkens een hier ont vangen particulier telegram uit Batavia van heden

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2