6687. Zaterdag 8 December. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nop. 246 tot 254 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Li O LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Atzonderlijko Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTE VTIEJf Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEV, 2 December. Van den heer C. Bok te 's-Gravenhage is een schrijven ontvangen, waaruit blijkt dat van het plan tot den aanlog van een stoomtram tusschen Leiden en Woerden nog niet is afgezien. Op dien grond komt het B. en Ws. voor dat er termen aan wezig zijn om nog niet over te gaan tot de intrek king van de vroeger aan den heer Bok ver leende vergunning en om cfe beslissing daaromtrent, ook in verband met de toegezegde nadere inlich tingen, nog aan te houden, evenzeer als de beslis sing aangaande het verzoek van de heeren Dibbetz en Van Sillevoldt voor een stoomtram naar Gouda, daar beiden van den zuidelijken berm van den Hoo- gen Rijndjjk willen gebruik maken. De heer Bok hoopt echter binnen eenige maanden definitief te kunnen berichten of zijne zaak al of niet tot stand komt. Er bestaat bij hen ook geen bedenking tegen het verzoek van A. Zwanenburg, om tegen 15 Januari 1882 eervol ontslagen te worden als tweeden onder wijzer aan de school der derde klasse N°. 1, ten gevolge zijner benoeming tot hoofd der school te Schiermonnikoog. De commissie van fabricage heeft haar rapport n toebracht betrekkelijk het brongen van het Raam- land aan den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude in zoodanigen staat dat het als weiland kan worde» gebruikt. In verband daarmede geven B. en Ws. in overweging te besluiten dat het Raamland in het openbaar zal worden verpacht voor den tijd van zes jaren, ingaande 1 Januari 1882, onder bepaling dat door den pachter de in het rapport der com missie van fabricage aangegeven werken voor zijne rekening moeten worden uitgevoerd onder de daarbij gestelde voorwaarden. B. en Ws. vereenigen zich met het voorstel van curatoren van het gymnasium om wederom voor het jaar 1882 aan den leeraar Frantzen het onder wijs in de Fransche taal aan genoemde inrichting op te dragen en zulks behoudens goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken. Ingevolge raadsbesluit van 18 October 1877, goed gekeurd door de Gedep. Staten bij beschikking van den 29sten dier maand, werd bij akte van 27 No vember d. a. v. aan het rijk in eigendom afgestaan het terrein aan den Yestwal tusschen de Kaiser- straat en den Yliet, ter grootte van 700 centiaren, en van het rijk in ruiling overgenomen een stuk grond groot ongeveer 132 centiaren, behoorende tot het terrein van het Zoötomisch Kabinet, onder be- palfcg dat door het rijk aan de gemeente Leiden wordt bijbetaald de som van f 2805 en dat, wan neer binnen vier jaren na de dagteekening der akte op het aan het rijk afgestane perceel geene academische inrichting wordt gesticht, die grond aan de gemeente terugkeert in den staat waarin hij zich op dat tijdstip zal bevinden, in welk geval binnen ééne maand door de gemeente Leiden aan het rijk eene som van f 2000 wordt uitbetaald. Daar thans op bedoeld terrein geene academische inrichting is gesticht, was de grond op dat tijdstip aan de gemeente teruggekeerd en zal vóór den 278ten December a. s. aan het Rijk eene som van f 2000 moeten worden uitbetaald. Eerlang zullen nu bij den gemeenteraad de noodige voorstellen worden aanhangig gemaakt, ten einde aan bedoeld terrein eene behoorlijke bestemming te geven. B. en Ws. geven in overweging aan W. H. Yan Zanten Jr. tot wederopzeggens vergunning te ver- leenen tot het plaatsen van een houten hoofd in de Heerensingelgracht om klei uit den aan het einde van een laan aldaar gelegen polder te kunnen laden, alsmede om van het water tot die laan, dwars over den Singel tijdelijk rails te leggen, zoodanig dat zij voor rijtuigen of voetgangers niet hinderlijk kunnen zijn. Gedurende de afgeloopen maand werden per Leidschen tramweg vervoerd 23,039 personen. Was verleden week alhier de opkomst tot het Patti-concert gering, nog meer liet ze gisteravond te wenschen over bij de voorstelling van „Un voyage d'agrément," welke nü echter toch doorging. We hebben nochtans een schouwburg zelden zóó slecht bezet gezien als thansmen kon er de men- schen werkelijk tellen. Wij telden or 78. Reden bestaat daartoe wel, waot in de eerste plaats was er hier in den laatsten tijd voor een plaats als Leiden, waar reeds niet druk naar concert of komedie wordt gegaan, veel te veel en te druk achter elkaar iets te doen, en bovendien was het op te voeren stuk hier bereids op uitstekende wijze in het Nederlandsch door de Rotterdammers vertoond. Dit maakte de voorstelling van gisteren echter daarom te meer aanbevelenswaardig omdat zij de zeldzame ge legenheid aanbood het eigenaardig verschil van opvatting van enkele, soms van alle rollen op te merken. De omstandigheden waaronder hot Fransche too - neelgezelschap hier optrad waren alles behalve gunstigniemand zal toch willen erkennen dat het spelen voor een zoogoed als leege zaal tot de prettigste bezigheden behoort; èn voor den toe schouwer én voor den acteur, maar voor den laatste vooral, is het onaangenaam. Dit nam echter niet weg dat de voorstelling verdiensteljjk, zeer verdienste lijk was en een vergelijking met hare voorgangster eervol kon doorstaan. De eenige troost dien de leden va» het gezelschap mochten onder vindon, was dat ze voor een dankbaar publiek optraden. Finan- tiëel zullen ze natuurlijk wel niet tevreden zijn. In zake het tot stand komen der plannen van de IJ sel- Stoomtramweg-Maatschappij had ook de Raad der gemeente Zoeterwoude een woordje mee te spreken. Deze heeft nl. in zijne jongste vergadering afwijzend beschikt op. het verzoek van de directie dier maatschappij om langs den grintweg loopendo van af Stompwijk tot aan Leiden, een stoomtram- dienst in werking te brengen; doch voorloopigver gunning verleend voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramlijn langs den straatweg van af Voorschoten tot de Vink en van daar naar Leiden. In diezelfde vergadering werden ook afgewezen de verzoeken van den heer Swaan «m op de buiten plaats Vreewjjk c. a. slooten te dempen en straten aan te leggen voor rekening der gemeente Zoeterwoude. Yan de IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij ontvin gen wij een schetskaart van het tramwegnet, dat zij in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht wenscht aan te leggen. Hieruit blijkt dat in bewerking zjjn de lijnen Leiden's-Gravenhage (via Zoeterwoude, Sfcompwgk, Leidschendam, Voorburg, Rijswijk); Gouda Leidschendam (via Waddingsveen, Boskoop, Benthuizen, Zegwaard)UtrechtGouda (via Mont- foort, Oudewater, Haastrecht); Schoonhoven-Oude water, SchoonhovenIJselsteinMontfoort, bene vens een zijtak der voorlaatste l|n naar Benschop, welke lijn tot IJselstein zal worden voortgezet. Ver der zullen gemaakt worden de lijn Gouda—Roeu- wijk-Alphen-Oudshoorn-Rijmsaterwoude-Leimuiden, Aalsmeer, Hoofddorp naar Heemstede, waar zij zich zal aaD sluiten aan den tramweg LeidenHaarlem; een lijn van Amsterdam door de Haarlemmermaer over Sloten en Hoofddorp, die te Sassenheim aan dienzelfden tramweg zal uitkomeneen lijn Rotter damDelft, via Hilligersberg, Bergschenhoek, Piin- acker en Delfgouw, welke liju een zijtak zal hebben naar Zegwaard en Zoeterwoudeeindelijk een lijntje Zegwaard—Waddingsveen. Ten gevolge van het hierboven medegedeelde ge meenteraadsbesluit zullen enkele lijnen echter wel komen te vervallen of wijzigingen moeten ondergaan, wil men het aaneen gesloten tramwegnet behouden. Allereerst behoort daar nu toe deze lijn Leiden- Den Haag en dientengevolge ook dio van Zoeter woude naar Zoetermeer en Zegwaard. De afdeeling Bodegraven der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in hare druk be zochte vergadering van gisteren besloten een adres aan den raad dier gemeente in te dienen om zijne adhaesie te willen schenken aan het door die af deeling genomen besluit om aldaar eene wekelijk- sche kaas- en botermarkt op te richten, benevens eene vrije beestenmarkt, waarvan er zes in het Yoor- en acht in het najaar zullen worden gehou den. Bovendien werd in zake de oprichting van een vakschool voor zuivelbereiding besloten inlich tingen in te winnen bij het hoofdbestuur der Maat schappij om daarna bij eventueelen goeden uitslag pogingen bij het gemeentebestuur aan te wenden ter verkrijging eener dergelijke inrichting binnen die gemeente. Ds. P. A. J. Jas te Sassenheim zal Zondag middag om kwart over tweeë» aldaar zijn afscheids rede houden. Mej. J. E. Yan der Yisse, te Nienwveen, is benoemd tot onderwijzeres te Capelle aan den IJsel, en mej. J. Donwes to Zutfen tot onderwijzeres te Stolwijk bij Gouda. Tot het betalen van herstellingen van de schaden, die aan de militaire gebouwen en werken zjjn ontstaan door storm en hoog water, voorna melijk op 14 on 15 October jl., is voor de mili taire gebouwen te 's-Gravenhage ongeveer f 4000 noodig; voor die te Amsterdam f 3200; voor die te Haarlem f 1600; te Delft f 2000; te Leiden f 900te Gouda 300in het geheel te zamen f 56,000. De gelden, door het departement van waterstaat onlangs aangevraagd tot herstel der schaden, veroorzaakt door de stormen van October, bedroegen f 68,219. De jongste stormen hebben dus meer dan voor een ton schade aan 's Rijks gebou wen en werken veroorzaakt. Een zich noemende „Vrije Fries en oud-mili tair" heeft aan de „Vereeniging van gepensioneerde Onderofficieren en minderen van het Nederlandsche Leger" de belangrijke bijdrage van 100 doen toekomeD. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zal de ver eeniging „Het Nederlandsch Tooneel" op het paleis het Loo eenige voorstellingen geven en zal een ge deelte van het decoratief, door Z. M. aan die Vereeni ging ten geschenke gegeven, daartoe weer van Den Haag naar 't Loo worden teruggevoerd. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfnegen wilde een vrouw warm water halen aan de fabriek Yan de heeren Drost en Tieleman, op de Middelstegracht y zij had echter het ongeluk voorover in de gracht te vallen, doch werd spoedig door een paar per sonen op het droge gebracht. - Een meisje, dat op een schuit, liggende in de Oude Vest, speelde en daaraf wilde springen omdat zij gewaarschuwd werd, geraakte in haar sprong pok te water, maar werd eveneens spoedig gered. Het gerechtshof te's-Gravenhage hoeft drie jaren gevangenisstraf opgelegd aan A. W. N. en A. S., wegBns diefstal van schapen uit eene weide onder de gemeente Ylist, en J. G. H., ter zake van diefstal van een paard uit eene weide,, in den Yeenpolder te 's-Hage. In beide zaken nam, het hof verzachtondo omstandigheden aan. Maria Christina De Leeuw te 's-Hage is voor de 90ste maal wegens openbare dronkenschap veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1