De minister heeft aan de gemeente Yeendam zijn steun voor de zeevaartkundige school onthou den, bij do ongeneigdheid harerzijds om een plan van inriohting te ontwerpen, voorzien van meer en beter onderwijzend personeel en uitsluitend bestemd voor zeevaartkundig onderwijs zonder te treden op het gebied van lager of middelbaar onderwijs. In do richting van combinatie der onderwijskrach ten aan de hoogere burgorscholen en gymnasia wordt voortdurend gewerkt. De vraag of aan do nieuwe Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw subsidie te verleenen ware, vormt nog een onderwerp van briefwisseling tuBSchen Ged. Staten van Noord-Brabant. Lager Onderwijs. De minister weerlegt de bewering dat do Regeering de inspecteurs zelden zou raadplegen, o. a. met de mededeeling dat zij nog in den loop vaH October jl. naar de residentie worden geroepen om de algemeeno belangen van het onderwijs te overwegen. De wet bedoelt overigens elke voor lichting door tusichenkomst van de inspecteurs niet. Op hot aanbrengen van wjjziging van het kon. bosluit van 30 Aug. 1880 (Stb. n°. 167) is de minister bedaoht. Door de Regeering zijn aan do inspecteurs geen vragen gedaan betreffende het bidden en bijbel lezen op de openbare scholen. In het eenige geval, den minister ter beslissing voorgelegd, ten aanzien van de aanwezigheid van een kruisbeeld, heeft het belang van het onderwijs de tusschenkomst van de Regeering niet gevorderd. Naar 's ministers meening bestaat tnsschen do op de lagere school geleerde vakken geen onderschoid, waaraan ouders of voogden de bovoegdheid ont- leenen om, ten aanzien der zoo noodige orde, het onderwijs van het kind willekeurig tot een of meer vakken te beperken. Aan den heer A. J. Groenemeyer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van hoofdcommies bij de Algemeene Rekenka mer. was, doch om zijn gestel alleen niet voor den kampdienst, werd daarvoor aangewezen, ofschoon men dit vroeger voorkomen had. Ook hij vroeg dadelijk zijn pensioen. Het garnizoen te Utrecht verloor dus in één oogenblik drie gunstig bekende officieren, en dat in een tjjd, waarin het zooveel moeite kost het corps te completeeren. De open brief van dr. Fles gewaagt tevens van onderscheidene kleinere conflicten tusschen dr. S. hem. Aan het slot van zijn schrijven zegt en hij: „Ik breek met de gewoonte om in het onder dankbetuiging voor de door hem bewe zen langdurige diensten en behoudens aanspraak op pensioen. Dezer dagen werd in do Staatscourant, opeens en tot aller verwondering, een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij dr. J. A. Fles, luiteaant-kolonel van den geneeskundigen dienst, op pensioen werd gesteld. Uit dat besluit bleek tevens dat dit ontslag niet eervol werd verleend. In een door hem uitge geven open brief nu heeft genoemde hoofdofficier zjjue pensioneeriDg nader toegelicht. Do feiten, door dr. Fles vermeld, komen in korte trekken hierop neor. In een conduitestaat omtrent den offic. van gez. Quanjer was door dr. Smith, dirigeerend officier, een opmerking gemaakt over dienstijver, die de heor Quanjer grievend achtte. Toen hij vroeg naar bewijzen voor hetgeen in 't rapport werd vermeld, werden geen feiten door dr. Smith genoemd, maar verklaard dat hij had hooren „mompelen" dat de heer Q. minder zorg had voor zijn militairo patiënten. Voor den kamptijd to Oldenbrook werd don heer Q. nu drie van de 5 maanden kampdienst opgedragen. Hij vatte thans het plan op, den dienst te verlaten, want hij beschouwde 3 maanden kamp als eeu soort van straf. Dr. Fles ging naar 's-IIage om den inspec teur Van Ilces over de zaak te spreken en te ver zoeken dat, evenals in 't vorig jaar, elke maand kamptijd aan eon officier zou worden gegeven. De inspecteur was niet te bewegen verandering te brengen ia de zaak. De gezondheidstoestand van den heer Q. werd nu slechter; hij vroeg non-acti viteit. Dr. Fles voegde daarbij een uitvoerig schrijven, waarin de ziektetoestand van den heer Q. ontvouwd, en verzocht word dat in plaats van non-activiteit den heer Q. wegens redenen van gezondheid ont heffing van den kampdienst mocht worden verleend. De inspecteur sloeg dit af. Denzelfden dag bood de heer Q. aan dr. Fles, zijn onmiddelljjken chef, zijn aanvraag om ontslag aan. Met moeite kon dr. Fles hem bewegen dat verzoek vooralsnog in te trekken. Om den zeer verdienstelijken officier voor den dienst te behouden, stelde dr. Fles hem voor te beginnen zijn non-activiteit te vragen, waartoe hij hom de noodige verklaring zou afgeven. Die verklaring werd door don inspecteur niet aangenomen, maar een her keuring, tegen de gewoonto in, aan. drie jongere off. van gez. opgedragon. Deze erkendon dat de heer Q. was lijdende aan overprikkeling van het zenuwstelsel, maar dat hij toch zijn dieDst moest blijven waarnemen. Do door hem gevraagde non-activiteit werd geweigerd en te gelijkertijd verkreog dr. Fles zijn ponsioenDe heer Q. nam zijn outslag. Een ander uitstekend off. van gas,, Dilg, die voor alle diensten uitnemend geschikt onrecht met militaire lijdzaamheid te berusten. De Regeering heeft gedwaald door de feiten en bedoelingen, waarvan ik verdacht werd, onvolledig te onderzooken. Voor hetgeen ik heb gedaan, ver diende ik goedkeuring. In plaats daarvan ontving ik mijn pensioen." De brochure kenmerkt zich door een kalmen en daardoor waardigen toon waarop ze gesteld is. Een buitengewoon brutale diefstal heeft gis teravond tusschen elf en twaalf uren plaats gohad in hot Huis van Arrest, in de Lange Lombardstraat te 's-Hage, en wel in de localiieit voor de wacht die daar zoowel bij nacht als bij dag dienst doet en steeds uit een twaalftal manschappen met een sergeant en een korporaal bestaat. Gestolen werden een zestal overjassen waarmede de schildwachten zich in den winter 's nachts kleeden. De dader heeft bij een uitdrager in de Vleerstraat getracht de jassen te verkoopen, maar toen dit niet gelukte verwijderde hij zich, zonder de kleeding- stukken. Hierop volgde eene aangifte bjj de politie, die er in slaagde hem »p te sporen. Hjj is genaamd A. Wougrim, maakte vroeger reeds met justitie en politie konnis, ook wegens nachtelijke inbraken, en men gelooft vrij zeker dat hij aan de inbraken van den laatsten tijd mede niet vreemd is. Volgens Duitsche bladen hooft de bekende geleorde en romanschrijver Georg Ebers vóór eenige dagen eenen nieuwen roman ten einde gebracht, die binnen weinige weken verschijnen en ook in ons land zoker veel belangstelling vinden zal, te meer daar de dichter ons ditmaal niet naar Egypte en in de grijze oudheid voert, maar naar ons vader land, en wol in de zestiende eeuw onzer tijdreke ning. Aan den nieuwen roman zal oen tijdperk der roemrijke geschiedenis dier dagen ten grondslag strekken en do handelingen zullen zich om een groot vrouwenkarakter uit dien tijd groepeeren. Door de „Maatschappjj tot opvoeding van weézen in het huisgezin" is haar zevende verslag uitgegeven. Het getal leden en begunstigers is thans tot 1445 geklommen; bjj de oprichting bedroeg het 557. De inkomsten bedroegen over het afgeloopen jaar f 5008. De kosten bedroegen f 1909. Aan verplegingsgolden werden door de Maatschappij betaald 3584, gevende een nadoelig saldo van f 485, met het tekort van vorige jaren f 1641. De goheolo som van verplogingsgelden was ƒ12,879, waarvan f 9295 betaald werden door den Staat, verschillende burgerlijke en kerkelijke armbesturen en particulieren. De aankoop van het Doorgangs huis beliep 16,179, waarop werd af betaald f 6179. Het aantal comités is tot 12 gestegen. Sedert de oprichting werden 145 weezen door do Maat schappij verpleegd. Omtrent het gedrag en de vor deringen der woezen wordt een zeer gunstig oordeel uitgesproken. Een onder anderen verwierf de rijks- beurs aan een der kweekscholen voor onderwijzers. De verkregen resultaten zijn van te meer gewicht, omdat sommige kindereD, voordat de Maatschappij hen aantrok, bedelden of het minste bedrijf uit oefenden. Een zelfs kwam uit een verbeterhuis. Het verslag bevat menig treffend voorbeeld van do uitnemende werking dezer wijze van verpleging. In het Doorgangshuis, dat van Dokkum naar Amersfoort verplaatst werd, kunnen gelijktijdig 15 weezen vertoeven. Aan het hoofd er van staat do heer Scheltema, directeur-secretaris, die zijne betrek king van predikant nederlegde om zich uitsluitend aan de Maatschappij te wijden. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, is gisteren van Napels vertrokken; de „Amsterdard" vertrok heden van Rotterdam naar Nieuw-York met ongeveer 350 tusschcndeks-pas- sagiers; de „Celebes" heeft hedenochtend te tien uren, uitgeleid door Sonneman's kapel, de reis van Amsterdam naar Java aanvaard; de „Prinses Ame lia", welke den 17den Sept. van Amsterdam vertrok en eene extra reis naar Indië maakte, zal ook tusschen- tijds van Indië vertrekken en wel 26 November. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag o. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft H. Pol, thans tijdeljjk leoraar aan de R. H. B.-S. te Sappenneer, met 1 Dec. a. s. be noemd tot leeraar aan die school; met ingang van 7 December herbenoemd tot burgemeester van Wate ringen den heer C. P. Hoek, secr. dier gemoente- benoemd tot mede-bewindvoerder over het fonds van Maartje Jacobsdr. v. d. Hoorn, wed. van Pieter Lammertszn.Fórtuyn-gesticht, krachtens testa ment van 15 Augustus 1671, den heor J. M. De Sonnaville, grondeigenaar te Alkmaar, znlks ter vervanging van wjjlen dr. L. De Sonnaville- met ingang van 1 Jan. a. s., aan M. B. G. Hoger waard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als inge nieur van 's rijks waterstaat 2de klasse; - met ingang van 1 Dec. a. s.: 1*. den luit. ter zee der lste kl. J. L. M. Van Gorkum, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 957 en van oen verhooging van dat pensioen, ter somma van f 900 'sjaars, en 2*. bevorderd tot luit. ter zee der lste kl., den luit. ter zee der 2de kl. D. J. Boom. ïelejframmen. NAPELS, 17 November. Gisterochtend, 17 minu ten over vjjven, werd hier een liohte schok van aardbeving geroeid die drie seconden duurde. De richting was zuidwest. Tegen de schemering ge voelde men een schok te Corenza, en te zes uren werden twee schokken waargenomen in do geheele provincie Catanzaro. GENEVE, 17 November. Gisterochtend tusschen 5 en 6 uren werden in Zwitserland drie schokken van aardbeving gevoold: twee nogal hevig inMen- drisio, kanton Tessino, on een minder hevig in Bern en het Berner Oberland. KONSTANTINOPEL, 17 November. Do Porte heeft een nota aan den Griekschen minister-resident gezonden, waarin hij do slechting binnen drie dagen verzoekt van al de Grieksche poststations in Tur kije, daar zij aan de Turksche overhoden de nood zakelijkheid wil besparen om dezelfde maatregelen te nemen als het Grieksche gouvernement tegen over het Turksche poststation te Larissa gedaan heeft. NIEUW-YORK, 17 November. In October jl. zijn 67,937 landverhuizers in de Vereenigde Staten aangekomen. NIEUW-YORK, 18 November. De „Pacific Nati onal Bank" te Boston heeft hare betalingen gostaakt. LONDEN, 18 November. Uit Zuid-Afrika heeft de „Daily Nows" eene tijding ontvangen, volgens welke het opperhoofd John Dunn aan de Britsche gezaghebbers aldaar officiëel heeft te kennen gege ven dat hij zich candidaat stelt naar den openge vallen troon van Zoeloeland. DURBAN, 18 November. Er is hier geen authen tiek bericht ontvangen, dat het gerucht van een opstand van het Kafferhoofd Mopoch tegen de Boe ren in het district Lijdenburg bevestigt. De tele- graphische gemeenschap met Pretoria is afgebroken. ROME, 18 November. De koning en do koningin zijn hier gisteren te halftwaalf aangekomen en wer den opgewacht door do ministers en de verschillende autowtwitea. Door de dames werd aam de koningin een bouquet aangeboden. Achttien werkliedenver- eenigingen met hare banieren hebben het vorstelijk rijtuig begeleid tot het Quirinaal. De demonstratie voor het koninklijk paleis was des avonds zeer indrukwekkend. Het geheele plein stond vol monschen. Op den top van de obelisk schitterde eene Italiaansche ster. Een oorverdoovend hoezee ging op toen de koning en de koningin met den prins van Napels op het balkon verschenen, terwijl onmiddellijk op verschillende punten rood, groen en wit Bengaalech vuur werd ontstoken. De schitterende kleuren van het licht, het wuiven met zakdoeken, het wapperen der vlaggen op de ver schillende gebouwen, met de reusachtige paarden op de obelisk, leverde inderdaad een indrukwekkend schouwspel op. Tweomaal kwamen de koning en de koningin op het balkon terug, van waar de koning door buigingen en de koningin door het wuiven met haar zakdoek de luide juichkreten van hot volk beantwoordden. 30 7 de STAATSLOTËS 3 J. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 19 November. N». 18809 Premis 3000. Pryzcn van f ÏO. 6350 788S 8707 10844 12522 14107 17733 18510 1372 33S2 5G67 5335 6973 7133 7227 8196 8405 8546 8897 9419 10671 10S61 11592 12947 17175 13764 17682 18412 18445 19305 20159

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2