Maandag 7 November. N°. 6664. A0. 1881. Derde Blad Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 5 Noveralter. Nu dr. J. G. R. Acquey de benoeming tot hoogleeraar in de kerkgeschiedenis heeft aangeno men, zal, naar men verneemt, waarschijnlijk de Synode der Ned.-Herv. Kerk eerlang tot een buiten gewone vergadering worden bijeengeroepen, ten einde in zijn plaats een kerkelijken hoogleeraar aan de universiteit te Leiden te benoemen uit een voordracht, die door de daarvoor bestemde commissie zal worden opgemaakt. Door het provinciaal kerkbestuur van Gelder land is toegelaten tot de» predikdienst de heer F. Pijper, van de Leidsche universiteit. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4868 volwassen personen en van 712 kinderen. Tot onderwijzer te Waddingsveen i3 benoemd de heer J. Verhoef, te Gouda. De leeraar der gemeente Benthuizen, de heer L. J. Van Apeldoorn, heeft om redenen van gezond heid, na bekomen dispensatie, het beroep naar de gemeente Enter aangenomen. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is aldaar bepaald op f 10 van elke f 100 huurwaarde. Op het drietal «oor predikanten te Ylaardin- gen staan de heeren Pikaar, te Haf melen; Verhoeff, te Bodegraven, en Van Eerden, te Breukelen. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Zwammerdam is benoemd mej. J. C. C. Burgersdijk, van Deventer, ter vervanging van mej. P. C. Rouffaer, op verzoek eervol ontslagen. Door den raad van Hazerswoude is de be grooting dier gemeente vastgesteld in ontvang op f 47,291.90 en in uitgaaf op 47,290.50, sluitende alzoo met een batig saldo van f 1.40. Door den heer H. G. Hartman Jz., secretaris der gemeente Goes, is bij de uitgevers F. Kleeuwens en Zoon aldaar een net boekje verschenen, waarin de drankwei besproken wordt. Het is geen bloote mede- deeling van de bepalingen, welke voor koffiehuis houders, tappers en slijters zijn vastgesteld, maar het gaat gepaard met wenken en opmerkingen, aan de wet en de gewisselde bescheiden ontleend. Voor hen, die niet gewoon zijn van wetten eene studie te maken, is dit werkje eene vertrouwbare duide lijke handleiding. Bij hen, voor wie door hun beroep, volgens den titel, dit boekje in de eerste plaats bestemd is, zal het zijn weg wel vinden; maar ook aan iedor, die een beknopt en handig overzicht hebben wil van de wet en deze in hoofdzaak wil leeren kennen, is het ten zeerste aan te bevelen. Uit het R.-K. gasthuis te Breda is een viertal liefdezusters naar Curasao vertrokken, ten einde aldaar zich toe te wijden aan de verpleging van zieken. Naar men verneemt, hebben alle directeuren der in Nederland gevestigde tramwegmaatschappijen zich per adres gewend tot den minister van finan ciën, met verzoek vóór den aanstaanden winter ontheffing te verleenen van den accijns op het zout, dat gebruikt wordt voor het ontdooien van sneeuw op spoorstaven. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot apotheker 2de kl., den apotheker M. Romein, geb. te Leeu warden; aan den Oost-Indischen ambtenaar mr. E. Frieswijk, gewezen voorzitter van den landraad te Muntok, laatstelijk met verlof hier te lande, op verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen; - met ingang van 7 dezer;. 1°. den kapitein ter zee E. J. v. d. Sleyden, op verzoek, ter, zake van laDgdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van f 2100, en van een verhoo ging van dat pensioen met f 1050 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 2°. bevorderd: tot kapitein ter zee, den kapt.-luit. ter zee P. Swaan; tot kapt.-luit. ter zee, den luit. ter zee 1ste kl. J. C. Joekes; tot luit. ter zee 1ste kl., den luit. ter zee 2de kl. J. Yan Scheers. Gemengd Nieuws. De stoomboot de „Clan Macduff", wier ongelukkige schipbreuk verleden week vermeld werd, had eene brievenmaal aan boord, die 3516 brieven en 2314 couranten bevatte, meest allen aan sol daten en zeelieden in Britseh-Indië geadresseerd. Ook deze is verloren gegaan en niet teruggevonden. In de omstreken van Pólussin, in Frank rijk, heeft men de hand gelegd op een jongmensch, die daar rondzwierf in vrouwekleederen. Hij wei gerde halsstarrig zijn naam op te geven, en op de tot hem gerichte vragen antwoordde hij steeds met goed gekozen aanhalingen uit dichters en proza schrijvers, met name De Lamartine. Dat men hier met geen gewoon landlooper te doen heeft is zeker. Snelle rechtsbedeeling. - De Fransche afgevaardigden ter viering van het eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Yereenigde Staten hebben een dief in verzekerde bewaring doen nemen, die in de vertrekken van generaal Boulanger was ge drongen. Denzelfden dag dat de boosdoener was gearresteerd, werd hij tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. In een Belgisch blad leest men: Wij zouden schromen het volgende feit mee te deelen, als de waarheid daarvan niet door verscheiden ge loofwaardige ooggetuigen was bevestigd. Het rijtuig van een dokter, wiens naam wij zullen verzwijgen, kwam in draf aanrjjden van den weg van Etterbeek. Op den hoek der rue Belliard reed het een 84-jarigen grijsaard aan. De dokter opent het portier en vraagt wat er gebeurt. In plaats van daarop den ernstig aan het hoofd verwonden oude, die op de steenen lag, zijn hulp te verleenen, roept hjj den koetsier toe om door te rijden, waaraan deze gevolg gaf, zoodat men de hulp van een anderen geneesheer moest inroepen. Dit stuitende tooneel wekte natuur lijk algemeene verontwaardiging bij de omstanders men verzekert dat de politie een onderzoek heeft ingesteld. Te Troyes overleed dezer dagen op 45-jarigen leeftijd een man, die niet minder woog dan 240 kilogram. Om het lijk in de kist uit het huis te krijgen, moest men de opening der voordeur verwijderen en men zag geen kans den doode in zijn laatste rustplaats neder te laten zonder de hulp van koevoeten en katrollen. Een Amerikaansch dokter kondigt in de dagbladen aan, dat hij een oogenzalf heeft uit gevonden waarvan de werking aan het wonderbare grenst. Door aanwending daarvan wordt het zwakste gezicht zoo sterk, dat men op een afstand van vijftien meter de draden van een fijn batisten zakdoek kan tellen en van de hoogte van een flinken toren elk dagblad kan lezen. Voor hem, wien soms de lust mocht bekruipen door dergelijke Amerikaansche oogen te zien, zij hierbij gevoegd dat de wonderdokter zich W. Robertson noemt. De „Globe" deelt mede dat er in het noorden van Wales een dorp is, dat den naam draagt van Llanfairpwllgyngyllgogerpwllllandypilw- gogo. Het blad citeert dit ten bewijze, dat het onlangs vermelde Dnitsche woord „Winterthurer- handwerksbursohenvorwartsgrupp" niet, gelijk be weerd werd, het langste woord van de wereld is. De naam van het dorp telt evenveel letters als het Dnitsche woord en meer lettergrepen. De Parijsche bladen deelen als een - trouwens niet zeer geloofwaardig - gerucht mede dat gewoonlijk goed onderrichte personen beweren, dat baron James De Rothschild niet aan een beroerte zou zijn overleden, maar zelfmoord zou hebben ge pleegd uithoofde van aanzienlijke verliezen bij beurs- speculatiën. Een der stoutste en meest gevreesde bandieten, die thans Albanië en Macedonië onveilig maken, is zekere Neposkinos, die er zelfs in de groote steden dezer gewesten agenten op nahoudt, welke hem geregeld op de hoogte houden van de kooplieden, die de stad verlaten, of van de vreemdelingen, die er zich komen vestigen. Daar hij zijn roovershand- werk reeds jaren uitoefent, had hij een aardig sommetje overgelegd, dat hij in een hol bij de stad Derre bewaarde. Het bestaan dezer primitieve schat kamer was alleen bekend aan de geliefde van den bandiet, eene schoone Grieksche vrouw, Serpa ge naamd. Eenige weken geleden echter is Serpa in kennis geraakt met een anderen bandiet en beiden besloten naar Epirus te vluchten. De trouwelooze vrouw nam bij die gelegenheid de spaarduitjes van Neposkinos mede, ten bedrage van ruim 14,000 gouden dukaten, benevens tal van kostbaarheden. Neposkinos, die op het punt was van zijn handwerk te laten varen en een fatsoenlijk leven te gaan leiden, ziet zich daardoor gedwongen van dat voornemen af te zien en weder van voren af aan te beginnen. Verleden Maandag-avond heeft te Na pels een ongewoon hevige storm gewoed. Yan ver scheidene huizen werden de daken afgeslingerd, omnibussen, tramwagens en andere rijtuigen wer den omgeworpen, en het pantserschip „Roma" werd losgeslagen en met zijne zijde tegen het pantser schip „Principe Amadeo" gedreven. Geen dezer bodems leed belangrijke schade. Het hof van assises van Cumberland heeft een veertienjarig dienstmeisje ter dood ver oordeeld, omdat zij met voorbedachten rade het kind van haar meester, 6 maanden oud, had ver moord. Bij Halle zijn door een dynamietont- ploffing in een steengroeve zes arbeiders gedood. - In het „Thüringer Wald" ligt de sneeuw reeds een voet hoog. Het vergaan der visschersbooten van Portel in den Octoberstorm is bevestigd; 51 man nen zijn omgekomen, nalatende 29 weduwen en 90 weezen, en 4 scheepsjongens. - Te Pauillac is een Fransche boot omgeslagen, waarbij 13 personen verdronken. INGEZONDEN. Geachte Redacteur Aequitas, die zich bij ingezonden stuk in uw nummer van 3 dezer heeft verwonderd over den inhoud mijner advertentie van den vorigen dag, zal in de advertentie van heden de inlichtingen vinden die hij begeert. Gaarne erken ik dat de vorige advertentie niet in overeenstemming was met den inhoud der kaarten, welker verkrijgbaarstelling ik aankondigde. Bij kennisneming der formulieren zal hij voorts bespeuren dat niet de bestemming is schriftelijke mededeeling tusschen correspondeerende personen, maar van schriftelijke verzoeken aan de Maat schappij om zich te belasten met eene boodschap (met of zonder pakje), aan een aangewezen persoon. Noch de postwet, noch de postpakketwet (welke laatste bovendien geen monopolie kent) hebben met deze verzoeken iets te maken. UEd. dankzeggende voor de opname, P. Crans. Directeur der Rijnlandsche Stoem- tramweg-Maatschappij.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1