i\°. 6676. baandag 21 November, A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maasden1.10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ABYEKTEXT1EX: Va« 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel mcassee- rea kuiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nlenws. Telkens als het St.-Nicolaasfeest in aantocht is, is het de gewoonte hun, die bij zulk een gelegenheid den een of ander met een cadeau willen verrassen, een ruime keuze aan te bieden. Dit schijnt ook dit jaar weer het geval te zullen zijn, althans bij den heer Blankenberg, boek-, mu ziek- en kunsthandelaar op de Mare, is reeds een buitengemeen schoone collectie ten toon gesteld van hetgeen zijn winkel alzoo aanbiedt. Opnieuw blijkt niet alleen welk een goeden smaak hij in het arran- geeren daartoe bezit, maar tevens ook hoe hij er voor gezorgd heeft dat hier ieder iets naar zjjn wensch kan vinden, van het eenvoudigste hoek tot het sierlijkste prachtwerk, van een gewone plaat tot de prachtigste photographie enz. Aan een druk bezoek zal het hem zeker niet ontbreken. Ook waren wij heden in de gelegenheid de étalage bij de firma Schreuder Van Baak te bezichtigen en wij kunnen niet nalaten onze stad- genooten hierop eveneens bijzonder attent te maken. Zij munt uit door eene keurige collectie diverse luxeartikelen, prachtwerken, kinderboeken enz., bevat vele surprises en getuigt insgelijks van den goeden smaak dier firma. Naar men aan het Haagsche Dagblad meldt, heeft de Holl. Spoorweg-maatschappij aan Nathan Blom, die bjj het jongste spoorwegongeluk te Botterdam een been verloor, f 20,000 schade loosstelling aangeboden. Met dit aanbod wordt ech ter door hem geen genoegen genomen; zijn eisch is f 30,000. De zaak is in handen van een advocaat. Als een b ij zonderheid wordt vermeld dat in den tuin van den heer Godefroi in de Zee straat te 's-Hage een pereboom voor de tweede maal van dit jaar in bloei staat. Aan de straat loopende van de Banka- straat naar de Koninginnegracht, evenwijdig van de Sumatrastraat, te 's-Hage, is de naam gegeven van Atjeh-straat. Gisternacht is de huzaar Willem Kers jes, oud 26 jaar, van het 2de regiment huzaren, te Haarlem in garnizoen, gedeserteerd met mede neming van een aan het rijk toebehoorend paard, zijnde ruin, 12 jaren oud, lichtbruin, achtersokken achterwaarts oploopende. De ontvluchte is gekleed in daagsch tenue, genummerd 1323. Twee huzaren- stalwachts, die sliepen, terwijl het paard door Kers jes was ontvreemd, zijn in arrest gesteld. Gisternamiddag om over vijven is een felle brand in het thans onbewoonde badhuis te Vlissingen uitgebarsten. Door de hoogo ligging op het duin leverde de brand een prachtig gezicht. Een klein gedeelte uitgezonderd, is het gebouw ge heel vernield. Alles was verzekerd; de oorzaak van den brand is onbekend. Voor de rechtbank te Zutfen heeft te rechtgestaan J. D. E., vroeger halte-chef, thans wonende te Leiden, ter zake van het zonder opzet voor een trein doen ontstaan van gevaar, dat hij had kunnen en moeten voorzien. Op 20 Sept. 11. toch liep een passagierstrein, doordat een wissel nabij het station Asselt niet behoorlijk verzet was, op een goederentrein, die stilstond, door welke bot sing een belangrijke schade aan het materieel is toegebracht. Het O. M. eischte eene cellulaire ge vangenisstraf van 45 dagen. Uitspraak op 23 No vember. Te Roermond is veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf en twee boeten, ieder van tien gulden, wegens mishandeling van den veldwach ter het raadslid S. Van Blerck. Gedurende de kermisdagen, toen zich deze zaak voordeed, was hij bij afwezigheid van Bnrgemeester en Wethou ders chef van politie. In een suikerfabriek te Sint-Jans Mo lenbeek in België heeft een vreeselijk onheil plaats gehad. Een werkman, die een zak suiker in den ketol wilde storten, verloor het evenwicht en viel in den ketel met kokende zelfstandigheid. Hoewel hij dadelijk nit den ketel werd gehaald, had hij zulke ernstige brandwonden bekomen, dat hjj eenige oogenblikken later overleed. Omtrent een brand aan boord van het stoomschip „Solway" komen nit Londen de volgende bijzonderheden. Het schip had een gemengde lading, voor een gedeelte bestaande uit olie, whisky, rum en suiker, en had een equipage van negentien man en veertien passagiers aan boord. Tegen zes uren 's morgens sprong eon vat naphta en de gevaarlijke vloeistof kwam in aanraking met vuur, waardoor binnen enkele oogenblikken het geheele voorschip in lichterlaaie stond. De grootste ontsteltenis heerschte aan boord on daarenboven had men nog te kampen met een vreeselijken storm, die het vuur niet wei nig aanwakkerde. Zes passagiers, die zich in de voorkajuit bevonden, konden zich niet tijdig redden en kwamen in de vlammen om. De overige passa giers vluchtten naar het achterschip, maar ook daar was men bevreesd dat de lading in brand zou ge raken en vijf personen sprongen in hun angst in de booten en verlieten het schip. Men vreest oehter dat zij hun graf' in de golven hebben gevonden, daar tot dusverre niets van hen werd vernomen. In dien tijd werd zooveel mogelijk water op de brandende lading gestort en seinen gegeven om andere schepen opmerkzaam te maken. Eindelijk kwam een boot, de „Caledonia", hen te hulp en wist den brand te blussehen en het zwaar bescha digde schip naar Kingstown te brengen. Alle per sonen die zich aan boord bevonden, moesten naar het hospitaal vervoerd worden, daar zij allen ern stige brandwonden hadden bekomen. Men vreest zelfs dat een der personen er niet het loven zal afbrengen. Onder de zes verbrande passagiers be hoorden vier soldaten en een gevangene, dien zij moesten overbrengen. De „Solway" was een schip van 500 ton en behoorde aan een reederij in Glasgow. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" heeft een decreet open baar gemaakt, waarbij de generaal De Miribel, com mandant der 28ste divisie infanterie, ter vervan ging van generaal Blot tot chef van den generalen staf dos ministers van oorlog benoemd wordt. Men kan, zegt het „Journal des Débats", don minister er slechts mede geluk wenscheu, dat hij, om hem in het technische deel zijner taak bij te staan, een officier gekozen heeft, dien het publiek niet of nauwe lijks kent, maar over wiens uitnemende verdiensten Uf het leger slechts ééne stem is. Met zijne benoe ming, zegt het blad, heeft generaal Campenon de gelukkigste, meest geruststellende toelichting ge geven van de zinsnede in de ministeriëele verkla ring, waarin gezegd wordt dat men trachten zal de militaire lasten der natie te verminderen zonder op de weerbaarheid des lands inbreuk te maken. De algemeene raad der Seine heeft in zijne vergadering van 16 dezer een voorstel aangenomen van den heer Tony Révillon e. a., om op de depar tementale begrooting eene som van 6000 fr. 's jaars voor beurzen van 1200 fr. uit te trekken, ten be hoeve van onvermogende jonge schilders en beeld houwers, in het departement geboren. Groot-Britannië. Aan de „Times" wordt uit Durban geseind dat toen het land aan de Boeren werd teruggegeven, Mopoeh, de aanvoerder der inboorlingen in het dis trict Ljjdenburg, reeds verklaarde dat hij zich liever wilde doodvechten dan weder onder hun bestuur terugkeeron en dat hij dit voornemen door een En- gelsch officier aan Sir Evelyn Wood liet weten. De blanke inwoners van het district vluchten, naar men zegt, in de grootste verwarring. Ook in het district Wakkerstroom heerscht algemeene ongerustheid, daar de Kaffers zich openlijk tot de eene of andere onderneming uitrusten. Ook gelooft men algemeen dat de inboorlingen in de geheele Transvaal zullen doen wat zij aan de koninklijke oommissie hebben verklaard, en, zoo zij door Engeland in den steek worden gelaten, liever tot het laatste zullen vech ten dan weder in hun vroegeren staat van sla vernij en onderdrukking terug te keeren. Indien die beweging zich over het geheele land verspreidt, is het zeer te betwijfelen of de Boeren in staat zul len zijn hun land te behouden. Twee duizend Brit- sche soldaten zullen steeds te Newcastle blijven. Yan 12 Jan. af werden door de Amerikaansche Landliga 127,835 dollars naar Ierland gezonden. In dienzelfden tijd werd door tusschenkomst van de „Irish World" 169,625 dollars verzonden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Do beide Delegatiën zijn het eens geworden over het budget. De Oostenrijksche Delegatie hield een slotzitting; de minister van oorlog sprak uit naam van den keizer zijn dank aan de delegatiën nit wegens de toewijding, waarmede zij haar werk ver richt hadden. De heer Yon Schmerling zeide de regee ring dank en drukte de hoop uit, dat de vrede zou bewaard blijven. In de vacature, zoo plotseling ontstaan door het overljjden van den minister van binnenlandsche zaken, baron Haymerlé, zal morgen worden voor zien. Graaf Kalneky blijkt de aangewezen persoon te zullen wezen. Itusland. Het nihilistisch blad „Narodnai a Volia" is te St.-Petersburg weder verschenen. Het is gedagtee- kend 23 October en bevat in een rouwrand een hoofdartikel, waarin de moord op president Gar field veroordeeld werdt^ omdat de staatkundige moord in Amerika totaal overbodig is. Voorts be helst het een aantal artikelen, waarin de Russische patriotten worden opgeroepen de zaak der vrijheid te omhelzen. Het revolutionaire comité deelt mede dat er een belangrijke som ontvangen is ten be hoeve der propaganda. De toon der artikelen is «ver het algemeen minder heftig. Het comité verklaart het regeering8stel8el in Rusland te veroordeelen, geenszins den Russischen keizer. Deze, alsook bet keizerlijk gezin, ontving fraai gedrukte exemplaren van het blad met vergulden rand. Leiden, 18 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Venlens 6 stuks 70.a 92.— Ossen atnks a Stieren 0 «taks 46.a 95. Kalfkoeien 14 staks f 385.a 274.Melkkoeien )4G itnki 100.a 235.—. Varekoeien 158 staks ƒ78.a f 168.—Vette koeien 360 staks 96.a f 296. Kalveren (vette) 31 stnks 38.— a 80.Kalveren (magere) 15 staks j 6.50 a f 17.Graskalveren 225 stuks ƒ13. f 44.Hamels (vette) 584 stuks 20.a 36. Hamels (magere). stnks a Ooien (magere) 186 stuks 15.a 22.Ooien (vette) stnks a Lammeren (magere) stuks a Lammeren (vette, jarige) «tuks a Var kens (magere) 86 stuks 16.a 38.— Varkens (biggen) 188 stnks f i 50 a 10. Leidon, 19 Nov. Ter markt werd heden aangevoerd: Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe f 12.a ƒ13.Zomtr- tarwe 9.— a 11.Rogge 12 H. L. Winterrogge 8.EO a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerst 10 H. I». Zomergerst f 6.a 6.60 Chevalier-gerst 7.25 a 7.75. Haver 12 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.60. Lichte Haver 4.25 4.50. Duivenboonen 10 hectoL 8.60 a9.25. Paardenbóonen 10 bectol. 8.n 8.50. Boter5030 kilogr., 1ste qualit. Vi vat 67.a 73. 2de qnalit. 1/4 vat 60.a 66Boter lete qnalit. per kilogr. f 1.67 a 1.82'/j. 2de qnalit. per kilogr. 1.60 1 65. Lange Zwarte Turf 2000 dubb. hcctol., 0.25 a ƒ0.30.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1