IS0. 6676. Maandag 21 November- A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad Een praetisch ontwerp. LEIDSCH tÜfe DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.18. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Mommen0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasso©» ren builen de stad wordt 8.10 berekend. Wel, 't is toch onbegrijpelijk! Daar was het ge- heele Neder! andsche volk al zoo flink op weg om de uitheemsche benamingen van maten en gewichten aan te loeren, 't Klonk zoo alleraardigst, uw eer zame dienstbode aan den slagersknecht een „kilo gram" biefstuk te hooren bestellen, en als een jongen uit school kwam en vertelde wat hp zoo al van hot rekenen had geleerd, moest ge uws ondanks de handen in elkaar slaan over de handigheid, waar mee hij do deca's en deci's, hecto's en centi's nit elkaar wist to houden, al moest ge hem hoimeljjk beklagen dat zijn jeugdig brein zoo onbarmhartig werd gepijnigd door het inpompen van al die bar- baarsche termen, waarvan het aanleeren voor hem, die geen greintje Latijn of Grieksch verstaat, louter een zaak van geheugen of liever nog van napraterjj of naaperjj was, en op den koop toe waart ge maar bljjde dat de knaap niet genoeg van die doode talen verstond om te begrijpen, hoe onstelselmatig som- mige van die zoogenaamde systematische benamin gen waren samengeflanst. Maar toch - we waren nu zoo goed op weg, en daar komt nu de regeering en dient een nieuw ont werp betreffende de maten en gewichten in, waarin niets meer of minder wordt voorgesteld dan elk Hollander de bevoegdheid terug te geven om Hol- landsch te spreken en den decimeter aan den kap stok te hangen, als hij een palm bedoelt, of wel hem te vergunnen zijn peterolie - waarom niet steen- of aardolie? dat ongelukkige petroleum wil er bij ons volk ook maar niet in - bij de kan te branden of zijn erwten of boonen per kop te eten. Maar alle scherts ter zijde! Wij hebben allen reden ons te verheugen, dat het gezond verstand in zake de maten- en gewichten-quaostio heeft ge zegevierd, en er valt dan ook bijna niet aan te twijfelen of de Vertegenwoordiging, die het vorige jaar reeds duidelijk genoeg te kennen gaf dat zij met de Grieksch-Romeinsche taaloverweldiging niet was ingenomen, zal door haar votum de echt-Hol- landsche benamingen weer in eere helpen herstellen naast de vreemde, welk laatste hierop neerkomt dat ons volk de uitheemsche benamingen één, twee, drie overboord zal gooien, met en benevens de wette lijke verkortingen die niet alleen moeilijk, maar met het oog op mogelijke vergissingen nog gevaar lijk zjjn op den koop toe. Dat toch zijn de hoofd trekken van het nieuwingediende ontwerp: herstel der Hollandsche benamingen en weglating der wetteljjko verkortingen. Een ander voordeel, dat het ontwerp belooft, is de door alle deskundigen begeerde afschaffing van den ijk der enkelvoudige balansen; een schaduw- zjjde daarentegen de voorgestelde bestendiging van den ijk der gasmeters. Inderdaad, indien het waar is wat deskundigen beweren, dat de jjk der gas meters niet de minste waarborgen oplevert voor de deugdelijkheid van die werktuigen, dan moge mea met grond vragen, of het wel wenschelijk is te ach ten, dat ket Rjjk zijn stempelafdruk verleene ter be krachtiging van iets, waarvoor het niet kan instaan. Nu de maten- en gewichten-quaestie weer aan de orde komt, verdient opmerking een adres dezer dagen tot de regeering gericht door den heer J. A. Braakman, fabrikant van ijzeren inhoudstnaten te Assen, waarin deze de aandacht vestigt op een hoogst gewenschte wijziging in de wet op de maten en gewichten. In het thans gebezigde stelsel van maten toch ontbreken de 1/i hectoliter of 25 liter en de 21/ï liter, maten, welke goede diensten zouden be wijzen bij het uitmeten van granen, boonen, aard appelen, peren en appelen, enz. Adressant, die het uit den aard van zijn vak weten kan, betoogt dat in de meeste gemeenten van ons land de maat van 25 liter van oudsher zoo bekend is, dat daarnaar aanhoudend gevraagd wordt. De verkoopers nemen dan de toevlucht tot ongeijkte vaten van dien in houd, vervaardigd van ijzer en hout, maten dus, die de wet niet kent en waarop derhalve geen contróle bestaat. En om aan de in don kleinhandel aanhou dend gedane vraag naar hoeveelheden van 21/, liter te voldoen, maken de verkoopers gebruik van een maat van 5 liter, zoo engeveer op de helft gevuld, een onwettig meten dns met een wettige maat. Daarom vraagt adressant, dat alsnog maten van 25 en van 2'/j liter worden ingevoerd en aan ijk en herijk onderworpen. Die wensch komt billijk voor, indien door de ver vulling daarvan in een door groot- en kleinhandel algemeen gevoelde behoefte wordt voorzien. Intus- schen schijnt daarmee in strijd het ook in dit ont werp opgenomen beginsel dat in prijsopgaven bij maat of gewicht de prijzen moeten zijn uitgedrukt van de eenheden der verschillende maten en gewich ten, hun tientallige veelvouden of onderdeelen. Gaat men echter van het gezonde beginsel uit dat een juist en gewaarborgd stelsel van maten en gewichten in de eerste plaats moet dienen om het handelsverkeer in het groot en klein zooveel moge lijk te bevorderen, dan zal men inzien dat het aller eerst hierop aankomt, dat de kooper zich kan over tuigen dat de door hem verlangde hoeveelheid hem met een door ijk of herijk gewaarborgde maat worde verstrekt. Zooveel is zeker dat het ontwerp, zooals het thans is ingediend, er heel wat beter uitziet dan dat, hetwelk ten vorigen jare do Tweede Kamer bereikte, al is het ook thans nog voor wenscheljjke wijzigingen vatbaar. Het is althans een ontwerp, dat onze moedertaal geen geweld aandoet. LEIDEN, 19 November. Hedenmorgen had op de Ruïne alhier de uit reiking plaats van do gouden medaille wegens 36-jarigen trouwen militairen dienst aan den trom petter C. Liefrink, van het 2de reg. veld-artillerie. Daartoe vereenigden zich tegen elf uren de wapens der infanterie en artillerie op het plein. De parade werd gecommandeerd door den majoor J. C. Hars- veldt, van do infanterie, terwijl de medaillo, na een hartelijke toespraak van den luitenant-kolonel J. W. J. Zegers Rijser, den jubilaris door dezen werd op de borst bevestigd, met overhandiging tevens van het brevet en de aan de onderscheiding verbonden gratificatie van f 50. Nadat hij door zijne supe rieuren was geluk gewonscht en de muziek het Wien Neerlandsch bloed had doen hooren, werd door de troepen voor hem eenige malen gedefileerd, waar mede de plechtigheid was afgeloopen. In do kazerne teruggekeerd, wachtten hem eckter nog een paar verrassingen. Onder een warme toe spraak van zijn batterij-commandaut, kapt. J. Yan Lelyveld, werd hem namens de officieren van het 2de reg. veld-art. een prachtige pendule als souvenir aangeboden, en door de onderofficieren een photo- graphische groep, alsmede een klein model van de hem toegekende gouden medaille. Deze bewijzen van achting werden door Liefrink met aandoening in ontvangst genomen. De heer F. Pijper, cand. alhier, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Koedjjk. Aan dr. W. F. R. Suringar alhier is door den Koning verlof verleend tot het aannemen van den titel „officier de l'Instrnction publique", waartoe hij door den minister van openbaar onderwijs en kunst in Frankrijk is benoemd. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 48—69 volwassen personen en van 7—12 kinderen. Gedurende de eerste helft der maand Oct. zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: H. M. J. Wertenbroek, Léon Dréher, Janse, Am sterdam; Tol, Boskoop; Bar. Clifford, Ginneken Pont, T. Yan der Touw, mej. Kuyper, 's-Graven- hage; Belt, 's-GravelandG. Biesman, J. r. d. Yelden, HaarlemSehader, Katwijk aan ZeeJ. A. Yan Waal, M. De Dutors, Leiden; P. T.Boogaard, Nijmegen; Jan Yan den Hoorn, Yeenhuizen; W. De Mei, Stolwijk J. Schouten, Zoeterwoude. Brief kaarten W. Willemse, dr. HL v.Broekhuizen, Giessens Amsterdam; Mej. Meyer, 's-Gravenhage;L. A. Yer- hoef, Oegstgeest; A. Van der Beek, Rotterdam; P. Piket, niet vermeld. De min. van binnenl. zaken heeft gisteravond aan de Tweede Kamer zijne memorie van antwoord ingediend op het Kamerverslag over Hoofdstuk V. Bij do afd. Hooger Onderwjjs zegt de min., uitsluitend datgene te hebben voorgedragen wat z. i. voor den geregelden gang van zaken vereischt wordt. Yoor de vrees dat de wet betreffende hot bijwonen der lessen aan de rijks-universiteiten geen doel zou treffen, bestaat geen grond. - Hij blijft overtuigd van de noodzakelijkheid der aanstelling van een directeur van het Ethnographisch Museum. De minister zet uiteen, dat, indien de Staat af stand deed van zjjne rechten op de Ruïne te Leiden, of voorgoed van de stichting der onmisbare acade miegebouwen moest worden afgezien, öf binnenkort een aanzienlijke som gevraagd zon moeten worden, om de noodige bouwterreinen aan te koopen, terrei nen niet zoo gunstig gelegen als die waarover de Staat nu beschikt. Hij meent dat geen minister in deze omstandig heden do verantwoordelijkheid op zich zou durven nemen van een maatregel, waardoor de belangen der universiteit in gevaar gebracht en die der schat kist benadeeld worden, te minder, wijl de gemeente Leiden niet absoluut op de teruggave der Ruïne aandrong, doch op teruggave van het bouwterrein, of bebouwing daarvan mot academische stichtingen verzocht. De minister herinnert aan de uitspraak der Kamer omtrent het eerste en stelt door den thans voorgestelden bogrootingspost de Kamer in de gele genheid omtrent het tweede punt van haar gevoelen te doen blijken. De voorgestelde uitbreiding van het aantal hoog- loeraren in de wijsbegeerte en letteren bij de uni versiteit te Utrecht wordt door den minister nader toegelicht, ten betooge dat ten behoeve dier faculteit geenszins iets bijzonders wordt gevraagd. Hij vindt geene vrijheid tot het doen van een voorstel om ook aan gemeenten boven de 109,000 zielen subsidie voor hare gymnasiën te geven. Het stelsel der wet brengt z. i. mede, dat ten aanzien van de toelatings- en overgangsexamens, de gym- nasia vrijblijven van inmenging. De dubbelen der boekerij De Wal zijn verdeeld tusschen de bibliotheken der Tweede Kamer en de drie rijks universiteiten. De opening van het Rijks-museum te Amsterdam kan in 1883 verwacht worde». De minister herhaalt de mededeoling in het ant woord op Hoofdstuk I gegeven, dat eene herzie ning der wet op het Middelbaar Onderwijs wordt voorbereid, onder vermelding voorts dat de meeningen der meest bevoegde deskundigen over de herziening ver uiteenloopen. Hij vleit zich dat een ontwerp tot herziening nog in den loop van dit zittingjaar do Kamer zal kunnen bereiken. Ook bjj den minister bestaat bedenking tegen eene afzonderlijke wetteljjke regeling van het zee vaartkundig onderwijs, onder bereidverklaring dit onderwijs te bevorderen, mits, door goede inrich ting, op hulp aanspraak kunnende maken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1