N°. <5643. Donderdag 13 October. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nosiwer bestaat uit TWEE BLADES'. Eerste Blad. JBij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het ©fficiët i Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag 6 October. Bij dit nummer wordt onzen Abonnés binnen de stad een spoorweglijstje met de Winterdienstregeling van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij en de lijn Leiden Woerden aangeboden. PRIJS DEZER COURANT: Vonr Leiiien per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afcoaderlijkc Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. BTADS-BffiBICHTF.iN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS deb Gemeente LEIDEN, Gezien ar' 1 der verordening op het Brandwezen van den I5den .Tnui 1871 (Gemeenteblad N°. 14); 24sten Augustus Brengen t r algemeene kennis dat door hen is benoemd tot directeur ran het brandwezen de heer ADRIANUS VERHOOG, ia de plaats van den heer H. J. GIEZEiV, overleden, en tot adjunct-directeur de heer WILLEM ANTHONIE VAN LITH, iH de plaats vin den heer ADRIANUS VERHOOG voornoemd. Burgemeester en Wethonders voornoemd. Leid os, DE KANTER, Bnrgemeester. 12 October 1381. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 October. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het sti a:-chip „P. Caland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rottordam is bepaalt' op Zaterdag den löden October a. s., des morgen., to vijf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Yrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Ir. eane buitengewone vergadering van de afd. Leiden en omstreken der Ned. Maatsch. v. T. en PI. trad guteravond als spreker op de heer Van Ledden Hulsebo i, van Amsterdam, die zijn gehoor gedu rende een paar uren op onderhoudende wijze bezig- hield me; de door hem sedert drie jaren gevolgde wijze tot het drogen van bloemen en bladen, met behoud van hun natuurlijke kleur en vorm, terwijl die kinderen der natuur wel reeds lang uit het buitenland in zulk een toestand tot ons kwamen, doch mccutal platgedrukt en geverfd met de scherps! e kleuren. Met de door den heer Hulsebosch gevolgde methode worden deze verminkingen voorkomen. Na eerst in uitvoerige bosehouwingen te zijn ge- tredon omtrent de champignons of zwammen met bun schadelijken invloed op bjjna alles, maar tevens ook op hunne goede eigenschappen te hebben ge wezen, trachtte hij met een door hem meegebracht toestel - door spr. „Siccarium" genoemd - den aanwezigen duidelijk te maken hoe hij met het drogen van bloemen enz. te werk gaat. Fijn, goed gewas- schen en later verwarmd duinzand, dat men om en in de te drogen voorwerpen, b. v. door een papieren trechtertje, laat loopen, speelt hierbjj de hoofdrol. Een blikken bus, van onderen met eenige gaatjes doorboord, waaronder een tweede bodem om het wegloopen van het zand te voorkomen, kan als een voudig -uismiddeltje voor een liefhebber dienst doen. Ook wees spr. op verschillende manieren, waarop planten worden geconserveerd, daarbij nu en dan aan bijzonderheden herinnerende, die wel geschikt waren om de aandacht van zijne toehoorders, waar onder ook vele dames, te blijven boeien en den avond te leerrijk maken. In d pauze deelde de heer "Witte mede dat enkele inzenders van de 's middags geëxposeerde bouquetten deze ko-teloos, anderen ze tegen een geringen prijs aan het bestuur hadden afgestaan, waardoor dit nu in de gelegenheid was voor een verloting loten tegen den genngen prijs van 1 verkrijgbaar te stellen. Er waren zoo 15 bonquetton ter beschikking. Staande de vergadering werd daarvan een druk gebruik gemaakt, zoodat menige dame bij het verlaten van het Loge-gebouw met een prachtigen bouquet in de hand prijkte. Het aantal leerlingen op het Gymnasium alhier bedraagt thans 60 a 100 en 12 a 75, terwijl diverse lessen 135 opbrengen; dat opdeHoogere Burgerschool voor jongens 109 a f 60 en 39 a ƒ45, dat op de H. B.-S. voor meisjes 51 a 60 en 27 a f 45, terwijl diverse lessen 50 opbrengen. Bij de dienstdoende schutterij alhier is benoemd tot 2den luit. jhr. W. Yan Rappard, thans sergeant. Yan de 118 ter vorkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Leiderdorp ingeleverde stem biljetten werden er twee van onwaarde verklaard, zoodat het aantal geldige 116 en de volstrekte meerderheid 59 bedroeg, welke juist door den heer G. Zirkzee werd verkregen, die alzoo is gekozen, terwijl op den heer P. Kaptein 57 stemmen waren uitgebracht. Door de classis Leidon is tot de evangelie bediening toegelaten de candidaat A. De Vlieg, beroopen predikant bij de Chr.-Ger. gemeente te Noordwijk-buiten. Zondag a. s. zal hij zijn intree rede houden, na des voormiddags bevestigd te zijn door den heer J. Alting, pred. te Katwijk-buiten. De door den raad van Boskoop vastgestelde begrooting bedraagt in ontvangst en uitgaaf 19,813.07. De kosten voor onderwijs zijn geraamd op f 6590. Bij den gemeenteraad van Gouda is ingekomen een missive van den heer A. K. Yan der Garde, waarin hij zijne aanvrage om concessie voor een stoomtram intrekt. De particuliere correspondent te Berlijn van bet Rott. Nbl. seint: Naar de beursbladen alhier melden, is op last van het „Landgericht" alhier beslag gelegd tot een bedrag van 21,000 marken op het saldo dat de Rotterdamsche Bank bij de Bank voor Handel en Industrie alhier heeft staan. De zaak betreft een proces, dat meerdere houders van 2-procents-obli- gatiën der Duïtsch-Hollandsche Bouwvereeniging tegen de Rotterdamsche Bank willen instellen, om deze langs rechterlijken weg te dwingen, tot een bedrag van 4,000,000 marken, de zekerheid ten behoeve dezer obligatiën te stellen, waartoe het zich indertijd bij contract heeft verplicht. Het kwam er in de eerste plaats op aan uit te maken voor welk gerechtshof dit proces behandeld zou moeten worden en dit is thans bepaald blijkens boven gemeld beslag, dat ten behoeve van eene enkele geprotesteerde obligatie ter nominale waarde van 2250 marken is verleend. Later seinde hijUit de beste bron verneem ik heden, dat gisteren voor de gerechtelijke executie bij de Bank voor Handel en Industrie (zoogenaamde Darmstadter Bank), wel pogingen zijn gedaan, maar dat deze machteloos waren, omdat de Rotterdamsche Bank daar geen saldo te vorderen had. De executie zou op verzoek van de firma Rudloff en Gruebs aangevraagd zijn. In de beurskringen alhier maakt deze gebeurtenis een vreemden indruk, daar men zegt dat dergelijke rechterlijke dwangmiddelen wel overbodig zouden zijn, daar de Rotterdamsche Bank ook zonder dezen hare verplichtingen zou nakomen. Het schrijven eener geschiedenis van den oor log in Atjeh is blijkens de laatst ontvangen Indi sche bladen opgedragen aan den luit.-kol. Gey Yan Pittius, die chef van den gen. staf is geweest onder generaal Yan der Heyden, en aan de luitenants Dietz en Jansen. Ten aanzien van de te 's-Hage op te richten school voor volwassenen wordt medegedeeld, dat de pogingen in zooverre reeds gunstig geslaagd zijn, dat men hoopt de school op 1 November a. s to openen. De prins van Oranje gaf van zijne be langstelling blijk door eene bijdrage van f 100. Naar de Middelb. Crt. verneemt, heeft mr. H. Ph. De Kanter, advocaat te Brielle, een brief aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij zijne sollicitatie naar het griffierschap, met het oog op andere sollicitanten, intrekt. Tot adjunct directeur van de Landbouw kolonie Nederlandsch Mettray op Rijsselt bij Zutfen, is be noemd de heer I. Yan Dam, gepensioneerd lste lui tenant der infanterie, wonende te 's-Gravenhage. Z. M. heeft benoemd tot curator aan de rijks universiteit te Leiden mr. C. Fock; te Utrecht mr. H. G. Romer; te Groningen mr. W. De Sitter;-aan A. A. D. E. Hooglandt, op zjjn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger te Enschedeemr. S. Wildschut, met 15 Oct. a. s., tot curator der gemeentelijke universiteit te Amsterdam benoemd; aan J. Bubberman met 1 Nov. 1881, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-school te Heerenveen; met ingang van don lsten November a. s.1*. op pensioen gesteld: a. den kolonel-comm. van het corps mariniers J. H. Stengel, op verzoek, ter zake van langdurigen dienst; b. den luit.-kol. van voor schreven corps J. J. Korndörffer, ter zake van vijftigjarigen ouderdom, en zulks onder toeken ning: aan eerstgenoemde van een pensioen van f 2100, aan laatstgenoemde van den titulairen rang van kolonel en van een pensioen van ƒ1767, benevens van een verhooging van dat pensioen van 300 'sjaars, voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's Rijks overz. bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen; bij het corps mariniers be vorderd tot kolonel-comm. van het corps, den luit.- kol. F. A. Van Braam Homckgoest; tot luit.-kol., de kapts. lste kl. A. H. W. De Gelder en W. L. G. J. F. Cramer Yon Baumgarten; tot kapt. lste kl., de kapts. 2de kl. C. J. Visser en A. R. De Wendt, en tot kapt. 2de kl., de lste luits. H. J. Romeny en J. B. Yerhey; den met verlof hier te lande teruggekeerden officier van gezondheid lste kl. van het leger in Ned.-Inzië F. De Boer, op ver zoek, wegens volbrachten diensttijd, met 1 Nov. a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. In hunne Memorie van Antwoord op het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp- begrooting dezer gemeente, zeggen B. en Ws. dat de tegenwoordige begraafplaatsen sedert de invoering der wettelijke regeling van het begraven en de begraaf plaatsen tot geene bedenkingen bij de betrokken autoriteiten aanleiding gegeven hebben; de kosten voor de inrichting van nieuwe begraafplaatsen in den duingrond zonden een aanzienlijk bedrag uitmaken em het begraven op betrekkelijk verren afstand van de gemeente vooral in het winterseizoen groot ongerief veroorzaken. Op grond van deze redenen achten zij het niet noodzakeljjk dat maatregelen worden geno men als waarvan in een der sectiën sprake is geweest. Door de verschillende betrokken commissiën, aan wier medewerking bij deze gelegenheid een woord van lof niet mag worden onthouden, worden B. en Ws. in onderwijszaken steeds op zoo uitnemende wijze voorgelicht, dat zij inderdaad geen behoefte gevoelen om één lid van hun college nog bepaal delijk op te dragen die zaken ter behandeling in hun college voor te bereiden. Eene vermeerdering van het aantal gemeente opzichters ware voorzeker wenschelijk. Mocht het bljjken dat de daaromtrent in de sectiën medege deelde beschouwingen door den Raad worden ge deeld, dan zijn B. en Ws. volgaarne bereid een voorstel daartoe strekkende in te dienen. Dat de toestand van vele straten onvoldoende is,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1