ïV. 6G74. Vrijdag 13 Siovember. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Francs per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ABVERTENTIEN: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 6.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rea huiten de stad wordt/ 0.10 berekend. Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLA^EN. 8TADS-BERICHTEIS' BURGEMEESTER ÏN WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien bet adrea van het BESTUUR DER SCHIETVER- EENIGING: F IE TER ADRUJNSZOON TAN EER VER FE, alhier gevestigd, houdende verzoek tot oprichting vau een schiet- inrichting in een der lokalen van het perceel aan de Beesten markt N'. 8»; Gekt op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad ne. 95); Geven bij deze kennia aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd iealsmede dat op Woeuadag den l6ten Dec. a. s., 's voormid- daga te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 37 November 1881. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 17 November. De heer F. Pijper, cand. alhier, heeft eene toezegging van beroep ontvangen naar Zwartewaal en bedankt voor de toezegging van beroep naar Wij- denes c. a. De heer H. J; Bool alhier is door de liberale kiesvereeniging „Volksonderwijs" in Staats-Vlaan- deren tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Middelburg, ter vervanging van den heer De Jonge, die bedankt heeft. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Sassenheim is het volgende drietal predikanten geformeerdG. Aalber» te Pnrmerende, S. S. Damstë te Wierden en A. J. P. W. De Wilde te Beilen. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft tot onderwijzeres aan de openbare school in het dorp benoemd mej. E. G. Verbrugge, thans werkzaam te Melissant. Bij de door het gemeentebestuur van Gronin gen gehouden aanbesteding van het maken en leve ren van 2550 meter riool en 45 zinkputten, was het laagst ingeschreven door de heeren Oosthoek on Zoon, te Alphen aan den Rijn, voor 18,490. Volgens rapport van de agenten der Stoom vaartmaatschappij „Nederland" te Aden, dd. 2 November, was aldaar op 27 October het stoom schip „Delcomyn", van Adelaide naar Londen, ge passeerd, aan boord hebbende - zooals reeds per telegraaf is bericht - de 19 personen uit de sloep van bet stoomschip „Koning der Nederlanden", ge voerd door den kabelgast Schon. Wegens do quaran taine was het moeielijk, om in aanraking met de geredden te komen, doch de agenten berichten dat deze boot niet zulk ruw weder ondervonden had, als die van den lsten officier. Wel regen, maar meerendeels stil weder. Volgens de verklaring van kapitein J. E. Ilberg, gezagvoerder van het stoomschip „Delcomyn", was hij op 15 October 11. te halfacht nm. op 4° 54' Z. B., 69° 42' O. L., toen hij een licht ten zuiden ontwaarde, dat hem vreemd voorkwam. Hij stuurde er heen, en toen hij in de nabijheid kwam, bevond hij dat het werd vertoond uit een boot, waarin menschen waren. Hij stopte en nam de menschen aan boord, die hem verklaarden dat zij tot de bemanning van het stoomschip „Koning der Nederlanden" behoorden en dat zjj de zes andere booten in geen acht dagen gezien hadden. Do kapitein van de „Delcomyn" stuurde den ganschen nacht „en zigzag", een uur west, dan twee uren noordoostelijk, daarop weder een uur westelijk en zette bij het aanbreken van den dag een man op den uitkijk, in den top Yan den mast, doch het mocht hem niet gelukken een der andere booten te ontdekken. De kapitein rap porteert verder dat hij een zwaren stroom naar het zuidoosten had ondervonden. Uit dit nader rapport blijkt in de eerste plaats, dat de boot van den kabelgast op 4° 54' Z. B., en niet zooals abusief in het telegram aan de directie van de Maatschappij „Nederland" vermeid stond, op 3° 54' Z. B. is gevonden. Van de plaats, waar de booten het zinkende schip hebben verlaten - 5° Z. B. 64° O. L. op den 5den October - is dus gedurende 10 dagen in nagenoeg noordoostelijke richting gestuurd. De afgelegde weg is 300 Engelsche mijlen en ook deze boot heeft dus dezelfde snelheid behonden als die van den lsten officier, te weten 30 Engelsche mijlen per etmaal. De schipbreuke lingen warea, toen zij door de „Delcomyn" opgenomen werden, nog 140 Engelsche mijlen van het westelijkste eiland van de Peros-Banhos-groep verwijderd. Aan de leden der Tweede Kamer is gister avond rondgedeeld het reeds eenige dagen geleden aan die vergadering ingezonden wetsontwerp, tot minnelyke overdracht aan den Staat van al de be zittingen en rechten en van al de baten en lasten der Amsterdamsche Maatschappij. Deze overeen komst, verkregen na overeenstemming nopens den inhoud, thans aan de bekrachtiging der Kamer onder worpen, bepaalt o. a. dat alle bezittingen en rechten en alle verplichtingen en lasten der Maatschappij aan don Staat overgaan. Met de voldoening van achterstallige vorderingen wordt de Staat niet be zwaard. De lasten der door den Staat gewaarborgde 4-pcts.-leening van 6,500,000 blijven tot en met 1880 ten laste der Maatschappij, zullende van 1881 tot en met 1917 de Staat te dier zake bezwaard blijven met eene tot dusver in zijne betalingen wegens de aan de Maatschappij verleende garantie begrepen annuïteit van ongeveer f 305,000. De overeenkomst wordt geacht te zijn in werking ge treden met 1 Jan. 1881. Omtrent de aan de Maat schappij te doene uitkeeringen is bepaald dat de bruto-opbrengst der kanaal- en havengelden kwar- taalsgewijs aan de Maatschappij zal worden uitge keerd tot een gezamenlijk bedrag van 6,039,900.11. Yoor het geval dat de Staat, alvorens die som ten volle is uitgekeerd, de heffing van rechten op het Noordzeekanaal mocht willen afschaffen, is bepaald dat de Staat te zijner keuze aan de Maatschappij betaalt of jaarlijks 2 ton totdat bovenstaand bedrag zal zijn bereikt of de ad 4 pets. gekapitaliseerde waarde dezer jaarlijkscbe uitkeoring. Bij dat wetsvoorstel is gevoegd een tweede ont werp strekkende om in hoofdstuk IX der Sfcaats- begrooting de wijzigingen t« brengen die een gevolg zullen zijn van de bekrachtigde overeenkomst. Zoo dra omtrent de thans aangeboden wetsontwerpen beslist zal zijn, zal eene nadere voordracht geschie den om de bogrooting voor 1882 te verhoogen met de uitgaven ter zake van het Noordzeekanaal, ge paard aan eene voordracht tot verhooging van hoofdstuk Vila dier begrooting ter zake der uit gaven voor de gewaarborgde loening van ƒ6,500,000. De heeren Van der Linden, Blussé, Heydenryck, S. Van der Oye en Roell hebben voorgesteld hoofd stuk H der Staatsbegrooting voor 1882 aan te vul len met een nieuw artikel, luidende: JaarlijksGhe toelage aan mr. D. Veegens, eervol ontslagen grif fier van de Tweedo Kamer, om te worden genoten boven het "hem aankomend pensioen, 1600. Naar het oordeel der voorstellers vindt dit voorstel, dui delijk naar inhoud en strekking, zijne beste recht vaardiging in zich zelf. De leden van de letterkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetensehappen werden jn hun jongste vergadering in de eerste plaats bezig gehouden door den heer Sloet Van de Beele, die twee kogelvormig geslepen stukkon bergkristal ver toonde, welke in het kabinet van mineralen te Leiden bewaard worden. De eerste bal of kogel wordt door de Mandarijnen der vijfde klasse op de punt van de muts vastgehecht. De tweede is van Gallischen oorsprong en werd door de Druïden gebruikt om de toekomst te voorspellen. Over deze en dergelijke gebruiken, tot het gebied der crystallomantiek be- hoorende, trad de spreker in vele bijzonderheden. Niet het minst merkwaardig zijn twee dergelijke steenen, die gevat zijn in den ouden band van een codex der Amhemsche stadsbibliotheek. - Aan tde discussie werd deelgenomen door de heeren Land, Kern, Beets en BrilL Voor den cursus 1881/82 aan de universiteit te Amsterdam hebben zich tot nog toe 131 burger lijke studenten laten inschrijven, waarvan 12 als toehoorders. Het totaal der studenten, voor die uni versiteit ingeschreven, bedraagt ruim 500, onder welk getal de 55 toehoorders niet zijn begrepen. - Van de nieuw ingeschrevenen hebben zich 20 voor de rechten, 16 voor wis- en natuurkunde, 81 voor geneeskunde, (waaronder 2 dames), 12 voer god geleerdheid en 2 voor letteren aangegeven. Nieuwe militaire studenten zijn in de laatste jaren niet meer gekomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft be- - slotenaan den heer J. Kalff op zjjn verzoek met ingang van 1 Januari a. s. eervol ontslag te ver- - leenen uit zjjne betrekking van directeur der pu blieke werken aldaar; ten behoeve van het natuur kundig onderwijs aan de universiteit aan te stellen een assistent in het physisch laboratorium van prof. D. J. v. d. Waals, op eene jaarwedde van 1000; en op verzoek van de directie der Associ- atie-Cassa en voor hare rekening aan te stellen 4 agenten van politie boven het door den Raad bepaalde maximnm, speciaal ter bewaking van hare kantoren. De heer G. H. Van Beusichem Gz., chef bij de Haarlemsche Tramwegmaatschappij, is in die betrekking benoemd bjj do exploitatie der Rijn- landsche Tramwegmaatschappij. Voor de betrekking van directeur der gas fabriek te Leeuwarden, jaarwedde ƒ2506 tot 3000, hebben zich 43 sollicitanten aangemeld. Naar aanleiding van de borichten, dat Spanje zou geprotesteerd hebben togen het verleenen van concessie door de Engelsche regeering aan eene Britsche maatschappij op Noord-Borneo, meent de „Times" dat do Britsche Noord-Borneo-Maatschappij de prioriteit boven de Spanjaarden heeft, niet omdad zij eerder tractaten met do sultans van Soeloe en van Broenei gesloten heeft, maar omdat zij de eer ste is, die zich feitelijk in Noord-Borneo vestigt. Verder zegt het blad nog, dat Engeland en Neder land omtrent Zuid-Borneo vroeger eene overeen komst gesloten hebben, die nu eenmaal Britsche vestingen in Zuid-Borneo verbiedt en dus doet wat uit de onbestemde, onverwezenlijkte aanspraken van Nederland op zich zelf niet zou voortvloeien... Maar met Spanje heeft Engeland omtrent Noord- Borneo zulk eene overeenkomst niet. De geest van toenadering bij de Venezuelaan- sche regeering heeft, volgens een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, in den loop van dit jaar niet alleen geen vruchten opgeleverd, maar schijnt veeleer voor een tegenovergestelde gezindheid te hebben plaats gemaakt. De beharti ging van de diplomatieke belangen van Nederlan ders in Venezuela blijft ook aan den nieuwopge- treden minister-resident van Duitschland te Caracas toevertrouwd. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Gibraltar; de „Jason" is Dinsdag van Amsterdam te Nienw- York aangekomen. Bij beschikking van den minister van koloniën waarbij de hulponderwijzeres m«j. M. F. M. H. Strooman werd gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande, is, op haar verzoek, ingetrokken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de onderofficieren, die ditmaal niet aan het examen veor 2de luit. hebben voldaan, de lessen voor den

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1