Derde Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzandering van Zon- en Feestdag®, uitgegeven- PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 8 maandenf 1.14. Franca per post1.40. Afzanderiyitc Notfimers.0.05. LEIDEN, 23 October. De minister ran binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Januari a. s. de betrekking ran leer aar in hand- en recht lijnig teekenen aan de Rijks- hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Venloo te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die yoor deze betrekking in aanmerking wen- echen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 November a. s. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Sal- verda, te 's-Gravenhage. I „Eigen Haard" bevat het portret van Murad Effendi, met een bijschrift door onzen stadgenoot den heer W. P. Wolters, die aan zijn werk, vooral aan zjjn dramatischen arbeid, grooten lof teekent. Zijn „Selem der Dritte", waarvan prof. dr. Jonckbloet alhier eene metrische vertaling gaf, zou reeds het vorige jaar op het tooneel zijn gebrasht, terwjjl zijn „Bogadil" op het repertoire van het Ned. Too neel staat. Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap hebben in hunne jongste vergadering uitspraak gedaan over de acht verhandelingen, allen in 't Hoogduitsch, die hun waren toegezonden als antwoorden op de in 1879 uitgeschreven prijsvraag: „Met het oog op E. Yon Hartmann's „Pharnomenologie des sittlichen Be- wusstseins" vraagt het Genootschap: eene verhan deling over het Pessimisme en de zedenkunde." Twee verhandelingen, met de motto's: „Das Werth- volle ist das wahrhaft Beiende", Lotze,en: „Thekel usw." (Dan. 527) werden de bekroning en de uit gave in de Werken van het Genootschap waardig gekeurd. Boven alle bedenking waren zij echter niet. Toch werden de beide schrijvers geacht zich, ieder op zijne wijze, zóó uitstekend van hunne taak ge kweten te hebben, dat hun de uitgeloofde eereprijs niet kon worden ontzegd. Door, bjj zeldzame uit zondering, aan twee mededingers de gouden medaille toe te kennen, ontsloegen de beoordeelaars zich van het doen eener keuze, die hun te zwaar zou geval len zijn en aan het lot had moeten worden over gelaten, en verzekerden zij de uitgave van twee ge schriften, die, wel verre van elkander overbodig te maken, in meer dan één opzicht elkaar aanvullen. Bg de opening der naambiljetten bleek de eerste verhandeling (Motto uit Lotze) te zijn ingezonden door Hugo Sommer, Amtsrichter in Blankenburg am Harz, de tweede (Dan. 527) door Paul Christ, gewesener evang. Pfarrer von Rheineck, Kanton St. Gallen. Als nieuwe prijsvraag wordt voorgesteld: „Wat is zedeUjke vooruitgang in den enkelen mensch en in het menschdom? en hoe moet, op psychologische en historische gronden over de ontkenning van dien vooruitgang worden geoordeeld?" De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op doze vraag bestaat in een gouden eereponning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerljjke waarde van vierhonderd gulden. De verhandelingen moeten in het Nederduitsch, Latijn, Fransch, En- gelsch of Hoogduitsch, met een Nederduitsche let ter, vooral goed en leesbaar geschreven zgn door eene andore hand dan die van den opsteller. De tijd der inzending is gesteld vóór of op den lsten Januari 1883. JIn sommige bladen is gemeld dat HH. MM. zich weldra in een vermeerdering van hun gezin zouden mogen verheugen. Volgens de Haagsche Kroniek der N. Gron. Crt. is er geen woord van waar. Wat de voorgenomen reis naar het Zuiden van Frankrijk betreft, ook deze is nog niet vast gesteld en het zou nog zeer wel mogelijk kunnen zijn dat daarvan niets kwam. Toen Z. M. nu onge veer 14 dagen geleden ter jacht was geweest, ge voelde hjj zich niet al te wel en gedurende eenige dagen herbaalden zich lichte aandoeningen in de nierstreek, die dr. Vinkhnizen het denkbeeld deden opperen van een verblpf, gedurende de winter maanden (November en December althans) in een warmer luchtstreek. Doch sedert heeft zich de nood- zakelykheid daarvan niet meer krachtig deen ge voelen. 's Konings arts is ook niet ep het Loo ge weest in de afgeloopen week en indien de toestand van Z. M. zoo bevredigend blijft als thans, zal waarschjjnljjk de reis tot in het voorjaar worden uitgesteld. In het examen voor 2den luitenant der infan terie (8chrifteiyk gedeelte), zoowel voor het leger hier te lande als voor dat in O.-I., zijn geslaagd, volgens alphabetische orde, de onderofficieren van den hoofdcursus te 's-Bosch: Brouwer, Brjjoe, Door man, Gael Cunaeus, jhr. Van der Goes, Van Griet- huyssen, Hendriksz, v. d. Meer, Munnich, Olróe Stam en Statins Muller - van den hoofdcursus te Kampea Balfoort, Van Bennekom, Blanken, Bronkhorst, Charlouis, baron Collot d'Escury, Copes Van Has selt, Van Drimmelen, Fraser, Fundter, Gobius, De Graaf, Gjjsen, baron Van Heerdt, Heisterkamp, Van der Kas, Klinkenberg, Ketting, Lange, Leclercq, Monhemius, De Moulin, Muller, Schotman, Spek man, Van Toorenenbergen, Veerman, Van Wave- ren, Zaadnoordyk en Zanino. Voor het schriftelgk gedeelte voor dat van 2den luit.-kwart. zgn geslaagd Chivat, Van Ebbenhorst, Tengbergen, Frevel, Schnei der, Speltie en De Vulder Van Noorden. De gemeenteraad van Gouda heeft het ver gunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank vastgesteld op ƒ25 voor elke 108 huurwaarde, of gedeelte daarvan, terwgl de jaarwedde van den schatter der huurwaarde werd vastgesteld op f 200. Te 's-Hage bedraagt dit f 1200. De begrooting der gemeente Nieuwkoop- Noorden, voor het jaar 1882, zooals die door den Raad is vastgesteld, bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 14,038.40; voor het onderwgs is f 4092.20 uitgetrokken. Geen licht - heeft de Gemeenteraad van Alphen aan den Ryn gedecreteerd. B. en Ws. hadden voorgesteld den straatweg in de gemeente te verlichten. Neen, zei de Raad, geen licht en het bleef duister. Men meldt uit Moerdjjk: Aan den jarenlangen verwarden toestand der Nederd.-Herv. gemeente alhier schijnt eindelgk een einde ta zullen komen. Bij die gemeente althans had weder eene geregel de godsdienstoefening plaats. Hiertoe uitgenoodigd, werd deze geleid door den heer D. Beeckman, predikant te Breda. Uit de talrgke opkomst der gemeenteleden van verschillende richting mag men besluiten, dat men den hier zoovele jaren gevoerden onchristelgken strgd moede is. Blijkbaar maakte dan osk het met evenveel ernst als liefde gesproken woord van den genoemden waardigen leeraar op alle toehoorders een diepen indruk. Zeer is het te wenschen, dat, tot tijd en wijle die gemeente op nieuw geheel zal geordend zijn en zg zich weder in haar eigen leeraar zal mogen verheugen, der gelijke voorgangers meermalen voor haar optreden immers door een woord als het nu gehoorde, treedt datgeen op dea achtergrond wat verdeelt, doch komt in een helder licht al wat vereenigen en heelen kan. Mrs. W. H. Royer en W. J. Saaymans Vader hebben gisteren voor den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. Onder de inrichtingen, die voortgaan eene eerste plaats zich waardig te toonen in de belang stelling van het publiek, behoort het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders te Utrecht. Niet alleen voor PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassce- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. de lyders zelf of voor de wetenschap, maar ook voor de groote maatschappij blijft het rijpe vruch ten afwerpen. Het onlangs versehenen 22ste jaar verslag brengt er opnieuw de bewyzen van. Over de tweeduizend patiënten werden er in het laatste jaar behandeld, terwgl meer dan vierhon derd in het gasthuis zeK verpleging vonden en 273 groote operatiën werden verricht. Zoowel voor het academisch onderwgs als voor zelfstandige onder zoekingen bood het ruime gelegenheid aan. En van hoe algemeen belang die laatsten vaak zgn, kan hieruit blgken dat een groote stap gedaan werd tot oplossing der vraag, of er ook ten onzent - zooals in Dnitschland - reden bestaat voor bezorgd heid in het toenemen der bijziendheid. Daartoe wer den al de oogen der Utrechtsche studenten onder zocht. De uitkomst leerde dat 27 pet. der oogen in meerdere of mindere mate door myopie zgn aan gedaan, maar verreweg de meesten in zeer gerin gen graad. Bij de resultaten, in Duitschland ver kregen, die reeds op de hoogste klassen der gym nasia 50 en 60 pot. myopen aanwijzen, en wel in betrekkelgk hooge graden, steekt die verhouding zeer gunstig af. Zoo weten wg voor deze categorie alvast waar wij zgn. En waar wg heengaan? Dat kan eerst blgken, wanneer na een zeker aantal jaren het onderzoek bij dezelfde categorie zal her haald zgn. Intusschen leeren reeds de uitkomsten dat er geene reden is voor bekommernis. Met de keuring en herkeuring van het gezichts vermogen der spoorwegbeambten wordt voortgegaan. Zoowel de regeering als de Hollandsche en de Exploitatiemaatschappij hebben getoond al het ge wicht hiervan te beseffen. Alleen de directie der Rynspoorwegmaatschappy bleef tot dusver in ge breke haar personeel aan herkeuring te onderwer pen. En toch staat het vast dat daaronder 3 pet. schuilt, dat wegens gebrek aan gezichtsscherpte of aan kleurenzin niet de gewenschte waarborgen levert voor veiligheid. Te bejammeren is het voorzeker, dat aan het einde van het jaarverslag geconstateerd moet wor den dat de aanwinst van het kapitaalfonds kleiner is dan eenig jaar te voren en dat het aantal be gunstigers (allen, die zich tot eene jaarlgksche bij drage van minstens f 2.50 verbinden) voortdurend afneemt en wel dit jaar met 65. Eene instelling van zooveel nut als het Utrechtsche gasthuis voor ooglijders heeft recht op meer steun van het publiek. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat op 28 Nov. a. s. of, zoo mogelijk vroeger, de betrekking van leeraar in de staathuishoudkunde of staatsinrichting van Nederland aan de R. H. B.-school met 5 jar. cursus te Groningen te vervullen is. Jaarwedde ƒ509. Zjj, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zioh vóór of uiterlijk op 27 Oct. a. s. aan te melden bg den inspecteur van het M. O. dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Donderdag te Napels en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens dr. R. J. Fruin, hoogleeraar in de faculteit der let. teren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden, en tot secretaris dier commissie mr. "W. N. Van Hamel, commies bij het dep. van buitenl. zaken- aan G. W. Vaa Kessel, gewezen bakenmeester in het 9de kwartier der Boven-Maas, een pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van 164 'sjaars; - aan den gepensioneerden kapt. der art. R. F. De Bruyn den rang verleend van majoor- het eereteeken tot belooning van langdurigen wer- kelyken dienst bij de schutteryen toegekend aan J. A. Van de Laa.r, korporaal bg de d.d. schutterij te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1