om in plaats van den eenen lioogleeraar Brill er drie nieuwe te benoemen. De wenscbelijkheid werd bespro ken van meerdere eenvormigheid in de cursussen aan verschillende gymnasiën. Over vermindering van den post nieuwe subsidiën voor gymnasiën bestond verschil. Enkele leden drongen er op aan den vacantietijd voor het houden der examens M. O. te bestemmen. Door eenige leden werd aangedrongen op verlichting van de examen-programma's Lager O. en op het in stellen van twee afzonderlijke examen-commissiën, ééne voor het openbaar, de ander voor het bijzonder onderwijs. In meer dan eene afd. werd door enkele leden gevraagd wat de Yereeniging voor Statistiek in dit jaar had gedaan, hetwelk het bestendigen van een subsidie van f 2000 wettigde. Over de hooge opvoering der kosten van het zie kenhuis te Leiden werd bijzonder geklaagd. Het voor stel tot aanstelling van een directeur voor het Ethno- graphisch Museum ten vorigen jare verworpen, werd opnieuw bestreden, In alle sectiën werd door de meerderheid met bevreemding kennis genomen van de uitlegging door den minister gegeven aan de onlangs in de Tweede Kamer gevoerde beraadslaging over de teruggave der z. g. Ruïne aan de gemeente Leiden en achtte men haar op zijn minst onbetwistbaar. Velen meenden dat na de belangrijke uitbreiding in de laatste jaren aan de academische gebouwen gegeven, er van stich ting van een nieuw academiegebouw geen sprake meer kon zijn. Gemengd Nieuws. Door de politie zijn heden naar de ge vangenis te 'e-Gravenhage overgebracht de personen van H. K. en P. R.; eerstgenoemde had zich hier schuldig gemaakt aan diefstal van worst en do ander van twee jassen. Niet onaardig was de aanhouding van den jassendief. Deze toch kwam in beschonken toestand in de tapperij van de wed. K. aan den Onden Rijn, waar hij met het oog op zijn toestand niet getapt werd. Daar hij ook niet vertrekken wilde en zelfs reeds begon op te spelen, werd de hnlp der politie tot zijne verwijdering ingeroepen, waarbij het den agent H. V. bleek dat R. eene nieuwe winterjas bij zich droeg, hetgeen hem in verband met de schamele kleeding van R. verdacht voorkwam. Aan het politiebureel gebracht, gaf R. op de jas van een onbekende gekocht te hebben. Aldaar verscheen echter ook de winkelier in gemaakte kleedingstukken H., die in bedoelde jas zijn kort te voren ontvreemd eigendom herkende. Intusschen had ook de uitdraagster R. aangifte gedaan dat bij haar diefstal van een halfsleet jas was gepleegd, welke bij onderzoek bleek verkocht te zijn voor de som van 4 bij den opkooper K. Na aanvankelijke ontkentenis, bekende R. beide diefstallen gepleegd te hebben. - De beide aangehoudenen behooren hier niet te huis; bij informatie bleek het dat zij reeds vonnissen wegens diefstal ten hunnen laste hebben. Hedenvoormiddag w e r d e e n 1 oo p e r van het Holl. Spoor, genaamd S. R., door een vrachtwagen van J. H., vrachtrijder op Noordwijk, aan den Stationsweg aangereden, ten gevolge waarvan hij wel tegen den grond viel, doch gelukkig slechts eene kleine verwonding boven het linkeroog bekwam. Door de politie te Rijnsburg is gis teren gearresteerd de persoon van L. B., die zich de laatste dagen nogal berucht maakte door allerlei dwaze handelingen. Deze persoon, zegt men, moet ook verleden week een bewoner van Oegstgeest, zeer dicht bij Leiden, in diens woning om geld ge vraagd hebben, gepaard met dreigementen. Niet eer voordat de buren tot ontzet kwamen opdagen, verliet de vrager de woning. Men begrijpt dat bij zijne wegvoering velen vreedzamen burgers een pak van het hart viel. Mej. Maria Christina De Leeuw is gis teren voor het kantongerecht te 's-Hage voor den 89sten keer voor openbare dronkenschap veroor deeld, Theodorus Schiflel voor de 79ste en Scheidele voor de 45ste maal. Dank zij de nieuwe drankwet, zullen de Hagenaars deze drie waarschijnlijk spoe dig als stadgenooten vooreenigen tijd moeten missen. In het kantoor van den heer A. Hoogen- raad in de "Wetstraat te Scheveningen is gisternacht ingebroken. De dief of dieven hebben boeken en papieren overhoop gehaald en een waarde van onge veer f 100 aan contanten ontvreemd. Een aantal personen zijn door de politie gehoord. Naar men verneemt, is de vermoedelijke dader van den moord to Yeere de suikerbakkers knecht R. Met wonden aan de handen en bebloede kleederen is dezo bij een kennis te Middelburg ge komen, waar mon hem verbond. Hij gaf voor aan een vechtpartij te hebben deelgenomen. Bij onder zoek moet do onwaarheid van dit voorgeven zijn gebleken. Den volgenden dag is R. per spoor ver trokken. Hij had vroeger relatiën met den ver moorde en heeft ook wol eens bedreigingen tegen hem geuit. Zijn tegenwoordige verblijfplaats is bij de justitie niet bekend. Te Antwerpen heeft men het laatst zijn spoor ontdekt. Men seint uit Nieuw-York, onder dag- teekening van eergisteren, dat een groot huis in de „Fift Avenue" is ingestort. "Vijf personen werden gedood, vele anderen zijn gekwetst. Men denkt dat nog twintig personen onder de puinhoopen begraven liggen. Te Dongtze-san, ongeveer 100 Eng. mjjlen van Chinchai, heeft een gevecht plaats gehad tusschen de booten van twee Chineesche kanonneer- booten en mandarjjnbooten en de Chineesche zee- roovers, waarbij tweehonderd roevers gedood cf verdronken zijnnegen werden levend gevangen en zeventig zijn ontvlucht. Elf zeerooverschepen zijn genomen. Zij hadden de toevlucht tot ondiep water genomen, zoodat de oorlogsstoombooten hen in de gewapende sloepen moesten bevechten. Toen het doodvonnis over Lefroy was uitgesproken, keerde hij zich tot de jury en zeide: Mijne heeren van de jury, eens, maar te laat, zult gij inzien, dat gij mij hebt vermoord." Lefroy werd naar de gevangenis van Lewes overgebracht, waar hij het doodvonnis zal ondergaan, waarschijnlijk den 28sten of 29sten dezer. Een telegram uit Hongkong van 8Nov. van den vicaris van Tonkin, Puginier, zegt dat in die provincie door een geweldigen storm 200 kerken, 34 pastorieën en 2000 huizen zijn vernield. Meer dan 60,000 Christenen zijn zonder dak en van alles beroofd. De schade is zeer aanzienljjk. KOLONIËN. BATAYIA, 8 October. De cholera-gevallen zijn niet meer sporadisch, zjj zijn algemeen. Het rapport van 6 dezer geeft een getal op van 140 dooden en 115 lijders die nog in behandeling waren. Het cholera-rapport van 7 October luidt als volgt: in behandeling 115, bijgekomen 154, te zamen 269; overleden 123 en hersteld 38, te zamen 161, blij ven alzoo in behandeling 108. De 3 in behande ling gebleven Europeanen zijn allen hersteld. Bijge komen zijn echter 3, waarvan 2 overleden en 1 nog in behandeling is. Ook uit Samarang, Tegal, Rebang, Soerabaia, Madura en Sampang komen toenemende berichten omtrent de gevreesde ziekte. Alleen te Soerakarta had zich sedert den eersten keer geen geval meer voorgedaan. Uit Atjeh geen nieuws. Men leeft in de verwach ting van hetgeen de gistermorgen uit Singapore vertrokken boot brengen kan. Het eerste gedeelte van den Preanger spoor, nl. de lijn Buitenzorg—Tjitjoeroek, is Woensdag 11. voor het publiek opengesteld. Wegens de tijdsom standigheden hadden er geen feestelijkheden plaats. Het feit zelf is echter feestelijk genoeg, en de spoor weg, met zijn tallooze kunstwerken en doelmatige, sierlijke gebouwen, maakt een uitstekenden indruk en strekt onzen Nederlandschon ingenieurs tot groote eer. denmorgen vertrokken van de 22 logés van den hoofdschout 9 naar Nederland; de bverblij- venden zullen spoedig hun bestemming volgen. vau Ned.-Indië zijn da vol- Door den gouvernear-ganeraal gende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapt. der inf. Nijenhuis naar Tjilatjap. Ingetrokken: De overplaatsing naar Tjilatjap van kapi tein Flier. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. D. De Moulin en D. G. M. Scharten, Alr.-Cor- neüs. C, A. De Jongh en C. A. M. L. De Pauw, id. W. J. Vink en C. J. Elsenaar, Batavia. BEVALLEN. A. F. Pille geb. Dirksen Z, Batavia. V. E. L. Anthouijsz geb. Hornung D., Garoet. A. C. Fredress geb. Ailiveld Z., Ponorogo. J. M. Gierberger geb. Schoe- inaker Z., Soerabaia. C. E. Beckker geb. Andebert Z., Bata via. J. Th. Jacobs geb. Reifert Z., Samarang. Al. C. Van der Pant geb. Ruempol l)„ Batavia. J. M. Mispelb'om Beyer geb. Hoedt D., Bandong. L. C. Bock geb. Goernat Z., Batavia. Mevr Faleatin Z Soerabaia. J. H. W. Klicks geb. Van Reyn Z., Makasser. Mevr. Tbooft geb. Schas Z., Djokdja. Mevr. Warnas D., id. A. Willemzen geb. Van Ommen D., Buitenzorg. A. E. Van Keeken geb. Van der VVeyde Z., Palimanang. V. H. Van der Horst geb. Hall Z., Kamp. Alalaijoe. M. A. L. S. Van Rijekevorsel geb. Pool D., Passoeroean. OVERLEDEN. H. M. Ledeboer K. m., Samarang. J. M. H. Schappin M. 39 j., Soerabaia. t). Verstijnen K. 2 j., Tjandjoer. M. De Boer M. 32 j Batavia. J. W. Ketjen K. 6 m., id. C. E. Van der Linden geb. Carlier id. J. ff. Tarenskeen M. 20 j., Samarang. Echtg. van C. Hamel, Salatiga. ff. H. N'ije K. 4 j., Batavia. A. E. Klepzig M., 3ö j., Djokdja. J. H Van de Ven K. 11 j., Passoeroean. Vf. L. H. W, Ilo.bij M., Soerabaia. H. M. Zilver Rupe geb. Suermondt, id. W. F. C. Schutz geb. Lara 28 j., Batavia. I. M. Breemaat K. 9 w id. J. Ph. Saro, id. A. E. Van der Mark geb. Brouwer, id. t w. C. Doen geb; De Jonker G1 j., Aradjalengka. J. J. L. j Snabilié K. 7 j., Samarang. M. C. E. Den Hollander K. 1 j., Batavia. H. G. Giltay K. 4 j., Soerabaia. C. C. Koning geb. Domingo, id. S. H. Van der Zon Bronwer 34 j., Passoeroean. C. Th. Van der Zon Bronwer 17 j., id. BUITENLAND. Franlirljli. De Fransche scheikundige Isidore Pierre, cor respondent van het „Institut" en professor te Caën, is overleden. In een brief uit Tripoli wordt bericht dat een soldaat den Franschen consul Feraud trachtte dood te schieten. Feraud werd niet getroffen, de soldaat is in hechtenis. Yolgens de „Presse" is er sprake van het huwelijk van den hertog van Albany met een Duitsche prinses. De heer Ferry heeft gisterochtend het ontslag van het ministerie ingediend, hetwelk door den heer Grévy is aangenomen. Het ontslag zal in het „Journal officiel" worden openbaar gemaakt, maar de minis ters blijven met de leiding der zaken belast tot de samenstelling van het nieuwe Kabinet. De heer Grévy heeft besloten, don heer Gambetta te ont bieden, met wien hij gisternamiddag een onderhoud heeft gehad. Groot-Britanniê. Het orgaan van O'Donovan Rossa zegtDe wonin gen van de Engelsche ministers zullen moeten wor den bewaakt door wachten totdat Gladstone en Forster den dood van duivels en huichelaars ster ven. Het raadt de Landliga aan om alles in Enge land in brand te steken, zoolang de Engelschen Ierland niet verlaten. In October hadden 32 agrarische misdrjjven plaats in Ulster, 102 in Leinster, 133 in Con- naught, 223 in Munster. Daarvan waron 2 moor den, 7 pogingen tot moord, 52 gevallen van brandstichting. Xelegranunen. WEENEN, 10 November. De Oostenrijksche Dele gatie heeft de gewone en buitengewone uitgaven der begrooting van oorlog afgehandeld. PARIJS, 10 November. De heer Gambetta is op het Elysée ontboden en heeft oen onderhoud met president Grévy gehad, ten gevolge waarvan Gam betta dadelijk stappen deed om een Kabinet te vormen. KARLSRUHE, 10 November, ('s avonds). Het zoo even verschenen bulletin luidt als volgt: „Hoe wel tot hedenavond de onrustbarende zwakte van gisteren niet meer was waar te nemen en de ken- teekenen van uitputting niet dreigender zijn gewor den, is de toestand van den groothertog van Baden toch als zeer ernstig aan te merken." - Dr. Kuss- maul uit Straatsburg is ontboden. Naar men zegt, is de kroonprinses van Zweden op weg naar Baden-Baden. KONSTANTINOPEL, 10 November. Nazif-pacha, gewezen gouverneur van Tripoli, heeft in last ge kregen de komst van zijn opvolger, Kazim-pacha, af te wachten, die onverwijld vertrekken zal. De Porto hoeft Nazif verantwoordelijk gesteld voor alles wat in Tripoli gebeurt totdat Razim zal gekomen zijn. De beperkingsmaatregel, in de Dardanellen ge nomen, betreft alleen schepen die den Pyraeus en Syra aandoen. "Waarschijnlijk zal de Porte, ten ge volge van de vertoogen der gezanten, den maatregel eerstdaags intrekken. LONDEN, 11 November. Aan de „Times" wordt uit Pietermaritzburg van eergisteren geseind: Het 14de regiment huzaren is zooeven hier doorgetrokken op weg naar de haven. De soldaten zagen er goed uit, maar min of meer neerslachtig. Kolonisten van veel ondervinding blijven beweren dat de Trans- vaalsche Boeren Natal zullen aanvallen en bezetten, wanneer de troepen het verlaten. Zij zeggen, dat, wanneer een menigte jonge Boeren bijeenkomen, zooals op 13 December hot geval zal zijn, niemand kan zeggen tot welke buitensporigheid hunne harts tochten zullen leiden. „Ik kan echter de mogelijkheid van zulk eene dwaasheid van den kant der Boereu niet aannemen", zegt de correspondent, „evenmin als van het bloedbad, dat van zulk een aanval het gevolg zou zijn." Het-85ste regiment is naar Engeland vertrokken. De Calabria" is hier aangekomen om troepen naar het Moederland terug te brengen. - Eene commissie is benoemd voor de behandeling van de binnenlandscho aangelegenheden. De bisschop Colenco is er lid van. De inkomsten voor het aan staande dienstjaar zijn geraamd op 600,000 pa. st. en zullen de uitgaven overtreffen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2