Vrijdag 4? November. N». 6662. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Year Leidco per 8 maasden1.10. Franco per post.a Lil Abonderiyke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters aaar plaatsraimle. Veor het mcassee» ren balten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN» S November. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 5den November a. s., des morgens te negen uren. Ten psstkantora alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart té Leiden heeft de eer te berichten dat gedurende de maanden November en December in voornoemde inriohting dagélijks jongens kunnen worden aan genomen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De vereischte leeftijd is van 1316 jaar. Inlichtingen zijn op franco-aanvraag te verkrijgen bij den directeur. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp is beroepen ds. C. P. N. Pikaar te Harmeien. Bij do verkiezing van drie notabelen voor de Ned.-Herv. gemeente te Voorschoten werden uit gebracht 116 stemmen, waarvan 111 op den heer M. Struick, hoofdonderwijzer aldaar, die als zoo danig aftrad. Op de aftredende candidaten C. J. Broers en C. P. Aartse werden respectievelijk uit gebracht 56 en 58 stemmen, terwijl de tegen-can- didaten J. Van dor Marei en W. G. Meyer respect. 57 en 55 stemmen op zich vereenigden. Er zal dus voor twee notabelen eene nieuwe vrije stemming plaats hebben. Door eene eerewacht te paard aan de grens der gemeente opgewacht, deed gisteren de nieuw benoemde burgemeester, de heer R. F. C. De Brnyn, zjjne intrede binnen Valkenburg. Tal van vlaggen en een paar eerepoorten sierden het dorp, en getuigden van de belangstelling der ingezetenen. Na installatie op het raadhuis, voor deze gelegenheid eenvoudig maar net gedecoreerd, ontving de heer De Brayn van onderscheidene zijden hartelijke gelnkwenschen met de aanvaarding zijner betrekking. Dat zijn be stuur Valkenburg ten zegen zijl Bij de herstemming voor lid van den gemeente raad to Hillegom tusschen de heeren Hk. Mijnders en P. H. Van "Waveren Lz. heeft de eerste, die dus gekozen is, 90 en de laatste 24 stemmen bekomen. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de school to Kage is benoemd mej. N. Van Haas trecht Loogman. De heer Hendrik Glenzer, ridder van het Metalen Kruis, die reeds vijf en dertig jaar onafgebroken eene kerkelijke betrekking hoeft bekleed, werd gisteren weder met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen. De waardige oudstrijder had verzocht, jnet het oog op zijn hoogen leeftijd, niet meer in aanmerking te komendoch de drang der gemeente om als kerkvoogd de belangen zjjner gemeente te blijven behartigen, deed hem eindebjk besluiten om deze betrekking weder aan te namen. Kage telt behalve bovengenoemde nog den oudstrijder Hubertus Kortekaas onder zijne bewoners. De heer J. Vreeken te Haarlemmermeer heeft met gunstigen uitslag examen voor de akte in do gymnastiek, lager onderwijs, afgelegd. Aan het verslag omtrent het afdeelingsonder- zoek over de begrooting voor het departement van financiën, dienst 1882, is o. a. ontleend: Met het oog op de onderhandelingen over de hernieuwing van het handelstractaat met Frankrijk werd in eene afdeeling gewezen op de gebrekkige wijze waarop voortdurend onze handelsstatistiek wordt opgemaakt, ea het was daarom dat op eene betere samenstelling van dat werk werd aange drongen. De vraag werd herhaald of de regeering niet bij de Ned. Bank pogingen zou kunnen aanwen den om de belangrijke sommen, die zij aldaar vaak renteloos heeft liggen, productief to maken. - Op nieuw werd aangedrongen op eeno herziening dor verordeningen betrekkelijk het Grootboek der natio nale scbald, en geklaagd over de langzame en door tijdverlies voor de betrokken personen zeer kostbare behandeling van zaken aan genoemd bureau. Andere leden zagen juist in de gestrenge bepalingen der bestaande wetgeving een noodzakelijken waarborg voor de zekerheid der belegging en tegen eventueele misbruiken. - Naar aanleiding van den post voor kosten, vallende op de vernieuwing dor muntbiljetten, werd door don heer Gratama eene nota overgelegd met de strekking om uitbreiding te verkrijgen van het kapitaal der muntbiljetten tot f 15,000,000, met welk betoog verscheidene leden dier afdeeling instemden. Betrekkelijk de benoeming van betaalmeesters werd door eenige leden opgemerkt dat daarbij gunst-' betoon maar al te zeer op den voorgrond staat zoodat meer waarborgen tegen willekeur werden verlangd door invoering van een vergelijkend exa men, waarin anderen echter weinig heil zagen. Door leden van andere afdeelingen werd gewezen op den minder fraaien vorm van onze tegenwoordige munten in vergelijking met voormalige stukken. Men achtte het wonschelijkor aan den muntmeester boven een veranderlijke bezoldiging een vast traktement toe te leggen met of zonder een klein tantième van het muntloon. In twee afdeelingen werd gewezen op de nood zakelijkheid om op meer afdoende wijze de vreemde muntspeciën te weren, waarvan de wederopneming in het geldelijk verkeer nadeolen oplevert en tot verkeerdheden leidt. Ook nu werd geklaagd over de ontvangst op vele plaatsen van de belasting schuldigen in slechte lokalen. - In eenige andere afdeelingen werd aangedrongen op spoedig door werken met de herziening dor belastbare op brengst voor de ongebouwde eigendommen en de voorbereiding daarvan. - De vraag werd nog gedaan of er uitzicht bestaat dat de regeering zich spoedig in het bezit zou kunnen stollen van de domeinen, door wijlen prins Frederik bezeten, onder herinne ring in deze aan het belang van den Staat. "Wie is, vroeg men, sedert het overlijden van jhr. Ver-Huëll belast met het keuren der hoornen die in het Haagsche Bosch zullen moeten worden omgehouwen, en door wien wordt zorg godragen dat er geen gave boomen geveld worden? Men is van oordeel dat het Bosch uit een aestetisch oog punt, en niet met het doel om er zooveel mogelijk geld van te maken, moet worden beheerd. Wat denkt, zoo vroeg men, de regeering over eene afrekening met de kerkgenootschappen, waarbij aan deze ineens de gekapitaliseerde som der nu uitbetaalde tractementen werde toegewezen? Wat denkt zij met name van eene uitkeeriag aan de Ned.-Herv. Kerk, waarbij de afrekening, niet met de Synode, maar met iedere gemeente afzonder lijk, zou plaats grijpen? Deze twee vragen waren in drie afdeelingen de uitkomsten van eene langdurige beraadslaging is. - Ook de toestand der Christ. Gereformeerden kwam ter sprake. Men be weerde dat hun, door het onthouden van tractementen aan hnnne leeraars, onrecht geschiedde. De scheiding van Kerk en Staat bleef volgens sommige leden hier buiten spel, en het was onbetwistbaar dat de vrijheid der kerk bij zulk een maatregel zeer zou winnen. Andere leden echter konden zich met deze be schouwingen niet vereenigen; zij waren van oordeel dat eene algeheele scheiding van Kerk en Staat tot de onmogelijkheden behoort en dat er tnsschen beide steeds verband zal en moet blijven bestaanomdat j de Staat belang heeft bij het bestaan der kerk en deze behoort te beschermen naar do mate harer behoeftenomdat de Kerk tegenover den Staat onver vreemdbare rechten bezit, voortspruitende uit de inbe zitneming harer goederen en uit andere oorzaken. De Staat heeft er belang bjj dat het volk godsdienstig zij en dat er, waar het noodig mocht blijken te zjjn, meerdere kerken worden opgericht om godsdienst zin te bevorderen, terwijl volgens deze opvatting art. 168 der Grondwet wel degelijk bezwaren tegen eeno dergelijke afrekening oplevert. In eene afdeeling vroeg men welke gronden de Reg. bewogen hebben op het verzoek van den bis schop van Breda, om van het rijk tractement te verkrijgen voor den te benoemen pastoor te Schijf, afwijzend te beschikken. - Art. 70 werd de treu rigste post op de begrooting genoemd omdat het verval van onze suikermarkt door de afschaffing der differentieele,rechten daarbij zeer helder in het licht treedt. Sommige leden achtten dit het gevolg van do handhaving van den Buikeraccijns, waar tegen echter door anderen werd opgekomen. Ook werd er op gewezen dat eveneens de tabaks- handel door de plannen van belastinghervorming ODzer naburen sterk wordt bedreigd, waardoor de exploitatie van het Entrepót opnieuw een gevoelig verlies te gemoet zou gaan. Omtrent de gistermiddag gehouden rouwloge ter eere van de nagedachtenis van wijlen prins Frederik verneemt men nog: Te één uur werd de plechtigheid geopend. Onder treurmuziek werden de leden, ten getale van ongeveer 1400, binnen geleid. Het orkest en de koren onder leiding van de heeren Nicolaï en Völlmar - do laatste wat het instrumentaal geheel betreft - luisterden de plech tigheid op. Verschillende redevoeringen werden ge houden. Namens de gansche, over de oppervlakte van den aardbodem verspreide broederschap werd een krans op het denkbeeldige graf nedergelegd door den gedeputeerden grootmeester-nationaal als blijk van aller eerbied, dankbaarheid en hulde aan de nagedachtenis van den diep betreurden groot meester. Omstreeks te 4 uren was de plechtigheid geëindigd. Tot adjudant-onderofficier, ordonnans, is door den Koning beaoemd de sergeant van het Oost-- Indische leger G. Van Putte, ridder der Militaire "Willemsorde. Het stoomschip „P. Galand", van Rotterdam, arriveerde Dinsdag te Nieuw-York. Blijkens een bjj het departement van marine outran gen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van Zr. Ms. adjndant in buitengewonen dienst, den kapt. ter zee F. H. P. Van Alphen, en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoom8chepen „Zilveren Kruis", „Leeuwarden" en „Marnix", den isten dezer te Madeira aangekomen. Aan boord van die bodems is alles wel. Op de jongst gehouden eerste gewone winter vergadering der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatsch. voor Tuinb. en Plantkunde waarin negen nieuwe leden bij ballotage werden aangenomen, o. a. een dame en Leidens burgemeester, waren twee belangrijke punten aan de orde. In de eerste plaats de vraag: wat de oor zaak is der daling in de prijzen van hyacinten. De heer J. Mater leidde deze zaak in en gaf tevens ah zijne meening te kennen, dat die moet worden' toegeschreven aan bet verkoopen van afgesneden bloemen. De heer Kruyff, te Sassenheim, beweerde echter dat niet daarin alleen de oerzaak moet wor den gezocht. Z. L ligt die grootelijks in de enorme productie, terwijl daartegenover staat mindere vraag uit Engeland, als een natuurlijk gevolg der ver wikkelingen in en met Ierland, die een malaise aldaar ten gevolge hebben, welke zioh allereerst laat gevoelen in den handel van voorwerpen als deze. Bovendien, het is niet de eerste maal dat de prijzen gedrukt zgn, en niet altijd is de directe reden daarvoor aan te wijzen. Dergelijke fluctua ties komen in den handel niet zelden voor. Ook is

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1