Donderdag 2 October. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. L'O LEIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nominees.8.05. PRIJS DER ADVERTENTIE?*': Va» 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere tellers naar plaatsruimte. Voor hel incassee- ren builen de stad wordt ƒ0.10 berekend. ILEiDJKK, SO October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Edam", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag den 28sten October a. s., des avonds te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-avond om vijf uren bezorgd zijn. In bet ons toegezonden verslag van het hoofd bestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid wordt in de eerste plaats er op gewezen dat bij het naderen van den winter eene uitbreiding dor werkzaamheden ten nutte der Maatschappij wederom voor de deur staat. Onderscheidde het afgeloopen jaar zich niet door bijzondere omstandigheden, toch werd genoeg verricht om het recht van bestaan der Maatschappij te bevestigen, een Maatschappij waar aan zoovele medeburgers grooten dank verschul digd zijn. Bij den aanvang van het jaar was de toestand der kas minder gunstig; dientengevolge moesten de medewerkers uitgenoodigd worden, voorloopig geene nieuwe gezinnen of personen ter ondersteu ning aan te bevelen en werd zelfs besloten den uitslag der jaarlijksche inschrijvingen af te wachten, alvorens over te gaan tot het verleenen van onder stand aan nieuw aanbevolenen. Vermoedelijk ten gevolge der in de vorige alge- meene vergadering besproken maatregelen voor de verspreiding der inschrijvingsbiljetten ontving het hoofdbestuur dit jaar 400 meer dan gewoon lijk en was het dus in staat, ook hen, die voor het eerst ondersteuning zochten, op te nemeu. Een bedrag van 4782.341/, werd voor onder steuning besteed over een getal van 168 huisge zinnen en 128 eenloopende personen, d. i. nagenoeg f 1000 minder dan het vorig jaar; dat echter onze brave oude lieden niet hieronder geleden hebben, bewijst bet betrekkelijk gering verschil dat dit jaar minder onder deze onderafdeeling voorkomt en ge heel wegvalt, doordien enkelen hunner gedurende den zomer overleden zijn. - Niettegenstaande den strengen winter waren de aanvragen om tijdelijke hulp veel minder dan in het jaar 1879, waardoor de daarvoor bestode som gedurende dit jaar de helft minder bedroeg. Er werd f 84 ten behoeve van twee knapen be- stoed, die hun opleiding op de hoogere burgerschool ontvangen. De rapporten aangaande hun ijver en vorderingen luiden steeds zeer gunstig. Van de arbeiderswoningen werd weder een ge deelte in beteren toestand gebracht, evenals dit reeds met het grootste gedeelte was geschied. Het gehalte der bewoners mag over het algemeen zeer goed genoemd worden, terwijl gebrek aan huurders zich nimmer voordoet. Binnen betrekkelijk korten tijd zuilen alle woningen de gewenschte verbete ringen hebben ondergaan en dus ook de kosten van reparatiën en verbeteringen vrjj aanmerke lijk dalen. De afdeeling arbeid, waarvan de resultaten in het jaar 1879/80 niet bijzonder gunstig waren, onder ging dit jaar veel verbetering. Werd in genoemd boekjaar f 15,942.03 aan arbeidsloon uitbetaald, dit jaar kon men door meerdere bestellingen ruim ƒ1100 meer laten verdienen. Hierdoor vonden nagenoeg tweehonderd personen voortdurend werk; terwijl ook de breisters, die ten vorigen jare slechts zeer korten tijd hadden kunnen werken, nu gedurende geruimen tijd arbeid vonden. Voorloopig bestaat er nog geen gebrek aan werk, en het hoofdbestuur vleit zich, dat, voordat de ontvaDgen bestellingen afgeleverd zijn, nieuwe orders in staat zullen stel len den nijveren werklieden genoegzaam werk te verschaffen, om de toekomst met minder zorg te gemoet te gaan. In tegenoverstelling met bet jaar te voren steeg het kapitaal dat door de Hulpbank werd uitgeleend met 3400, terwijl het getal leeners 35 meer dan in dat jaar bedroeg. Het waren hoofdzakelijk kleinere leeningen die deze verhooging Teroorzaak- ten. Het hoofdbestuur meent dit als een gunstig bewijs te mogen beschouwen, aangezien volgens zijne overtuiging hierdoor duidelijk de vooruitgang der nijvere burgerij blijkt, en mocht men daarvan een bewijs verlangen, dan gelooft het dat dit onloochenbaar geleverd is door het feit dat menig voormalig leener der Hulpbank thans een betrekke lijk vrij aardig sommetje bij de Spaarbank heeft ingebracht. Ten gevolge van het grooter uitgeleende kapitaal, gepaard aan de vroegere aflossingen der voorgeschoten sommen, wierp de Hulpbank dit jaar circa 100 rente meer af. Alles te zamen genomen, mag dus de toestand der financiën gunstig genoemd worden en het hoofd bestuur meent ook in het afgeloopen jaar met vo'è doening te mogen terugzien op hetgeen door de Maatschappij ten behoeve van hare ondersteunden is verricht. Het vleit zich echter dat de verkregen resultaten bij voortduring de medewerking onzer stadgenooten zullen verzekeren. De heer P. H. Ritter alhier heeft geen beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Utrecht aan genomen, maar er eon ontvangen. We ontvingen hedennamiddag uit IJmniden het telegraphisch bericht dat het Noordpoolschip „Willem Barendsz" aldaar in het gezicht was. Aan het examen om te worden aangesteld tot surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is met gunstigen uitslag deel genomen door P. H. J. Heffty, van Noord wijk. Door wjjlea de wed. J. Overvliet, geb. Buk man, te Zoetermeer, is aan de armen der Herv. gem. te Zegwaard 1000 vermaakt, vrij van rech ten en kosten. Men meldt uit Parijs dat de president der Fransche Republiek het Grootkruis der orde van het Legioen van Eer heeft geschonken aan generaal Van der Star, chef van den generalen staf; terwijl tot ridder dier orde is benoemd de luitenant De Neve, van het Oost-Indische leger. Beide officieren hebben de najaars-manoeuvres in Frankrijk bijgewoond. Eene commissie uit het provinciale kerkbe stuur van Z.-Holland (prof. Prins, ds. Loeff en ds. Overman) heeft te Gorkum een persoonlijk onder zoek ingesteld naar de zaak der aanneming van de leerlingen van ds. W. Zegers. Achtereenvolgens werden gehoord de predikanten der Herv. gemeente te Gorkum en de vijf ouderlingen, die de acht aan- nemelingen van den heer Zegers, wegens onvol doende kennis, hadden afgewezen. De uitspraak van het prov. kerkbestuur over deze quaestie, die reeds zooveel onrust in de gemeente heeft teweeggebracht, wordt door velen met belangstelling te gemoet gezien. Door een aantal bewoners van de nieuwe wijken der residentie is in het Znid-Hollandsch Koffiehuis een vergadering gehouden, met het doel middelen te beramen tot verkrijging van meerdere veiligheid in die gedeelten der stad. De vergadering besloot te dien einde een adres te richten tot den minister van justitie en een tot den gemeenteraad, terwijl een commissie werd benoemd, die bij den burge meester op dadelijk afdoende maatregelen zal aan dringen. Dr. J. E. De Vrij, te 's-Hage, oud-inspecteur voor scheikundige onderzoekingen in Ned.-Indië, die ten vorigen jare door Hare Majesteit de koniDgin van Engeland, wegens zijn verdiensten ten opzichte van de kina-cultuur en de uitvinding van het quine- tum, benoemd werd tot „Companion" van de orde van het Indische Rijk, is thans ter zelfder zake door de Fransche regeering benoemd tot „Officier de Tlnstruction publique". Do VereenigiDg „het Nederlandsch Tooneel" zal ook te Rotterdam als huldebetoon aan de oud- strjjders van 183# Vrijdag a. s. eene uitvoering geven, waartoe alle gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis vrijen toegang hebben. Het stuk, dat ten tooneele zal worden gevoerd, ia „Gewichtige dagen", van Justus Van Maurik. De feestouverture va» het orkest is gecomponeerd door den orkestdirecteur L. H. Kleine. In deze muzikale compositie komen alle vaderlandsche liederen uit het jaar '30 voor, wat te Amsterdam op menigeen zulk een indruk maakte, dat hij met het orkest ging medezingen. De Amsterdamsche bladen melden dat er weldra een rechtstreeksche stoomvaartdienst tusschen Nederland en West-Indië zal tot stand komen en dat do volgende heeren zich vereenigd hebben om het plan te verwezenlijkenH. B. Kip, oud-gouverneur van Curasao, jhr. mr. C. J. A. Den Tex,jhr. P. Hartsen, P. N. Muller, baron G. A. Tindal en C. W. R. Scholten Jr. Het voornemen is om te beginnen met drie eerste-klasse-booton, waarvan elke maand eene van Amsterdam naar Paramaribo en Curasao en omgekeerd vertrekken zal. Ingevolge machtiging des Konings is aan mr. L. Ruyssenaers, gezantschaps-secretaris teWeenen, opgedragen, zich zoo spoedig mogelijk naar Kon- stantinopel te begeven, ten einde aldaar als tijdelijk zaakgelastigde op te treden, totdat een opvolger van wijlen baron Van Ittersum benoemd en in dienstverrichting getreden zal zijn. Ten gevolge van opzegging do»r de Spaansche regeering zal het handels- en sehaep vaart verdrag tusschen Nederland en Spanje den 19den October 1882 ophouden van kracht te zijn. De gewone andientie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. Van Outeren, vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden, en M. Manger Cats, vice-president der commissie van administratie over de gevangenissen te Leeuwarden; aan jhr. mr. F. P. Van der Hoeven eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister 1ste kl. te St.-Petersburg, en hem in dezelfde hoedanigheid benoemd te Berlijn aan J. Idema Greidanus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der invoerrechten en van den accijns op de suiker te Amsterdam, behoudens aanspraak op pensioen en onder dank betuiging voor de diensten, gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen; aan dr. C. J. J. Ninck Blok, met 1 Jan. 1882, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R H.-S. te Zwolle. Bij de behandeling der gemeentebegrooting werd door den heer Donner een amendement voorgesteld om de toelage van 250 aan het bestuur der Ver- eeniging tot bevordering van geregeld Schoolbezoek ten behoeve van de Herhalingsschool te doen ver vallen, op grond dat hjj in de eerste plaatB het beginsel niet kan huldigen particuliere vereenigin- gen van onderwijs te subsidiëeren en toelagen te geven vooral wat betreft het lager onderwijs. Iet» anders is het z. i. ten opzichte van zuiver weten schappelijke inrichtingen b. v. „Mathesis Seienti- arum Genitrix." Zooals begrijpelijk is, moesten we in jhet toch nog vrij uitvoerig geworden en nog den zelfden dag gegeven verslag zeer beknopt zijn. Gaarne voldoen we daarom aan het verzoek om thans, meer in 't bijzonder, op het gesprokene terug te komen, waardoor wij tevens in de gelegenheid zjjn een onjuistheid, ontstaan door het verkeerd plaatsen van het woordje niet, te herstellen. De heer Donner dan deed genoemd voorstel ook met het oog op de invoering van de Wet, waarbij

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1