eoss. A'. 1881. 'ZÏÏ andag 31 October. Deze Courant wordt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraadzitting van Maandag 24 Octo ber, bladz. 93—96. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 246 tot 219 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. De Transvaal-Conventle. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maasdenl.lbi Franco per post.U*9- Afzonderlijke Kommen.8.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Via 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. Een heuglijke tijding werd ons deze week door de telegraaf overgebracht. De Volksraad van de Transvaal nam met algemeene stemmen het vol gende besluit„De Volksraad, vertrouwende op de belofte van Engeland, dat de conventie gewijzigd zal worden indien het bljjkt dat zij in de uitvoe ring moeiijjkheden oplevert, hecht haar goedkeuring aan de met Engeland gesloten overeenkomst." Dat besluit behelst een waarborg voor de toe komst der herboren Znid-Afrikaansche Republiek, niet zoozeer om den inhoud der conventie, die menige bepaling bevat, alleszins geschikt om de vrije ont wikkeling van de Transvaal tegen te gaan; men denko slechts aan de steeds dreigende inmenging van Engelsche zijde in zake de verhouding tusschen de Boeren en de inboorlingen, en aan de beper kende bepalingen ten opzichte der buitenlandsche betrekkingen van den jeugdigen staat, om nog van de voor het alles behalve rijke land zoo belangrijke geld-quaestie niet te spreken; maar dien waarborg vinden wij hierin, dat het besluit om de conventie aan te nemen, het bewijs levert dat de Boeren naast den bewonderenswaardigen moed, die hen het zwaard deed trekken tegen een overmachtige annexeerende natie, tevens genoeg bezadigdheid bezitten om bij tijds den weg der minnelijke schikking te bewandelen. Dat besluit was een zedelijke overwinning, groot sober ongetwijfeld dan de zegepraal der wapenen, bij Langsnek behaald, hoe roemrjjk ook op zich zelf. Men denke zich slechts een oogenblik in de plaats der Transvalere, en men zal het ton volle begrij pen. Overwinnaar zijn en een overeenkomst aan nemen, waarbij men, althans in sommige opzichten, als overwonneling wordt behandeld, wien do wet wordt voorgeschreven - zie, dat getuigt van beza digdheid, dat belooft iets goeds voor de toekomst. Door dat besluit hebbeu de Trausvalers zich nieuwe aanspraken verworven op de sympathie van het beschaafd Europa en van ons, hun stamgenooten, in de eerste plaats. Den toestand juist inziende, hebben zij begrepen dat zij in eene hernieuwde worsteling met het overmachtige Albion op den daar het onderspit zonden delven, dat de moed, die hen sierde, niet in laakbaren overmoed mocht ontaarden, waardoor het welzijn, ja het bestaan van hun tweede vaderland in de waagschaal zon worden gesteld. Intns8chen, met de aanneming der conventie, het oinde van den oorlog, heeft niet alle atrjjd opge houden; integendeel, de kamp duurt nog voort, hij is slechts wat van gedaante veranderd en overge bracht op vreedzaam terrein. De naijver tnsschen het Hollandsch en hot Engelsch element, die diepere oorzaak van de aanhoudende verwikkelingen Tan Engeland met de Transvaal, is door de conventie niet opgeheven, maar zal zich blijven openbaren, en dat wel onder voor de Boeren hoogst moeilijke omstandigheden. Dat dezen dit zelf gevoelden, blijkt genoegzaam uit de clauBule in het aannemingsbe- eluit: „vertrouwende op de belofte van Engeland, dat de' conventie gewjjzigd zal worden indien het blijkt dat zjj in de uitvoering moeilijkheden oplevert", •en clausule, waaruit voor hem, die tusschen de regels leest, niet zoozeer spreekt het vertrouwen op Engelands loyauteit - waarvoor de Boeren trou wens weinig reden hebben - als wel de overtuiging dat het op den duur met deze conventio niet zal gaan. Na moge men den wensch uitspreken, dat de schadeljjke naijver tnsschen Hollanders en Engel- schen in Zuid-Afrika moge overgaan in een wel- dadigen wedijver om tegenover, of liever ten bate van den inlander, ie vaan der Eoropeesche bescha ving omhoog te honden, dat nèemt niet weg dat de strijd bestaat, en in dien strijd hebben de Boeren behoefte niet alleen aan onze sympathie, maar ook aan onze daadwerkelijke hulp. De hulpbronnen van bet Bchaars bevolkte land moeten worden ontwikkeld. Dat is een onafwijsbare eisch vooral thans, nu met de opperheerschappij van het Britsche rijk ook de machtige finantiëele steun van Engeland voor de Transvaal heefc opge houden. De draagkracht van het land moet worden verhoogd, nu het geheel in eigen behoeften zal moeten voorzien en daarenboven aanvankelijk nog gebukt gaat onder den last der schulden, welke een nalatenschap zijn van de annexatie, die het zjjns ondanks werd opgedrongen. En dat de behoeften vele zijn in een land met gebrekkige of in het geheel geen middelen van ge meenschap, met onvoldoend onderwijs en met nog zooveel meer' gebrekkigs - ligt voor de hand. Dat gevoelen de Boeren zelf; vandaar dat onder meer ook de onder president Burgers reeds ontworpen spaorweg naar de Delagoa-baai weder ter sprake komt. Niet minder verdient de aandacht het streven om in handelsbetrekking te komen met ons vaderland, eau streven, dat zich niet alleen in de Transvaal, maar ook elders in Zuid-Afrika openbaart, een merkwaardig bewjjs dat in het algemeen het Hol landsch element meer en meer op den voorgrond treedt. Ouze lezers zullen begrijpen dat wij hier het oog hebben op de Boerenhandelsvereeniging, te Bethlehem in den Oranje-Vrij staat opgericht en wier comité in eo* schrijven, onlaDgs tot professor Har- ting gericht, verklaarde dat aldaar „een groote be geerte bestaat om zooveel als eenigszins mogelijk is, den handel met het oude moederland, Holland, te openen", terwijl voorts de hoop wordt te kennen gegeven op het tot stand komen van een recht- streeksche vaart tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Zulke pogingen verdienen aanmoediging. De vrij heidsliefde der Boeren, die met zoe schitterenden uitslag werd bekroond, die den ond-Hollandschen naam weder met eere deed noemen in Europa en vooral, en terecht, in ons vaderland weerklank rond, geeft den Zuid-Afrikaners thans ook recht op den stoffelijke» steun van allen, welke dien knnnen ver- leenen. En do handelsbetrekkingen, aanvankelijk ter wille der fiere stamgenooten in het zuiden van Afrika aangeknoopt, zullen in de toekomst ook voor het vaderland belangrijke voordeelen knnnen af werpen. LEIDEN, 39 October. Naar aanleiding van de opmerking door den heer Scheltema in de raadszitting van verl. Donderdag dat in de Memorie van Antwoord ten aanzien van de rekening der gemeente over 1882 door B. enWs. onjuiste cijfers zouden zijn medegedeeld, hebben deze daaromtrent onverwijld een onderzoek ingesteld en daaruit is gebleken dat die cijfers volkomen juist zijn. Ton bewijze daarvan is de gemeente rekening over het jaar 1882 in de Leeskamer ter inzage voor de leden nedergelegd en doen ze onder de ingekomen stukken een uittreksel uit die rekening volgen, voor zoover betreft de posten die tot grond slag hebben gestrekt van de berekening in de Memorie van Antwoord opgenomen. Ter vervulling der vacature aan de openbare meisjesschool 2de klasse, ontstaan ten gevolge van het aan mej. A. M. Will verleend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaakt: mej. P. W. Tan Amerom, thans tweede onderwijzeres aan de bedoelde school, mej. A. Honig en mej. L. J. C. Kuyl, beiden mede tweede onderwijzeres aan dezelfde school. De beide laatsten zijn op de voordracht ge plaatst ter voldoening aan de bepalingen der wet. Ten gevolge van het vervallen der hoogste klasse aan deze school, doordat de meeBte leerlingen daar van naar de Kweekschool v«or onderwijzers en onderwijzeressen zijn overgeplaatst, kan zondèr nadeel voor het onderwijs eene onderwijzeres min der zijn, zoodat in de vacature te ontstaan door de eventueele benoeming van mej. Van Amorom tot 1ste onderwijzeres, niet behoeft voorzien te worden. De jaarwedde bedraagt f 1200. Naar aanleiding van het TToeger reeds uitvoerig medegedeelde rapport van B. en Ws. over de plannen van den heer Swaan tot bebouwing van de buiten plaats Vreewijk, aan den Witten Singel, onder Zoeterwonde, heeft laatstgenoemde zich opnienw tot den Raad gewend met een breedvoerige toelichting zijner plannen, welke z. i. de medewerking der gemeente Leiden waard zijn, daar ze haar ten goede komen. Hij vraagt slechts demping enz. der sloot f 3400 en een brug over de Singelgracht f 4200. Één voor één.geeft hij de bedenkingen op die bij hem tegen het eerste rapport van B. ea Ws. ontstaan, die intusscheu in hnn nader advies aan den Raad ep verschillende gronden bij hun voor stel blijven volharden om de overeenkomst niet aan te gaan. Als blijk van hoogachting hebben de leden van het stafmuziekcorps van het 4de reg. inf. alhier, bnnnen gewezen kapitein-adjudant Kraal, naar aan leiding zijner benoeming tot majoor bij Toornoemd regiment, beden een fraai schrijfbureau met toepas selijke inscriptie aangeboden. Bij de door bostuurderen van het Werkhuis gehouden aanbesteding voor de levering van levens middelen van 1 November 1881 tot 31 October 1882 zijn de benoofligde artikelen gegund tot de volgende prijzen: aardappelen f 5 de 100 kilogr., rundvleesch 69 cents, randvet 60 cents, gort 14*9®* 12*°/1#0, groene erwten 15M/it»> bruine boonen 15'Vu», capucijner erwten 4 groenten 6*Vimj peper 70, koffie 89, cichorei 15 en siroop 12 cents per kilogr.; zoetemelk 77!/1M cents per liter en karnemelk f 3 de 100 liter. De heer J. Van Rossum Du Chattel, civiel- ingenieur te Leiden, is benoemd tot leeraar in de wis- en natnnrknnde aan de middelbare meisjes school te Middelburg. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 49—71 volwassen- personen en van 412 kinderen. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 n. 48*, 8 n. 44®, 10*. 40°; hedenmorgen om 5 u. 34°, 8 n. 39°, 12 u. 44° en 'snam. 4 u. 40°. W.: N.-O. Voor het museum van het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde te Leeuwarden, sedert 1 April geopend in de uit het batig saldo van de in 1877 aldaar gehouden historische tentoon stelling van Friesland aangekochte kapitale huizen, is door de heeren mr. J. Dirks, mr. W. B. 8. Boeles en C. H. F. A. Corbelijn Battaerd een cata logus samengesteld, geheel geschoeid op de leest van den catalogus van het stedelijk museum te LaideD, opgemaakt door dr. W. Pleyte. Hij beslaat meer dan 300 bladzijden en doet den rijken inhond van het museum eerst thans recht kennen. Naar men verneemt, zal de heer De Jonge, lid van de Tweede Kamer voor het district Mid delburg, de zittingen niet meer bijwonen. Men kan duB eerstdaags een officieel nederleggen van zijn

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1