den." De kosten van het gebouw, met inbegrip van de inwendige inrichting, zullen 880,000 be dragen, terwijl zij in 1879 op ƒ900,000 begroot zijn. De kapitein Caspari, gedetacheerd van het Oost-Indisch leger en overcompleet bjj het 2de reg. inf., wordt belast met het bevel over de4decomp. 4de bat. van dat regiment en zulks ter vervanging van den bij het 4de reg. inf. benoemden kapitein-adjudant Prins. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag den 5den Dec. a. s. en volgende dagen te Groningen. Bjj resolutie van den minister van koloniën is de heer W. C. Teunissen, hoofdmachinist bij de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Nederlandsch Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot chef-werktuigkundige bij de Bataviasche haven werken. De heer De Vos Van Steenwijk, lid der Tweede Kamer, heeft voorgesteld op de begrooting voor justitie een memoriepost op te nemen: verbetering en uitbreiding der rijksveldwacht. Het amendement is een gevolg van zijne overtuiging, dat in de be hoefte aan verbetering van het rijkspolitietoezicht even goed, zoo niet beter, en in ieder geval voor minder kosten, kan worden voorzien door uitbrei ding en betere organisatie der rijksveldwacht, dan door de veorgestelde uitbreiding der marechaussee. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat, ten gevolge van het overljjden van mr. L. Ed Lenting, een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer behcort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Zutfen, heeft bepaald: 1°. dat die verkiezing in gemeld hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op 13 Dec. a. s.2°. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 27 Dec. d. a. v. Een beroep op de kern der Nederlandsche Natie. - Bij de wet van 29 Mei 1877 werden de pensioenen van de militairen der landmacht nader geregeld en aanmerkelijk verhoogd. Zij, die voor het in werking treden dier wet gepensioneerd wer den, waaronder velen, die een zeer karig pensioen genieten, kwamen daardoor in eene ongunstige ver houding en verschillende pogingen werden aange wend om daarin verandering te brengen. Ofschoon aan die pogingen soms krachtige ondersteuning te beurt viel, werden zij toch met geen gunstig gevolg bekroond. Het beginsel ,om aan geene wet terugwerkende kracht te verleenen en ook de toestand der schat kist, die geene bjjzondere uitgaven gedoogde, deed op de gedane verzoeken, om de oud-gepensioneer den in het verhoogen der pensioenen te doen dee- len, afwijzend beschikken. De in het begin van het jaar 1879 opgerichte Yereeniging voor gepensio neerde onderofficieren en minderen van hetNederl. leger, die ten doel heeft de stoffelijke belangen harer leden te behartigen en binnen den grens van haar vermogen onderstand te verleenen niet alleen aan hare leden, maar zoo mogelijk ook aan hunne weduwen ,en weezen, besloot toen zelfs de hand aan hot werk te slaan, en door het bijeenbrengen van kapitaal de meest hulpbehoevenden onder hen eene toelage te verstrekken zoolang dit niet van rijks wege plaats vindt. Zij reorganiseerde zich geheel, verkreeg de mede werking van verschillende hooggeplaatste personen, terwijl zich eene eere-commissie aan het hoofd stelde, bestaande uit den baron D. J. V. Sytzama, kamer- hoer des Konings in buitengewonen dienst, als eere voorzitter, benevens de gep. luit.-generaal, oud minister van oorlog A. Engelvaart, dé gep. gen.-maj. oud-minister van oorlog H. J. Enderlein en jhr. H. A. D. Coenen, lid der Eerste Kamer, burge meester van Zutfen, als eere-commissarissen. Per circulaire doet het hoofdbestuur dezer Yer eeniging thans een beroep op de Nederlandsche natie, om door eene vrijwillige uitgave een offer te brengen op het altaar des vaderlands en mede te werken tot bereiking van het beoogde doel. Volgens art. G^der statuten kan donateur der ver- eeniging zijn ieder, burger of militair, die van zijne belangstelling in haar streven doet blijken door het schenken eener jaarlijksche bijdrage van min stens 50 cents of zooveel als men zal gelieven te betalen. In tijden van gevaar, oproer, brand, watersnood enz., bewijzen de militairen gewichtige diensten aan de natie in het algemeen en aan de burgerij in het bijzonderwelnude gelegenheid is nu daar om te toonen, dat zij op hun ouden dag niet aan zich zeiven worden overgelaten, dat hunne mede burgers hun vroegere daden op prijs stellen en iets willen doen om hun kommerljjk lot te verzachten, want hoewel het militaire eergevoel der oud-gedien- den niet toelaat dit te openbaren, heerscht er onder velen armoede, ja schier gebrek. Met de vrijmoe digheid van oud-soldaten, doch tevens dringend, vragen zij financiëele hulp door als donateur of als beschermer tot de vereeniging toe te treden of door eene buitengewone schenking in eens, opdat de oud-gedienden in de laatste dagen huns levens dank baar mogon terugzien op do uren, waarin zij, ook tot behoud van onze nationaliteit en bezittingen, hun leven en gezondheid prijs gaven. Het bestuur der afdeeling Leiden bestaat uit de heeren T. Bik, gep. adj.-ond. offic., voorzitter; H. Kok, gep. sergeant, secretaris; A. Kovers, gep. wachtm., penningmeester; A. Sjjtsma, gep. adj.-ond. offio., en J. W. Stoel, gep. serg.-maj., commissarissen. BUITENLAND. Groot-Britannlë. De „Times" dringt nogmaals op krachtige hand having van orde en wet in Ierland aan. Op dat punt, zegt het blad, zijn alle partijen in Engeland het eens. Noch aan den eisch „geene pacht betalen", noch aan dien van wetgevende zelfstandigheid voor Ierland kan gehoor gegeven worden. Blijkt de land wet de verwachte rust niet aan Ierland te brengen, dan moeten niettemin de Iersche pachters tot be talen hunner pacht verplicht en de agrarische mis daden moeten met gestrengheid en kracht bedwon gen worden. Is het daartoe b. v. noodig, dat de rechtspraak door de jury tijdelijk worde geschorst, de „Times" meent dat de regeering ook daartoe behoort over te gaan. Intusschen melden de bladen dageljjks nieuwe moorden en geweldenarijen uit het zuiden en westen van Ierland. In de „Pall Male Gazette" komt een schrijven voor van een overheids persoon in de nabijheid van Dublin, die beweert dat, de bevolking van Ierland, niettegenstaande de Land- liga is verboden, uitnemend georganiseerd blijft. Het plan bestaat niet bij de Ieren, zegt hij, om door een opstand de regeering in de gelegenheid te stellen, die strenge maatregelen te nemen, waartoe alleen een opstand haar het recht geven zou. Maar zeker is het, meent hij, dat bij eene algemeene verkiezing de Ieren, zoo zij aaneengesloten zijn, voor eon goed deel over het lot van de beide groote Engelsche staatspartijen zullen kunnen beslissen. Hij gelooft dat men of die betrekkelijke heerschappjj der Ieren zal moeten dulden, of Ierland zich laten afscheiden, of aan Ierland de positie van eene kolonie der Kroon geven. De radicale partij in Engeland zal, meent hij, ieder dezer oplossingen even onaangenaam vinden. Vereenigde Staten. De heer Scoville heeft zijne rede ten einde ge bracht. Daarna begon het getuigenverhoor a décharge- Verschillende personen, waaronder een geneesheer Rice, legden verklaringen af betreffende de zonder linge en dwaze handelingen van Guiteau bij allerlei gelegenheden, waaruit zij afleidden dat hij min of meer in zijne geestvermogens gekrenkt was. Vooral de verklaringen van eene vrouw, bij wie hij had ingewoond, lokten heftige protesten van den beschul- d'gde uit. Telegrammen. LONDEN, 25 November. Uit Durban wordt aan de „Standard" gemeld dat de openbare vergadering, welke gisteravond te Pietermaritzburg gehouden werd om tegen de benoeming van den heer Sendall te protesteeren, zeer druk werd bezocht en niet zon der gewicht was, daar bijna al de voornaamste bur gers en kooplieden aanwezig waren. De sprekers lieten zich zeer scherp uit ten opzichte van de be doelde benoeming en van de richting, welke door de regeering van het moederland in zake de Afri- kaansche aangelegenheden gevolgd was. Eene motie, houdende protest tegen de benoeming van den heer Sendall als luitenant-gouverneur der kolonie, werd met algemeene stemmen aangenomen. BERLIJN, 25 November. Te Keulen, Brussel en in ur.derc steden was hedenvoormiddag het gerucht verspreid, dat de keizer overleden was. De „Indép. dance beige" vermeldde het zelfs in haren ochtend editie, dochliet het weg in hare namiddag-editie. Ge lukkig was de tijding onwaar. De ongesteldheid, waar aan de grjjze vorst lijdt, is een zware verkoudheid, en zijn toestand is reeds veel beter. Den nacht van gis teren op heden heeft hij ongestoord goslapen en te halfnegen was hij reeds op. De „Nordd. AUg. Zeit." verzekert dat er hoegenaamd geen reden tot be kommering bestaat. BERLIJN, 25 November (R. N.). Daar de Neder landsche visschers tusschen Heilkeroog en W angeroog wederrechtelijk hun beroep uitoefenden en netten uitwierpen, zond de admiraliteit het adviesjacht „Pommerania" naar do Oost-Friesche wateren, met bevel om tusschen beiden te komen, als dit noodig mocht zijn, en de Nederlandsche visschers te verjagen. PARIJS, 26 November. De heer Paul Bert, minister van openbaar onderwijs) en van eeredienst, heeft audiëntie verleend aan de geestelijken der kerkgenootschappen en daarbij in zijne toespraak o. a. gezegd: „Een minister moet in de uitoefening van zijn ambt niet godsdienstig en niet ongods dienstig zijn. Het ministerie is geenszins een zaak van kerkleer, maar een zaak van politiehet houdt toezicht over het nakomen van de wet regelende de betrekkingen tusschen Staat en Kerk. Wij wil len de stipte naleving van het concordaat en houden ons verwjjderd van geweld of plagerij. Men zal zien dat ik nietben een revolutionair, met wien niets te beginnen is, maar dat ik ben een man, opgevoed in den godsdienst, de wetenschap en de wet." BERLIJN, 26 November. De Rijksbank heeft het disconto tot vijf, de rente voor beleeningen tot zes pet. verlaagd. LONDEN, 26 November. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad van Cork, o p gisteren, hebben de candidaten der Land-liga de nederlaag geleden. De Bank heeft 200,900 pd. st. uitbetaald. LEIDEN, 96 November. Door de zangvereeniging van de hier gevestigde afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst werden gisteravond in de Stadszaal onder directie van don heer Dan. De Lange Haydn's „Jahreszeiten" ten gehoore gebracht, waarvan de woorden, naar het tekstboekje ons meldt, bewerkt zijn naar het Engelscho gedicht „The Seasons" door Godfried Yan Swieten, in 1733 te Leiden geboren. Het meesterwerk werd voor het eerst opgevoerd te Weenen in 1801. De uitvoering alhier mag als goed geslaagd be schouwd worden. De koren getuigden van flinke, degelijke studie en sloten zich uitmuntend bij de solisten aan, van welke mej. Wilb. Gips door haar schoon orgaan en bare meesleepende voordracht den eerepalm verwierf. De heer J. J. Rogmans, die de partij van Lucas vervulde, muntte uit door een duidelijke uitspraak en zong daarbij zeer zuiver, doch miste den gloed, dien we bij den heer Messchaert, als Simon, zoo zeer mochten op prijs stellen. Deze voldeed ons niettegen staande zijne minder dankbare partij, daardoor veel meer. Minder was dit het geval met het orkest, dat meermalen zich door het gemis aan een gewenschte eenheid kenmerkte, waardoor veel schoons van de instrumentatie niet tot zijn recht kwam. Wij willen daar echter geen verwijt van maken, want het be stond op een paar uitzonderingen na uit dilettanten, wien men niet zulke eischen kan stellen als aan een vast, goed georganiseerd orkest, dat men in een provinciestad als Leiden, zonder opera, er niet op na kan houden. Ook hier bleek dat men tot het bezetten van sommige partijen zijne toevlucht tot elders moest nemen wil men een orkest verkrijgen der „Jahreszeiten" waardig, in het bijzonder van enkele blaasinstrumenten, die we om bovenstaande redenen echter hier niet zullen noemen. Opmerkelijk was 't bovendien dat nu en dan de orkest-begeleiding door piano-spel W8rd vervangen. Doch daartoe zullen wel overwegende redenen, welke we moeten billijken, bestaan hebben. Het talrijk aanwezige publiek liet zich bij her haling volstrekt niet onbetuigd. In den laatsten tijd werden slechts detache menten van ongeveer 50 man naar Indië gezonden. De transporten zullen voortaan weder grooter worden. Met de eerstvertrekkende stoomschepen gaan deta chementen van 200 tot 250 militairen. Het stoomschip „Pollux", van Amsterdam naar Nieuw-York, is gisteren Dungeness gepasseerd de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, pas- seerdo dien dag Aden. CORRESPONDENTIE. - De oorzaken er van niet nagaande, meent X. niet te mogen nalaten te wijzen cp de warmte, welke er gisteravond in de Stadszaal zoowel beneden als boven heerschte. Hij vraagt of daar in 't vervolg niets aan te doen is.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2