'yiow-f L ..Tcmgrrr,öayz»cesE7'vasp$ii>"^fB72.:o<A'3igag?gyMa«pa«E^-g£^^^ te Sasssnheim, 2de pr.- voor twee stuks Goudsche Derbykaas, gemaakt ia Mei of Juni 1881, F. Yeelen- turf to Hazerswoude, lste pr.C. Yeelenturf Pzn. te Bodegraven, 2de pr.D. J. Ciggaar te Sassen- heim, 3de pr.- voor de beste Zuid-Hollandsehe zoetemelksche kaas, G. J. De Hertog te Oudshoorn, lste pr.- voor de beste komijnekaas, P. Yan der Geest Wzn. te Alkemade, lste pr.J. Yan der Yoort te Alkemade, 2de pr.; - voor boter, gemaakt in 1880, H. Goebel te Bodegraven, bestuurspr.- voor boter, gemaakt in 1881, dezelfde, id.; - wei- boter, gemaakt in 1881, dezelfde, id.; - verschil lende kaassoorten, dezelfde, idem. De heer G. Van Leeuwen te "Wassenaar is benoemd tot onderwijzer te Rotterdam. De gemeenteraad van Nieuwkoop heeft be sloten het vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank te bepalen op f 20 van elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, van de localiteit waarin sterke drank verkocht wordt. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgoleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermo gen voor eene vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 17.51 kaarsen. Hoogste licht- kracht 17.81, laagste lichtkracht 16.89 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelge- halte 0.1874 gram. Ammoniakgehalte 0.0385 liter. Koolzuurgehalte 0.0036 liter. Alles be rekend op den M3. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aanmerking genomen, niet in het gas voor. (H. C De minister van oorlog heeft, in aanmerking nemende dat de tramwegen in den lande langzamer hand eene zoodanige uitbreiding hebben verkregen dat het wenschelijk is, daarvan voor militair ver voer partij te trekken, vastgesteld eene regeling van het militair vervoer over die wegen, waarvan de inhoud in hoofdzaak gelijk is aan dien van de regeling van het militair vervoer óver de spoorwegen es waarin bovendien o. a voorkomt: Zijn de rijtuigen of rijtuig-afdeelingen eener tramwegonderneming in klassen onderscheiden, dan moeten de officieren vervoerd worden in de eerste of hoogste, de onder officieren en mindere militairen in de tweede of laagste klasse. Op de grondslagen dier regeling zijn overeenkomsten gesloten met de directiën van de Nedorlandsche Tramweg-maatschappij te Utrecht, de Geldersche Stoomtram-maatschappij te Doetin- chem, de Rijnlandsche Stoomtramweg-maatschappij, de Stichtsche Tramweg-maatschappij te Utrecht en de Zuider-Stoomtramweg-maatschappij te Breda. Bij die overeenkomsten is ook bepaald dat de betrokken ondernemingen zich bereid verklaren te voldoen aan alle voor te schrijven maatregelen en aan vor deringen, te stellen door den minister van oorlog of, krachtens diens machtiging, door een bevel hebber van het loger, voor 's rijks dienst in het belang van 's lands verdediging en zulks ton opzichte van: 1°. staking van den dienst, om het even o daarmede al dan niet gepaard gaat de vordering tot het verwijderen van het matorieel van de lijn naar daartoe gelijktjjdig aangewezen plaatsen; 2°. het geheel of gedeeltelijk gebruik - tegen schade loosstelling - van den tramweg en van het aan de maatschappij toobehoorend materieelhet bedrag der schadeloosstelling wordt alsdan bepaald bij minnelijke schikking of, bij gebreke daarvan, dooi den rechter. In de gisteren medegedeelde lijst van candi- daten voor het griffierschap en commies-griffierschap is onder de candidaten ten onrechte opgegeven jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland; dit moet zijn jhr. mr. C. H. Beelaerts Van Blokland. Ook hebben mr. H. Zillosen, advocaat en procureur te Amsterdam, mr. H. W. F. Strnben, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, en mr. W. J. Wintgens gesolliciteerd naar debetrekking van commies-griffier. Het bestuur van de Vereeniging voor don Effectenhandel te Amsterdam bericht dat in het Vereenigingslokaal tot en met Dinsdag a. s. ter lezing is nedergelegd een door de Engelsche houders van obligation der ten jare 1876 te Amsterdam gesloten Jeening van de Zuid-Afrikaansche Republiek (Trans vaal) aan de Engelsche regeering in te dienen adres, houdende uiteenzetting van hunne rechten, en dat voor de Nederlandsche belanghebbenden de gelegenheid is opengesteld, door het medeonderteekenen van dit adres, blijk van hunne instemming er mede te geven. Wegens ziekte van een der hoogleeraren aan de Polytechnische School te Delft is dr. J. G. Lege- beke, leeraar aan de R. II, B.-S. te Utrecht, tijde lijk met de waarneming van diens lessen belast. De prins van Oranje heeft dezer dagen audiëntie verleend aan den Hofmaarschalk van wijlen prins Frederik, don heer M. graaf Yan Limburg Stirum. De bekende schilder P. Tetar Van Elven heeft Amsterdam metterwoon verlaten. Hem is een belangrijk werk in Italië opgedragen, dat geruimen tijd zijne tegenwoordigheid aldaar zal vereischen. Door onzen stadgenoot den hoer G. A. Hoo- genstraaten, laatstelijk hoofdingenieur, chef van bet stoomwezen in Ned.-Indië, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg van Groningon, langs Hoogezand, Sappe- meer, Zuidbroek en Noordbroek, naar Schcemda, met een zijtak van Foxham, Kolham, Slochteren en Schildwolde naar Siddeburen. Te Zuidbroek zal aansluiting kunnen plaats vinden aan den tramweg naar Veendam, Stadskanaal en te Scheemda aan de ontworpen lijn Scheemda—FinsterwoldeWin schoten. De N. Gron. Crt. twijfelt niet of boven genoemd plan zal door het publiek met warmte worden begroet, te meer daar het door een bevoegd deskundige is opgevat. De gemeenten Hoogezand en .Sappemeer genieten door hunne groote lengte en uitgestrektheid betrekkelijk weinig voordeel van den Staatsspoorweg, terwijl de ingezetenen van Noordbrook, Siddeburen, Helium, Schildwolde, Sloch teren en Kolham geheel en al verstoken zijn van communicatiemiddelen. Door de aangevraagde lijn, die om zoo te zeggen langs alle woningen dier respectieve gemeenten voert, zal aldus in eon dringende behoefte worden voorzien; zij vormt eone directe verbinding van de meest belangrijke streken der provincie met do hoofdstad. De aanvrager heeft het voornemen de onderneming eventueel te exploiteeren onder den naam van „Goorechtsclie Stoomtramwegmaatschappij." Onze minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. Rochus8en is Woensdag te Berlijn aangekomen en zal daar blijven tot hij den Duitschen keizer de brieven van terugroeping overhandigd heeft. Sarah Bernhardt zal te 's-Hage in „La Dame aux Camélias" en „Hernani" den heer Daria tot „partner" hebben als Armand Duval en Hernani. Donderdag waren reeds eenige rijen van het voor deze beide voorstellingen beschikbaar gestelde orkest besproken, wel een bewijs dat de liefhebbers in de residentie zich niet door de hooge prijzen laten afschrikken. Door den minister van waterstaat is de hoofd ingenieur van den waterstaat in het 2de rivier-district G. Yan Diesen bolast met de werkzaamheden voor ijsopruiming op de rivieren in haar vollen omvang en zijn hem daarvoor toegevoegd de ingenieur van den waterstaat, belast met de werken van den water weg van Rotterdam naar zee, W. F. Leemans te Rotterdam, en de ingenieur van den waterstaat in het 4de rivier-arrondissement, C. De Bruyn te Dordrecht. De aanwijzing van het verdere personeel zal later geschieden. Door den commandant der genie in de 5de stelling te Dordrecht zal 19 dezer worden aanbesteed het bouwen van oen fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland), 2de gedeelte. De ramine be draagt f 50.000. Blijkens een bij hot departement van marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Koningin Emma der Nederlanden", onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewonon dienst, den kapt. ter zee jhr. M. W. Yan Rensselaar Bowier, in den namiddag van den 6den dezer, de roede van Nagasaki verlaten, koers stellende naar Chufoo (Chiaa). Het stoomschip „Edam" passeerde Lizard Donderdag-namiddag, bestemd naar Rotterdam; de „W. A. Scholten" vertrok Woensdag van Nieuw- York naar Rotterdam, met de mail voor Nederland en 40 passagiers. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der ge meente Bloemendaal J. W. A. Immink, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Buiksloot en Nieuwendam; en tot bur gemeester der gemeente Haastrecht en Vlist, D. A. D upper. ïelegrammen. LONDEN, 7 October. De afwezige ministers zijn per telegraaf tegen Woensdag opgeroepen tot het houden van een kabinetsraad ter beraadslaging over de quaestiën betreffende de Transvaal en Egypte. WASHINGTON, 7 October. Een groote meeting is gisteren hier gehouden, om te beraadslagen over de oprichting van een hospitaal ter gedachtenis aan president Garfield. Do heer Miller, lid v a i het hoog gerechtshof, leidde de vergadering. Eene commissie van 25 leden werd benoemd, tot onderzoek der mid delen, waardoor aan het plan uitvoering .ingegeven worden. Een voorstel om de medewerking van het buitenland in te roepen, werd aangenomen. Het be richt dat de koningin van Engeland waarschijnlijk bij de inschrijving in Groot-Britannië zon voorgaan, lokte levendige toejuichingen uit, en dit was ook het geval toen de modedeeling werd vernomen dat andere vreemde heerschers tot hot fonds zouden bijdragen. Brieven van instemming werden voor gelezen, afkomstig van president Arthur, den postmeester-generaal James, den heer Lincoln, generaal Sherman, alderman Knight (van Londen) en anderen. Het doel is om voor de oprichting van het hospitaal het spoorwegstation aan te koopen, waar op president Garfield geschoten is. Dit gebouw staat op gouvernement-.grond. De heer Gilfillen is tot penningmeester van het fonds genoemd. LONDEN, 7 October. De heer Gladstone heeft ter gelegenheid van een feestmaal te Leeds het woord gevoerd. In zijn rede gewaagde hij van Ierlands stoffelijken en zedelijken vooruitgang in de laatste veertig jaren; hij laakte scherp hetgedrag van Parnell, die het evangelie van plundering predikt en den volke belet de weldaden der landwet te genieten. Hij zeide voorts dat het beslissend conflict tusschen de wet en de wetteloosheid nadert, en dat de regeering op den steun van alle landgenooten rekent. Met langdurige toejuichingen werd zijn toespraak be antwoord en 2500 personen met fakkels in de hand brachten hem naar zijne woning. In de militaire kringen van Pietermaritzburg (Natal) is men van meening dat, als Engeland tegen over de bezwaren der Boeren tegen de conventie standvastig blijft, de Boeren wel zullen toegeven. Hieraan twijfelt echter de correspondent van de „Daily Nows", omdat de Hollanders :n geheel Zuid-Afrika de bezwaren der Tr'ansvalers als ge grond aanmerken en niet ongeneigd zouden zijn hen met de wapenen bij te staan. NIEUW-YORK, 7 October. De tarweroerkt opende zeer levendig, doch de prijzen daalden sterk; de slotprijzen waren slechts iets hooger. PARIJS, 7 October. Bij een spoorwegongeluk op de Noorderbaan, nabij Pontoise, zijn twee pas sagiers gedood en drie zwaar verwond geworden. ST.-PETERSBURG, 8 October. H, officiëele regeeringsblad bevat eene keizerlijke uk-zo aan den minister van financiën, waarin eene nieuwe uitgifte wordt bevolen van 5 pCt. staatsbankbiljetten, ten be drage van 100 millioen, tot afbetaling ven de gedu rende den laatston oorlog aangegane schuld van 50 millioen aan de staatsbank en tot aanvulling van de middelen der staatskas. Do biljetten zullen van een halfjarige 21 pet. coupon vóórzien zijn, be taalbaar 1 April en 1 October van elk jaar. De rente treedt met 1 October 1881. De verkoop der biljetten geschiedt bij de staatsbank, de bank van Polen en bijkantoren, tot 92'/4 voor 100 roebels nominale waarde. LEIDEN, S October. Heden word in een der lokalen van de Eerste Kamer der Staten-Generaal de visseherij-conferentie geopend door den minister van financiën, baron Yan Lijnden Yan Sandenburg, van wien als minister van buitenlandsche zaken het initiatief tot liet houden der conferentie was uitgegaan. De afgevaardigden der aan deze bijeenkomst deelnemende mogendheden zijn gisteren te 's-Hage aangekomen. Behalve de reeds vermelden, zijn nog afgestapt aan het „Hotel Paulez", de heer Frère Orban, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den koning der Belgen, en de heer A. Michell, inspecteur-generaal der marine, ver tegenwoordigers dor Belgische regeering op de internationale conferentie der visseherij in de Noord zee; aan het „Hotel Bellevue" C. M. Kennedy, werkzaam aan het ministerie van buitenland sche zaken te Londen; C. Cecil Trevor, adjunct secretaris bij den board of trade, en J. M. Nicolle, gedelegeerden van Engeland; voorts de heeren: Efmrbrener uit Einden; Dönner, regeeringsraad te Berlijn, en H. Steingrafe, uit Bremen, afgevaardig den van Duits chland. Naar men verneemt, is er sprake van eene uniformverandering bij het wapen der infanterie, met uitzondering van de bataljons jagers. De wijzi ging zou hoofdzakelijk bestaan in de invoering van een nieuw model broek en hooge laarzen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2