Het recht van heffing op de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank is door den ge meenteraad van Sassenheim vastgesteld op f 20 voor elke honderd galden huurwaarde. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft het vergunningsrecht, bedoeld bij art. 6 der drankwet, bepaald op 20 pet., terwijl aan ieder schatter per lokaal f 3 zal betaald worden. Tevens is concessie verleend voor het leggen van een tramweg langs den Aalsmeerderweg door den Oosteinderpoelpolder en den dijk van Stommeerpolder. Sollicitanten voor het griffierschap en com mies-griffierschap der Tweede Kamer zijn: mr. D. Dumbar, adv. en proc. en lid van den gemeente raad van Deventer, voor de betrekking van griffier of commies-griffier; mr. J. D. Yeogens, adv. en proc. te 's-Gravenhage, voor die van griffier; mr. F. W. J. G. Snijder Van "Wissonkerke te 's-Gra venhage, voor die van commies-griffierJ. De Haas Jr., ta Groningen, voor die vaa commies-griffier; mr. J. C. Baud, adv. en proc. te Arnhem, voor die van commies-griffier; mr. P. A. J. Van den Bran- deler te 's-Gravenhage, voor die van tweeden com mies-griffier; jhr. mr. J. H. J. Quarles Van TJfford, adv. bjj den hoogen raad, voor die van commies griffier; mr. H. Ph. De Kanter, adv. en proc. te Brielle, voor die van griffier; mr. W. Polman Kru- seman, hoofdambtenaar ter provinciale griffie van Zeeland en adv. te Middelburg, voor die van griffier jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, refe rendaris bij het departement van justitie te 's-Gra venhage. De kapt. P. J. Callenfels, adjudant van den inspecteur der artillerie, wordt op zijn verzoek eer vol van die betrekking ontheven en vervangen door den kapt. H. J. E. De Vogel van het 2de reg. veld.-art. Aan den kapt. Callenfels wordt het bovel opgedragen over de 2de batterij der te 's-Hage in garnizoen liggende veld-artillerie. Naar het Vad. verneemt, is er sprake van ■dat de Koning en de Koningin zich in November voor eenigen tijd naar het zuiden van Frankrijk zullen begeven. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een voorstel tot verplaatsing der gasfabriek, dat ingevolge een voorstel van den heer Hoyer in de sectiën zal worden behandeld. - Omtrent de quaestie betreffende de opheffing van de Waag is, na langdurige discussie, besloten de stukken te renvoyeeren aan de commissie van financiën, ten einde te onderzoeken of behoud met reorganisatie mogelijk'is. Te Amsterdam bestaat het voornemen tot op richting van een Zuid-Afrikaansche Handelsmaat schappij. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie, aan welke wordt op gedragen het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in Ned. taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswe tenschappen, en schoonschrijven, voor hot jaar 1881 zitting zal houden te 's-Hage; en zijn benoemdtot lid en voorzitter dier commissie dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot loden: dr. J. Verdam en dr? C. M. Kan, hoog leeraren aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam; mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de Polytechnische school; jhr. dr. D. H. Waubert de Puisean, districts-schoolopzienor te Leeuwardendr. W. J. A. Huberts, directeur der H. B.-S. te Zwolle; N. W. Posthumus, directeur der 1ste hoogere bur gerschool van 3-jarigen cursus te Amsterdam; L. B. Fikkert, directeur der koninklijke hoogere bur gerschool „Prins Hendrik der Nederlanden" te Apeldoorn; dr. W. H. Van de Sande Bakhuyzen, leeraar aan de H. B.-S. te Utrecht; mr. J. Fortuyn "Drooglever, leeraar aan de H. B.-S. te Gouda; C. J. Theunisse, leeraar aan de H. B.-S. te Rotterdam, en J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B.-S. te Amersfoort. Het stoomschip „Limburg", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Woensdag-avond van Sout hampton; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Woensdag Aden; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arriveorde Dinsdag te Suez en heeft de reis voortgezet; de „Pollux" vertrok gisteren van Amsterdam naar Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Toen hedenmorgen omstreeks negen oren schipper J. De R., met zijn vaartuig, „Op Hoop van Zegen" genaamd, aan de Haven liggende, in de roef, waar hij zich den avond te voren met zijne vier kinderen, twee jongens en twee meisjes, ter ruste had gelegd, ontwaakte, ondervond hij een wonderlijk gevoel van loomheid en vermoeienis' evenals de kleinen, waarvan er één, een meisje van ruim drie jaren, eenige oogenblikken later den geest gaf. De in allerijl te hulp geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. Bij onderzoek bleek dat vergiftiging door kolen damp de oorzaak van den dood van het kind en don abnormalen toestand van het overige gezin was. Den vorigen avond had de vader - de moeder ligt ziek in het academisch ziekenhuis - koffie op een komfoor met vuur gezet en daarna de onvoorzichtig heid gehad de gloeiende kolen in de dichtgesloten ruimte te laten staan. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage was gisteren de bekende zaak der Rijswijksche ambtenaren aan de orde. De adv.- gen. mr. Gregory achtte hun schuld voldoende be wezen en eischte hun veroordeeling tot cellulaire ge vangenisstraf van respectievelijk 18 maanden en 2 jaren en voor ieder een boete van flQ^/y Hij nam voor den ontvanger J. A. K. verzachtende omstan digheden in ruimen mate in aanmerking, maar laakte zeer het gedrag van den klerk W. v. D., die als verleider kon worden beschouwd. De verdediger van den eersten besch., mr. Van Gigch, wees het hof nog nader op omstandigheden die als verlich ting van straf voor zijn cliënt konden gelden; ter wijl als verdediger voor den tweede besch. optrad mr. M. Polak Daniels, die in eene uitgewerkte rede zoowel het bewijs als de qualificatie, wat zijn cliënt aangaat, bestreed en concludeerde tot vrij spraak of subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak Donderdag a. s. Op do grenzen van de Arnhemsche en Rozendaalsche bosschen is hangende aan een boom gevonden het lijk van een onbekend fatsoenlijk gekleed persoon, zwarte jas, zwartgeruite broek, zwartlaken pet, bruine kousen en nette schoenen. Waarschjjnlijk had de man reeds eeDige maanden daar ter plaatse gehangen. - Te Dokkum is een hevige braöd uitgebroken. Drie huizen werden bijna ge heel een prooi der vlammen. Volgens een gerucht moet een 4-jarig kind er bij zijn omgekomen. - Schip per E. Van E., varende tusschen Meppel en Amster dam, heeft zich te Meppel in het ruim van zijn vaartuig opgehangen. Men meldt uit Rotterdam dat gisterna middag om vijf uren door de Rotterdamsche politie bij aankomst van het stoomschip „Caland" in ont vangst is genomen de uit Amerika overgebrachte Italiaansche struikroover Guiseppo Esposito, bijge naamd Randazzi. Hij werd aldaar voorloopig in de cellulaire gevangenis opgesloten, om later naar Italië getransporteerd te worden. De N. R. C. meldt het volgende schan daal: Gisteren zouden de lijken van de twee per sonen, die bij het ongelnk op d»n Hollandschen spoorweg 11. Maandag-avond het leven verloren, door de betrokkingen worden afgehaald van het ziekenhuis te Rotterdam. Dit gebeurde ook, maai de verwanten hadden geen doodkisten medegebracht. Zij kregen aan het ziekenhuis den raad die aan te vragen bij den chef van het station van den Hollandschen spoorweg. Deze antwoordde dat zij zich moesten wenden tot het bestuur te Amsterdam. Onmiddellijk werd hieraan gevolg gegeven; per telegram werden de doodkisten aangevraagd. Er kwam echter geen antwoord. Uren werd gewacht, vergeefs. Daarop zorgde de administratie van het ziekenhuis voor de kisten, zoodat de verwanten ten minste op betamelijke wijze de treurige overblijfselen van hunne familieleden konden vervoeren. Te Haarlem zijn in beslag genomen eene vergulde klok en een paar schoenen, welke aldaar waren verkocht door zekeren J. H. te Benne- broek, ruim 50 jaar oud, die gemelde voorwerpen 1. Maandag had gestolen van den landbouwer Peper- koorn te Heemstede. Omtrent den te Veere gepleegd en moord verneemt de Midd. Crt. nog het volgende: De ver moorde moet, bljjkens de in de slaapkamer op de bovenverdieping heerschende wanorde, daar aange vallen en later naar beneden gevlucht zijn, waai het lijk werd gevonden. In eene kist op de slaap kamer werd eenig linnengoed gevonden, dat met bloed was bevlekt, benevens een Russisch effect, dat in papier was gewikkeld, waarop eveneens bloed werd waargenomen. Het ontvreemde horloge was een groot model (Engelsch) met dubbele gladde gouden kast, witte wijzerplaat, gewone Romeinsche cijfers en gouden wijzers. Het draagt nommer 2087. Door de justitie zijn reeds een groot aantal per sonen gehoord. Hoewel verschillende geruchten de ronde doen, is echter omtrent den dader nog niets met zekerheid bekend. Op den O eterwalerweg zijn "Woensdag, avond door den Gooischen stoomtram vier paarden overreden; drie daarvan werden gedood, het vierde geraakte op hol. Vermoedelijk is de duisternis oor zaak van dit ongeluk. „Ik zou het wel graag doen, maar Mama wil het niet hebben". Aldus luidde het ant woord van een gelukkigen bruidegom, op de ge bruikelijke vraag van den geestelijke der Duitsche kerk te Libau, toen doze Zondag-namiddag na de godsdienstoefening tot zijne openbare huwelijks voltrekking met een meisje uit die plaats wilde overgaan. Men begrijpt zich de verbazing en op schudding door deze nuchtere verklaring onder het publiek teweeggebracht; trouwens dat een bruid op het laatste oogenblik terugkrabbelt, is wel meer vertoond, maar dat een jongeling voor het altaar, en dat wel op zulke motieven, het jawoord wei gert, behoort zeker ook tot de groote zeldzaamhoden. Te Chur, in G r a u w b underland, is Zon dag hot socialisten-congre3 geopend, onder voor zitterschap van den drukker Conzett. Onder de 'vertegenwoordigde landen wordt ook Nederland genoemd. Van delijders aan diphteritis in Orel sterven 77 pet. - Den SOsten September was er te Aden een nieuw geval van cholera; den 27sten waren er twee dooden. Sedert dien geen enkel geval met doodelijken afloop. Hoewel het spoorwegnet in Engeland van 1870 tot 1880 met 11 pet. werd uitgebreid, is het aantal spoorwegongelukken van 459 op 322 verminderddat der botsingen daalde van 253 op 134. Omtrent den heer Lhérie verneemt men nader dat hij Zondag jl. te Bordeaux, als Raoul in „Les Huguenots", debuteerde, maar zich door de minder goede ontvangst van den kant van het publiek genoopt gevoelde nog gedurende de voor stelling zijn engagement te verbreken. De heer Lhérie is weer naar Parijs teruggekeerd. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" zal heden een besluit mededeelen, waarbjj de Kamers worden bijeengeroe pen tegen den 28sten Oct. Morgen, Zaterdag, zal te Saint-Quentin een ge- denkteekon worden onthuld ter vereeuwiging van de verdediging dier plaats tegen de Pruisen. De minister van oorlog, generaal Farre, door het gemeen tebestuur uitgenoodigd, zal de plechtigheid bijwonen. Do „Figaro" bevat een zeer belangrijke tijding uit Rome, luidende als volgt„Toen de paus eergiste ren een deputatie van Romeinen ontving, welke - ter gelegenheid van den verjaardag van het plebiscit, waarbij de inlijving van Rome bij het koninkrijk Italië werd gedecreteerd, - hem een van dertigduizend handteekeningen voorzien adres aanbood, hield hij een aandoenlijke toespraak, waarin bij verklaarde dat, vermits de omwenteling haar werk voortzet, hij zich misschien genoodzaakt zal zien Rome te verlaten, niet om zjjnen persoon te behoeden, maar de onaf hankelijkheid en de waardigheid van het pontificaat te beveiligen. Deze woorden hebben een diepen indruk gemaakt. Het is toch de eerste maal dat LeoXHI van zijn eventueel vertrek uit het Vaticaan spreekt, en om zoo iets bij zulk een gelegenheid te zeggen, moet de paus wel doordrongen zijn van het besef der gevaren van den toestand. Nu beteekent dit wel niet dat tot den aangekondigden emstigen maatregel eerstdaags zal overgegaan worden, maar men moet er in alle geval in zien een waarschuwing aan de Italiaansche regeering gegeven, en tevens een beroep op al de Katholieke Staten die de gemoedsrust hunner onderdanen behooren te verzekeren." Grroot-Britaimlë. De Wetgevende Raad van Natal kwam gisteren bijeen. Nadat de zitting met een toespraak was geopend, stelde de heer EBCombe, lid voor Durban, voor, generaal Wood mede te deel en dat, naar de meening van den Raad, de tegenwoordige vorm van het bestuur niet overeenstemt met den toe stand van Natal. Uit officiëele bescheiden blijkt dat in Ierland, gedurende de eerste zes maanden van dit jaar, niet minder dan 1955 uitzettingen wegens het niet- betalen der pacht, en 657 uitzettingen wegens het ontbreken van bewijzen van eigendomsrecht hebben plaats gehad, terwijl ook bovendien nog 5559 p»o- cessen over landelijke aangelegenheden enz. ge voerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2