N°. 6647 Dinsdag IS October- A0. 1881. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nunomer van het Leidsch Dagblad de Nos. 213 tot 215 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURAJiT: Veer Leiden per 8 maanden1.10. Fronrji per postf1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. mT A.I>.BUBIOKTK IV Vergadering yau den Gemeenteraad van Leiden op Donder lag 20 October 1881, dea namiddaga te ee n uur. Fooien ter behandeling: 1°. Benoeming yan eene lecrares in het Sohoonacbrijven aan de Hougere Burgerschool voor Meisjes. (201) 2". Idem van t#ea Curatoren van het Gymnasium. (200) 38. Idem van een lid der Plaatselijke Schoolcommissie. (211) 4°. Voorirncht tot verhooging van de toelage aan Mathesis Scicntiarnm Genitriz. (122 cn 184) 5'. Ideo) betrekkelijk de aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek. (198 en 213) 6°. Idem tot voldoening der rekeniogen yan de gasdeskuudigen nit den post voor Oovoorziene Uitgaven. (109 en 214) 7°. Idem tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aaa de school n°. 2 der 8de klasse. (200 en 215) 8n. Idera als voren op de school n°. 3 der 3de klasse. (210 en 215) 9'. Idem betrekkelijk eene tijdelijke voorziening in de betrek king van hoofdonderwijzeres der bewaarschool i'd de Schei straat. (202) 10°. Verzoek van Commissarissen der Nieuwe Sociëteit, om vrij gesteld te worden van de verplichting tot plaatsing van een steencn muur. (212) 11°. Begcotiogen van de gesubsidieerde instellingen van welda digheid voor 1882, als: a. Boomsch-Katholiek Wees- en Oadeliedenhuis. b. Evangelisch Luthersch Wees- en Ondeliedenhttij. c. Ncderlandsch IsraëÜetisch Armbestuur. d. Heilige Geest of Arme Wees-en Kinderhuis. (204 en 205) 12°. Idt-ru van de niet-gesubsidieerde instellingen van weldadig heid, als: a. Kuomsch-Katholiek Armbestuur. b. Gereformeerd Minne- of Arme Onde- MaEnen- en Vrou wenhuis. c. Vrouwen Kraammocders. (206) 13°. Ide.ro van het Stedelijk Werkhnis. (207) 14°. Idem van de Baok van Leening. (208) 15'. Begroeting der gemeente voor 1882. HUISiWITERLEIBI V« BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter uh'cmeene kennis dat blijkens bericht van de directie der Duinwat leidiDg, ten gevolge van het omwaaien van den schoor steen van tiet maehinegebouw te Katwijk, in den avond van den 14den dezer, de wateraanvoer tijdelijk gestremd of gebrekkig zal zijn en dat alle maatregelen worden genomen ten einde daarin ten spoedigsto t(^ voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 17 OctoVr 1881. B. KIST, Secretaris. LEIDEN A 7 October. Da. G. H. Kasteel, predikant te Kollum, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar de Ned.- Hervortide gemeente alhier bedankt. Aan den nieuwbenoemden majoor P. L. H. M. B. D. Kraal zal hot bevel worden opgedragen over het 3de bataljon van het éde reg. infanterie, in garnizoen te Leiden. In de maanden Juli, Augustus en September is 's Rijks Museum van Oudheden alhier bezocht op de Breestraat door 2039 en in het gebouw op het Rapenburg, waar de afgietsels van Olympia zjjn ten toon gesteld, door 538, te zamen 2577, en het Rijks-Kabinet van prenten en pleisterbeelden door 74 personen. Het Rijks-Ethnographisch Museum was dien tijd gesloten. Op last van den minister van marine worden aan de oorlogsschepen verstrekt exemplaren der leiddraad voor verzamelaars van ethnographische voorwerpen, vervaardigd door mr. L. Serrurier, waarnemend directeur van 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden. Gedurende de eerste helft der maand Sept. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: K. G. Joore, Aalsmeermej. J. Bersigale, G. A. Muller, mej. M. Sipman, Wijmans, M. Bichon Yan IJsselmonde, A. L. Looman, Amsterdam; D. Kempe, Dordrecht; Wilhelmina Yan Rijn, 's-Gravenhage Piet v. d. Linden, Katwijk a./d. Maas; W. De Mei, Leiden; D. Dornodijs, Lisse; Carl Luthgen, Nijme gen; Gaptein, Oegstgeest; J. G. Spekschaar, Cato PRIJS DER ADYERTENTÜ5N Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootcre letters naar plaatsruimte. Voer het incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. Egberts, Rotterdam; De Clercq, Weert; mej. A. Wijnkool, niet vermeld. Briefkaarten: J. Maane, Johs. L. v. d. Heyde, A. Bernard, mej. H. Brammel- kamp, Amsterdam; P. Klaasen, Leiden; mej. G.v. Heest, niet vermeld. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto- 1 liters, waren de hoogste prijzen ƒ43, ƒ21.50, 4.50 en 2.20; de laagste 42, 21, 4.10 on ƒ2.05. Yan de nog weinige in leven zjjnde oud-strijders van 1815, met het zilveren kruis versierd, is de laatste oud-strijder uit de gemeente Wouhrugge, W. Yan der Star, op 15 dezer in den ouderdom van 86 jaren overleden. In 1865, bij de 50-jarige herdenking van den slag bij Waterloo, werd hij door eonige ingezetenen feestelijk onthaald en met een klein model zilveren-kruis vereerd, waarmede hij zeer voldaan was. De „Stichtscho Courant" verneemt dat het Indische leger aan generaal Yan der Heyden een kostbaar geschenk zal aanbieden. De fabriek van den heer Yan Kempen te Voorschoten is met de leve ring daarvan belast. Naar men uit Luxemburg meldt, heeft de Koning-Groothertog geweigerd in de tegenwoordige omstandigheden het ontslag van het ministerie De Blochausen te aanvaarden. De heeren Salontiny, president der Luxemburgsche Rekenkamer, en Thelen, bankier daar te lande, zijn naar Amsterdam vertrokken in verband met de financiëele crisis, die thans in het Groothertogdom heerscht. Uit Den Haag wordt aan het Hbl. gemold dat blijkens telegram uit Java de onafhankelijke Solosche prins Mangkoe Negoro overleden is. Yolgens den Haagschen briefschrjjver van do Pr. Gron. Crt. is er sprake van dat dr. Jan Ten Brink benoemd zal worden als opvolger van prof. Brill te Utrecht. Het stoomschip Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Aden; het nieuwe stoomschip „Prins Alexander," van de stoomvaartm. „Nederland kapt. Braat, van Glas gow naar Amsterdam vertrokken den 13den October, passeerde Zaterdag Kaap Lizard; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zaterdag te Napels en vertrok denzelfden dag. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond omstreeks kwart voor tienen heeft de 62-jarige J. B. op de Botermarkt alhier een toeval gekregen, waarvan hij echter spoedig hersteld en waarna hij zijn weg weder kon vervolgen. - Ter zelfder tijd ontstond aan de Beestenmarkt een onderlinge vechtpartij tussehen zekeren J. K., J. R. en J. v. d. S., waarbij laatstgenoemde door J. K. met een mes eene verwonding over de linkerwang werd toegebracht. - Bij den kleedermaker S. aan het Rapenburg is denzelfden dag een schoorsteenbrand ontstaan, welke spoedig door den stadswerker O. werd gebluscht. - Gistermiddag werd op de Breestraat opnieuw iemand door een beroerte getroffen. Na het drinken van een paar glazen water kwam ook hij tot bewustzijn. De stoomtram Leiden-Katwijk had gistemamiddag het ongeluk tegen een nabjj Kat wijk staanden trein, waarin zich geen passagiers be ronden, aan te rijden. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad; alleen is er een defect aan de machine ontstaan. Door de duisternis misleid is Zater dag-avond om halfacht A. v. d. M. te Stompwijk te water geraakt, doch door G.JYogelaar Jacsz. met groote moeite gered. Algemeen wordt er ge- wenscht dat de gemeente van meer licht worde voorzien, vooral met het oog op de a.s. winteravonden. Zaterdag-morgen te halftwaalf is te Scheveningen nabij den vuurtoren het lijk van een manspersoon aangespoeld in vergevorderden staat van ontbinding. Blijkens zijne kleeding was hij een Engelsch matroos. Men vermoedt dat hij reeds weken geleden verdronken is. Door do politie is het lijk on middellijk naar de algemeene begraafplaats gebracht. Door eene nog onbekende oorzaak is in den stormnacht de windkoornmolen van P. De La Bije, aan den straatweg van Hillegersberg, in de asch gelegd. Aangewakkerd door don hevigen storm, stond het gebouw met de belendende houten schuren in enkele oogenblikken geheel in vlamaan redden viel dus ook niet te denken. Toch had de brand weer, dank zij haar ferme, kalme houding, de zelf voldoening eenige arbeiderswoningen, staande op het erf op den afstand van een paar meters der ver brande schuren, te behouden, niettegenstaande de wind in hun richting was. Zware branden hebben er ook gewoed: te Joure, waar meer dan acht kapitale huizen benevens een geheele buurt arbeiders woningen zijn afgebrand; te Anna-Paulowna waar een geheele boerderij door de vlammen werd ver nield, zoomede in den IJpolder. Het Neder1 andsche eskader onder bevel van den kapitein ter zee Yan Alphen is gis teren Nieuwodiop niet uitgezeld, doordien een der schepen een anker heeft verloren. Het aantal der te Mekka van 15 tot 30 September aan de cholera gestorven personen wordt op 113 aangegeven. In de gevangenis te Portland kregen twee veroordeelden twisf over het bezit van een tamme muis; gebruik makende van do afwezigheid van den opzichter, bracht do een den ander met zijn vuist zulk een geweldigen slag op de borst toe, dat deze weinige minuten later overleed. De storm, die hier heerschto, schijnt ook op vele andere punten van het Fransche grondgebied te hebben huisgehouden. De „Agence Havas" meldt ten minste dat daardoor op al de telegrafische lijnen de gemeenschap tijdelijk gestremd is geweest. Yerleden Woensdag is te Philadelphia eene fabriek van wollen stoffen in brand geraakt, terwijl vijftig personen er aan het werk waren. De trappen stonden in een oogenblik in vlam, zoodat men uit do vensters moest spriDgen. Zes personen kwamen om het leven en 30 werden gekwetst. Er vielen hartverscheurende tooneelen voor. De Storm. Wie thans ook het strand te Scheveningen bezoekt, zal verbaasd staan over de veranderingen, die regen en wind daar in weinige uren hebben aangericht; het water heeft den voet der duinon weggevoerd en het strand smaller gemaakt. Als men ziet hoe da schuiten tegen de duinen zijn geworpen, dan kan men zich eerst een denkbeeld maken van de reuzen kracht, die de duinen en de vloot heeft gebeukt. Groot is de schade, aan de helft der vloot, dia in de laatste dagen aangekomen was, toegebracht. Al is het voor het oogenblik onmogeljjk die schade te begrooten, dit kan geconstateerd worden dat van de 100 vaartuigen er nauwelijks 8 ongedeerd zijn afgekomen4 schuiten zijn geheel onbruikbaar voor de vaart geworden en daarbij twee, die slechts een paar dienstjaren telden. De bemanning heeft in den storm de vloot moeten verlaten en zich er toe moeten bepalen door het verzetten der ankers de schuiten landwaarts te honden. De meeste vaar tuigen kunnen voorloopig niet nitzeilen, wat in dezen tijd, nu de haringvisscherij in vollen gang is, zeer is te betreuren. En dan - wat is er geworden van de visschers van ongeveer honderd schepen, die nog in zee waren? Hoe menige vrouw zal de- eerstvolgende dagen met een angstig hart naar zee turen of ze ook haar man of zoon ziet komen?

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1