Donderdag 3 November. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Notumer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad N*. 6661. LEIDSCH DAGBLAD. PB IJS DEZEE COURAHT: Teer Leiden per 8 maanden1.18. 14». Franco per post. Akonderi^jkc riommers.8.05. PRIJS DEE ADVERTENTIES: Vin 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letten naar plaatsruimte. Voor het «cassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEI9EX, 3 November. Naar wij vernemen, zijn de bezwaren van admi- nistratieven aard, die dr. J. G. R. Acquoy tot dusverre verhinderden het hoogleeraarschap in de Kerkgeschiedenis san de nniversiteit alhier te aan vaarden, thans opgeheven, seodat hij de benoeming heeft aangenomen en waarschijnlijk nog vóór de Kerstvacantie in zijne nienwe betrekking zal optreden. Gedurende de afgeleopen maand werden per Xejdschen tramweg vervoerd 27,981 personen. Gedurende de afgeloopen maand zijn por Rjjn- landschen Stoomtram vervoerd 28,026 personen met eene opbrengst van 2666.06s. Sedert do opening (4 Juki) is het totaal der vervoerde personen 176,475 met eene opbrengst van ƒ22,872.38, of per dag-kilo meter 17.73. „Eigen Haard" bevat eene houtsnede naar eene dier geestige schilderijen, waardoor onze stad genoot Bakker Korff zich zooveel vermaardheid heeft verworven. Hij is eenig in zijn genre wat de keuze der typen betreft en in het bijschrift wordt de wensch uitgedrukt, dat hij navolgers moge vin den. Wij deelen dien wonsch - mits deze ook den- zelfden geest hebben, dien men in "Bakker Eorffs voortbrengselen bewondert. Met Kerstmis zal te ©udshoorn weder een Kerstboom worden opgericht in de 'kerk der Her vormden, waarbij ook Katholieke en Israëlietische kinderen -toegelaten worden. Het is het dames- èBfflfPïpnieuw gelukt een bom. van 00 bij elkander te brengen, welke voor het grootste deel besteed zal worden aan het uitdeelen bij die gelegenheid vao kleederen aan de meest behoéftige huisgezinnen. Na den oogst - zoo schrijft men ons - die dit jaar door de aanhoudende natte weersgesteld heid bijzonder lang duurde, bleef den landbouwer weinig tijd voor de'werkzaamheden, die de grond weer voor een volgend gewas behoeft. Ook daarbij werkte het weder niet mede en de regenvlagen regeerden, behalve in Aug., ook in Sept. en Oct. By den landbouw zijn vele werkzaamheden, die vóór November verricht moeeten wezen; daar de tijd ditmaal .echter voor eene uitstekende grondbe- arbeiding te kort ia, wordt er over het algemeen veel minder aan het land gedaan, dan andere nood zakelijk geacht wordt. Trouwens, bij een natten herfst, zooals nu, is van eaue tot driemaal her haalde beweïMng ook niet zooveel veordoel te ver wachten. Voel koren is reeds gedorsehi. Do opbrengsten Ioopen echter bijzonder veel uiteen zoodat meer en meer de boage waaide van eene goede bemes ting voor den dag komt. Tot dusver Het het arti kel meet in de Haarlemmermeer nogal wat te wen- schen over; veel werd gerekend op de natuurlijke vruchtbaarheid vaa den akker en waar die minder werd, moest de diepploeg het verbeteren. Langza merhand schieten die middelen te korten daarmede vermeerdert de behoefte aan mest. De uitkomsten van den landbouw zijn bij al de wederwaardigheden toch aanmerkelijk beter dan verleden jaar. De tarwe is ongeveer 2 gulden per heetoliter duurder en de andere granen naar evenredigheid. Het hooi is in voldoende hoeveelheid bij gunstig weder binnengekomen en het overtollige stroo gaat tegen hooge prijzen van de hand. De weiden hielden zich best en de zuivelproduc- tie gaf goede resultaten. Na begint het gras echter zeer in te korten. De gezondheidstoestand van het vee liet niets te wenschen over en wat vooral gelukkig mag hesten, omdat het in de eerste plaats ten bate komt Tan den werkman: de aardappelproductie was sedert 1845, in qualiteit zoowel als in quantiteit, in geen enkel jaar beter dan nu. 't Is dan ook wel te verwachten dat de prgzen, die door vele kooplieden nogal hoog gehouden worden, spoedig nog belangrgk zullen verminderen. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen de Koning en de Koningin zich dezer dagen naar Arolsen begeven. Door den majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Delft worden pogingen in het werk gesteld om tijdelijk tot adjudant benoemd te zien den kapitein J. Joha, van het 4de regiment infan terie, aldaar in garnizoen. De directie van bet Panorama aan het Be- zuidenhout te 's-Hage beeft besloten gederende de maand November den toegangsprijs voor "het Pano rama CE Diorama voor de Woensdagen en Zondagen op do helft to verminderen, in navolging van het voorbeeld, door de Awsterdamsche Panorama-Maat schappij gegeven. Woor de 4«pcL-geldleening a pcri ten last® van da Rijnspoorwegmaatschappij, groot 1,200,000, is door aandeelhouders ingeschreven voor ƒ1,858,000. Te beginnen met heden, Woensdag 2 Nev., zullen voortaan mede des Woensdags om de drie weken brieven en verdere stukken naar Suriname kunnen verzonden «worden met de stoomschepen van de maatschappij „the direct line of steampackets between London and Demerara", -welke voortaan mede Paramaribo zullen aandoen. De brieven en verdere stukken, die met deze gelegenheid worden verzonden, behooren voorzien te zijn van de aan wjjzing op het adres, dat men de verzending «ver Dartmouth wenscht. Op voorstel van de commissie voor het Godsdienstonderwijs te Dordrecht, bestaande uit de heeren ds. Eigeman, M. Kemp, A. Bek en ds. "Pan Hcogenhuyze, is door den bijzenderen kerkeraad van de Ned. Horv. gemeente aldaar de heer L. Reus Pan., wegens onrechtzinnigheid in de leer, ontsla gen als Godsdienstonderwijzer bjj de publieke catechi saties, die vanwege deu kerkeraad worden gehouden in het lokaal aan het Hof. De heer Reus bekleedde die betrekking reeds 28 jaren. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermo gen voor eene vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 17.06 kaarsen. Hoogste licht- kracht= 17.30, laagste lichtkracht= 16.72 kaarsen. Kaarsen en brander zeoals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelge- halte 0.2229 gram. Ammoniakgehalte 0.0321 liter. Koolzuurgehalte 0.0017 liter. Alles be rekend op den M3. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aanmerking genomen, niet in het gas voor. (ff. C.) Door de Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneel is te Rotterdam opgevoerd „Gewichtige dagen" van Justus Van Maurik, bjj welke voorstelling alle gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis vrijen toegang hadden. De vaandels der 1ste en 2de sectie prijkten aan weers zijden van het tooneel, terwijl het parterre voor de ridders was gereserveerd. De voorstelling liep in alle opzichten goed van stapel, terwijl bjj menige episode het luid applaus getuigde van de grootste geestdrift. Aan het sist volgde eene apotheose. Mevrouw Kleine-Gartman droeg als Nederlandsche Maagd een toepasselijk gedicht voor, waarna door alle aanwezigen het volkslied staande werd gezongen. Tal van officieren van de zeemacht, de weerbaarheid en de schutterij gaven blijk van belangstelling door de voorstelling in uniform bij te wonen. Bij een afzonderljjk wetsontwerp heeft de regeering 10,000 aangevraagd voor bezoldiging van personeel, bureel- en lokaalbehoeften, kosten van opnemingen enz. ter uitvoering der wet, tot aanleg van de kanaalverbinding Amsterdam-Mer- wede. Het voornemen is de werkzaamheden aan het Kanaal in drie sectiën te verdeelen: eene tnsschen Merwede en Lek; eene Tan de Lek tot in de Vecht, beneden Utrechten de derde van daar tot Amster dam, en do uitvoering op te dragen aan drie sectie- ingenieurs, onder leiding van een hoofdingenieur van den waterstaat. Naar het N. v. d. D. meldt, is als vrucht, mag men zeggen, van de gebeurtenissen der laatste jaren en de nauwere toenadering tnsschen Neder land en onze stamgenooten in Zuid-Afrika, te Amster dam een Zuid-Afrikaansche Handelmaatschappij tot stand gekomen. Haar kapitaal zal l'/j millioen bedragen, verdeeld in 5 seriën van f 300,080, waar van de eerste geheel en de tweede voor de helft volteekend is. Commissarissen dezer maatschappij zjjn de heeren mr. R. Van Rees, te Amsterdam, F. A. Holleman, te Oisterwijk, en J. L. L. Tilanns, te Vriezeveen. Directeuren zijn de heeren E. J. lfoch, J. P. Koch en J. P. Van der Tholl. De eerst genoemde vestigt zich in de Transvaal, de tweede in Londen; de derde zal te Amsterdam, de hoofd zetel der maatschnppij, het beheer voeren. De stoomschepen „Jason", van Amsterdam maar Nieuw-York, en de „Castor", van Nieuw-Yoii naar Amsterdam, passeerden Zondag Penzance; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Lezard. -- Z. M. heeft benoemd tot loden van het col lege voor de zeevisscherijenP. F. baron Van Heerdt, te Utrecht; dr. C. K. Hoffmann, te Leiden dr. A. A. W. Habrecht, te Leiden; J. J. Slis, te Middelharnis, en Y. Strikwerda, te Nieuwediep; - gewijzigd het besluit waarbij o. a. aan den luit.-kol. der inf. H. J. Herbig een pensioen werd toegekend van 1664, en thans bepaald dat het vorenbedoeld pensioen zal bedragen 1800 'sjaars; - D. Inger- man, thans adsistent aan de Rijks-landbouwschool te Wagoningen, met 1 Nov., benoemd tot 1 eeraar aan de R. H. B.-S. te Zalt-Bommel; - met 1 Nov., aan mr. L. P. Op den Hooff, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als referendaris bij den Raad van State, met dankbetuiging voor de door hem den lande bewezen diensten- J. Uljeé, met 1 Nov., voor een jaar benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Heeren veen; - aan den O.-I. ambtenaar E. D. J. Hoen, gewezen 2de machinist bjj de gou- vernementa-marine in Ned.-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst; - aan den O.-L ambtenaar J. H. Ilcken, gewezen president van de weeskamer te Batavia, laatstelijk met verlof in Europa, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen- aan den O.-I. ambtenaar W. P. J. Bolt, gewezen opzichter bjj de patroonfabriek te Soerabaia, laat- steljjk met verlof hier te lande, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van peneioen. Gemengd Nieuws. Bij den brand ten hnize van den heer Serrurier, aan het Broederpad, is door de zorg van den bewoner ook het oorspronkelijk manuscript van wijlen prof. Hoffmann, dat tot grondslag dient' bij de uitgave van het groote Japansche woordenboek, gered kunnen worden. Dit woordenboek wordt met ondersteuning van de Koloniale regeering door mr. Serrurier nitgegeven en onlangs hebben do twee eerBte deelen daarvan de pers verlaten. Toch zjjn andere manuscripten van den hoogl. Hoffmann op dit werk betrekking hebbende, alsmede de meeste

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1