N°. 6664. Maandag 7 November. A0. 1881. Deze Ceuraat wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. France per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vaa 16 regel» 1.05. Iedere regel meer f 8.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 5 November. Sedert de inwerkingtreding der wet tot rege ling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, 1 No vember 11., zijn door de politie reeds zes gevallen van openbare dronkenschap geconstateerd. Wellicht draagt tot de overtreding dier wet bij de omstan digheid dat de bepalingen te dien aanzien nog niet genoegzaam algemeen bekend zijn. Het schjjnt ons daarom niet overbodig toe de algemeene aandacht bij dezo nogmaals te vestigen op dön inhoud van art. 23 der aangehaalde wet, hetwelk luidt als volgt „Metgeldboete van vijftig cents tot vijftien gulden wordt gestraft hij die zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevindt. Indien tjjdens het plegen van het feit nog geen zes maanden zijn verloopen sedert de schuldige wegens hetzelfde feit of wegens dat omschreven in art. 22 (openbare ordeverstoring enz. tijdens dronken schap), onherroepelijk is veroordeeld, of wegens het in het eerste lid omschreven feit vrijwillig de boete heeft betaald, kan in plaats van de geldboete ge vangenisstraf van één tot drie dagen worden opgelegd. Bij tweede herhaling binnen een jaar na de eerste veroordeeling of vrijwillige betaling, wordt gevange nisstraf opgelegd van één tot veertien dagen. Bij dorde of volgende herhaling, telkens binnen zes maanden na de laatste veroordeeling of vrijwil lige betaling gepleegd, wordt gevangenisstraf opgelegd van ééi< tot een en twintig dagen, en kan de schuldige daarenboven, zoo hij tot werken in staat is, tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting worden veroor deeld voor ten minste drie maanden en ten hoogste een jaar. Deze straf gaat in op den dag waarop de hoofd straf eindigt." Bij het afdeelingsonderzoek van Hoofdstuk YIL4 brachten eenige leden de wenschelijkheid en mogelijkheid eerier conversie van de 4 pet. Nati onale Schuld ter sprake, hoewel zij toegaven dat de toestand vóór eenige maanden, bij den hoogen stand van dat fonds, daarvoor veel gunstiger was dan op dit oogenblik, terwijl ook de opmerking werd gemaakt dat eensdeels de conversie thans wel onmogelijk zou zijn, omdat men niet over voldoende middelen zon beschikken, en het anderdeels niet volkomen te goeder trouw kan worden geacht tot conversie over te gaan, zoolang de koers boven pari is. Hoe dit zij, men wenschte tot de regeering de vraag te richten, of zjj op dit punt haar ge dachten reeds gevestigd had, en zoo ja, welke haar voornemens zijn. Ook werd een opmerking gemaakt over de te late aflossing der uitgelote certificaten van de 4 pets.- leening. De maatregelen tot regeling der aflossing waren te laat gereed, zoodat zij in plaats van op den vervaldag der rente (1 Juni) eerst kon geschie den op i Juli, tot schade voor de schatkist en tot ongerief zoowel voor de administratie als voor de belanghebbenden. Gemengd Nieuws. Wederom is in deze gemeente diefstal gepleegd in een winkel door inklimming van bet tuimelraam boven de winkel- of straatdeur. Dit maal moest het de weduwe S. aan de Haarlemmer straat hoek Leegewerfsteeg ontgelden. Door den dief of de dieven werden er eenige manufactnur- goederen en een weinig geld uit de toonbanklade entvreemd. Ben winkeliers kan dus niet genoeg worden aangeraden vooral de t aim el ramen bij avond ea nacht goed te sluiten. Een achtjarig knaapje, dat hedenmor gen om acht uren al spelende bij de Kraaierstraat in het Levendaal geraakte, werd met heel veel moeite en niet zonder gevaar nog bijtijds door den schoenmaker D. gered. In het Galgewater viel hedenmiddag een negen jarig knaapje, dat door vrouw L. werd gered. Door de politie te Haarlem is ander maal een huis ontdekt, alwaar voortdurend mili taire kleedingstukken door huzaren werden ver kocht; een aantal goederen van waarde zijn gevon den en in beslag genomen. De verkoopers bevinden zich in arrest en tegen den opkooper is proces verbaal opgemaakt. De arr.-rechtbank aldaar heeft de gehuwde dienst bode, die hare meesteres wijn ontstal, overeenkom stig den eisch van den officier van justitie, veroor deeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. Terwijl do Metalen-Kruisridders te Utrecht feestvierden, werd een hunner, de oud- strijder Lington, bij het begin van den maaltijd in het Park Tivoli plotseling ongesteld en wel der mate dat hij eenige oogenblikken daarna den geest gaf. Slechts eakelen van de aanwezenden be merkten iets van dat droeve voorval, zoodat de feest vreugde van de meesten er niet onder geleden heeft. Een jongeling, C. P. genaamd, nit Ber- kel, die 's avonds met zijn hondenwagen van Ois- terwijk kwam, werd onverhoeds op den weg aan gevallen. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te verliezen, maakte hij door een vlugge beweging zijn hond los, die den aanvaller zoodanig toetakelde dat deze den jongeling smeekte den hond terng te roepen. Toen hij daaraan voldeed, koos de ander ijlings het hazenpad. Uit de bramra van een in de bin nenhaven te Nieuwediep liggend schip is een matroos op het dek gevallen en aan de gevolgen overleden. Als een opmerkelijk gevolgvande nieuwe drankwet deelt de Zutfensche Crt. mede, dat eergisteren op den derden grooten marktdag te Zntfen aan de snoeptafeltjes op de markt geen sterke drank werd verkocht. De koffiekan verving de flesch. Het eerste proces-verbaal wegens over treding der drankwet is, naar men nit 's-Herto- genbosch meldt, aldaar opgemaakt tegen een der gemeente-veldwachters van de aangrenzende ge meente Yught. Een deel van Hongarjje, het Banaat, wordt weder door zware overstroomingen geteisterd. Uit Temesvar iB van eergisteren bericht ontvangen, dat de Theiss, de Maros, de Koeroes en de Ternes schrikbarend gewassen zijn. Reeds heeft het water bruggen vernield, graanvelden verwoest en oen dorp weggespoeld. BUITENLAND. Frankr^k. Naar de Parijsche berichtgever der „Times" meldt, heeft eene ontmoeting plaats gehad tusschen den prins van Wales, die met zjjne gemalin eenige dagen in de hoofdstad had doorgebracht, en den heer Gambetta, en wel aan een déjeuner in een eenigszins afgelegen, voor onbescheiden nieuwsgierigheid veili ger» restaurant, de „Moulin Rouge", in de Avenue Dantin. Het gezelschap bestend uit zes personen, waaronder sir Charles Dilke, en men bleef twee en een half uur bijeen. Bij deze gelegenheid heeft de heer Gambetta eindeljjk stellig verklaard, driemaal in Duitschland geweest te zijn, maar nooit er aan gedacht te hebben prins Yon Bismarck te bezoeken. De heer Gambetta heeft het Bourbonpaleis verlaten. Naar men verzekert, heeft de heer Challemel- Lacour thans gezant te Londen, zich bereid ver klaard, onder den heer Gambetta de portefeuille van binnenlandsche zaken aan te nemen. Nadat het Bureau der Kamer geconstitueerd was, hoeft de heer Brisson gisteren het voorzitter schap aanvaard met eene toespraak, waarin hij dank zeide voor zijne benoeming en verklaarde dat alle leden gelijkelijk op zijne bescherming konden reke nen. Voorts deelde hij mede drie aanvragen ont vangen te hebben om eene interpellatie tot de regee ring te richten, betreffende de Tunesische aange legenheden. De minister-president Ferry verklaarde dat het kabinet bereid was het bewind neder te leggen en verzocht al de interpellation te vereeni gen en zoo spoedig mogelijk in behandeling te bren gen. De Kamer bepaalde de discussie op heden. Diiitischlaiid. Het bericht van verschillende Berlijnsche bladen, volgens hetwelk de kerkeraad der Israëlietische gemeente aldaar besloten zou hebben tegen de aan- leggers van de anti-semietenbeweging een rechts vervolging in te stellen, wordt door het „Berl. Tageblatt" tegengesproken. Dit blad, omtrent deze aangelegenheden goed op de hoogte, verzekert dab de kerkeraad de „Judenhetze" zelfs nog niet be sproken heeft in zijne vergaderingen. De bankier Nathan uit Darmstadt, die zich vóór een paar weken met 300,000 mark, aan hem toevertrouwd, nit de voeten gemaakt had, is te Keulen gearresteerd. Spanje. Naar men nit Barcelona aan de „Répnbliqn» Franchise" seint, is Woensdag weder eene bijeen komst der progressistische democraten gehouden, waarbij zeer levendig van gedachten werd gewis seld. Er werden versoheidene redevoeringen gehou den, zoowel door de „Martisten" eenerzijds als door de „Zorillanen" en „Salmeronisten" anderzijds, be treffende een voorstel van den heer Martos, waarbij de noodzakelijkheid werd uitgesproken om eene wel willende houding ten aanzien van de regeering ta blijven in acht nemen en alle gemeenschap met de partijgenooten van Figueras en de federalen af te wijzen. Toen dit voorstel met 47 tegen 23 stemmen verworpen werd, verlieten do heer Martos en de zijnen de zaal, na verklaard te hebben dat zij de vergaderingen der commissie niet langer zonden bij wonen. De bijeenkomst werd gesloten na voorlezing van een brief des heeren Zorilla, waarin deze o. m. verklaarde dat de regeering van den heer Sagasta gevaarlijker was dan die van den heer Canovas del Castillo, omdat zij de democraten ontzenuwde, en voorts de noodzakelijkheid staande hield eenerkracht dadige, onverbiddelijke oppositie. - De breuk tusschen de twee deelen der partij schijnt dus volkomen te zijn. De begrootingscommissie heeft na langdurige discussie het ontwerp van den minister Camacho betreffende eene conversie der schulden en de ge vraagde machtiging ora met de houders derSpaan- sche schuldbrieven te onderhandelen, goedgekeurd. Groot-Britannlë. Aan de „Standard" wordt uit Durban geseind dat de Engelschen den terugtocht der troepen nit Natal voorbereiden, en dat eene reserve te New castle achterblijft. De strijd tusschen de. hoofden in Zoeloe-land duurt onafgebroken voort. Bij het hof, dat volgens de Iersche landwet de pacht te betalen heeft, komen steeds meer aan vragen in. In de laatste drie dagen bedroeg haar getal 1500; er waren er Zondag reeds bijna 10,000. Er werden zooveel formulieren aangevraagd, dat do voorraad Dinsdag voor het oogenblik uitgeput was. Ook de aartsbisschop van Tuam heeft zich krach tig tegen de leuze „geene pacht betalen" verklaard. Te Andrieefontein, tnsflfchen Hanover en Coles- berg, in Zuid-Afrika, is een nienw diamantveld ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1