ft0. 6657. Zaterdag 29 October. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop bet officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 20 en Maandag 24 October, bladz. 8592. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CO UK AM: Voor Leideo per S maanden1.10. Franco per post.a Afzonderlijke Nommers.6-05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 38 October. Men verzekert dat vrjj algemeen in de sectiën der Tweede Earner bjj het onderzoek der Staats- begrooting voor 1882 ernstig bezwaar is gerezen tegen het artikel betreffende de stichting van een academiegebouw voor 's Rijks Universiteit alhier op de Ruïne, omdat reeds uit de daaromtrent plaats gehad hebbende stemming is gebleken dat de be schikking over dat plein aan Leiden behoort. Het bestuur der stoombootmaatschappij „Bos- koop-Waddingsveen-Gouda" deed gisteren de proef vaart mot de voor dezen dienst bestemde nieuwe boot „Vooruitgang", welke voor rekening der maat schappij werd gebouwd door de Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij te Leiden. De proefvaart, waaraan ook verscheidene aandeelhouders met hunne dames deelnamen, is met den besten uitslag bekroond. De doelmatige, nette, zelfs weelderige inrichting der kajuiten, werd om strijd geroemd en beantwoordt volkomen aan de eischen des tijds. De snelheid van het vaartuig liet ook niets te wenschen over. Kortom, de Grofsmederij, die nog maar sinds kort met het bomwen van stoomschepen begonnen is, verdient daartoe alle aanbeveling en schijnt gerust met andere fabrieken, die op dit gebied hare sporen reeds ver diend hebben, te kannen wedijveren. Men schrijft uit "Wassenaar: Door een ruime gift van de hooge erfgenamen van wjjlen prins Frederik is men hier in staat gesteld onbekrompen in de behoeften der armen te kunnen voorzien. Reeds beeft zich een commissie gevormd, onder voorzitterschap van graaf Van Limburg Stirum, hofmaarschalk van wjjlen Z. K. H., om gedurende den winter aan de armen warme spijs te verschaffen. Alle vaste arbeiders krijgen een aardige som geld in handen nit een fonds, destijds door graaf Van Limburg Stirum opgericht. De meeste arbeiders van wijlen Z. K. H., die ontslagen zouden moeten worden, zullen in dezen winter in het aldaar te verkoopen boschhakhout kunnen bljjven arbeiden, zoodat hun lot in verheu- ding tot de arbeiders in andere gemeenten waarljjknog benjjdenswaardig is. Volgens nadere berichten heeft de thans in het vaderland teruggekeerde „Willem Barendsz" het hard te verantwoorden gehad, doch geen onkel hout verloren. Twee dagen voordat de geweldige storm van den 1 f den het schip op de oostkust van Schotland overviel, had het op de westkust van Noorwegen een nog zwaarder storm doorstaan. Hot moest lang bijleggen; zware stortzeeën sloegen op het dek; kapitein Van Broekhuyzen werd over boord geslingerd, doch het touw, dat hij zich om den arm had gebonden, stelde hem in staat zich te redden. Een ander ongeval was, dat de kok een zeilboom op het hoofd kreeg, waardoor hij acht dagen ziok in zijn kooi moest blijven. Nu is hij echter weer her steld. Alles wat niet onwrikbaar vast stond op dek werd stuk geslagen en over boord geworpen. De twee vossen, op de ijsvelden gevangen, vonden hun graf in de Noordzee. Gelukkig overviel deze storm en de volgende het schip niet op onze kust. De aanhoudende tegenwind bleek der „Barendsz" ge lukkig. Het scheepje heeft niets geleden, de be manning is flink en gezond. Men is om Nova Zembla geweest. Een der bemanning, een flinke vent, zeide hij aankomst „We hadden op de heenreis mooi weer, maar terugbrrrzoo bar had ik het nog niet gekend. Dertig dagen lang heb ik geen drogen draad aan 't lijf gehad. Wij gingen met vetlaarzen aan ter kooi; maar het scheepje hield zich goed. „Tien jaren vaar ik reeds op Engelsche enDuit- sohe schepen; maar zoo'n edel zeilscheepje heb ik nog nooit gehad. „En dan de harmonie onder elkander. Het lijkt alsof er een vredevorst aan boord heerscht, want we krjjgen nooit ruzie." De zeelui betuigen, zich allen hoog ingenomen met de hartelijke ontvangst die zij steeds bij hunne terugkomst in het vaderland ondervinden. Leden der IJs vaart-commissie gingen de „Barendsz" gistermorgen te gemoet op het Kanaal. Vervolgens kwamen de officieren van Zr. Ms. „Wassenaer" en Zr. Ms. wachtschip in de stoombarkas haar begroeten, en met de door hen medegebrachte champagne werd den commandant, zijnen officieren en manschap pen welkom in het vaderland geheeton. Iets verder bracht eene vlet eene deputatie van het Amsterdam- sche Studentencorps aan boord en in het IJ lag de „Pollux" zeilree naar Amerikahet dek was zwart van landverhuizers; de vlag daalde drie keer om het ijszeeschip te begroeten en de honderden op dek juichten en wuifden met hoed en pet. Voor de hoogdnitsche taal, akte B, is door de te Utrecht zitting houdende commissie o. a. toegelaten de heer J. F. D. Blote, van Kënigsfeld (Schwarzwald). Sarah Bernhardt zal Zondag a. s. in Den Haag nog eene voorstelling geven in het Gebouw voor K. en W. Zjj zal alsdan optreden in „Fron-Frou". Ook dr. E. H. Von Baumhauer te Haarlem is dezer dagen door de Fransche regeering benoemd tot „Officier de l'instruction publique". Bij den gemeenteraad van Rotterdam is ter verbreeding van de Draaisteeg ingekomen een voorstel tot aankoop van vier panden aan de draaibrug bij het Beursstation aldaar, te zamen op f 167,561 getaxeerd. - De stormschade aan de gemeente- eigendommen bedraagt aldaar ƒ6180. - Tot assistent geneesheer in het ziekenhuis werd benoemd de heer C. P. Burger. De minister van financiën, hoofd van het Kabinet, op wiens initiatief de conferentie tot rege ling van de visscherij in de Noordzee te 's-Hage is gehouden, heeft aan de gedelegeerden bij dit congres ten zijnen huize een luisterrijk diner aan geboden, waaraan ook werd deelgenomen door den minister van buitenlandsche zaken. Gisteren herdacht prof. A. D. Loman den dag, waarop hij vóór 25 jaren het hoogleeraarsambt aan het Luth. Seminarie te Amsterdam aanvaardde. Namens talrijke leerlingen, vrienden en vereerders werden hem ter herinnering aan dezen dag een aantal boekwerken met een keurig bewerkt album aangeboden. Naar aanleiding van de oproeping der Bethle- hemsche Handelsvereeniging in den Oranje-Vrijstaat (Zuid-Afrika) werd vroeger medegedeeld dat er plan was tot oprichting esner Zuid-Afrikaan sche Handels compagnie. Thans verneemt men dat daartoe Woens dag-namiddag te Amsterdam eene bijeenkomst heeft plaats gehad van eenige belangstellenden, die aan de oproeping van de hoeren Boks en Schmull hadden gevolg gegeven. Eene voorloopige commissie werd benoemd, bestaande uit vijf leden, ten einde de voorloopige voorbereidende werkzaamheden te leiden. Bij gelegenheid van een in het vorige jaar door het beBtunr van den Koninklijken Hofschouw burg te Munchen uitgeschreven prijsvraag, waarnaar 98 stukken mededongen, is een blijspel, getiteld „Bijgeloof", van de ook in ons land welbekende schrijfster van: „Glück auf!" enz., E. Werner, be kroond. Dit stuk is hier te lande nog onbekend, daar het in Duitschland nog niet in den handel gebracht, noch, zooals met hare stukken gewoon lijk geschiedt, in „Die Gartenlaube" verschenen is. Naar wij vernemen, hoeft de schrijfster het ter uit gave in onze taal afgestaan aan den uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, bij wien al hare overige werken mede verschenen zijn. Wij meenen bestuur ders van rederijkers-kamers en liofhebborij-tooneolen geen ondienst te doen met hen op dit humoristische stukje opmerkzaam te maken. Het Hbl. verneemt dat Frankrijk, de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Spanje aan onze regeering officiëel kennis hebben gegeven van hunne medewerking tot het doen slagen der koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam te honden. De Engelsche regeering heeft nadere inlichtingen gevraagd. Het stoomschip „Maas" is Woensdag van Nieuw- Tork naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan H. T. Pekel, geb. te Koeken (Pruisen), mits hij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleénd tot het geven van lager onderwijs hier te lande; de volgende pensioenen verleend, als aan: M. J. De Man, ontvanger der dir. belast, en acc. f 1434 J. J. Kelk, commies lste kl. bij's rijks belastingen, f 522; D. F. Harms, commies-ontvanger bij idem, f 496; A. C. Yerstraelen, wed. van J. Linssen, in leven commies lste kl. bij idem, f 160. Gemengd Nieuwts. Hedenmorgen werden door de politie alhier aangehouden twee personen, zich als Engel- schen voordoende, die verdacht werden op de vee markt zakkenrollerij te plegen. Uit het ingestelde onderzoek is het feit niet bewezen kunnen worden, terwijl het ook gebleken is dat geen der veehande laars geld ef geldwaardige papieren vermiste. Beide personages zullen echter als vreemdelingen zonder geld of middel van bestaan nit ons rijk worden ver wijderd. Bij he t a f r ij den va n d e Yi s c h b r u g is hedenmorgen eene vrouw door een rijtuig aange reden, ten gevolge waarvan zij een der woningen aldaar moest worden ingedragen. Na er eenigen tijd vertoefd te hebben, werd zij per vigilante naar hare woning vervoerd. Té Scheveningen kwamen gisteren vijf haringschuiten aan; één daarvan kwam zonder een enkel net thnis, haar geheele vleet was door een Franschen visscher gekaapt; een ander verloor 22 netten, ze worden door de bemanning van een Sche- veningsche of Katwijksche haringschuit afgehakt. Omtrent drie schuiten verkeert men nog altijd in het onzekere. - Een schuit van Zandvoort bracht te Scheveningen weder versche visch aan en besomde f 100; dezelfde schuit besomde in den loop dezer week niet minder dan f 400. Het Yad. deelt mede dat volgens een gisteravond uit Aden te 's-Hage nit zeer vertrouwbare bron ontvangen telegram oen der nog vermiste sloepen van de „Koning der Nederlanden", met 19 personen is gevonden. Het was de boot, die door don admi nistrateur (store-keeper) werd aangevoerd. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De beruchte dief Paulus Selraad, die onlangs bij den heer A. Yon der Möhlen, op de Groote Markt te Haarlem, een stuk japonnenstof had ontvreemd, is gisteren door de arr.-rechtbank aldaar veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Tegen de dienstbode, welke onlangs nit de woning van hare meesteres te dier stede een aantal fies- schen wijn, waaronder champagne, had gestolen, alsmede andere goederen had medegenomen, is door den officier van justitie bij de arr.-rechtbank ge- eischt eene cellulaire gevangenisstraf van zes maanden. In een huis aan de Ged. Oudegracht aldaar heeft gisteravond omstreeks acht uren eene gasontploffing plaats gehad, terwijl eenige werklieden bezig waren

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1