buitenland. Op de Keizersgracht bij de Spiegel- straat te Amsterdam heeft gisteravond eene gasont ploffing plaats gehad, die, hoewel geen brand veroor zakende, zoodanige uitwerking had, dat de hard- steenen stoep met palen, waaronder de ontploffing geschiedde, werd opgelicht en ondersteboven gekeerd en een paar voorbijgangers door den schok tegen de boomen werden geslingerd. De brandweer was zeer spoedig aanwezig om bij mogelijk geval van brand te kunnen assisteeren. Uit Joure wordt gemeld dat gister- middag onder voorzitterschap van den burgemeester ongeveer zeventig ingezetenen waren samengeko men, ten einde middelen te beramen om te voorzien in den nood van hen, die bij den vreeselijken brand van Vrijdag op Zaterdag alles hebben verloren. Eene commissie van acht personen werd benoemd om werkzaam op te trede». Staande de vergadering werd voor een bedrag van f 1348 ingeteekmid. De meeste panden en inboedels waren verzekerd, sommige echter veel te laag, vooral de roerende goederen. Bij de firma Douwe Egberts Zoon waren niet minder dan 200 balen koffioboonen in het pakhuis aanwezig, die gisteren nog voortsmeulden. Van de inboedels uit de verbrande perceelen kon zeer weinig gered worden. Sommigen schatten de geheele schade op f 180,000 a 200,000. Men schrijft uit Purmerend: Dat het medeljjden nog niet de wereld uit is, bleek jl. Zater dag, toen de storm het zeil op het theater van de wod. Calp, dat hier ter gelegenheid van de najaars kermis was opgeslagen, aan flarden had gescheurd In allerijl werd er eena commissie gevermd, men hield eene inzameling langs de huizan, collecteerde meer dan 80 gulden, kocht daarvoor katoen, liet daarvan door eenige behoeftige weduwen een nieuw zeil naaien en had het genoegen dit den velgenden dag reeds aan de wed. Calp te kunnen overhandi gen, die het geschenk natuurlijk in dank aannam. Bij Hindeloopen is oen flesch aange spoeld, waarin een in het Eigelsch geschreven briefje, gedagteekeni 30 Augustus 1881, en onder teekend door John Smith. Voor zoover dit nog leesbaar was, zou het stoomschip „Eclair", nit Lon den, verongelukt zijn, en verloren daarbij tweehon derd menschen het leven. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tnsschen 18 en 20 dezer stormweder verwacht worden op de Noord-Engelsche en Noordsche kus ten, vergezeld van regen; de wind van het Z.-W. tot Noord omloopend. In het district Msilah, Constantino, Algerië, heeft eene waterhoos groote verwoestingen ingericht. Vijf en zestig personen, wien men niet tijdig' *6 kuip kon komen, zijn omgekomen. Ook i".n®n geland heeft de storm schrik kelijk huis gronden. De Theems was een zee gelijk. Prachtige boomen' 'm de Kensingtontuinen te Londen werden geveld. I« de dokken vielen eenige schepen »mver. Ook te Londen vielea huizen in, waaiden gevelstukken weg en werdörf jelon gekwetst, ja enkelen gedood, o. a. een koetsier die zittende op den bok van het rijtuig door eert vallenden boom werd doodgeslagen. Sommige van de omgewaaide of ingestorte huizen werden bewoond en de zware en lichte verwondingen waren r6iéi Een koetsier iéerde 't nut kennen van de kroeg. Hij was even. een „spatje" gaan nemen, liet zijn „cab"'onbeheerd staan, kwam terug en zag dat paard en rijtuig onder een gevel waren bedolven. De Londensche bladen bevatten kolommen vol over meer of minder belangrijke voorvallen, en de doodenlijst telt velo namen. In verschillende gedeelten der stad sloten de winkeliers de luikeH voor hunne groote spiegel ruiten uit vrees voor beschadiging. En haast gelijk luidend zijn de berichten uit geheel Engeland. Het telegraphisch verkeer was hoogst gebrekkig. De bladen misten hunne gewone telegrammen van ge heel het vasteland. Met Schotland en Ierland werd het verkeer met de grootste moeite langs één enkele draad volgehouden. De wereldstad Londen was dus buiten de gemeenschap der wereld gesteld, en zoo groot was het algemeene break-down dat zelfs het meteorologisch bureel niet in staat was om den morgen van den storm iets meer dan een zeer onvolledig bericht omtrent hetgeen had plaats ge had openbaar te maken. Te Liverpool waaiden omni bussen om, en daar evenals overal, kwamen vele persoonlijke ongelukken voor. In Noord-Duitschland woedde de storm eveneens; te Berlijn en omstreken zijn veel verwoestingen aangericht. Dank zij de onderaardsche lijn is de telegraphische gemeenschap echter geen oogenblik verstoord geweest. Te Hamburg zijn door denhoo- j gen vloed al de straten bij de haven onder water i geloopen. I Brussel heeft ook veel geleden; tegen negen uren j 's avonds was daar de storm bedaard. Te Antwer- pen is een schuur aan het Zaiderstation ingestort, gelukkig kwam niemand om. Op de Schelde is een schuit omgeslagen. Te Brugge is de nieuwe school van de congreganisten vernield. Te Ostende woedde de storm zeer hevig, een man werd van een balkon gerukt en kwam om. Te Cuesmes is een stuk van het in aanbouw zijnde arsenaal nit elkander gesla gen. Te Gent hadden de serrea veel te lijden. KOLONIËN. BATAVIA, 10 September. Uit het Loemadjangsohe zijn de berichten omtrent don tabaksoogst om de Noord zeer bevredigend; die van om de Zuid, waar de baste soorten worden geteeld, zijn eohter minder opwekkend, omdat de te veld staande oogst reeds maanden erg van droogte had te lijden. Twee hopparbarges van Tandjong Priok met de noodige klepsehouwen, zijn eergisteren naar Pekaloa- gan en Cheribon vertrokken, ten einde daar de bijna verzande rivieren weder bevaarbaar te maken. Ta Malang is een zoogeuaamd komplot ontdekt, dat bestond uit een Zwitser en een inlandsch soldaat. Eerstgenoemde, die van zijn handgeld een paar hon derd gulden overgehouden had, liet daarvoor wapenen esjenever koopen. Het plan bostond om in het gebergte een corps te orgauiseeren en daarmede dan de Europeanen te verjagen. Hoe onbekookt dit plan ook was, toch heeft het do gemoederen nogal ver ontrust gelukkig werd de tooleg ontdekt en boven dien bevonden, dat de Zwitser kraukzinnig was. Het weder blijft nog altoos drukkend heet en droog: geene enkele regenbui brengt een weinig verfrisscbing en geheel Batavia ziet er als de Sahara uit. Boomen hebben hunne oorspronkelijke kleur verloren en zien aschgrauw, terwijl het gras der pleinen is verbrand door do zon, die het in vlam zette. Den 8sten dezer is de prins Mangkoe Negoro IV overleden. Hij was den 3den Maart 1818 geboren. Zijne suikerfabrieken zijn om hunne model-inrichting vermaard en ook de koffieproductie zijner landen was aanzienlijk; zijn lievelingsdenkbeeld, om die tot honderdduizend picols 'sjaars te brengen, heeft hij echter niet verwezenlijkt mogen zien. De huma niteit van den overledene is bekend door de vele vorstelijke giften, die hij aan liefdadigheids- en andere nuttigo inrichtingen schonk. Van de residentiën Preanger Regentschappen en Krawang zijn van het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus geene rapporten omtrent koortsepidemie ingekomen. In de afdeelingen der residentie Batavia was in datzelfde tijdvak eenige verbetering te be speuren, terwijl wat Bantam betreft het sterftecijfer hetzelfde is gebleven. Op het land van den heer Meyer te Meester- Cornelis is de veepest uitgebroken, ondanks aljq voorzorgen ter afzondering van hst ziek, vee door den eigenaar gekocht op de vendutie dd.23 Julijl. Civiel Departement. Benoemd: t^Lads.-res. van Tassikmalaja (Preanger Regentsch.) B. H. Ii. F^venswaay; tot onderwijzeres 3de kl. L. Ch. Slot. Ingetrokken: de ter-beschikking-stolling van den gonvj van Atjeh van de;, (.3Btr, 1ste kl. hij het binn. bestuur op Java en Madara O. J. De Jaager, met bep. dat hij weder bij het kader der cOntr, bij ket binn. bestuur op Java ea Madura wordt ingedeeld. Geplaatst: als hoofdond. aan de o. 1. schoei te ïjandi (res. Samarang) H. Goedhart; als hoofdonderwijzeresaan de o. 1. school te Kotta-Radja (Atjeh), L. Ch. Slot; aan de o. meisjesschool, te Banda Neira, A. H. J. Vrendenberg; aan de o. 1. school te Banda Neira, B. Vrendenberg. Bevorderd: Tot verific. tweede kl. J. Lavalette; totverific. vierde kL J. A. C. Hiel. Frankryk. In de negen eerste maanden van dit jaar bedroeg de uitvoer van Frankrijk 2,496,578,000 fr., de invoer 3,610,414,000 fr.voor dezelfde periode van 1880 waren de cijfers 2,415,408,000 fr. en 3,748,4Ê1,000 fr. Prinses Dolgorouka is te Parijs aangekomen. Zij is in diepen rouw en is vergezeld van drie kin deren. Zij legt geen bezoeken af en ontvangt geene. Te Tunis is per koerier bericht ontvangen dat de colonne Sabattier Donderdag jl. door aan zienlijke benden insurgenten werd aangevallen, welke zij echter na een gevecht van zes uren versloeg. 800 gesneuvelde Arabieren werden van het slagveld weggedragen. Ook Ali-bey heeft eene nieuwe over winning behaald en 200 insurgenten gevangen genomen. Uit Constantino wordt bericht dat de Fransche tliMrfï/MA-j- i colonDe Zondag van Tebessa naar het zuiden van Tunis is opgerukt. Het „Journal officie!' behelst een decreet voor do stichting der normaalschool van Leraressen en ouderwijzeressen, bij de wet van 26 Juli 11. inge steld. Zij zal den 17den November a. s. worde» geopend in do gebouwen der oude porseleinfabriek van Sèvres. De internes worden geheel op staats kosten onderhouden. De cursus is tweejarig. Italië. De Paus heeft Zondag 3000 Italiaansche pelgrims en 8000 Eomeinseh® getrouwen bij zich ontvangen. De Patriarch van Venetië las hem een adres voor, waarin gezegd werd dat Italië Katholiek is en blij ven wil. Do Paus heeft geantwoord dat hij zich gelukkig gevoelde te midden van zijne Italïaansche kinderen en bunne vertroostingen to ontvangen. Het gevaar voor Italië was, zeide hij, gelegon in d« pogingen die man deed om het Katholicisme de» kop in to nijpen. Br werden in Italië meetings gehouden om da vernietiging van het Pausschap te verkrijgenook werden er anti-elerieale kringen gesticht e» de aan het Vatioaan gedane beloften bleven onuitgevoerd. Waakt, en bidt daarom, voegde hij hun toe, en vormt desgelijks vereenigingeü. Ik zal voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van de* Heiligen Stoel blijven strijden, dio noodzakelijk is voor het welzij* van het Heelal. Wij zullen en moeten overwinnen, want wij strijden met geeste lijke wapenen. In de stad is het volmaakt rnstig gebleven. De ex-keizerin Eugénie vertoefde dezer dagen eenige urea te Milaan in het strengst incognito; zij logde een krans neer op het monument van Napoleon Hl. De „Agence Stefano" ontving uit Caïro berieht dat de Turksehe commissarissen Egypte niet zullon verlaten voordat de Fransche en Engelsehe gepant serde schepen zijn vertrokken. Groot-Britannfê. Aan de „Standard" wordt uit Durban bericht dat de Boeren beslag legden op de wagens en ossen van den EDgelsehgezindon Boer Zeederbergtroepen zijn naar diens pachthoeve vertrokken. De regeering neemt uitgebreide voorzorgsmaat regelen tegen vijandige manifestatiën en een moge- lijken opstand in Ierland. Alle met verlof afwezige officieren der in Ierland gestationeerde regime*ten zijn teruggeroepen. Te Dublin is het garnizoen ver sterkt geworden en in de kazernen geconsigneerd. De wachten in de gevangenis en in de kazernen te Kilmainham zijn verdubbeld. Vliegende colonnes staan gereed om op te geven bevel naar elke richting uit te rukken. Het centraal-bnreol der Land-liga is van Dublin naar Liverpool verplaatst. Arthur O'Connor heeft de leiding der Liga overgenomen. Te Limerick hebben weder ongeregeldheden plaats gehad. Toen de politie den penningmeester- van de plaatselijke afdeeling der Liga naar de gevangenis bracht, werd zij onophoudelijk met steenen geworpen. Herhaaldelijk heeft zij eene charge moeten doen en eindelijk vuur mosten geven, waarbij onder anderen eene jonge dame werd gekwetst. De onge regeldheden duurden voort. De openbare autoriteit beeft per telegraaf hulp aangevraagd. Het Engelscbe pantserschip „Invincible" wurdt morgen te Alexandrië verwacht. Naar men meent, zullen de vreemde pantsersehepen daar blijven totdat alle thans in Egypte aanwezige Turksehe commis sarissen zullen vertrokken zijn. Uit Caïro wordt aan de „Times" gemeld dat de Turksehe commissarissen gisteren naar Alexandrië zouden vertrekken. De voorzitter van den minister raad zal hen derwaarts vergezellen. Donderdag zullen zij naar Konstantinopel afreizen. Oostenr.-Hong. Monarchie. De reis van den koning van Italië is thans eene vastbesloten zaak. Do bijeenkomst van den koning met den keizer van Oostenrijk schijnt den 5den November te zullen plaats vinden. De gouverneur van Moravië, baron Korb, is' aan do gevolgen eener slagaderbreuk overleden. Rusland. De „Agence Generale Russe" meldt dat het bericht, opgenomen in Duitsche bladen, over eene ingediende aanklacht tegen Walujeff, valsch is. Bij een onderzoek omtrent plaatselijke misbruiken is gebleken dat er geen reden tot aanklacht tegen hem bestaat. Zijne aftreding is geheel vrijwillig. Even onwaar zijn de berichten aangaande nieuwe vervolgingen tegen de joden. De „Figaro" van 10 dezer heeft melding

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2