mej. F. A. C. Ver signy, leer ares in het boekhouden; tot curatoren van het gymnasium dr. C. G. Cobet en dr. A. Kuenen, aftredende leden; tot lid der plaatselijke schoolcommissie, in plaats van mr. P. A. Tan der Lith, die ontslag genomen heeft en nadat ook mr. 8. Le Poole evenals de heer Donner voor de eer der voordracht bedankt had, dr. C. J. Van Eetwish. Met de voordracht tot verhooging van de toelage van Mathesis Scientiarum Genitrix met f 1900 kon de heer Donner zish niet vereenigen. Als dit van particuliere zijde zoo weinig ondersteuning onder vindt, zou het dan niet beter zijn er een stedelijke inrichting van te maken P De toelage uit de gemeen tekas stijgt elk jaar. Hiertegen merkte de voorzit ter op, dat dan de kosten van de gemeente zeker hooger zullen zjjn. Het binnen een paar jaar te vieren eeuwfeest getuigt wel van het nut dor instel ling. Met 20 tegen 1 stem werd besloten het sub sidie toe te staan. Naar aanleiding der voordracht betrekkelijk de aan vulling van het uitbreidings- en vernieuwings-fonds der stedelijke gasfabriek met nog f\ 25,000 trad de heer Scheltema in beschouwingen omtrent het rapport der deskundigen, waarmede hij zich niet kon vereenigen, daarbjj op het artikel in het Leidsch Dagblad wijzende, waarin verschijlende bezwaren, die ook dezjjne waren, genoegzaam zijn aangetoond. De deskundigen zijn bovendien buiten hun mandaat gegaan. Ook tegon de wijze van beschikbaarstelling der gelden heeft hij bezwaar. Het zou een eerste stap tot verbetering zijn wanneer de gasfabriek nu zelf een leening sloot en niet door tusschenkomst der gemeente. Do heer Bool heeft een bezoek aan de gasfabriek gebracht en toen gezien dat de administratie er zeer omslachtig is; maar tevens heeft zjjn onderzoek hem getoond dat ze goed en accuraat is. Had men echter van de oprichting af een andere boekhouding gevolgd, dan zou de administratie zeker veel een voudiger zijn en had men een veel beter overzicht van den toestand. Yerder bracht hij nog enkele finantiëelo opmerkingen in het midden, waarin hij het wenschelijke aantoonde tot het aanbrengen van verbeteringen. De heer Cock zou voor de voor dracht stommen. De Raad heeft een enquête uit gelokt, dat nu hoeft plaats gehad en de leden tegenover de belastingschuldigen heeft verantwoord. De heer Tan Iterson heeft niet de overtuiging dat de nu aange vraagde som voldoende zal zijn. Omtrent de lichtsterkte van het gas kan hjj zich ook niet met het rapport ver eenigen. Willen commissarissen en B. en Ws. de bepa lingen van den raad op 16 kaarsen behouden of met de deskundigen meegaan Daarvan hangt veel voor de benoodigde gelden af. Volgens den heer De Fremery konden de loden der commissio hierop thans slechts individueel antwoorden, hetgeen spr. dan ook deed. Nadere voorstellen zullen echter nog worden ingediend. De heer Du Rieu begreep niet waarom de heer Van Iterson tegen de aangevraagde som is, daar deze dient om de fabriek te vergroo- ten en niet om verandering in de fabrikatie te bren gen. Zoo begreep het ook de heer Do Goeje. Den Voorzitter bovreemddo het dat de heeren Scheltema en Cock de berekening in het Leidsch Dagblad, als zou het uitstel tot uitbreiding der fabriek de gemeente op f 5000 te staan komen, zoo gaaf tot de hunne hebben gemaakt. Z. i. lijkt ze naar niets, hetgeen hij trachtte aan te toonen. Ook heeft de enquête niets nieuws aan het licht gebracht. De door den Raad gekozen deskundigen stellen immers hetzelfde voor als vroeger reeds door com missarissen en B. en Ws. is gedaan. Het voorstel dat de gasfabriek zelf een leening zou gaan sluiten, acht spr. onaannemeljjk, daar ze niet als rechts persoon is erkend. Verder sprak hij in tegenstelling van den heer Cock zjjn dank aan de deskundigen uit voor hun ongevraagd advies in hun rapport, - wederlegdo hjj nog verschillende geopperde bezwa ren, - werd er opnieuw breed voeriggedebatteerd over de finantieele gevolgen, de lichtsterkteen de waar nemingstoestellen daarvan, - trok de heer Scheltema wegens daartegen bestaande wetteljjke bezwaren zjjn voorstel dat de fabriek zelf ging leenen weder in, - weos de heer Bool nogmaals op het wenscheljjke dat er jaarljjks een goed overzicht omtrent den toestand gegeven worde - en werd eindeljjk de aan gevraagde som met algemeene stemmen toegestaan, met bepaling dat de begrooting van 1882 in plaats vua 1881 daarmede zal worden verhoogd en daartoe een geldleening zal worden aangegaan, het laatste met 21 togen 3 stemmen. Op de opmerking der commissie van financiën omtrent hei hoogo bedrag der rekeningen van do (jeskundigetf £Ptwoc>rddo de Voorzitter dat dit niet I hooger of lager is dan dit gewoonljjk bij gevraagde adviezen van deskundigen bedraagt. De heer De Clercq zon dan wel eens willen weten waar het tarief daarvoor te vinden is. Mot algemeene stem men werd besloten de gelden uit den post van onvoorziene uitgaven te voldoen. Naar aanleiding van het voorstel tot uitbreiding van het onderwjjzend personeel aan de school N'. 2 der 3de klasse, gaf de heer Donner te kennen niet in te zien dat men dit maar zoo dadeljjk zou doen na er nog maar slechts 2 kinderen meer dan het bepaalde cjjfer op die school zjjn. Evenals dat tot vermeerdering van het personeel op de school N#. 3 der 3de klasse werd het echter met 17 tegen 6 stem men goedgekenrd. De tjjdeljjke voorziening in de betrekking van hoofdonderwjjzeres der bewaarschool in de Scheistraat en het verzoek van commissarissen der Nieuwe Sociëteit om vrijstelling tot plaatsiog van een steenen schuur werd zonder hoofdelijke stem ming toegestaan. Met algemeene stemmen werden goedgekeurd de begrootingen van de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1882, t.w. van het Roomsch-Katho- liek Wees- en Oudeliedenhuis, het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur, het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis; die van de niet-gesubsidieerde instellingen van weldadigheid, als het Roomsch- Katholiek Armbestuur, het Gereformeerd Minne- o Arme Onde- Mannen- en Trouwenhuis en van Tronwen Kraammoeders, en eindeljjk ook die van het Stedelijk Werkhuis en der Bank vam Leening. Daarna kwam aan de orde de gemeente-begroo ting van 1882. De heer Verster stelde voor de werkzaamheden thans te staken, daar de begrooting heden op één dag toch niet afgehandeld zal knnnen worden. Dit voorstel werd voldoende ondersteund, doch verworpen met 18 tegen 5 stemmen. Bjj de algemeene beschouwingen besprak de heer Scheltema eenige in de M. v. A. van B. en Ws. voorkomende cjjfers, omtrent de waarheid waarvan hjj meende te moeten twjjfelen, ook wat betreft de niet-toeneming van den hoofdeljjken omslag. Er zjjn cjjfers van rekeningen van andere jaren door de aangehaalde genomen, die hem gevolgtrekkingen deden uiteD, welke den Voorzitter aanleiding gaven hem tot de orde te roepen. De heer Derek sen hecht geen waarde aan de verklaring hoeveel per hoofd betaald wordt, maar wel door wie. De wjjze waarop tot heden de. penningen der belastingschuldigen ge vonden worden, keurt hjj ten sterkste af. De heer Le Poole bespreekt de M. v. A. wat het onderwjjs betreft, dat door B. en Ws. het voor naamste en gewichtigste belang wordt genoemd waarvoor de gemeente te zorgen heeft. De stoffeljjke belangen der gemeente worden daarentegen veel minder verzorgd, waarom spr. tegen de begrooting zal stemmen. De heer Bool is van een tegenover gesteld gevoelen. Men kan voor het onderwijs niet te veel doen. Wjj moeten er een eer in stellen dat ons nageslacht zal zeggen dat wjj waardige nazaten van onze voorouders uit de 16de eeuw zjjn. Volgens den heer Hartevelt had de heer Dercksen getoond al heel weinig repect voor de door den Raad genomen besluiten te hebben hetgeen door don heer Dercksen werd ontkend. Maar mag men dan niet meer zeggen bjj de algemeene beschouwingen wat men meent? Dan legt men den leden een sleutel op den mond en kan men zich wel alleen bepalen tot het aannemen of verwerpen van voorstellen. Daar volgens den heer Buys de algemeene beschouwingen nu een zeker personeel karakter begonnen aan te nemen, huiverde hij eeningszins het woord te nemen, het geen hjj zou willen doen wat de financiën betreft. Immers, ook z. i. bevoordeelt men het onderwijs te veel tegenover andere takken van dienst. Leiden ver keert niet in denzelfden gunstigen finantiëelen toe stand als Utrecht en andere gemeenten, welke zich belangrijk uitbreiden. Hjj erkent de gunstige resul taten door het onderwjjs verkregen; maar voor nieuwe uitgaven moet men voorzichtig zjjn. Men moet niet vergeten dat men in onbegrjjpeljjk korten tjjd een aanzienljjk kapitaal dezer gemeente heeft vernietigd. Daartegen merkte de Voorzitter op dat de rente van gebouwen en andere eigendommen thans nog hooger is dan vroeger die van kapitalen. B. en Ws. hebben met de in de begrooting voor komende voorstellen de stoffeljjke en intellectueels belangen der gemeente behartigd, hetgeen ook de heer Do Fremery met cijfers trachtte aan te toonen, zoomede dat onze middelen niet zjjn achteruitge gaan. De heer Donner kon hetgeen is gezegd, als zou men hier nog gebleven zijn binnen de grenzen der Wet, niet onbeantwoord laten. De Wet schrijft o. a. toch geen H. B.-S. voor meisjes voor. Eischt de billijkheid daarom niet dat men ook wat voor het bjjzonder lager onderwijs doe? Het eerst kwamen nu in behandeling de Uitgaven. Bij hoofdstak I: huishondeljjk bestuur, werd naar aanleiding der in de sectiën gedane opmerking be sloten een 4den opzichter voor de gemeentewerken op een jaarwedde van 800 aan te stellen. De traktementsverhooging van de heeren De Haas, Eyndhoven en Kokxhoorn, ambtenaren ter secre tarie, met f 200 werd met 18 tegen 5 st. goedge keurd, nadat de bezwaren waren in het licht ge steld om alleen een jaarlgksche toelage toe te kennen. Een voorstel van B. en Ws. om don post van f 700 voor het onderhoud enz. van het Ste delijk Museum van oudheden met f 100 te ver- hoogen voor meerder toezicht op de dagen waarop het Museum kosteloos te bezichtigen is, werd met 17 tegen 4'st. toegestaan. Alvorens nu tot hot tweede hoofdstuk werd over gegaan, stelde de heer Buys met het oog op d» daarin voorkomende gewichtige posten en de daar over mogelijk ontstane uitvoerige disonssiën voor om de zitting te eindigen, waartoe werd besloten, waarna de volgende vergadering op Maandag-middag te één uur werd bepaald. De heer F. Van Dixhoorn te Katwjjk-binnen is geslaagd voor het examen in de Engelsche taal, lager onderwjjs. J. F. V., die zeven jaren geleden te Koewaoht den zoon van zjjn buurman G. door een gewèer- schot het leven benam, is heden door het gerechts hof te 's-Gravenhage, ter zake van moedwilligen doodslag tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dat deze misdaad met voorbedachten rade zou ge pleegd zjjn, achtte het hof niet voldoende rechtens bewezen. De minister van justitie heeft aan den burge meester der gemeente Wedde de tot hem gerichte vraag, of de woorden tol gaarder en Mpachter ten opzichte van art. 3, n#. 9, der drankwet als van gelijke beteekenis beschouwd moeten worden, in bevestigenden zin beantwoord. Telegrammen. LUXEMBURG, 19 October. De curatoren in het faillissement der Nationale Bank hebben de aandeel houders opgeroepen om de vijf percent te storten, die nog op de aandeelen gefourneerd moeten worden. LONDEN, 19 October. De „Times" meldt uit Pietermaritzburg dat, bljjkens daar ontvangen be richten uit de Transvaal, bjj het publiek nog niets bekend is van het antwoord door den Volksraad naar Londen gezonden, doch dat men het voor vredelievend hondt. BELGRADO, 19 October. De heer Metajovic, minister van buitenlandsche zaken en van finan ciën, heeft ontslag genomen. LONDEN, 20 October. Gladstone is hersteld. - Naar Ierland worden nog meer troepen gezonden. Het gerechtshof begint heden zijne zitting te Du blin. Reeds hebben 340 pachters herziening hunner pachtvoorwaarden gevraagd. De Daily News verneemt uit Maritzburg„De* overtuiging wint veld, dat de Volksraad de over eenkomst met Engeland eerstdaags zal goedkeuren. Ik heb reden om te gelooven dat de Boeren door hunne eigene vrienden zijn aangeraden, om haar onveranderd te bekrachtigen." BUDAPEST, 20 October. In het Lagerhuis is het door den minister van financiën, den heer Szapary, gegeven overzicht van 's lands financieelen toestand over het algemeen gunstig ontvangen. Uit 's ministers mededeeling bljjkt o. a. het volgende: In de eerste acht maanden van 1881 hebben de directe belastingen fl. 4,400,000 boven de raming en de indirecte belas tingen fl. 2,370,000 boven de raming opgebracht. Tot behoeve van den Budapest-Semlin-spoorweg zal eene subsidie van veertien millioen worden verleend. Tot dekking van het tekort stelt de minister voor: heffiDg van een recht op den invoer van petroleum en van een belasting op het gebruik dezer vloeistof, herziening van het toltarief, verhooging van de brandewijnbelasting, eene belasting op de uitoefening van het tappersbedrjjf, welke middelen te zamen fl. 8,800,000 zullen opbrengen. Indien in 1882 niet meer dan de helft dezer som beschikbaar mocht zjjn, zullen 21 millioen gedekt worden door een leening. Tot dus verre zjjn 240 millioen aan 4 pets. goud- rente verkocht, en met de opbrengst is voor een bedrag van fi 176,750 5 pets. stukken ingetrokken. De eonversiemaatregei is bjjna voor de helft afge- loopen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2