N°. 6646. Maandag 17 October. A°. 4881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- w Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Notnmers.0.05. PBIJS DEB AD VERTEN'TIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f o.lZi Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het iieassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 1ft October. De luit.-kol. A. W. Greve, van het 4de reg. infanterie, overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers te 's-Hage, is belast met het bevel over het lste bataljon grenadiers. De therm. Fahr. teekendo gisteravond om 5 u. 56°, 8 u. 52°, 10 n. 50°hedenmorgen om 5 u. 46°, 8 u. 46°, 12 u. 49° en 's nam. 4 n. 46°. W.N.-W. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein is bepaald te Gouds waard op f 25 en te Nieuwkoop-Noorden op f 20. Het schjjnt dat er plannen bestaan om te Amsterdam een nieuw blijvend Parklokaal niet ver van het oude op te richten. Aan het gemeentebestuur is met dat doel vergunning gevraagd tot den aankoop van een strook gronds aan de Middellaan, uitmakende een déél van het thans in hnnr gebruikte gedeelte van het parkterrein. De burgemeester van Barneveld, mr. C. A. Nairac, heeft bij zijn 40-jarig jnbilé een telegram van gelukwensching namens den Koning ontvangen. De heer Salentiny, president der Luxemburg - sche rekenkamer en ond-directenr-gen. vanbinnen- landsche zaken, is door den Koning-Groothertog op Loo ontboden. Men brengt die reis met de minis- teriëele crisis in Luxemburg in verband. Door den minister van koloniën zijn de hoofd onderwijzers D. H. Yan der Maaten, G. J.F. Biegman, W. Grondijs, P. Prins, D. Koumans, R. A. Schoon hoven, R. Smit, H. H. Mnntinghe, J. Poetsma en S. Hermanides gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Gemengd Nlenws. „Njord" zal Maandag op „Rhynzigt" een huishoudelijk roei-conconrs honden. Donderdag-morgen kwam een knecht in de fabriek van den heer Willeman op den Bin nenweg te Delfshaven, na ouder gewoonte een paar dagen verzuimd en zich aan drank te buiten gegaan te hebben, weer op zijn werk; maar met zijne kameraden over zijne afwezigheid sprekende, zakte hij eensklaps ineen en was een lijk. De geneesheer Timmermans constateerde zijn dood en daar niemand zich om het lijk bekommerde, werd het op last van de politie naar het drenkelingenhuisje overgebracht De man, B. W. genaamd, was geboortig uit Den Bosch en laat gelnkkig geen gezin na. De toestand der in het ziekenhuis te Rotterdam verpleegde personen, die bij het spoor wegongeluk gewond werden, blijft zeer bevredigend. Reeds zijn, naar wordt gemeld, 17 per sonen ter zake van den moord te Veere op vermoeden in hechtenis genomen, doch weer op vrije voeten gesteld, omdat hun onschuld is gebleken. De dader zelf is echter nog niet gevonden. De bewoners der Yleeschhonwersstraat te Dordrecht werden eergisteravond verschrikt door het breken van glasruiten. De vrees voor nachte lijke inbraak bleek echter spoedig ongegrond te zijn Een drietal kalveren, die in eene weide nabij de gemeente stonden, waren, door het weerlicht ver schrikt, ontsnapt en hadden eene wandeling door de stad gemaakt, waarbij een hunner den kop door eene ruit van eene woning in de Yleeschhouwers- straat stak. De politie, ijverig als altijd, haastte zich de nachtelijke indringers in verzekerde bewa ring te stellen, waaruit zij gisterochtend weer wer den ontslagen. De IJsvereeniging „Thialf" te Heeren veen heeft besloten, in den aanstaanden winter een nieuw soort wedstrijd op schaatsen te honden. Vol gens plan en teekening zullen telkens vier rijders te gelijk eene ronde baan van ruim 300 M. een- of twee maal moeten omrijden; de rijders rijden af van vier verschillende punten, elk 25 M. van elkander ver- wjjderd, en wie het eerst weder bij zijn aanvangs punt terug is, heeft van de vier gewonnen. De Friesche hardrijders worden door dezen wedstrijd in de gelegenheid gesteld door vergelijking van hnnne snelheid met de opgaven, die verleden win ter in de bladen hebben gestaan, te onderzoeken, of zij bij een internationalen wedstrijd met Engel- schen en Amerikanen znllen kannen wedijveren. Te Nnmansdorp is een eenig kind, een knaapje van drie jaren, terwijl het zonder opzicht buiten speelde, in een vliet geraakt en verdronken. Bij een door de arrondissements-recht- bank te Groningen, in zake den minister van financiën contra de boekdrukkers-firma Yan Heyningen Bosch Cie., gewezen vonnis heeft de rechtbank, zieh bevoegd verklarende van den gestelden eisch kennis te nemen, overwogen o. a. dat het begrip van molens naar de patentwet in den rnimen door de administratie gehuldigden zin moet worden opgevat. De rechtbank veroordeelde dienvolgens de gedaagde firma tot betaling van eene geldboete van f 25 en in de kosten. In een dorpje bij Chambéry (Frankrijk) heeft eene boerin, Bojni genaamd, hare drie kinderen, waarvan het oudste vijf jaar telde, naar men meent n eene vlaag van waanzin, vermoord. Yoor het rijks-gerechtshof te Leipzig is thans een socialisten-proces in behandeling. De beschuldigden kunnen verdeeld worden in twee hoofdsoorten, Frankforters en Berlyners. Volgens de akte van beschuldiging stonden allen in betrek king met den bekenden sociaal-democraat Most te Londen. Zij hebben met hem briefwisseling gevoerd in geheim schrift, gelden ingezameld ten voordeele van zyn blad, de „Freiheit", betrekkingen met buitenlandsche revolutionairen aangeknoopt, en uit Londen, over Frankrijk, België en Zwitserland, exemplaren van genoemd blad in Duitschland bin nengesmokkeld. Er bestaat gegronde reden tot het vermoeden, dat de verspreiding van het schotschrift „De revolutionaire sociaal-democratie" bij de komst des keizers te Frankfort geen toeval, maar een bepaalde toeleg was. Uit de Zuricher „Socialdemo- crat" toch was reeds gebleken dat Most twee zijner ijverigste aanhangers naar Duitschland had gezon den, om er een aanslag voor te bereiden. Destijds kwamen er te Frankfort een aantal onbekenden onder valsche namen, terwijl het weldra bleek, dat een der reizigers, zekere Davé, een vertrouwd vriend van Most was, en dat een andere vriend, een Zwit ser, Eisenhauer genaamd, in de omstreken rond reisde. De meeste dezer personen werden te Frank fort in hechtenis genomen tijdens zij ten huize van zekeren Peschmann eene geheime vergadering hiel den. Bp de daarop gevolgde huiszoekingen vond men ten huize van een der beschuldigden in een verborgen hoek op den zolder de drukvormen van bovengenoemd schotschrift, benevens een fleschmet het étiquet „Oogwater", maar gevuld met zwavel- zuur, eene flesch strychnine en vier flesschen met andere scherpe vochten. By Mahn, te Bessnn gen, vond men in den grond van den tuin eene flesch salpeterzuur, terwijl by al de beschuldigden een groot aantal verboden bladen, benevens brieven, aanteekeningen enz. in beslag werden genomen. De genoemde chemicaliën waren onder anderen bestemd om te worden gebruikt by aanrandingen op politie beambten. Het zwavelzuur moest in de eerste plaats 1 dienen om den Frankforter politie-agent Rumpf, op wien het voornamelyk gemunt was, de oogen te verbranden. Tyd, plaats en wyze van aanranding waren reeds vastgesteld, toen de arrestatie den toeleg verhinderde. BUITENLAND. Frankrijk. De Londen8che „Times" verneemt uit Tunis dat de nederlaag der Fransehen te Soessa onrnst baart. De verliezen der Franschen zijn grooter dan de offi cieren ze raamden. De bey van Tunis kondigde andermaal het voor nemen aan, afstand te doen van den troon en in het particulier leven terug te treden, indien hem een klein jaargeld verzekerd werd. De enquête teSfax is geëindigd. Yéór Gambetta's bezoek begaf Ferry zich naar Grévy, om dezen mede te deelen dat alle ministers bereid waren terstond af te treden, zoo hy het noodig oordeelde. Grévy kon toen vryer met Gambetta beraadslagen. Dultsclila.ii tl. Keizer Wilhelm heeft aan den heer Yon Giers, uit aanmerking van de diensten op de Dantziger by eenkomst bewezen, de orde van den Rooden Adelaar eerste klasse in brillanten geschonken. In deze byeenkomst moet prins Bismarck aan den Russische» vorst en zyn minister verklaard hebben dat het beste middel tegen het nihilisme is, het met zijne eigene wapenen te bestrijden. Professor Yirchow viert binnenkort het 25-jarig jubilé zijner benoeming tot hoogleeraar aan de uni versiteit te Berlijn. De vrienden en vereerders van dien geleerde hebben het voornemen opgevat de noodige fondsen bjjeen te brengen ten einde eene stichting in het leven te roepen, voornamelyk inge richt tot bevordering der anthropologische wetenschap. De vrije beschikking daarover zal professor Virchow op den bedoelden feestdag op plechtige wyze by oorkonde worden geschonken. Groot-Britannlê. Lord Salisbury en de heer Nortbcoto hebben Woensdag opnieuw te Newcastle het woord gevoerd. Lord Salisbury verklaarde dat het Hoogerhuis de Iersche landwet slechts aangenomen had omdat het daarin het minste va* meerdere kwaden zag. Hij beweerde voorts dat de politiek der regeering ten opzichte van Afghanistan louter ten voordeele van Rusland kwam, dat thans slechts door een opmer kelijk geringen afstand van Herat gescheiden was. De politiek van het kabinet jegens de Transvaal zou, meesde hy, een blijvende knak zijn voor het prestige der Britsche natie. Omtrent de vryhandels- quaestie liet hij zich nogal beslist nit. Hy zeide, te gelooven, dat de handelstractaten, gelijk het Fran8ch-Engelsche van 1860, rustten op beginselen van „weerkeerigheid en vergelding" en dat, zoo hij kans zag door het heffen van een inkomend recht op de weelde-artikelen of door het dreigen daar mede buitenlandsche mogendheden tot vermindering van hare inkomende rechten te dwingen, hy alle doc trinaire vrijhandels-theorieën in den steek zou laten. De heer Northcote beschuldigde de regeering van zwakheid in Ierland en in de Transvaal en beweerde dat de ministerraad zich in hare besluiten geheel liet leiden door meerdere of mindere vastberaden heid en vermetelheid van de Boeren en van de Ieren. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Wiener Zeitung" behelst een keizerlijk rescript, waarbij de minister Salvy voorloopig wordt belast met de grondwettelijke vertegenwoordiging van het ministerie van buitenlandsche zaken, en de sectie-chef Kalbay met de rechtstreeksche leiding van dat departement. De begrafenis van baron Haymerlé heeft onder deelneming van talrijke personen, waaronder de keizer, plaats gehad. De kist was met een reusachtig kruis van viooltjes gedekt. Twee wagens, met bloemen en kransen beladen, volgdeo het lijk,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1