wijzingen de verhooging tot de twee hoogste klas sen, waardoor het art. eene vermindering van ƒ10,000 ondergaat. Do verbetering der Beneden-Waal eerst on langs krachtig begonnen, heeft ten gevolge ge had dat in den afgeloopen zomer de scheepvaart geenerlei belemmering heeft ondervonden. De ver betering van den Gelderscben IJsel tusschen Kater- veer en Kampen kan met het thans aangevraagde bedrag Dog niet worden voltooid: in 1882 zal nog een nitgaaf van f 20,000 noodig zijn voor oprui ming van grond. Voor oeno algemeeno regeling van het tramweg wezen acht de minister vooralsnog het oogenblik niet gekomen, maar hij meent te moeten afwachten wat do ondervinding zal leeren, daar nu de Staten van de provinciën zelf de regeling ter hand hebben genomen. Dat de veiligheid van het spoorwegverkeer te wonschen overlaat kan niet worden toegegeven. De verhouding der ongevallen hier te lande met het aantal troinen en in vergelijking met hot buiten land is gunstig te noomen. Jaarlijks heeft van regoeringswege een speciaal onderzoek van onder en bovenbouw van elke brug plaats. Het bericht omtrent het gebeurde aan de brug te Dordrecht was in hoofdzaak juist. Do oorzaak was gelegen in onvoldoende opzetting van de brug door nalatigheid van den bedienenden beambte. Waar de behoefte aan vermeerdering van wachterspersoneol blijkt, wordt daartoo het noodige gedaan. Aan de spoor wegmaatschappijen is een termijn gesteld tot het einde van dit jaar om voorstollen to doen tot in voering van zelfwerkende remmen. Of de rem van Wostinghouse boven elk ander stelsel hier te lande te verkiezen is, zal de minister alsdan moeten beslis sen. Aan eiken zelfwerkenden rem zijn eigonaardige bezwaren verbonden; bij die van Westingbouso moeten alle wagons er van zjjn voorzien. Ook do minister wenscht den dienst der post ambtenaren op Zondagen zooveel hij kan te bopor- ken. - De ondervinding omtreut het bezorgen vau aangeteekonde brieven aau de huizen is nog onvol doende om reods nu tot invoering vau dien raaatrogel in do steden over te gaan. Het uitzicht is geopend aan do heoren Tindal en Scholten voor eoue togomoetkoming van f 1500 voor elko reis wegons vorvoer der brievenmalen bij het tot stand komen cenor rechtstrookscho stoom vaart tusschen Nederland en West-Indic. Een ondergrondstelograafleiding van Amsterdam met Den Haag en Rotterdam on Haarlom-Zaudvoort zou f 742,185 kosten. Do minister acht het niet geraden nu reeds tot het bestoden van zulk een aanzienlijke som over te gaan. Voor verbetering van de haven te Lemmer 13 door don waterstaat een ontwerp gemaakt, geraamd op f 488,000, dat aan God. Staton van Friesland is medegedeeld. De aanvankelijke memoriepost voor het kanaal van Amsterdam naar do Merwodo is thans bij nota van wjjziging vervangen door 5 artt., als: aanleg f 1,165,000; - jaarwedden f 29,000; - bureel- en lokaal-bebooften f 6000; - reis- en verblijfkosten f 5000 en kosten voor de werkzaamheden van het uitbakenen f 15,000. De minister kan zich met do door Zuid-Holland gestelde voorwaarden aan een subsidie voor verbe tering van den waterweg Amsterdam-Rotterdam (do richting via Gouda) niet vereenigen en daar, zoolang de Staten van Zuid-Holland niet op huu besluit terugkomen, de voorwaarde niet is vervuld waarop do Reg. zich tot uitvoering vau het werk horoid heeft verklaard, kan van dio uitvoering voor eerst geen sprake zijn. Inmiddols is voorziening in den toestand van de Mallegatsluis hij Gouda drin gend noodig; een plan ter harer vervanging voor oene nieuwe verbinding tusschen den Hollaiidschen IJsel en de Gouwe is in bewerking. Zoodra de vereischte gelden door particuliere bijdragen zullen zijn bijeengebracht zal de minister een voorstel doen tot toekonning van een rijks subsidie voor deelneming aan do internationale meteorologische waarnemingen in do Poolstreken. Gemengd Nleu w s, De brugwachter Schreuder geraakte gisteren tegen den avond bij ongeluk met den duim van zijn linkerhand bekneld tusschen een schalm vau do ketting der Pauwbrug en den haak waaraan die ketting wordt vastgemaakt, ten gevolge waarvan de heer Kimmel hot voorste lid van dat lichaamsdeel heeft moeten amputooron. Bij hot vervoeren van een koppel koeien naar het spoor zette hedenmorgen een dier beesten liet op een loopen en ging 't den HareBingel op, waar het aan da huizen der Leidsche Bonwvereeni- ging een brug overging. Daar werd het dier door een persoon gegrepen, maar spoedig weder losgelaten, omdat het den man in een sloot wierp, terwijl de koe zelf over eene andere sloot sprong, op oen land torechtkomendo, van waar het dier met veel moeite werd afgehaald. Hedenmorgen omstreeks kwart voor achten is aan de Oude Yost een koe te water geraakt en door hulp van eouige personen met veel moeite weder op het droge gebracht. Hot lijk van T. W., die sedert 11. Zondag te Alphen vermist word, is gistermorgen uit het water bij zijne woning gehaald. De „Woning-gids" te Amsterdam, direc teur-uitgever de heer S. Rüdesheim, viert haar 10- jarig bestaan door in feestgewaad te verschijnen. Uit Veenhuizon meldt men dat aldaar eergisteravond twee verpleegden aan het tweede gesticht, terwijl zij in de zaal waren, twist kregon, waarbij do een, klompenmaker van beroep, gebrnik maakte van zijn gevaarlijk mes en zijne tegenpartij een ernstige wond in den buik toebracht. Daarop dreigde hij ieder, die hem dorst te naderen, met zijn gevaarlijk werktuig. Het mocht den rijksveld wachter Tobi gelukken ken» het mes afhandig te maken. Doch nu vlogen zoovele verpleegden op hunnen verraderlijken kameraad aan, dat het do politie en de directio heel wat moeite kostte om den boos wicht tegen die aanvallen te beschermen. Natuurlijk werd hij onmiddellijk achter slot on grendel gezet. Te Munster is naar men meldt, een zon derlinge vergissing in de rechtspleging voorgekomen. In 1872 werd de spoorwegwachter Harbaum uit Mosum bij Rheine tot 10 jaar tuchthuisstraf veroor deeld wegens hot vermoorden van zijn kind door middel van zwavelzuur, zooals uit de gerechtelijke lijkschouwing bleek. Thans blijkt uit oeno brochure van een beroemd Oostenrijksch geneesheer, en de verklaring der geneeskundige colleges te Munster en Berlijn, dat de oude vakmannen mierenzuur voor zwavelzuur hebben gehouden. Het lijk van het kind nu had tot do begrafenis in een vertrek gestaan waar zich oen miorennest bevond. Do diertjes waren in menigte in den mond van het lijk gekropen en haddon daarin door afzetting van mierenzuur de zwarte vlokjes veroorzaakt, welke deskundigen als het gevolg oener inwerking van zwavelzuur bo- schouwden. Thans is het lijk opgegraven en heeft men in den mond wcrkoljjk nog micrcnkoppon ge vonden. Harbaum, dio reeds aebt jaren in de go- vangonis heeft doorgebracht, is onmiddellijk op be vel van den minister van justitie ia vrijheid gesteld; bij zal vermoedelijk de volgende week het onschul dig over zich hoeren uitspreken en zich aldus in zijne eer hersteld zien. Do Engolsche consul teKonstantinopel heoft daar 14 Lond. knapen in vrijheid doen stellen, deel uitmakende van een troep kunstenmakers, die onder den naam van Beni-Zoug-Zoug-Arabieren heel Europa zijn doorgetrokken. Zij bleken door hnnno ouders aau den Arabier, dio den troep aanvoert, verkocht te zijn voor 13 a 30 gulden per jongen, allen op een leeftijd tusschon 3'/2 en 6 jaren. De koopcon tracten waren gesloten in dezen vorm, dat do ouders hunne kinderen voor een tijd van 10 of 14 jaren aan den Arabier afstonden „als leerjongensonder bijvoeging dat zij geheel vrijwillig en met eigen goedvinden bij hem in. de leer gingen. Zij werden gevonden, opgesloten in een eng vertrok, zonder behoorlijke klecding en voedselzonder eenig spael- good; zonder iots geleferd te hebben behalve do kunsten, dio zij moesten vertoouenvol litteekens van de slagen die zij ontvingen of van bjj hnnno kunstoefeningen opgedane kwetsuren. De Engelsche regeering heeft hare medewerking verleend om de ongelukkige kinderen naar Londen te laten terug komen, waar zij voorshands in een liefdadigheids gesticht oen onderkomen zuilen vinden, terwijl tegen hunne ouders eene strafvervolging zal worden in gesteld. Henry "Westby, dio beschuldigd werd vaa zijn vader te hebben vermoord, heeft zijn schuld bekend. Den klerk Onions vermoordde hij om zich zelf te harden, zeido hij, alvorens bij op zijn vader schoot. Deze had hem herhaaldelijk de les gelezen over zijn buitensporige levenswijze en dat verveelde onzen Hendrik. To Hamburg hoefteonparfumerie-fabri- kant, oud 30 jaren, zijn vrouw, oud 27 jaar, en zijn beide kinderen, oud 3 en 5 jaar, en daarna zich zelf vergeven met arsonicnmde man was in handen van een woekeraar gevallen en zou gegij zeld worden. In het kanfoor vond men onaange roerd oen spaarkas, waarin 600 M., een som die meer bedroeg dan de schuld, waarvoor hij gegijzeld zou worden. De ongelukkige kwam tot de overtui ging, dat hij zich nooit meer uit de handen van den woekeraar zou kunnen bevrijden en maakte daarom een eind aan zjjn leven. BUITENLAND. Frankrijk. Het Senaat8lid Griffe heoft zijn protest betreffende de verkiezing van Lavornière tot levenslang Senator ingetrokken en ingediend een voorstel, strekkende om de bepalingen nopens de verkiezingen van onaf zetbare Senatoren te verduidelijken. Daarna is de verkiezing van Laveroière geproclameerd. De heer Allain Targó heeft bij de Kamer een ontwerp ingediend om voor Tunis een buitengewoon krediet op den dienst van 1882 te openen. Do heer Lockroy stolde voor eene commissie te benoemen, die een onderzoek zou instellen naar de opheffing der octrooien. Van het handelsverdrag met Italië werden 18 van do 20 artikelen door de commissie aangenomen. Bij do toelating der nieuw gekozen leden ver dedigde de heer Freppel het recht der geestelijkheid om candidatoa aan to bevelen op den predikstoel. De minister Waldeck-Rousseau antwoordde dat de regeering verwacht dat do geestelijkheid strikt zich houden zal binnen do grenzen, bij het Concordaat aangewezen, en dat zjj andors gebruiken zal de mid delen, welke da wet tot hare beschikking stelt. De geestelijkheid, zeide hij, moet de constitutie eerbie digen. Stormachtige toejuichingen volgden, waarna de zitting werd opgeheven. De opbrengst der indirecte belastingen en inkomsten van Frankrijk overtrof voor de eerste helft van November do raming mot ruim 16 mil- lioen fr. Duitsoliland. De begroating in don Rijksdag werd gisteren voor den eersten keer gelezen. De Staatssecretaris Scholz gaf een overzicht van uon financiëelen toestand in hot vorig begrotingsjaar, waarvan de uitslag be trekkelijk gunstig is, daar de inkomsten do raming ongeveer 15 millioen overtroffen. Uit de opbrengst der inkomende rechten en de tabaksbelasting, waar van hot Rijk 130 millioen behield, werd aan de Bondstaten voor 18S0/1881 het saldo van 33 millioen toegekend. Op de begrooting van het loopendejaar is voor de Bondsstaten een uitkeoring van 66 millioen aangewezen. Bij de nieuwe begrooting is gerekend op oen voortdurend langzame stijging. De verhooging der Hatriknlar-bijdrage is voornamelijk het gevolg der vermeerdering van de uitgaven voor het Rijks leger met 8 millioen. - De heer Richter hield nu eene lange rodovoering, waarin hij, in verband met do boodschap des keizers, de geheelo oeconomische staatkunde van don rijkskanselier bestreed. De voor zitter zeide vervolgens dat do sprekers, die zich hadden laten inschrijven, van het woord hadden afgezien of wogens het vergevorderd uur de ver gadering reeds verlaten hadden, en vorklaarde do eerste lezing der bogrooting gosloten. De voornaamste gedeelten der begrootiDg werden, ingevolge een voorstel van don heer Rickert, naar do commissie voor do begrooting verzonden. Maandag komt de Rijksdag weder bijeen. Prins Bismarck vereonigdo gisteren het ge- heele bureau van dsn Rijksdag, benevens de voor zitters der afdeolingon, nun zijnen disch, en men verwachtte niot zonder eenige spanning de mede- deelingon, die de Rijks-kanselier in hot gezellig bij eenzijn na tafel ploegt te doen. Oostenr.-Hong. Monat-ohio. In de zitting der begrotingscommissie deelde de minister gisteren mede, welke maatregelen genomen zijn om Krevoscia te beschermen tegen roverbenden. De nieuwe gouverneur zal, als het noodig blijkt, speciale maatregelen voorstellen. De regeering zal, terwijl zij zooveel mogelijk bloedvergieten zal ver- mijdon, het gezag van den staat handhaven en allen tegenstand breken. Zij rekent op den steun van alle vaderlandslievenden, zonder onderscheid van partij. KONSTANTINOPEL, 23 November. Volgens hier ontvangen berichten, is te Mekka en te Djeddah de cholera aan het afnemen, doch is zij to Yembo, Burum, Kakallah en Chehr verschenen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2