De minister verdedigt voorts het voorstel tot uitbreiding der marechausoes, trekt sommen uit voor het bouwen eener cellulaire gevangenis te Arnhem on verklaart weldra een afdoenden maatregel tot verbetering van den toestand der bedelaarsgestich ten te zullen voorstellen. Omtrent Hoofdstuk Koloniën der staatsbegróö- ting is terstond een Eindverslag uitgebracht, waarin sleohts een enkele opmerking voorkomt. Geniengd Nieuwe. Toen de trein van hier naar Amstordam gistermorgen om 10.27 was vertrokken, ontstond er even voorbjj Zomerzorg een defect aan de ma chine, waardoor hot onmogelijk was do reis verder voort te zetten. Nadat oene andere locomotief nit Den Haag ontboden en goarriveerd was, kon de trein, na een half uur oponthoud, weder vortrekken. Gisteravond omstreeks halfzes is uit een op den Stationsweg staand karretje, terwijl de voerman in een nabij gelegen herberg een glaasje knapte, een sabel ontvreemd. De 16-jarige dochter van den heer Ser- leyn, mr. metselaar, Oüdezijds Achterburgwal te Amsterdam, die den 24sten Oct. 11. werd vermist en van wie men sedert dien tijd niets meer had vernomen, is Vrijdag 11. dos namiddags te vijf nren levenloos nit do Ringvaart van Haarlemmermeer, nabij hét fort „de Liede", opgehaald. Zij was be hoorlijk gekleed en had handschoenen aan. Naar men zegt, zou zij den 24sten Oct. hare school, waar zij dameshandwerken leerde, verlaten hebben en tot andere meisjes gezegd„Je ziet me nooit weerom." Door de politie te Velzen is de huzaar gearresteerd van het depot-eskadron te Haarlem, die Donderdag 11. mot medeneming i&in zijn paard is gedeserteerd. In de vorige week zjjn uit het Rijk ver wijderd 35 vreemdelingen, die zonder middel van bestaan waren, 12 als missende do vereischtepapieren en 2 wegens bedelarij. Een treurig voorval deed zich dezer dagen te Gumbinnen voor. Een 18-jarig gymnasiast toonde aan een 16-jarigen vriend een zesloops- revolver, die geladen was en bij ongeluk afging. De vriend word in het hoofd getroffen en was een uur later een Ijjk. Verschrikt en beangst ijlde do onwillige moordenaar heen met zijn revolver, en den volgenden morgen werd ook zijn lijk aan den oever van de Kominte in do nabijheid van Kullig- kehm gevonden. Omtrent den brutalen diefstal in het postkantoor in Hattengarden te Londen verneemt men nader, dat die waarschijnlijk door twee mannen werd gepleegd. De een draaide den gasmeter af, terwijl de ander zich van den zak met aangotee- kende brieven meoster maakte. Het postkantoor is in het midden van een district, waarin een aantal handelaars in diamanten wonen, en vooral wanneer de mail naar hot buitenland vertrekt, worden er soms groote waarden verzonden. Het is nog niet mogeljjk te bepalen voor hóéveel er gestolen werd. Een van de postbeambten werd gearresteerd, maar is dadelijk weer op vrije voeten gesteld. Men zegt dat een firma Woensdag-avond juist voor 7000 pd. st. aan diamanten had verzonden. Alles was even wel verzekerd. De assuradeurs loven 1000 pd. st. belooning uit voor de ontdekking, maar voor alsnog vruchteloos. Men vermoedt dat do dieven zullen beproeven de gestolen diamanten te verkoopen of te beleenen te Amsterdam. Te Lomberg is Yrijdag eene Joodschc familie, bestaande uit man, vrouw en kind, vermoord in hare woning gevonden. Do man was eigenaar van eene tapperij, die door onrustige lieden placht bozocht te worden. Den avond van den moord was hij in het bezit van eenige honderden guldens, die door de moordenaars geroofd zijn. Geen dor buren, hoewel de tapperij in eene druk bezochte buurt go- legen was, had oenig verdacht gerucht gehoord. Yolgens een bij de LondenscheLloyd ontvangen telegram uit Valparaiso van 14 dezer is het kantoor der in- en uitgaande rechten aldaar door brand vernield. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. De Bockumer moordenaar, Peter Schiff heeft ter openbare torechtzetticg zjjne in de instructie afgelegde bekentenis ingetrokken en weder de toevlucht genomen tot zijn eerste verhaal, dat hij anderen bespied bad, toen zij den eersten moord pleegden. Een dergelijk verhaal had hij ook eerst omtrent een der andere moorden gedaan, maar later bekend ook bier de dador te zijn. Die bekentenis trok hij mede in, en tegenover het getuigenis van den rechter van instructie betichtte hij dezen van leugens, zeggende dat hij nooit in den omtrek waar die moord was gepleegd, geweest was. De tegen hem ingebrachte getuigenissen echter zijn zoo be zwarend en de introkking zijner bekentenis geschiedt op zulke onaannemelijke gronden,, dat de jury hem zoogoed als zeker schuldig verklaren zal. Te Parjjs is een dief en inbreker in hechtenis genomen, zekere Rigault, die vroeger tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld en op het punt van naar Noumea gedeporteerd t« worden, ontsnapt was en sedert onder den naam van Dbjcan een weelderig leven leidde in met onge hoorde pracht gemeubelde apartomenten in den faubourg Poissonnière. Men zag er ingelegde tafels en bureaux, gebeeldhouwde paneolen, zeldzame wa penen, wat niet al. Hij betaalde 3000 fr. huur, had vele aanzienlijke kennissen, bezocht met zijne z. g. vrouw de groote restaurant- en koffiehuizen en ging door vpör een grondbezitter. - Zijne juweelen en verdere kostbaarheden, welke te zamen eene groote som vertegenwoordigen, zijn verzegeld. Te Brussel haddon de echtelieden Bue- f1 'i 11 lens met hunne twee kinderen, een jongentje van zes jaar en een meisje van zestien maanden, vóór eenige dagen eene niouwe woning betrokken. De vrouw was met de kinderen alleen in de kamer, toen de jongen, rondsnuffelende, in een hoek een Oud verroest pistool vond liggen. Daarmede spelende, liet hij den haan overgaan en het wapen, dat nog geladen bleek te zijn, ging af en sprong. Het knaapje zelf werd zoo doerlijk aan de hand gewend, dat die moest worden afgezet; de moeder werd een deel van de kaak afgeschoten; hot kleine meisje, dat in oen hoek zat te spelen, kreeg de lading in het hart en bleef op de plaats dood. BUITENLAND. Frankrijk. Door hot vormen van twee nieuwe departementen kost het optreden van Gambetta aan Frankrijk al dadelijk 120,000 fr. voor 2 ministers en 50,000 fr. voor twee ondersecretarissen van staat. Bovendien kost do organisatie der departementen geld en'moeten de „chefs de cabinet" worden bezoldigd. Een en ander zal te zamon 300,000 fr. bedragen. Do Tunesische troepen, onder Ali-bey, wier aanwezigheid in Zaghoean een zware lastpost voor die streek was, zijn naar Tunis teruggevoerd, waar dit legercorps grootendeels ontbonden is. Do senaat heeft tot onafzotbaar lid gekozen den heer Voisins-Lavenière, candidaat van het linker centrum, door de rechterzijde gesteund. Hij verkreeg 124 stommen, tegen 117 op den heer Herold, candi daat der overige linkerfractiëD, uitgebracht. In het „Journal officiol" zal eon besluit ver schijnen, houdende goedkeuring der overeenkomst betreffende do afmeeting en het gewicht van pak ketten en monsters koopwaren, die over de poet worden gezonden. Groot-Britaimië. Bjj do verkiezing te Stafford, ter vervanging van den overleden heer Mac Donald (liberaal), is ge kozen de heer Salt, conservatief, met 1482 stem men, tegen 1185 op den liberalon candidaat, den heer Howell. De „Obsorver" verneemt aangaande den algo- meenen uitslag van het onderhoud over het handels verdrag, door sir Charles Dilko Zaterdag met de heeren Rouvïer en Gambetta gehouden, dat vast stelling van het tijdstip voor de onmiddellijke her vatting dor onderhandelingen onmogelijk werd be vonden, ofschoon grond bestaat voor do hoop dat zij spoedig weder opgenomen en do vraagpunten, waarover geschil bestaat, op bevredigende wijze be- slocht zullen worden. DuitMchland. Een geneesheer, Schliiter genaamd, is te Berlijn door de politie in hechtenis genomen, wegens het uiten van bedreigingon op het loven des keizers. Hjj werd in het bezit gèvonden van een met zes kogels geladen revolver. Hij gedroeg zich zóó zon derling, dat het de vraag is of men met een krank zinnige dan wel mot een misdadiger te doen heeft. In de begrooting van marine, voor het dienst jaar 1882/83, zijn de kosten uitgetrokken voor de vervaardiging van 228 Hotchkiss-revol verkanonnen met hun toebehooren. De uitgaven voor marine zijn daardoor hooger. Deze kanonnen worden onontbeer lijk geacht voor bescherming tegen vijandelijke torpedobooten. Do Rijksdag heeft den heer Levetzow (con servatief) met 193 stemmen tot zijn voorzitter ge kozen. Op den heer Stauffenberg (liberaal) waren 148 stemmen uitgebracht. Tot eersten vice-president werd gekozen do heer Yon Pranckenstein (centrum) met 197 stemmen, tegen 136 welke de heer Benda (liberaal) v erkreeg, die daarna tot tweeden onder-voorzitter werd geko zen, maar die benoeming niet aannam, overeenkomstig de tnsschen de lib. fractiën gemaakte afspraak voor het geval dat de conservatief-clericale alliantie zou zegevieren. Daarop is do heer Ackermanu (conserva tief) met 158 st. tot tweeden ondervoorzitter ge kozen; op don hoer Hiinel (Fortschritts-partij) waren 138 st. uitgebracht. Vereenigde Staten. Hot gedrag van Gniteau gedurende het proces blijft steeds even woest. In de zifting van Zaterdag werd de getroffen wervel van Garfield aan een onderzoek onderworpen, wat een hevige ontroering bij het publiek veroorzaakte. Spoedig daarna, toen Gniteau de zaal verliet om weer naar de gevangenis te gaan, schoot eon jongmensch te paard een pistool af, waardoor hij in het gewricht der hand ücht werd gewond. Do dader is door do politie in hechtenis genomen. Men gelooft, volgens den meer en meer gebruikeljjkon weg, dat hijkrankzinnig Volgons opgaaf der commissarissen voor de Indiaanscho aangelegenheden zijn er thans in geheel Amerika, Alaska niet medegerekend, 1261,912 In dianen, waarvan slechts 15,416 niet meer of min der aan do zorg der rogeeringsagentea zijn toe vertrouwd. KOLONIËN. BATAVLA., 17 October. Gelukkig kunnen wij ons overzicht van do Indi sche toestanden boginjien met voor Batavia een beteren gezondheidstoestand to constateeren. Do twee laatste dagrapporten over do cholera, toepende over Woensdag en Donderdag 11., foonen een veel lager sterftecijfer, en daar de in de twee vorige dagen door ons ingewonnen berichten eveneens op eemver- mindering der ziekte wijzen, mag men aam emen dat het tijdperk der grootste hevigheid voorbij is. Dat de epidemie echter in do laatste week talrijke slacht offers heeft gemaakt, kan o. a. ook blijken uit het officiëele rapport in de „Javasche Courant" van Vrijdag 11., hetwelk voor de inlaudscho bevolking in de dagen 911 Oct. 407 overledenen en van de Europeanen 14 idem aangeeft. Voegt men daarbij de opgaven van het vroegere rapport in de „Jav. Crt." van Dinsdag 11., hetwelk van 4 -8 dezer, onder de inlanders 538 en onder de Europeanen 15 dooden vermeldt, dan ziet men dat onze hoofd stad in eén enkele week tijds bijna dni: ond harer bewoners aan deze ramp verloren heeft. Java-B Krachtens machtiging des Konings, is de heer F. A. Th. "Warnecko erkend en toegelaten als ««Mul van.het Duitsche rijk te Saraarang. De laatste berichten uit Bantam, dezca morgen •afvangen, molden dat de koortsen weder toenemen, dat d® «koléra onder de uitgeputte bevolking is uit gebroken ea dat de pokkon tevens slachtofi'-rs maken. Het weder is daar - gelijk bier ook - droog en heet en de vooruitzichten voor den rijstoogst zijn bedroe vend, zoodat gebrok aan voedsel voor de deur staat. Het gouvernement heeft stappen gedaan ,om in dien laatsten nood te voorzien, door rjjst uit Saigon te laten komen. De veeziekte breidt zich uit, buiten haar oude grenzen, waarbinnen men haar langen tijd beAoten waande. - Uit Atjeh geen bijzonder nieuws." De „Locomotief" verhaalt het volgende: In de kampong Sebandaran te Samarang overleed gister avond oen Javaansche vrouw aan de cholc-ra. Heden morgen werd ze begraven. Op het kerkhof te Borgota gekomen, verzette ze zich echter met kracht tegen een voortzetting der begrafenis en riep: „Akoe móh, akoe möh!" Men ontwikkelde haar uit het lijkkleed, gaf haar andere kleersu en vroeg of men een dogkar zou halen om haar naar hui» te brengen. Dat laatste sloeg ze af; ze zou maar wandelen. En werkelijk liep ze naar huis, steunende op den arm van haar man. Door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiiS rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de bnlponderwijzeres bij het op. 1. ond. voor Ear. en metdezm gelijkgestelden in N.-I. W. Tc Niet. Benoemd: Tot tijd. alg. ontvanger te Kota Radja (Atjeh en Onderhoorighcdeu) G. Te Uoeve, that s te Modioen; tot alge meen ontvanger! te Madioen de alg. ontv. te Bondoivoso (Bezoeki) Th. C. Doeleman te Bondowoso de gew. verificateur der 3de kl. bij dc in- en uitr. en ace. W. G. S. Lii Raaren.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2