Dinsdag „licht en Schaduw" K°. 6671. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. GEORGE KEPPER. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Veor leiden p«r 3 maanden1.19. Franco per post1-40. Abonderiyke Nommers... 9.95. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0,17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. In den loop dezer maand zal onzen Abonnés weder «en nieuw boekwerk als premie worden aangeboden, getiteld NOVEL.TL/EN EN SCHETSEN DOOE Zij die zich vóór 1 December a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, hebben mede het recht deze Premie te ontbieden. Deze Premie wordt nitsluitend afgeleverd aan Abonnés en tegen afgifte van den bon, die daartoe in ons blad zal worden geplaatst: voor Abonnés bin nen dc stad tegen 50 en veor bniten de stad tegen 70 cents. Deze onderhoudende premie van den heer Kop per, die zich onder onze Nederlandsche letterkun digen roods een goeden naam heeft verworven, vormt een flink boekdeel van 240 bladzijden, in hetzelfde formaat als de vroeger verschenen premiën van dr. Jan Ten Brink. LEIDEN, 141 November. Met leedwezen vernemen wij dat onze stad genoot, de beroemde schilder Bakker Korff, reeds sedert enkele dagen zeer ernstig ongesteld is. Men meldt van hier aan het Rott. Nbl. dat er sprake is, voor het geval dat de Tweede Kamer bij de a. a. behandeling der staatsbegrooting op het voorstel van den minister van binnenlandsche zaken tot stichting van een nieuw academiegebouw op de Ruïne mocht besluiten, om dan de Zeevischmarkt naar do Hooglandsche Kerkgracht te verplaatsen, ten ebde op bet achter het stadhuis alsdan te ver krijgen flinke plein het monument van Leidens ontzet op te richten. De .„Vischmarkt" of ,War- moesmarkt" zal dan in „Van-der-Werf-plein" her doopt worden. Opnieuw is gebleken met welk een ingenomen heid de voorstellingen van de Leidsche Tooneel- vereeniging „Jacob Cats" alhier steeds worden tege moet gezien. Niettegenstaande door het toenemend aantal leden de introductie meer dan vroeger be perkt was, werd de uitvoering van Zaterdag-avond in de Stadszaal toch door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Op het programma kwamen voor: „Wie is 't?" blijspel in drie bedrijven voor rederijkers bewerkt, en „De drie Naamgenooten", oorspronke lijk blijspel met zang in een bedrijf, door W. Metz Tz. Do uitvoerbg beantwoordde alleszins aan de verwachting. De vereenigbg had onder de werkende leden sedert de vorige openbare vergaderbg weder nieuwe krachten gekregen en de oudere deden zich ook thans van een gunstige zijde kennen, waarvan uit het eerste stukje mogen genoemd worden Rozen blad, Houting en Daniël, zoomede uit het nastukje de koffiehuisbediende Hans, die met zijn liedjes de aanwezigen zeer vermaakte, de schilder en glazen maker en de goudgraver, die zich in het matrozen pak blijkbaar goed thuis gevoelde en het zeemans karakter heel aardig weergaf. Vóórdat de voorstellbg begon, werden de tot deze vergadering uitgenoodigde bestuursleden van de Leidsche afdeeling der vereeniging het „Meta len Kruis", voorafgegaan door de banier en onder de tonen der muziek, de zaal binnengeleid en werd hun aan de bestuurstafel een eereplaats aangewe zen, waarna hun door den president een woord van welkom werd toegeroepen, er op wijzende welk een eer men het achtte de mannen van '30 en '31 hier Tertegenwoordigd te zien. De omstandigheden brach ten het mee dat niet alle hier wonende ondstrij- ders konden worden uitgenoodigd. In de pauze werd hun de eerewijn aangeboden, en betuigde de heer Themp» als president van het „Metalen Kruis" namens zjjne medeleden in hartelijke woorden war men dank voor de wijze waarop het jongere geslacht getoond had de daden der onderen te eeren. Dat geeft moed en hoop indien het vader land opnieuw in gevaar mocht komen te verkeeren. De uitvoering, met een geanimeerd bal besloten, zal zeker bij velen nog lang in aangename herin nering blijven. In de afdeelingen der Tweede Kamer kwam ook de subsidie van de kweek-bowaarschool te Leiden ter sprake. Van de zijde der voorstanders van het bijzonder onderwijs vond deze post geen onverdoelden bijval. Men vreesde voor uitbreiding van Staatszorg en achtte de subsidie niet gerecht vaardigd, daar de wet zich niet tot de bewaarscholen uitstrekt. Ook vroeg men of de provincie Zuid- Holland haar subsidie nu ook met ƒ3000 had verhoogd. Do herbenoemde diaken bij de Ned. Herv. gemeente alhier heet niet A., maai-J. Van der Lelie. Bij de heden gebonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ44, ƒ21.50, f 4.40 en 2.25; de laagste 44, ƒ21.50, 4.20 en 2.20. Door den inspecteur van het wapen der inf. is de lste luit. J. A. Vorst van het 1ste bij het 7de, en de 2de luit. M. J. E. Oudshoorn van het 4de bij h9t 2de rog. inf. overgeplaatst. De lste lnit. H. O. Holwerda, die vóór vjjf jaren bij het leger in Oost-Indië is gedetacheerd geweest, is weder hier te lande teruggekeerd en ingedeeld bij het 6de reg. infanterie. Door den Koning is benoemd een oommissie tot het afnemen van het examen van hen, die door de betrekking van commies van staat bij den Raad van State in aanmerking wenschen te komen, be staande nit de heeren: mr. J. Heemskerk Az., lid van den Raad van State, voorzitter, en mr. J. T. Buys, staatsraad in bnitengewonen dienst, hoogleeraar te Leiden; mr. N. O. Pierson, hoogleeraar te Am sterdam mr. J. De Louter, hoogl. te Utrecht, en mr. A. R. Arntzenius, referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken. In het Evangelisatielokaal te Voorschoten zal Donderdag-avond om halfacht eene lezing ge houden worden door Ds. Gerth Van Wijk te 's-Hage. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft een beroep ontvangen naar Standaardbuiten. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Nieuw- Vennep, Haarlemmermeer, is beroepen de heer W. Gerritsen, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Groningen. Voor de beroepen naar de Ned.-Herv. gemeenten to Dinteloord c. a. en te Langer- en Korter-Aar is door ds. P. F. Van den Steen W.Hzn. te Gou derak bedankt. Bij de te Koudekerk gehouden verkiezing van drie gemachtigden voor het kiescollege der Herv. gemeente aldaar zijn herkozen de heeren A. Hoogen- boom, J. Verhagen en J. Jongeneel. De rederijkerskamer „Nut en Verpoozing" te Waddingsveen gaf op Woensdag 9 November hare eerste uitvoering in dit seizoen. De beide stukkon „Een oud Soldaat" en „Op het Postkantoor" werden verdienstelijk ten tooneele gevoerd. In de pauze had den voordrachten plaats door de heeren Muller en Tuithof. Als spreker trad Donderdag 10 November in een vergadering van het daar bestaand Leesgezelschap 1 op de heer Fries De Vries, van Zevenhuizen. Zjjne geestige verhandeling over het woordje oud werd door de belangstellende schare luide toegejuicht. De gemeenteraad van Delft heeft besloten het schatgeld van de duikers aan den Leidschen- dam, voor oen jaar, bij gadering te doen innen. Burg. en Weth. hebben zich bereid verklaard ten aanzien van deze zaak zoo spoedig mogelijk een tarief te ontwerpen, ten einde het ter beoordeeling aan den raad voor te leggen. Blijkens het overzicht van de opbrenggt van 's rijks middelen over de afgeloopen tien maanden des jaars is er, vergeleken met hetzelfde tijdperk des vorigen jaars, een vooruitgang op te merken van 2,753,105 en overtreft zij de raming reed» met ruim 3,125,524. Tot deze gunstige uitkomst hebben voornamelijk bijgedragen de accjjns op dn suiker ruim 6 ten, het gedistilleerd, 70,000 de registratierechten nagenoeg 6 ton, de successierech ten 470,000, terwijl de posterijen en telegrafen hunne vooruitgaande beweging volgen. In de réch ten op den invoer en de loodsgelden is mede een kleine vooruitgang op te merken. De maanden No vember en December gaan meestal boven het ge middelde der raming, zoodat het niet onmogelijk is dat wjj aan het einde des jaars weder de meer malen verkregen vooruitgang van de middelen boven de raming zullen hebben. Naar men verneemt, zal de uitgever H. Pyt- torsen Tz. te Sneek weldra een aanvang maken met de uitgave der volledige teoneelwerken van Rosier Faassen. De kolonel A. J. W. v. d. Schrieck, commandant van het 5de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is benoemd tot officier van het Legioen v/in Eer. De Ned. Maatschappij ter bevordering der pharmacie, daartoe uitgenoodigd door den voorzitter van het comité voor de internationale pharmacopoea, gekozen op het onlangs te Londen gehouden phar- macentische congres, heeft tot afgevaardigden voor Nederland benoemd dr. P. Ankersmit en prof. W. Stoeder. De uitslag van het te Delft gehouden examen tot het verleenen der akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in het handteekenen (lager onderwijs) is als volgt: 110 candidatenhadden zich aangemeld, onder welke 1 dame; 42 zijn niet opge komen, 1 trok zich terug, 61 werden afgewezen. Aan 6 werd de akte uitgereikt. Het zijn de heeren J, H. Hinse Jr., F. Ten Hoopen, T. Jansma, C. Te Lintum, P. Van Nes en J. S. Wieneke. Dezer dagen is door het Rijk te Arnhem een terrein aangekocht voor het bouwen van een cellu laire gevangenis. Het is ongeveer twee bunders groot en gelegen even buiten de stad op een punt, waar steeds wordt aangebouwd. De minister van waterstaat heeft bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te wetende commies 3de kl. C. E. Van de Kamer ten postkantore te Haarlem, en de commies 4de kl. J. P. W. Caland ten spoorwegkan tore n*. 1. Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Vrijdag-avond van Marseille; de „Castor", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 11 November Lizard gepasseerd; de „Edam", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde aldaar Vrij dag-avond. Met ingang van 13 dezer is het rijkstelegraaf kantoor te Haarlemmermeer open als volgt: op Zon en feestdagen, van 8 tot 12 uren 's voormiddags op werkdagen, van 8'/, uren voor- tot 2 ursö 's namiddags en van 4'/2 tot 7 uren 's namiddags. Z. M. heeft aan P., W. Steenkamp, hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Dannebrog, 3de kl., hem door den koning van Denemarken geschonken; den met verlof hier te lande aanwezigen kapt. der inf. van het leger in N.-I. J. De Brnyn, op verzoek, met 1 Dec. e. k., wegens volbrachten diensttijd, eervol uit den mitit-. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen;

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1