Gememgd Nieuws, De justitie te Leeuwarden Leeft ter men gevonden om het lijk van den in de maand Augustus jl. overleden directeur der gemeentelijke gasfabriek aldaar te doen opgraven en gerechtelijk te schouwen. Er waren nl. in den laatsten tijd, in strijd met vroegere mededeeliugen betreffende den dood van dien ambtenaar, zulke bezwarende ver klaringen afgelegd ten laste zijner vroegere huis houdster, dat door de politie een gestreng onderzoek was noodig geacht. Naar men van bevoegde zijde verneemt, beeft deze schouwing in geenen deele het vermoeden bevestigd als zon de overledene eenen geweldadigen dood zijn gestorven. Te Goudswaard ontstond opnieuw brand en thans in de kom der gemeente. De boe renschuur met wsning van den heer C. Visser brandde tot den grond toe af. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Huis en schuur met inboedel en oogst waren verzekerd. In de gemeenten Breskens, Groede en Nieuwvliet heerscht een tot nu toe onbekende ziekte onder de paarden, zegt het „Sluiseh Weekbl." Te Breskens on Nieuwvliet zijn er reeds eenige aan die ziekte gestorven, terwjjl op een hofstede, in een stal met 14 staks paarden, de ziekte aan alle zich hoeft geopenbaard. Volgens telegram uit Nienw -York kan tu8schen 23 on 25 October, op de Britsche, Franscbe en Noordsshe kusten, stormweder uit 71.-0. tot N.-W., vergezeld van regen en mogelijk snseuw in het Noorden verwacht worden, gevolgd door onbestendig weder gedurende eenige dagen. In het bier komen vaak kleine stukjes pek voor, die uit de naden der vaten zijn geraakt het meest komt dit voor indien het vat ledig be gint te worden. De meeste bierdrinkers letten daarop niet, maar drinken die stukjes pek mede, zonder te weten dat zij daarmee hun leven in gevaar stel len. Bij de temperatuur van het menschelijk lichaam, bljjft het pek hard en kan niet verteerd worden. Door de ongelijke vormen blijven de stukjes vaak in de darmen zitten, waardoor een ontsteking ont staat, die meestal met den dood afloopt. Het aan tal personen die op deze wijze gestorven zijn, moet volgens berekening van een Dnitsch geleerde niet gering zijn. De stoomboot „Oskar Dickson", toebe- hoorosdo aan den hesr Sibiriakoff en die in de Gydabaai hoeft overwinterd, is totaal vergaan. Vol gens een telegram van den gezagvoerder van ge noemden bodem, den heer Nilson, verzonden uit Jenissoisk, is de Dickson op 2 Augustus jl. der wijze tusscben het ijs bekneld geraakt, dat het schip werd platgedrukt. De bemanning heeft zich kunnen redden en is, vergezeld van de equipago van den schooner „Norrland", die insgelijks is ver gaan, op de terugreis naar het vaderland. Weinigen zeker weten dat ziek een onderaardsche gletscber bevindt in het vroeger hertogdom Nassau. Men bereikt hem, door per spoor naar Hadamar te gaan on dan te rijden naar den Dom burg. Deze berg is met bazaltblokken bedekt, en reeds 3 el daaronder vindt men enkel ijs. Een put ter manshoogte voort in den berg, waarbinnen men de jjswanden dicht en vast voor zich ziet en het zeer koud is. De brouwers uit den omtrek halen steeds het noodige ijs uit dezen berg; op welke plaats men ook graaft, steeds stuit men spoedig op ijs. Eene verklaring is van dit vreemd verschijnsel nog niet gegeven. Te Vimoutiers (dop. Ome) liep een stier, die met een troep koeien door eenige honden werd achtervolgd, door een open deur van een nota ris binnen en drong door tot diens bureel. De kler ken sprongen uit het raam eu de notaris barrika- doerde zich achter de deur met zijn schrijflessenaar. De stier wierp oen kachel omver, snuffelde wat rond en ging toen weer op straat. Een 70-jarige weduwe wierp zich Don derdag van de Buttes-Chaumont te Parijs naar beneden, van een hoogte van meer dan 30 meter. Zij kwam in het meer terecht en werd door twee heeren daaruit gehaald. De val scheen haar niot te hebben gedeerd. Gebrek had haar tot die wanhopige daad gedreven. Zij zal nu in een gesticht worden opgenomen. Te Molenbeek-Saint-Joan is een groot gebouw, waarin verschillende wfukels wareD, afge brand. De schade bedraagt meer dan een y, mü- lioen fr. Uit Mazatlau (Mexico) wordt bericht ilftti geweldige orkaan daar iu het laatst van j September heeft gewoed. Een aantal schepen ver ging, de rivier trad buiten hare oevers en 300 huizen werden vernield. Men heeft een aantal men- sehenlevens te betreuren. Na ons land zal Sarah Bernhardt Oosten- rjjk, Hongarije, Rumenië en Rusland bezoeken en vervolgens Italië en Spanje. In 6'/2 maand zal zij 170 voorstellingen geven; de campagne zal vóór Mei 1382 eindigen. De toevloed van kijkers en koopers in het magazijn de Lonvre te Parjjs was Zaterdag zoo groot, dat men de denren heeft moeten sluiten en nummers aan de wachtenden heeft gegeven. Natuur lijk was die toevloed een buitenkansje voor de zakken rollers, maar ook voor de politie, die niet minder dan 18 mannen en 7 vrouwen, allen zakkenrollers, vóór het magazijn arresteerde. Yolgens eene depeche nit Dunde e is het aantal zeerampen op de oostkust van Schotland gedurende den jongsten storm bijzonder groot. Alleen 11. Vrijdag zijn, naar men begroot, 60 a 70 personen omgekomen tnsschen North-Berwick en Berwick- on-Tweed. De Cyprian" verloer 19, de „Ganges" 4 manvan een schoener die te Dunbar op de kuit werd geworpen, is de geheele bemanning omgekomen. De storm heeft het aantal der schip breuken op de Engelsche kust met meer dan honderd vermeerderd. Er zijn daarbij ongeveer 138 personen omgekomen. De schade bedraagt ruim acht millioen p. st., waarvan zes millioen voor Engelsche rekening komen. De haven van Dover is met wrakken bezaaid, die door slepers derwaarts gebracht zijn. De orkaan moet ook in het zuiden van Italië ongelooflijke sohade hebben aangericht. Behalve dat wijngaarden, tuinen en akkers in het gebied van den Aginaro volkomen zjjn verwoest, werd bij Catanzaro de spoorweg op verschillende punten weggespoeld. Te Ionica, meer zuidwaarts, werden vier groote spoorwegbruggen vernield. In geheel Gerace zijn mede al de wijngaar den vernield en de heirweg, welke dit district door snijdt, is op verschillende punten onbrnikbaar gewor den. Te Napels stonden eenige straten ettelijke nren onder water enz. De reehtbank der Seine heeft zekere mad. Tambour tot eene boete van 100 fr. veroordeeld, omdat zij zekeren heer Portefoin, met wien zij alleen in eene spoorwegcoupé zat, deerlijk het gelaat had opengehaald, dewijl deze haar hondje uit het portier venster had geslingerd, waartoe zij aanleiding had gegeven door hem zijne sigaar uit den mond te rukken en dien weg te werpen. Volgens een Petersburger berichtgever der „Kölnische Zeitung" worden de troepen te Peters- burg de laatste dagen in de kazernes geconsigneerd en van scherpe patronen voorzion, omdat men onge regeldheden ducht, die in de eerste plaats tegen de Joden, maar toch ook togen de meergegoeden in het algomeen gericht zouden zijn. Ook liet do nihi listische party weder meer van zich hooren en zij had vijf proclamatiën uitgevaardigd: 1°. aan do kozakken van den Ural, den Don en andere streken, om hen tot afval van keizer Alexander III te be wegen 2°. aan het volk der Ukraine, togen de Joden3°. aan de Russische arbeiders4°. het program der partij van de „Narodnaja Wolja"; 5°. het program van het Uitvoerend Comité, bestaande uit zes hoofd punten, in 24 onderafdeelingen. Al deze stukken zjjn in de drukkerij der „Narodnaja Wolja" gedrukt en voor een deel reeds van eenige weken her gedag- teekend, vermoedelijk omdat de gebrekkige inrichting der geheime drukkerij eene spoedige bewerking niet toeliet. Deze proclamatiën schijnen te Petersburg in slechts gering aantal verspreid en grootendeels naar de provinciën verzonden te zijn. Corsica is te recht of ten onrechte be rucht om zijn struikroovers. Men zorgt er dan ook wel voor aan nieuwsgierige toeristen één of meer exemplaren te laten zien,al zou men ze daartoe dan ook iraproviseeren. Het volgende staaltje wordt daarvan meegedeeld in een onlangs verschenen werk van Arène, nit don tijd van het tweede keizerrijk: Een Engelschman gebruikte het middagmaal in een hotel te Ajaccio, toen het gesprek natuurlijk op de roovers kwam. Als gij er een zien wilt, fluisterde een der aanwezigen den Brit in het oor, kijk dan maar eens naar den hotelhouder, daar rechts bij het raam. - Welnu? - Wel, twee jaar geleden was hij hier niets meer dan kellner; op een goeden avond heeft hij zijn patroon vermoord en den volgenden dag diens plaats ingenomen. - Maar de justitie dan?- O, hij was nog zoowat een bloedverwant van den keizer en men hoeft hom niet gemoeid. Na afloop van den maaltijd vervoegt zich een ander bij den Engelschman en vraagt hemMijnheer, SSMSBHHHHHHSBHMSff"1 U_i.WviSHE neem mij niet kwalijk, maar weet gij wel mot wien gij daar hebt gesproken? - Niet al te best, maar wat zou dat? - Welnu, mijnheer, nw bnnrman van zooëven is een gevaarlijke kerel, die vóór een jaar zijn vader en een zjjner ooms heeft vermoord en nog geen twee maanden geleden zijn zoon, die het college bezocht, de hersens heeft ingeslagen. - Vreeselijk, afschuwelijk! Maar de justitie? - O! die heeft het hem niet lastig gemaakt. Weet n, hij is een neef van den keizer. Nog dienzelfden avond pakte onze Engelschman zijn koffers, om, thuis gekomen, op zjjn heart het aantal Corsicaansche roovers met een tweetal aan te vullen- „De Afrikaansche Patriot" is voor vrij heid van spelling. Die opini en spelling van Korres- pondente - zegt hét blad - is ni ver ons rekening ni. Om di taal syn vrye loop te ge lat ons elkeen vry om te spellen soos hy denk dat reg is. Ver ons eie stnkkee, eie gedigte en waar ons gevraag word, sal ons ver di spelling sorre. Eorrespondente moet hulle am e, op 'n apart papiertji saam stuur ver ulle briwe. INGEZONDEN. Vergun me, waarde heer Redacteurnog een kort woord toe te voegen aan mijn vroegere opmerkingen betreffende de onderneming „Vreewijk". Allereerst verklaar ik de voorstelling van S. om trent het standpunt, dat ik tegenover die onder neming heb ingenomen, voor onjuist. Er bestaat bij mij niet het minste streven tot tegenwerking, en van naijver kan in de verste verte geen sprake zjjn. Met het meeste genoegen hoop ik van haar welslagen eenmaal te kunnen getuigen. Maar wat ik niet hoop en niet wenseh te zien, (en dat te doen uitkomen is alleen het doel van mjjn oppositie) is, bij toeneming onze stad te zien omgeven door buurten, Btraten, groepen hnizen of hoe ze ook mogen voorkomen, waarvan de bewoners juist in dezelfde verhouding leven als de Leidenaars wat het genieten van de voordeelen der samenwoning betreft, - doch voor het overige zich in een geheel anderen toestand bevinden, inzenderheid wat aangaat de te vervallen plichten. Het onderling verband van de burgers die om een gemeenschappelijk mid denpunt gegroepeerd wonen, - de beteekenis van het woord gemeente zoowel in théorie als in de practijk, ziedaar de vraag, om welke S. steeds bljjft heendraaien, ondanks zjjn économische verzekeringen, die ik zeer gaarne voor zjjn rekening laat. En, al mochten deze laatsten waarheid behelzen, wat voor mij nog niet zoo heel vast staat, - ja, al moesten de Leidenaars, door de wereeniging met hun stad van al die feitelijk tot deze, in naam tot andere gemeenten behoorende nitloopers zesmaal meer be lasting betalen dan thans, - nog zon ik dien maat regel bepleiten, nit een oogpunt van billijkheid en orde. De 6tad Brussel „prjjkt" met een aantal voor steden. De bewoners zjjn op en top Brusselaars: alleen, zij dragen niet mede tot de gemeenteljjke belastingen. Dergelijke toestanden komen van lieverlede en hij toeneming ook in ons land voor. Het ligt op den weg van de besturen der groote gemeenten, alles zorg vuldig te vermjjden wat ze kan voorbereiden, be stendigen of bevestigen. Er moet geen onderscheid wezen tnsschen de burgerljjke verplichtingen Tan mjj en die van mjjn naasten buurman, wiens woning van de mijne slechts gescheiden is door een gemeen schappelijk tweesteensmuurtje. Nog eens, „Vreewjjk" zullen we gaarne zien bloeien: we willen ook in goede en trouwe buur schap met dat nieuw gedeelte van Zoeterwoude leven. Maar - elkander uit den zak blijven! Van Leiden wordt een geldelijk offer gevraagd om den nieuwen buur comfort te verschaffen: het is niet meer dan hoogst natuurlijk, dat Leiden vriendelijk bedankt. Van de heusche aanbieding van S. om zjjn adres te vernemen, zal ik geen gebruik maken. In het openbaar heb ik slechts een woord willen spreken over een publieke zaak, waarbjj van mjjn kant geen enkel particulier belang is gemoeid. Persoonljjke gedachtenwisseling zou ten gevolge kunnen hebben, dat mijn oordeel nog minder helder, nog minder onbevangen werd dan het thans volgens S. reeds is: immers, zoodra namen, qualiteiten enz. in het spel komen, is het met de objectiviteit ge woonlijk gedaan. Ook van mijn kant meen ik thans genoeg te hebben gezegd om mijn opvatting van de quaestie toe te lichten. Ik sluit met een groet aan mijn tegenstander en een woord van dank aan U. jaapje Rechtcit.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2