eene gasleiding na te zien. De ontploffing was zoo hevig dat een aantal glasruiten zijn gesprongen en de zoldering der kamer, alsmede de voorgevel va* bet gebouw uit hun verband zijn gerukt. De timmerman Noé bekwam ernstige wonden aan het gezicht en aan de handen. De andere werklieden zijn slechts licht gekwetst. - Eerst des morgens was de wening door den nieuwen bewoner betrokken. Uit de Heerengracht bij den Amstel te Amsterdam is heden het lijk opgehaald vaneen onbekend deftig gekleed heer. Op het lijk werden, behalve een prachtig gouden horloge met gouden ketting, twee zware gouden ringen met diamanten, benevens eenig Engelsch goud geld gevonden. Het lijk is naar de cellulaire gevangenis getransporteerd. Nu te Rotterdam bij de Tramwegmaat- achappjj gebleken is hoe goed muilezels voor paar den kunnen dienst doen, schijnt een deel van het publiek ezels volkomen met paarden gelijk te gaan stellen en te meenen, dat waar paardenvleesch een artikel van dagelijksche consumptie geworden is, ook ezelsvleesch niet onsmakelijk bevonden zal wor den. De keurmeesters van vee en vleesch daar ter stede zijn echter van een ander gevoelen en hebben in een stal een belangrijke partij van dat vloesch in beslag genomen en onder politietoezicht op de gebruikelijke wjjze vernietigd. Het Oude-Manhuis te Roermond is door brand vernield geworden. Het dateerde van vóór den grooten brand in 1665 en was nu ingericht voor eene fabriek. Tot vóór weinige jaren spraken neg de oude ramen met kleine ruitjes, in lood go- vat, in hun ronde nissen, van den grijzen voortijd. Een rookende puinhoop is alle3 wat er thans van het oude gebouw is overgebleven. Voor eenige dagen had in eene gemeente dezer provincie, bij gelegenheid der kermis, het volgende voorval plaats. Een verliefd paartje had aan de kermisvreugde deelgenomen. Des avonds, na afloop der vermaken, zou de jonkman zjjno aanstaande huiswaarts vergezellen. Deze avond wandeling is echter totaal in het water gevallen. Poëtisch daarheen wandelend zijn zjj op eene pro zaïsche wijze gestoord geworden. Het schijnt dat het minnende paar voor niets oor en oog heeft ge had dan voor rozengeur en maneschjjn, want nauwe lijks had het een klein gedeelte van zijn weg afge legd, of het kwam terecht in eene kuil, die vol water stond. Dat in zoo'n guur seizoen kopje-onder- apolen den verliefden in het geheel niet beviel on beiden om het zeerst spartelden om spoedig op hef droge te komen, laat zich begrijpeD. Dit mocht dan ook nogal dra gelukken. Wij hopen dat die afkoe ling slechts tydelijk zij, en dat dit koude onge- wenschte bad voor geen van beiden een of ander nadeelig gevolg möge hebben. Mogen met de treurige ontknooping dezer avond wandeling alle paartjes hun voordeel doen, opdat Cupido ook hun nimmer zoodanige poets spele. Een gevaarlijk inbreker, zekere Wicht, die onlangs te Berlijn gevangengenomen werd, hield zich waanzinnig en was dan ook naar hot krankzin nigengesticht overgebracht, waar hij zijn rol zeer goed speelde. Men bleef hem echter van huichelarij ver denken en sloot hem met een ander verpleegde op, die evenzeer werd verdacht slechts krankzinnigheid voor te wenden. Beiden worden op onzichtbare wijze gespioneerd, met het gevolg dat na eanige dagen ontdekt werd dat de beide „ongelukkigen" op zeer verstandige wijze booze plannen beraamden en daar over met kalmte zaten te redoneoren. Terstond is Wicht daarna weder naar de gevangenis gebracht. Volgens bericht uit Aden van 11 Oct. waren er in de laatste 15 dagen geen choleragevallen voorgekomenmen houdt de epidemie voor geëindigd. Volgens een telegram uit Weenen zijn de daders van den vreeselijken moord te Varpolata aangehouden. Zij hebben reeds hun misdaad bekend, maar weigeren de reden daarvan op te geven. De vermoorde personen waren Israëlieten en men ver moedt dat wraak de aanleiding tot de misdaad is geweest. In Amerika doet men alles op groote 3chaal. Meer dan eens zeiden wij dit reeds. Maar oen nieuw voorbeeld daarvan mogen wij niet onver meld laten, vooral nu het gegeven wordt door de rechterlijke macht. Eenige roovers nl., die in den nacht van 22 September oen spoortrein te Arkansas aanvielen en beroofden, zijn veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zeventig jaren! In een kapel te S«ittard is al woder inge broken en het offerblok geledigd, een paar beelden vernield en een crucifix medegenomen. De daders bleven onbekend. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Gambetta, die reden van tevredenheid heeft over het onthaal hem in Normandië ten deel gevallen, wilde, naar men verzekerde, niet meer voorzitter der Kamer zijn. Vermoedelijk zou de heer Henri Brisson, eerste onder-voorzitter der ontbonden Kamer, hem opvolgen, eerst als voorloopig, later als definitief president. Aan de optreding van den heer Gambetta als minister werd niet meer getwijfeld. De heer Gambetta nu is gisterochtend om half- twaalf te Parijs teruggekomen. Gedurende zijne reis hadden verscheidene afgevaardigden hem afge vraagd, of hot waar was dat hij iedere candidatuur naar het voorloopig presidentschap der nieuwe Kamer van de hand zou wijzen. De heer Gambetta ant woordde echter dat hij zeer vereerd zou zijn, indien zijne medeleden hem dat nieuwe bewijs van ver trouwen gaven. In het Bois de Boulogne duelleerden Dinsdag morgen Jules Comte en Viollet-le Due (de zoon van den beroemden architect). Nadat het duel 25 minu ten had geduurd, werd laatstgenoemde aan den schouder gewond. Carolus Duran was een der ge tuigen van Comte. Dnitechland. Prins Hendrik, de tweede zoon van den Duitschen kroonprins, heeft met glans zijn groot examen aan het marine-instituut te Kiel afgelegd en is bjj die gelegenheid door den keizer tot luitenant ter zee en kapitein by hot late garderegiment bevorderd. Italië. De 600ste verjaardag van de* Siciliaanschen Vesper zal in Maart te Palermo met een driedaagsch feest worden gevierd. Verdi zal worden uitgenoodigd. De koning en de koningin va* Italië zijn gisterochtend om 8.25 uren te Villach (Karinthië) aangekomen, en door den Landspresideat en ver schillende autoriteiten en corporatiën verwelkomd. Na inspectie van de te zijner eere in de wapens gekomen compagnie, vereerde de koning den Lands- president en den burgemeester met eene vrij lange toespraak. Nadat HH. MM. in de feestelijk getooide wachtzaal het ontbijt genuttigd hadden, werden door eenige dames aan de koningin bloemruikers over handigd, waarvoor H. M. minzaam haar dank be tuigde. Na een half uur toevens hebben HH. MM., levendig toegejuicht, de reis voortgezet. De bijeenroeping der Kamer is stellig bepaald op 17 November. Q-root-Oritannië. De „Times" verneemt uit Pietermaritzburg dat de Transvaalsche Volksraad besloten heeft een zware patentbelasting in te voeren en evenzoo druk kend» invoorreohten. De meeste artikelen zullen 5 pet. invoerrecht ad valorem moeten betalen, enkele artikelen zullen nog hooger belast zijn; bovendien zal het bedrag van alle niet-Afrikaansche facturen met een belasting van 33 pet. worden verhoogd. Doze besluiten veroorzaken veel ontevredenheid. Er hadden gevechten plaats tusschen verschillende hoofden van inboorlingen. Het Transvaalbèstuur proclameerde zijne onzijdigheid. Oostonr.-ïlong. Monarchie. De prinses Maria Clementina, aartshertogin van Oostenrijk, dochter van Frans II, is op 83-jarigen leeftijd gestorven; zij huwde in 1816 met Leopold van Bourbon, die in 1851 overleed. Hare dochter Carolina Augusta is de vrouw van den hertog van Aumale. De Oostenrijksche delegatie is gisteren door den minister van oorlog geopend. De heer Von Schmerling werd tot voorzitter gekozen. Bij de aan vaarding van het voorzitterschap hield hij eene toe spraak, waarin hij wees op den vredelievenden toe stand. Het bezoek van den koning van Italië, dat hij met vreugde begroette, is verder een waarborg voor den vrede. Met een woord van de nihilistische samenzweringen in Rusland sprekende, zeide de heer Von Schmerling: Iedereen zal de regeeringen bij maatregelen tegen deze verdelgende samenzwering bijstaan; maar toch, ook bjj maatregelen van dien aard moet maat gehouden worden. De regeering diende verscheidene wetsontwer pen in, onder anderen het gemeenschappelijk budget der beide helften van het Rijk voor 1882. De uit gaven zijn begroot op 144,447,706 fl.Oostenrijks aandeel daarin bedraagt 81,727,881 fl. De delegatie koos in haar eerste zitting kardinaal Haynald tot voorzitter en den heer Ludwig Tisza tot onder-voorzitter. Het Roode Boek, dat gisteren verscheen, be helst 152 depeches over do Turksch-Montenegriinsche grensaangelegenheden, en 387 depeches over de regeling der Turksch-Grieksche grenzen van 3 October 1880 tot 30 Augustus 1881. In het verslag over het bestuur over Bosnië verklaart do regee ring, dat door hare maatregelen de veiligheid in het land sedert de bezetting aanmerkelijk is ver beterd. De instelling van gerechtshoven en het aan stellen van rechterlijke ambtenaren uit de monarchie oefent reeds nu den meest gunstigen invloed op de rechtspleging uit. Een nieuw strafwetboek is voor Bosnië gemaakt, dat sedert 1 September 1879 werd toegepast. Weldra zal eene commissie van deskundigen met medewerking van Mahomedaansche rechtsgeleerden een nieuw burgerlijk wetbook samenstellen. De finan ciën zijn, ten gevolge van den jammerlijken toestand, waarin het land verkeerde, nog op verre na niet geregeld. Het verslag deelt mede dat de finantiëele en belastingsmaatregelen langzamerhand een om keering in het betalen der belastingen en de wijze van tiendheffen teweegbrachten. De ontvangsten overtreffen de uitgaven met ƒ12,502. De ontvangsten in 1880 zijn voldoende om de kosten van bestuur te dekken. Vereenigde Sta ten- President Arthur heeft den Senaat ter goedkeuring toegezonden de benoeming van rechter Folger uit Nienw-York tot secretaris der schatkist, en van Thomas J. James tot minister der postergen. De statistiek betreffende den oogst van tarwe, maïs en katoen, door het departement van land bouw openbaar gemaakt, brengt een kleine veran dering in do vroegere ramingen. Zjj stelt de opbrengst van tarwe op ongeveer 400 millioen bushels, of 8# millioen beneden verleden jaar. Gevoegd bij den ouden voorraad verkrijgt men een besohikbare hoeveelheid van 441 millioen bushels, of nagenoeg 154millioe* boven de vermoedelijke consumptie. Volgens dezelfde opgaven zal de opbrengst van katoen 5,998,00® balen bedragen, doch in handelskringen wordt deze raming te laag geacht. Maïs wordt geschat op 1,157,805,000 bushels, of 5 millioen minder dan verleden jaar. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd., door middel van uw geacht orgaan, het volgende ter kennisse te willen brengen van de verschillende schouwburgdirectiën, die deze stad met hunne gezelschappen begroeten. Het wordt den minderen militairen bijna onmoge lijk gemaakt van een voorstelling te profiteeren, aangezien de entrée op minstens 50 ets. wordt ge steld, hetgeen voor hen, die hoogstens tien stuivers zakgeld in de 5 dagen ontvangen, veel te duur is. Ben ik goed ingelicht, dan wordt er in andere steden door militairen half geld betaald. - Men volge te Leiden dat voorbeeld na! Velen met mij wenschen liever degelijk genot te smaken, dan den avond in één van Leiden's vele drinkholen door te brengen. - Elke schouwburg directie verschaffe daartoe de gelegenheid!! Met de meeste achting heb ik de eer te zijn, Leidbn, Uw. dw. Dr., 27 Oct. 1881. H. Spetter, milicien. Geachte Redacteur, Verzoeke vriendelijk een plaatsje in uw veel gelezen blad. De eerste letteren uit het gemengde nieuws van gisteravond zijn geheel verkeerd aangebracht: de herdenking van 20 jaar noodiger. Ten 4 ste is dat niet zoo, en ten 2de al was het nog een 20-tal jaren 23 maal vermeerderd, zou ik ondergeteekende geen melding in één courant van willon hebben; maar zoo ik mij herinneren kan, is het heden, 28 October, 20 jaar dat ik de betrekking van Heer der gebuurte vervul, en wensch daar in de Courant van verschoond te blijven. U dankzeggende voor de plaatsing mijner letteren, noem ik mij met achting, J. Kromwijk. Mijnheer d« Redacteur, Gelezen hebbende uw blad N*. 6654 dd. 26 dezer, waaromtrent in de berichten uit Amsterdam staat 1°. De Koninklijke Standaard, die den Veld tocht mede maakte, - verzoek ik UEd. wel be leefdelijk dit te corrigeeren. Deze Standaard toch, gelijk aan de regiments- vaandéls der infanterie, heeft geen veldtocht mede gemaakt, maar is aan de Vereeniging „Het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2