Donderdag 3 November. N°. 6661. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1A0. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDER S November. De commissie, die dit jaar belast geweest is met het afnemen der toelatings-examens van onder officieren tot de hoofdcursussen, deelt o. a. in haar verslag mede dat, hoewel over het algemeen het examen veel gunstiger was dan dat van het vorige jaar, toch niet al de plaatsen, die bij de hoofdcursussen voor de verschillende dienstvakken opengesteld waren, vervuld zijn. Yan de 99 adspiranten hebben slechts 55 aan de eischen tot toelating voldaan. Uit dat verslag blijkt verder nog, dat het examen in de exercitie en dienstreglementen zeer veel te wenschen overliet en ook het schriftelijk werk in de aardrijks kunde zeer ongunstige uitkomsten opleverde. De slordige wijze van werken, vooral in de wiskunde, waarover ten vorigen jare wat de meeste corpsen betreft, geklaagd werd, is daarentegen bijna geheel verdwenen. Bij het gemeentebestuur van Rijnsaterwoude is bericht ontvangen dat Qedep. Staten thans geene bezwaren meer hebben tegen de verlangde verla ging van de Vriezewegsche brug mot 30 cM. - Uit het in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente over 1880 blijkt, dat over het getrouw bezoeken van de openbare school niet viel te klagen. Het getrouw schoolbezoek wordt voornamelijk be vorderd door het uitreiken van inschrijving op de spaarbank aldaar. Over de jaren 1871 tot en met 1879 was daarvoor uitgegeven f 261. Over 1880 bedroeg dit f 61.50. Dit heeft ook het sparen door de kinderen zelve zeer bevorderd, zoodat er thans bjjna geen kind op de openbare school is, of het bezit een spaarbankboekje. Gisternamiddag te één uur kwam in de boven zaal der Sociëteit „Yereeniging" te Haarlem te zamen de elfde gewone algemeene vergadering van het Nederlandsche Protestantenbond. Zij werd geopend door den voorzitter, prof. R. Van Boneval Faure, van Leiden, die, in een korte toespraak totdeongeveer 100 aanwezigen, de belangrijko punten ter behande ling (o. a. de eedsquaeatie) te berde bracht, daarbij herinnerende dat zoowel op kerkelijk als op maat schappelijk gebied de vrijheid wel als middel, maar niet als doel mag beschouwd worden. Na de goed. keuring van het verslag der vorige algemeene ver. gadering bracht daarop de secretaris, dr. Yan Loenen Martinet, van Zwolle, uitvoerig verslag uit aangaande den staat en de werkzaamheden der Yereeniging. Zij bleek ongeveer 300 leden achteruitgegaan te zijn en in het algemeen moest geconstateerd worden dat haar hartader het laatste jaar niet krachtig klopte. Toch telt zij 10,300 leden en breidde het Bond vooral op het gebied van het godsdienstonderwijs dit jaar zijne werkzaamheden uit. Naar het buiten land had dit jaar vanwege het Bond afvaardiging plaats gehad, terwijl men nu reeds een afgevaardigde uit den Elzas, president Engelmann, predikant te Straatsburg, mocht begroeten. Uit de rekening en verantwoording over 1880/81, door den penningmeester uitgebracht, bleek dat op eene ontvangst van f 8503, een batig saldo over bleef van bijna f 2200, terwijl op de begrooting voor het volgende jaar op een nog iets hooger saldo mocht gerekend worden. Door verschillende commissiën werd vervolgens rapport uitgebracht. Middelerwijl had de verkiezing plaats gehad van twee leden in het hoofdbestuur, waartoe respectie velijk met 67 en 57 stemmen werden aangewezen dr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar te Leiden, en dr. H. U. Meyboom, predikant te Assen. Den aftredenden heeren ds. J. Yan Loenen Martinet en mr. J. Telting werd door den voorzitter dank gezegd. Groningen werd voor het volgende jaar als plaats van samenkomst aangewezen. Des avonds te halfzeven vereenigde zich in de Groote Kerk, eene zoo talrijke schare, dat geen plaatsje in het ruime gebouw onbezet bleef. Een zangkoor, onder leiding van den heer W. Robert, voerde op uitstekende wijze vierstemmig uiterst schoone lie deren uit, die afwisselden met het gezang der ge meente, terwijl eerst de heer De Bussy, predikant te Amsterdam, daarna de heer H. C. Lohr, predi kant te Rotterdam, het woord voerden. Ds. De Bussy wijzende op de geschiedenis der kerk, drukte vooral op het katholiek beginsel als aanbevelingswaardig ook, en niet het minst, voor het liberalisme. - Ds. Lohr wees op Luther als den godsdienstige die eerst streed tegen hetgeen hem belette zijn gods- diensdienstig leven te ontwikkelen en daarna tegen hetgeen de vrijheid van zijnen geest belemmerde. Na afloop der godsdienstoefening kwamen de afge vaardigden en leden van het zangkoor ter receptie wederom in „de Vereeniging" te zamen, waar tot hen door den president der afdeeling, ds. W. R. Pool man, een woord van welkom en dank werd gericht. Yervolgens werd door de afgevaardigden naar het buitenland verslag uitgebracht. De heer J. Straub, gedurende 21 jaren hoofd van een gemeenteschool te 's-Hage, herdacht gis teren den dag waarop hij 25 jaren geleden aan het hoofd van een inrichting voor lager onderwijs werd geplaatst. Yaardige handen hadden een der school lokalen in een nette receptiezaal herschapen. Om streeks één uur werd de jubilaris, vergezeld van zijne echtgenoote en kinderen en bloedverwanten, de feestzaal binnengeleid, waar zich vooraf een groote schare van belangstellenden had verzameld. Een zestigtal knapen en meisjes, allen leerlingen van de Normaalschool, heetten hun leermeester met een toepasselijk lied welkom onder leiding van den heer F. Gediking. Daarop werd door den heer G. J. Pontier, namens ongeveer 250 onderwijzers en onderwijzeressen, de heer J. Straub met zijn 25- jarig jubilé gelukgewenscht en werd hem namens die allen als een zichtbaar bewijs van hulde en waardoering een keurig ameublement, bestaande uit een salontafel, stoelen en hanglamp, aangeboden. Achtereenvolgens werd de jubilaris gecomplimen teerd door tal van autoriteiten en andere personen. De heer Verkerk, die 20 jaar als onderwijzer onder leiding van den heer Straub werkzaam was geweest, was de tolk van een aantal onderwijzers in Oost- Indië en bood namens hen een sierlijke étagère aan. Een allerliefst meisje, leerlinge der school, naderde daarop haar meester en overhandigde hem een fraaien ruiker. Getroffen door zooveel blijken van vriendschap en waardeering, bedankte de heer Straub in warme bewoordingen Gemengd Nieuws. Onder het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen we het volgende bericht, dat dus nog slechts in een gedeelte der oplaag kon worden opgenomen en daarom hier wordt herhaald Yan de twee te Katwijk aan Zee nog afwe zige schuiten is gisteren die van L. Parlevïiet, schip per W. Yan der Plas, met verlies van 15 netten aangekomen. Gisteravond echter ontving men uit Yarmouth een telegram dat de nog afwezige schuit, de „Vrouw Avendje", van den reeder Cornelis Van Duyn, schipper W. Schaap, als wrak in de omstreken aldaar was aangekomen. De 10 personen, uit welke de bemanning bestond, zijn bijna met volkomen zekerheid in de golven omgekomen. Het cijfer der door den storm ver ongelukten klimt voor Katwijk daardoor tot 17. De namen der nu omgekomen personen zijn W. Schaap, schipper, met 2 zonen (hij laat eene weduwe met 6 kinderen achter); Arie Yan der Plas, benevens zijn zoon, nalatende eene weduwe met 5 kinderen- verder Huig Van Duyn, eene vrouw en 3; Pieter Kuyt, eene vrouw en 2; Jacob Yan Duyn, eene vrouw en 2, en Cornelis De Best, eene vrouw en 6 kinderen achterlatende. Ook was er nog een Scheveninger visscher aan boord. Yier der achterblijvende weduwen verkeeren in zwangeren staat. Men kan begrijpen dat de ver slagenheid te Katwijk zeer groot is, en des te meer omdat de bemanning uit betrekkelijk jonge, oppas sende en algemeen geachte personen bestond. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn veroordeeld: 1°. G. N., huzaar van het 3de regi ment huzaren, tot één jaar cellulaire correctioneele gevangenisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militaire geëmploieerde te dienen, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepaard aan verzachtende omstandigheden, en 2°. J. K., mare chaussee te paard, tot ééne maand cellulaire mili taire detentie, wegens misdrijf, ten aanzien van het misdadige de meeste overeenkomst hebbende met eerste desertie in tijd van vrede, zonder vrijwillige terugkomst of aangifte binnen vier weken. Het stedelijk bestuur van Nieuw- York heeft de burgers uitgenoodigd om de rouw- vèrsieringen, die men op den dag der begrafenis van president Garfield heeft aangebracht, aan het stadhuis te schenken, waar ze in het openbaar zullen worden verkocht. De opbrengst van den ver koop, geschat op een half millioen dollars, zal be steed worden voor de oprichting van een liefdadig heidsgesticht. Een komisch geval hield onlangs de rechtbank te Berlijn bezig. Zekere Habedank stond wegens bedrog terecht. Drie personen hadden hem deswege aangeklaagd. Wat had de man misdreven? Hij speelde een lot in de Saksische loterij, n°. 9417, en had drie vierde gedeelten daarvan aan drie vrienden overgedaan en hen deswege een bewijs ge geven. In het nummer vergiste hij zich daarbij en schreef 9427. Nu wilde het toeval dat de beide nummers er uit kwamen, 9417 echter met 200 en n°. 9427 met 300 M. Habedank betaalde zijn mede spelers tegen 200 Mark uit, maar deze eischten betaling van hun aandeol in 300 M. en toen de man bleef weigeren, klaagden ze hem aan. Het be hoeft nauwelijks betoog dat de rechter, bij het ont breken van eiken schijn van bedrog, hem vrijsprak, maarhij werd tot 30 M. boete veroordeeld wegens het colporteeren met een buitenlandsche loterij en zijn vrienden tevens elk tot 20 M. boete, wegens het deelnemen in zulk een spel. De winst was daardoor zoogoed als geheel verloren en de onedelmoedige aanklagers, die van eene vergissing misbruik wilden maken, ontgingen hun straf niet. Bij de gehouden veiling te Londen van het grootste schip ter wereld, de Great-Eastern", werd niet meer dan 30,000 pd. st. geboden, een bod dat de vendumeester niet aannam. Het gevolg was dat het groote schip voor die som werd opge houden. De geheele veiling had nauwelijks 25 minu ten geduurd. Op de laatste balans staat de boot voor 86,715 pd. st. uitgetrokken. Aan een station klimmen tweecommis- voyageurs met veel bagage in een rijtuig tweede klasse, waarin al een heele familie zit opgesteld. Do eerste zegt half luid tot den tweede: „Wat zie je er betrokken uit." De tweede eveneens half luid: „'k Zit er mee in, 'k weet niet waar 'k het lijk zal laten." „Als ik er al niet een bij mij had, zou ik je voor stellen het bij mij te brengenmaar 'k ben zoo klein behuisd." Dadelijk opent de huisvader de rij en volgen de familieleden als eenden den dikken landsman en planten zich in een anderen wagon overl

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1