Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Een buitengewoon brutale diefstal had eergisteren midden op den dag op het plein roor het Palais-Koyal te Parijs plaats. Mevr. X. stapte daar uit een rijtuig en na den koetsier be taald te hebben, richtte zij hare schreden naar het ministerie van financiën, hare portemonnaie nog in de hand houdende, welke ongeveer 1000 fr. aan bankpapier en goud bevatte. Eensklaps kwam er een persoon op haar toe die haar in zijne armen sloot onder den uitroep: „Zijt ge daar eindelijk teruggekeerd, mijn dierbare Sara!" Alvorens mevr. X. van den schrik was bekomen, had de onbekende haar hare portemonnaie ontnomen en zioh tusschen de talrjjke rijtuigen uit de voeten gemaakt. Mevr. X. was zoo verschrikt geweest bij de omhelzing, dat ajj geen woord kon uitbrengen en zelfs het gelaat van den gauwdief niet had herkend, zoo snel was de roof gepleegd. Mevr. X. schijnt wer kelijk veel te gelijken op de ex-sociétaire van het Théatre-Frannais, nl. Sara Bernhardt, zoodat de behendige schurkmet veel "a propos heeft gehandeld. Te Bologne-sur-Seine heeft Dinsdag avond, omstreeks acht uren, een bleeker zijne vrouw, waarmede hij pas aoht maanden gehuwd was, met een mes doodgestoken. De gruweldaad had op de openbare straat plaats, terwijl de ongelukkige, op een ledigen bleekerswagen, vergezeld van een knecht, juist van het rondbrengen van wasschen bij de klanten huiswaarts keerde. Het tien duim lange lem mer was geheel in de borst gedrongen en had het hart bereikt, zoodat de dood onmiddellijk volgde. De aanleiding tot de misdaad was dat de man, door anonyme brieven opgeruid, de huwelijkstrouw van zijn jeugdige echtgenoote verdacht, hoewel alle be wijzen van schuld ontbraken. BUITENLAND. Frankryk. Men verzekert dat in den ministerraad gisteren uitsluitend is beraadslaagd over Tunis. Er was geen •sprake van de quaestie, welke gedragslijn het Kabinet zal moeten volgen bij de bijeenroeping der Kamers. De eerstvolgende Kabinetszitting is bepaald op Dinsdag. Uit Londen wordt bericht dat Engeland en Frankrijk hunne agenten naar Cairo zullen afvaar digen met eene gelijkluidende instructie betreffende de zending der Turksche commissarissen. Victor Hugo heeft aan den prefect van de Seine 10,000 fr. ter hand gesteld voor de armen. In eene depeche van generaal Logerot uit Tunis, van eergisteren, wordt gemeld dat twee bataljons des ochtends het „Belvédère" hadden' be zet. De overige forten der stad zouden gisteren worden bezet. Eene colonne, van Medjez-el-Bab naar Testour trekkende, is door de Arabieren aangevallen, die echter afgeslagen werden. Duitschland. Men zal zich herinneren dat indertijd van de Fransche milliarden 120 millioen mark afgenomen is om bewaard te worden als oorlogsschat des rijks, ten einde bij een eventuëelen nieuwen oorlog altijd gereed geld te hebben om in de eerste kosten der mobilisatie te voorzien. Die schat wordt bewaard ia den Juliustoren in de vesting Spandau en Btaat ,onder toezicht van eene Rijkscommissie, die elk jaar twee leden afvaardigt om den schat na te zien. J)at moet dezer dagen wederom gebeuren en de „Magdeburger Zeitung" schrijft daaromtrent het yolgendeWat vooreerst den toegang tot denwel- bewaakten oorlogsschat betreft, deze is slechts moge lijk als de beide leden der commissie ter zelfder itijd de hun toevertrouwde sierlijke sleutels in het plot steken. Dan komt men in de rotonde, waarde 120 millioen in contant geld voor den kwaden dag bewaard worden. De kolossale som is in tien groote afdeelingen geborgen, elk weder in twaalf onderaf- deelingen gesplitst, zoodat elk dezer laatsten een millioen mark bevat. Dit millioen ligt in tien zakken elk van 100,000 mark, waarvan twee derden in stukken van 20 en één derde in stukken van 10 mark. Zoodra de inspectie begint, wordt door het lot eene der afdeelingen aangewezen, waaruit dan eene onderafdeeling wordt gekozen om nageteld te worden. Daartoe is eene militaire wacht gecomman deerd, zoodat het tellen zelf vlug kan afloopen. Zoodra er twee of drie der 100,000 markzakken nageteld en ia orde bevonden zijn, is het onderzoek geëindigd. Dan worden de drie overige fondsen ge ïnspecteerd, namelijk het invaliden-fonds, dat voor de vestingwerken en dat voor een Parlementsge bouw. Zoodra dit gedaan is, teekenen de commis sarissen daarvan een protecol en sluiten gezamen lijk weder de deur met dubbele sleutels. De instelling van een spoorweg-gerechtshof ligt, naar de minister Maybach vóór eenigen tijd mee- dedeelde, reeds lang in de plannen der regeering, en men mag wel aannemen dat de regeering gene gen is weldra op dat plan terug te komen. Reeds voor eenigen tijd werd echter gemeld dat die zaak niet op zich zelve, maar in verband met een gehéele spoorweg-reorganisatie zal worden geregeld. Groo1>Britiumtë. Koningin Victoria heeft het patronaat aanvaard over de internationale vïsscherij-tentoonstelling, die in 1883 te Londen zal worden gehouden; de prins van "Wales en de heer Gladstone behooren tot de beschermheeren. Uit een dezer dagen aan de „Dailly News" gezonden brief uit Pretoria moest men opmaken dat de voornaamste bepalingen der conventie welke aan de Boeren mishagen, die zijn, waarbij de kosten van bestuur, gedurende de annexatie gemaakt, op de Transvaal worden overgedragen, en voorts die, welke de bevoegdheid van den Britschen resident ten opzichte van overeenkomsten tusschen de Boeren en de inlanders regelen. Maar volgens den correspon dent van de „Standard" te Durban hebben de Boeren ook bezwaar tegen de bepalingen, volgens welke de Boeren geene betrekkingen met het buitenland mogen aanknoopen zonder goedkeuring van Engeland. Ook achten zij zich beleedigd door art. 15, voorschrijvende vrijheid van godsdienst, door art. 16, dat de slavernij verbiedt, door art. 26, dat voor de rechten van alle blanken in de Transvaal zorgt, en door art. 27, dat aan alle inwoners van de Transvaal het recht waar borgt om zich tot de gerechtshoven te wenden. De Boeren beweren dat zij door het vaststellen dezer artikelen niet als eene beschaafde natie worden behandeld. De „Times" is van oordeel dat dit protest der Boeren te laat komt en dat de Engelsche regeering de eenmaal bij de conventie geregelde en afgedane quaestiën niet weder kan behandelen. De Britsche regeering heeft, zegt genoemd blad, de conventie geenszins van de goedkeuring van den Volksraad afhankelijk gesteld. Tot 8 November kan de Volks raad zich nu nog bedenken, en de „Times" hoopt dat deze vóór dien tijd de conventie bekrachtigen zal. Maar het blad acht het noodig dat de troepen, ten getale van 10,000, die in Natal ter beschikking van generaal Wood staan, gereedgehouden worden, om desnoods handelend op te treden en het gezag der Britsche kroon te herstellen, zooals bepaald is, indien met 8 November de conventie niet in werking treedt. Engeland zou in dat geval, meent de „Times" niet, anders kunnen doen dan zijn gezag met de wapenen handhaven. Uit een telegram van den onderkoning van Indië blijkt dat de emir van Kaboel, Abdurrhaman, zijn plechtigen intocht in Kandahar op 30 September gedaan heeft. Den 2den October was de stad fees telijk verlicht. Aan de „Standard" wordt uit Fort-Amïel gemeld dat in Zoeloeland een opstand is uitgebroken. In een brief van 4 Sept. schrijft de bisschop van Natal: „Ik hoor uit goede bron, dat John Dunns troepen 300 a 400 Zoeloe's gedood hebben." Turkije. Volgens berichten uit Konstantinopel zijn door Engeland en Frankrijk aldaar vertoogen ingediend betreffende de zending van Turksche commissaris sen naar Egypte. Deze zending wordt thans be schouwd als eene bloote beleefdheid, in geenerlei opzicht den tegenwoordigen staat van zaken in Egypte rakende. Vereenlgde Staten. Op groote schaal heeft men zich te Nieuw-York toegerust om de afstammelingen van generaal Lafayette en Rochambeau en de Fransche officieren te ontvangen, die tor viering van het eeuwfeest der overgave van Yorktown met de „Canada" uit Havre verwacht werden. Een smaldeel van vijf Ameri- kaansche schepen onder generaal Wyman met het Fransche fregat „Magicienne" en het ramschip „Dumond d'Urville", verbeidden de „Canada", bij welker aankomst saluutschoten werden gewisseldhet smaldeel vergezelde haar voorts naar de stad en de Fransche gasten, aan wal gestapt, werden onder een escorte van het zevende regiment naar de Fifth Avenue geleid. Van verscheidene huizen was de Fransche vlag uitgestoken. Op dezelfde wijze zouden tegen' het einde der week de afstammelingen van baron Steuber, die met de „Herder" verwacht wer- den, worden verwelkomd. Na het eeuwfeest zal de Nieuw-Yorksche Kamer van Koophandel den buitenlandschen gasten een banket aanbieden. Rusland. Naar de Russisch-Duitsche en naar de Russisch- Oostonrijksche grenzen worden thans troepen ge zonden, onder voorwendsel de Israëlieten te bescher men, die, om zich aan de mishandelingen te ont trekken, Rusland verlatendoch de ware reden zou volgens gerucht zijn, het nemen van voorzorgsmaat regelen met het oog op de aanstaande samenkomst van czaar Alexander ni met keizer Frans Jozef. Den 29sten September zijn 20 kweekelingen der cadettenschool in hechtenis genomen. Men vond in hunne matrassen vele proclamatiën der Nihilisten. Deze school heeft een tweejarigen curcus; daarna worden de cadetten officieren bij de infanterie. De verdenking viel op twee kweekelingen, van welke één er in slaagde voor hem gevaarlijke papieren te verbranden voordat hij met zijnen kameraad in hech tenis genomen werd. Het onderzoek leidde toen tot de arrestatie der overigen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, S. zal het mjj zeker niet kwalijk nemen, als ik mijn eens gekozen naam maar blijf voeren. Dan loopen we minder gevaar, dat onze gedachtenwisseling in een personenstrijd zal ontaarden: het is alleen om zaken te doen, die we zoo objectief mogelijk moeten trachten te beschouwen. Voorshands wensch ik mij te bepalen tot een beant woording zijner vragen. 1°. Wat er te Leiden te genieten valt, waarvoor hij die buiten de grens woont, niet heeft te betalen, wil hij mede genieten Het komt mij voor dat zulks in mijn vorig stukje reeds vrij duidelijk werd aan gewezen. Leiden getroost zich belangrijke geldelijke opofferingen, om zijn lager en middelbaar onderwijs in overeenstemming te brengen met de eischen van onzen tijd. Willen de bewoners der omliggende gemeenten daarvan profiteeren, dan moeten zij onge twijfeld er iets voor betalen, evenals de ingezetenen, maar toch zeker niet dat deel der kosten, dat en bloc door de belastingschuldigen wordt bijgedragen. Hierdoor hebben de buurten, die in de onmiddellijke nabijheid der groote gemeenten worden aangetroffen, steeds een parasitisch karakter; zij genieten voor- deelen die door anderen worden bekostigd, - en Leiden zou voorzeker in zijn recht zijn als het voor kinderen, buiten de stad woonachtig, zijne scholen sloot. Dan konden de aanstaande bewoners van Vreewijk hun heil te Zoeterwoude zoeken. Dit weinige zal wel voldoende zijn om mijne meening te verduidelijken. 2°. Hoe iemand het in het hoofd kan krijgen, te vragen wat er van Leiden werd als men het geheel isoleerde, begrijp ik niet best. Hetzelfde, dunkt mij, als van het platteland, indien het zich geheel van de buitenwereld zag afgezonderd. Groote en kleine gemeenten kunnen als goede buren samen leven, mits - zij rekening houden met elkanders rechten en belangen. Dat is zoo eenvoudig als goeiendag. 3°. Of het in het voordeel van groote gemeenten is, kleine te annexeeren, is volstrekt de quaestie niet. Leiden althans vraagt geen voordeelen, maar het is er niet op gesteld door de bewoners eener te vormen buitenbuurt te worden geëxploiteerd. Het wil ze - gastvrij ontvangen, mits op denzelfden voet als eigen ingezetenen. S. draait om de vraag heen, in plaats van haar in het hart aan te tasten. Ik durf onderstellen dat hij zulks evengoed gevoelt als Uw Dienaar: Jaapje Rechtuit. Marktberichten. Leiden, 8 Oct. Ter markt werd heden aangeroerd Tarwe 10 hectoliter. Wintertarwe 12.a ƒ13.Zomer- tarwe 11.a 11.60. Rogge 10 H. L. Winterrogge 8.50 a 9.Zomerrogge 7.50 a 8.Gerat 9 H. L. Zomergerst 6.— a 6.50 Chevalier-gerst 7.85 a 7.76. Haver 10 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ5.50. Lichte Haver 4.25 a 4.60. Duivenboonen 4 beotoL ƒ8.50 a 9.26. Paardenboonen 3 hectoL 8.a 8.50. Boter 7750 kilogr., 1ste qnalit. 1/a vat 75.a f 81. 2de qnalit. 1A vat 68.-r- a 74.Boter 1ste qnalit. per kilogr. l.S7tyj a 2.021/3, 2de qnalit. per kilogr. ƒ1.70 a 1.85. Lange Zwarte Tnrf 9000 dnbb. hectol., 0.20 a ƒ0.24.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2