N". 6639. Zaterdag 8 October. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postU40. Afzonderlijke Nommers0.05. STADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan L. H. B. REUTHER, spekslager alhier, en zijne rechtverkrijgenden tot het oprich ten van eene slachterij en rookery in het perceel aan de Haarlemmerstraat S*. 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 October 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, - Gezien bet adres van C. H. BACKER, fabrikant alhier, hou dende verzoek tot plaatsing van een kleurstofabriek door stoom gedreven, in de panden in de Vrouwenkamp geteekend 5, 7 en 9, kadastraal bekend onder Sectie H, N°. 348, 349, 1944 en 1887; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n®. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bylagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Vrijdag den 21sten Oct. a. s., 's voormid dags te elf oren, op bet Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 October 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 October. De heer Th. Enderlé, ex-pensionnaire van Z. M. den Koning, die als onderwijzer is aangesteld aan het Conservatoire van den heer Scharwenkate Berlijn, is benoemd als onderwijzer aan de Muziek school der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden. Voor onzen stadgenoot den heer J. Van Loghem was het gisteren een gewichtige dag. Gedurende een kwart eeuw was hij als leeraar in de wiskunde aan het Genootschap „Mathesis Scientiarum Geni- trix" verhonden geweest, welke betrekking hij nog met toewijding en als met jeugdige kracht vervult. Geen wonder daarom dat de datum van 6 October niet onopgemerkt voorbijging. Van vele zijden mocht de jubilaris ondervinden hoezeer hetgeen hij in die reeks van jaren voor het Genootschap had gedaan, werd gewaardeerd. Des middags om één uur maakte een commissie uit het bestuur, bestaande uit de heeren prof. J. Van Bemmelen, J. A. Van Dijk en J. W. Schaap, ten zjjnen huize hare opwachting, ten einde hem bij monde van don voorzitter to cw> plimenteeren en hem een cadeau te overhandigen, zijnde oen bronzen hanglamp met drie lusters voor negen lichten. Dat zjjn feest ook bij de verder aan het Genootschap verbondenen niet onbekend was, ondervond hij mede in den loop van den dag in de bezorging door een der leerlingen van een door dezen zeiven zeldzaam fraai vervaardigde bouquet, in het midden waar vaD met klei nere bloemen het jaartal 1881 was aangebracht. Toen hij zich des avonds weder als gewoonlijk voor zijne klasse bevond, ging het onderwijs zjjn gewonen geregel- den gang; aan niets en aan niemand was het merkbaar dat er zich een jubilaris bevond; - doch na afloop der lessen vielen hem van alle zjjden verschillende verrassingen te beurt, welke hem daarom des te meer aangrepen. Zoö werd hij - daartoe in de bestuurs kamer genoodigd - namens al de leeraren door den directeur den heer P. Dikshoorn op hartelijke wijze toegesproken, welke toespraak gevolgd werd met de aanbieding van een zwarten geheeldhouwden voltaire- fautenil. Het geheele onderwijzend personeel was hierbij tegenwoordig. De oud-leerlingen en de leerlingen der vier hoog ste klassen lieten zich evenmin onbetuigd. Een com missie uit laatstgenoemden vereerde hem twee bloe- menvazen op zilveren voet, met inscriptie, uit de fabriek der heeren Yan Kempen te Voorschoten. Op de ééne vaas leest men: „Souvenir van de leer lingen van M. S. G." en op de andere: „Den Heer J. Van Loghem 18561881." Eigenaardig is het dat beide inschriften zjjn gegraveerd mede door een oud-leerling van den jubilaris, Yé. Van Steen PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17j. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. bergen. Bij dit geschenk behoort tevens een rooktafel en een keurig geschreven album, bevat tende de namen der geversop de buitenzijde daar van bevinden zich in zilveren cjjfers de beide toe- passeljjke jaartallen. Hierbij voegden de bedienden Noest en Bijtel een sigarenpijp in étni. Het behoeft natuurlijk niet gezegd te worden dat het eene geschenk al keuriger of prachtiger was dan het andere en dat al deze blijken van achting den heer Van Loghem diép troffen. Hij kon dan ook niet genoeg ;zijn' dank te kennen geven, en sprak de beste wenschen uit voor allen en voor het Genootschap, welks 100-jarig bestaan - d. i. over vier jaar - hjj o ok als leeraar hoopte me» te vieren. Do lichtsterkte van het gas der stedelijke gas fabriek alhier bedroeg in de afgeloopen maand: gemiddelde waarde 17.90, grootste waarde 18.78, kleinste waarde 15.78 kaarsen. Uit het nader rapport der deskindigen in zake de gasfabriek blijkt dat in de laatste 20 jaren de gasproductie steeg met 1,862,000 m3., waarom haar eene uitbreiding der fabriek tot een vermogen van 4,000,000 m3. per jaar, of 20,000 m3. per etmaal, gewenscht voorkomt. Na uiteenzetting van de wijze, hoe de fabriek, na de voorgestelde veranderingen, in al hare onderdeelen zal zjjn ingericht, wordt door de commissie op samen werking van den directeur en den deskundige, met het onderzoek van het gas belast, aangedrongen zonder dat zal het den directeur onmogelijk zijn goed te werken. Men moot daarbij niet uit het oog ver liezen dat de toestand te Leiden geheel anders is dan op plaatsen, waar men eene overeenkomst heeft met eene maatschappij en men den fabrikant een boete kan opleggen, wat de gemeente zich zelve toch niet kan doen. Is het de bedoeling van den Raad om voor ammo niak en zwavel dezelfde grenzen toe te staan als aan de fabrieken in Londen, dan dient de inrichting der fabriek ook dienovereenkomstig gemaakt te worden, waarvoor aanzienljjke uitgaven onvermjjde- lijk zouden worden. Op verschillende gronden acht de commissie voor het electrisch licht wèl een toe komst weggelegd, doch ziet voorloopig geen gevaar dat het lichtgas daardoor verdrongen zal worden. Maar ook in het ergste geval, dat b. v. na een 10-tal jaren het electrisch licht de eerste plaats inneemt in de rij der kunstlichten, mag, volgens haar, niet opgezien worden tegen de voorgestelde veranderingen. Eindelijk geeft dé commissie de verzekering dat, wanneer deze alle zullen zijn uitgevoerd, de fabriek alhier aan de tegenwoordige eischen van ,eene zeer goed ingerichte fabriek zal blijken te voldoen. Het rapport is oatworpen en goedgekeurd in overleg met den directeur der gasfabriek, die daaraan zjjne geheele adhaesie hecht. De heer G. Allevi, koninklijk inspecteur der uitgravingen en monumenten te Offida, van wien onze Regeering reeds vroeger een aantal vóór-histori sche oudheden ontving, heeft andermaal ten be hoeve van 's Rjjks Museum van Oudheden te Leiden eene verzameling voorwerpen ten geschenke gezon den. De conservator, waarnemend directeur van ge meld Museum, dr. W. Pleyte, brengt in de Staats courant van heden omtrent dit geschenk een ver slag uit, waarin hij begint met de verklaring dat deze verzameling op zich zelve belangrijk is, omdat zjj een vrij volledig beeld geeft van den toestand der Oost-Italiaansche beschaving, vóór den invloed van de handelsbetrekkingen met het Oosten en de kus ten der Middellandsche Zee. Gevoegd hjj de verza meling, in 1878 door denzelfden G. Allevi toege zonden, is zjj in het bjjzonder eene aanwinst voor het Rijks-Museum, daar thans van een belangrijk deel van Oad-Italië de geschiedenis der beschaving beoefend kan worden, waarvoor vroeger de gelegen heid ten eenenmale ontbrak. In den omtrek van het oude Asculum, Picenum Colonia, werd het thans toegezondene gevonden, verpakt in eene kist, die wel wat zwak was om de reis naar Nederland te maken. De kist bevatte in stroo verpakt vaatwerk, voor een groot gedeelte gebroken, drie mandjes en een kistje. Een der manden bevatte klaarblijkelijk eene af- zonderljjke verzameling. Het waren overbljjfselen van beschaving uit eene paalwoning. De paalwonin gen, Phahlbauten, Palafitte, zijn over een groot deel van Italië te vinden en sinds een twintigtal jaren een voorwerp van onderzoek geweest; door de resten der op de terra maren gevonden voor werpen, heeft men thans een goed denkbeeld zich kunnen vormen van den aard der beschaving der oudste bewoners van Italië en hunnen samenhang met naburige volken of stammen. Ofschoon allen overeenkomst vertoonen, zoo zjjn er kleine verschillen of eigenaardigheden vast te stellen, en spreekt men van beschavingstypen, bjjv. de Kampaansche, de Latjjnsche, de Piceensche enz. Bezat het Rjjks-Museum reeds eene fraaie, sohooB zeer kleine verzameling van oud bruin aar dewerk, uit Etrurië van Mont-Alcino, zij was de eenige uit Italië waaruit men de kennis omtrent de oudste beschaving moest putten. Men noemt dit oudste vaatwerk „Brownware",. naam daaraan gegeven door dr. Birch, in zijn werk getiteld „Ancient pottery." Van dit vaatwerk, dat den overgang vormt van het ruwe tot het Bacchero- nero, zwart aardewerk, onderscheidt men twee soorten, roodbruin on bruingrijs; deze laatste zjjn glad gepoljjst. Onder de jongste stukken herkent men reeds Griekschen invloed, nabootsingen van den cantharos of beker met twee ooren, de hydria of waterkruik en de oenachoe of wijnkan. De heer Allevi heeft nadere toelichtingen hij zijne bezending beloofd; vóór die gegeven zijn is het moeieljjk meer in bijzonderheden omtrent de verzameling te treden. Evenals de voorgaande van Maart 1878, schjjnt deze voorwerpen te bevatten uit de paalwoningen en uit graven van mannen en vrouwen. Mejn. A. E. S. Michelsen te Leiden, D. H. A. Van 't Sant te Gorkum, Ch. J. Eilbracht, N. M. Kruyt en M. Scheltema, te 's-Hage; P. W. Kleyn te Kedicbem, en M. G. Kramers te Veur,. hebben met goed gevolg examen afgelegd als onder- wjjzeres. In de jongste algemeene vergadering van het Friesch Genootschap van geschied-, oudheid- en taal kunde zjjn de heeren jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga en G. H. Van Borsum Waalkes als medebestuurders herkozen. Benoemd werden tot buitengewone leden, de heeren dr. J. G. R. Acquoy, hoogleeraar te Leiden, J. J. Bruinsma, wethouder te Leeuwarden, J. J. Habets, pastoor te 0*d-Vroonhoven, en dr. W. Pleyte, te Leiden. Ds. P. D. Schouw Santvoort, emeritus-predi kant, is hedennacht te's-Hage overleden. Den 25sten van de vorige maand nam de overledene afscheid van zjjne Leiderdorpsche gemeente, om in de resi dentie eene welverdiende rust te gaan smaken- Zooals wij toentertjjd reeds mededeelden, werd hjj die gelegenheid wegens den gezondheidstoestand van den vertrekkenden leeraar, zijne afscheidsrede uitgesproken door ds. Brouwer alhier. Slechts tien dagen mocht hjj in zjjne nieuwe woonplaats door brengen, toen de dood een einde aan zjjn welbe steed leven maakte. Onder de standplaatsen van den overledene behoort ook Arnhem. De marine officier Schouw Santroort, de kloeke ontdekkings reiziger, die op jeugdigen leeftjjd, bjj de Sumatra- expeditie, waarvan hjj aan het hoofd stond, bezweek, was zjjn zoon.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1