Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. v Derde Blad Straten, pleinen, riolen, sluizen en nog wat. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofschoon vermindering van uitgaven in vele ge vallen door een der leden zeer werd gewenseht, kon hij toch de bezuiniging van f 4000 op het art. voor onderhoud van straten en pleinen, in verge lijking met het vorig jaar, niet goedkeuren, met het oog op den onvoldoenden toestand der meeste straten en pleinen. Vooral kwam hem het cjjfer voor buitengewoon uitgetrokken 4500) te laag voor. De behoefte aan verbetering der straten is algemeen en afdoende herstellingen zijn hoogst nood zakelijk; de meerdere uitgaven hieraan ten koste gelegd, zouden, zijn inziens, alleszins zijn te recht vaardigen. Ook in de beide andere sectiën werd dit onderwerp ter sprake gebracht. Vooreerst werd ge wezen op de wenschelijkheid van openbare aanbe steding bij nieuwe bestrating. Men drukte den wensch uit dat men zich in deze niet zoude bepalen bij de in dit jaar genomen proeve ten aanzien van enkele straten, maar daarmede bij volgende gelegenheden zoude voortgaan. Door sommige leden werd gewezen op enkele punton, die bijna onbegaanbaar waren en de vraag geopperd met het oog b. v. op het Rapenburg of het werk wel goed word verricht, daar zoo spoedig herstel noodig was. Door een lid werd in overweging gegeven van alle gaten en. invallen door de politie onverwijld kennis te doen geven aan de fabricage en b. v. 2 straatmakers nitsluitend te belasten met het on middellijk herstellen van die gaten en invallen. Ook werd gewezen op het uithalen van steenen bij de hoornen, die nieuw geplant waren. Wellicht zou aan dit bezwaar kunnen worden te gemoet ge komen, door het leggen van een cirkel van gegoten ijzer of cement om de hoornen, zooals in andere plaatsen geschiedde ter voorkoming van het ont staan van gaten. Het had verder de aandacht van een der leden getrokken dat geene gelden waren uitgetrokken voor het wegruimen van sneeuw van de straten en pleinen, daar ten vorigen jare daarvoor een niet onaanzienlijk bedrag was uitgegeven zeer ten gerieve van het publiek. Hierop werd geantwoord dat men vertrouwde dat men in den aanstaanden winter verschoond zou blijven van eeno zoo buitengewone hoeveelheid sneeuw als ten vorigeu jare gevallen was; mocht de behoefte aan buitengewone hulp middelen zich echter voordoen, dan zouden de noodige gelden kunnen worden aangevraagd en kan daarin, des noodig, door af- en overschrijving worden voorzien. Omtrent de rioleering van de Binnenvestgracht werd in eene sectie inlichting gevraagd aangaande den tijd waarop de werken aan het rijks zieken huis ongeveer gereed zouden zijn, ten einde zonder uitstel met de verbetering der Binneavestgracht te kunnen aanvangen. Wellicht zullen de werken aan het ziekenhuis spoedig gereed zijn en in dat geval zeuden nog op deze begrooting gelden voor de ver betering van die gracht kunnen worden uitgetrokken. Ook door andere leden en in andere sestiën werd gewezen op den onhoudbaren toestand van de Bin nenvestgracht bij de Buiten-Sociëteit en op eene spoedige dempiDg van die gracht aangedrongen. Evenals in vorige jaren werd wederom geklaagd over de ondoelmatige inrichting der urinoirs, zoo wel wat de urinoirs zelve als wat de omkastingen betreft. Vooral die aan de Turfmarkt was in alle opzichten hinderlijk. Raar aanleiding van de uitgetrokken som van 1G20 voor het vernieuwen van de houten be schoeiing van 2 groote sluisdeuren aan de Raakte Skiis werd door een der leden gewezen op eene andere verbetering, die aan genoemde sluis nood zakelijk is. Het gebeurt nl. dikwijls dat de schepen op dat gedeelte van deu Vliet bij het doorvaren beklomd raken doordien de sluis te nauw is. Indien nu later bleek dat ook in dit opzicht verbetering noodig is, dan zou de thans voorgestelde uitgave voor de ver nieuwing der sluisdeuren vruchteloos zijn, op grond waarvan het wenschelijk werd geacht de verwijding van de sluis tegelijkertijd te doen plaats hebben. Door een ander lid werd de sluis zelve wijd genoeg geacht voor de schepen die den Vliet bevaren, terwijl het beklemd raken der schepen meest plaats had in den hooitijd, daar deze met hoogen boven- last bezwaarlijk do steenen brug met gebogen zij wanden vóór de sluis konden passeeren. Hierom trent werd opgemerkt dat, welke de oorzaak van de belemmering der vaart ook mocht wezen, hetzij dan de sluis of de brug, in allen gevalle de noo dige voorziening in deze niet mocht achterwege blijven. Een lid opperde de vraag of de lootjes voor honden niet konden worden afgeschaft, daar zij toch nooit werden gebruikt. De verordening op de invor dering der belasting op de honden bepaalt alleen dat voor eiken hond kosteloos een kenteeken wordt uitgereikt volgens een door Bargemeester en Wet houders vast te stellen model, waarop het jaar, waar voor het wordt uitgereikt, en een doorloopend volg nummer moetcu worden uitgedrukt. Zijns inziens zoude alzoo een kenteeken, b. v. eenvoudig van bordpapier vervaardigd, kunnen worden uitgereikt, waarvan de kosten aanmerkelijk minder zouden bedragen. Een lid gaf in overweging het politietoezicht aan het spoorwegstation, golegen onder de gemeente Oegstgeest, op te heffen, aangezien de gemeente Leiden daartoe niet verplicht was. Ingeval daartoe werd overgegaan, dan zou zeker het aantal politie agenten met 4 en deze post der begrooting met ongeveer f 2000 kunnen worden verminderd. Hier tegen werd aangevoerd dat het politietoezicht voor do gemeente Leiden van groot belang was, ook met het oog op het houden van toezicht op de aan komende en vertrekkende passagiers. Gemengd Nieu vv De Russische hoogleeraar Kotliarewsky professor in het strafrecht aan de universiteit te St.-Petersburg, die van de Russische regeering verlof ontvangen had, eene wetenschappelijke bui- tenlandsche reis te ondernemen, verhaalt in een Russisch blad, dat hjj te Karlsruhe in hechtenis ge nomen werd, omdat hij daar, door de straten wan delende, aan een agent van politie vroeg of de groothertog al uitgereden was. De hoogleeraar ver haalt dat hij twee volle dagen in hechtenis gehou den was en door de politie te Karlsruhe met groote ruwheid en brutaliteit behandeld was. Aanvankelijk wilde men hem ook niet vergunnen aan een zijner vrienden te Heidelberg te telegrapheeren. Eerst den tweeden dag werd een agent naar Heidelberg ge zonden, waar de hoogleeraar een zijner koffers had achtergelaten, waarin zich zijn pas bevond. Hatuur- lijk werd het „misverstand" toen opgehelderd en de -hoogleeraar ontslagen. Zekere kapitein Howgate, tot vóór kor ten tijd aan het Meteorologisch Bureau te Washington geplaatst, is beschuldigd van landsgelden tot een bedrag van 94,000 dollars verduisterd te hebben en gevangengezet, daar hij niet in staat was voor 40,000 dollars borgtocht te stollen. Een handelsreiziger te Berlijn werd dezer dagen in eene restauratie door eene wesp ge stoken op zijne tong. Hij dronk een glas bier en de wesp moet in bet schuim verborgen geweest zijn. Onmiddellijk zwol de tong zoo op, dat de man niet praten kon en schrijvende het verzoek om spoedig een geneesheer te haleD, te kennen moest geven aan de verbaasde omstanders, die niet begrepen waarom zijn glas zoo haastig nederzette onder allerlei, hun aanvankelijk volkomen onbegrijpelijke gebaren. Terwijl één hem potlood en papier bracht, gingen anderen onderzoeken wat den man scheelde en zagen toen eene groote wesp uit zijn mond kruipen. De gelukkig spoedig ter hulp komende geneesheer slaagde er in den angel uit de tong te verwijderen en den man daardoor al dadelijk eenige verlichting te verschaffen. Een geheelo passagierstreininde Yereenigde Staten is door roovers uitgeplunderd geworden en wel onder de volgende omstandighe den: Gemaskerde roovers, negen in getal, hebben twee mijlen ten westen van Glanöale (Missouri) den expres-trein van den „Chicago- Alton-Wes tern-Railroad" doen ophouden. Zij gaven daartoe het signaal van stoppen en de machinist volgde op het gezicht van de bjj het reglement aangegeven lan taarns het sein, zonder eenigen argwaan te koesteren. Om zeker van hun zaak te wezen, hadden de schelmen een enorme hoeveelheid steenen opgesta peld, waardoor de trein, zoo er niet gestopt was, ongetwijfeld had moeten derailleeren. Rauwelijks stond de trein stil of de hoofdman der bende riep met eene forsche stem: „Komaan, kameraden, aan den slag, geeft vuurVerscheidene salvo's werden nu gelost tot groote ontsteltenis zoowel van beambten als van reizigers, die meen den met een geducht aantal aanvallers te doen te hebben, en al den moed om tegenstand te bieden, verloren. Terwijl de schrik nu tot den hoogsten graad geklommen was, namen de bandieten bezit van den trein. Eerst werd het personeel onschade lijk gemaakt; de machinist, de stokers enz. werden allen naar het bosch gevoerd. Alleen de conducteur Hazelbaker bood eenigen tegenstand, maar aange zien niemand hem bijstond, was hij spoedig overmand. Daarop verspreidden de bandieten zich onder de reizigers, sloten de portieren en dreigden ieder, die zich zou durven verroereD, met den dood. Riemand was er die maar durfde kikken, hoewel er toch altijd minstens een honderd stevige kerels in den trein waren, die met een weinig courage de negen roovers al heel gauw klein zouden gekregen heb ben. In dien tijd sloegen een paar van dezen den conducteur van de brievenmail neer, die, na zich heldhaftig verdedigd te hebben, met do kolf van het geweer afgemaakt werd. De brandkast werd nu opengestoken en de inhoud, ongeveer 30,000 dollars, ging in de zakken der roovers over. Radat dit werkje verricht was, gingen de beide zelfde personen een bezoek brengen in de waggons van de reizigers, die het bevel ontvingen om de armen op te steken, waarna zij zich zoo gedwee mogelijk lieten plunderen. Toen alle zakken nage zien waren, werd de buit in een groot valies ge borgen, en verwijderde zich de bende, dood op haar gemak. Van uit Kansas-City, waar de trein spoedig aan kwam, werd onmiddellijk een drijfjacht op de bru tale roovers georganiseerd, doch vruchteloos. Wel zijn een paar verdachte lieden gearresteerd, maar van hun schuld is men nog lang niet zeker. De trein, die onmiddellijk aan den geplunderden voorafging, bevatte 1,600,000, dollars en men houdt het er zeker voor dat de aanval eigenlijk daarop gemunt was. Volgens een officiëele opgave werden bij de bergstorting to Elm 114 personen onder de puinhoopen bedolven. Van 211 gezinnen hebben 57 één of meer leden verloren, 12 gezinnen zijn geheel uitgestorven. Onder de overblijven den zijn 12 wedu wen, 9 weduwnaars en 38 weezen. De geleden schade bedraagt 1,200,000 fr.tot nog toe is 158,600 fr. bijeengebracht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1