Vrijdag 7 October. N°. 6638. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Het premieboekwerk: „Leidens Nood en Ontzet in 1574," met de photographie, is geheel uitverkocht. Voor de Inteekenaren daarop behooren by dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 197 tot 203 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassce- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. BTADS-BBBIOHTEN. BURGEMEESTSR en WITHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. n°. 102) tot her ziening van de artikelen 264, 265 en 266 der gemeentewet; Doen te weten dat het late suppletoir kohier der plaatselijke dirlctc belasting, dienst 1881, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (financieels afdeeling) voor een ieder ter lezing ia nedergelegd, en dat elke aangeslagene binneD drie maanden ia de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 'a Raads beslissing by de Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wor dende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgesehort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 October 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 October. Door den grooten kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente alhier is gisteravond tot pre dikant beroepen ds. C. A. Evelein te Leeuwarden. De alhier zitting houdende geneeskundige staats commissie heeft bevorderd tot arts de heeren J. A. Van Weel en C. A. Molenaar, beiden doctorandi. Voor het geneeskundig gedeelte zijn toegelaten de heeren C. J. Van den Hoek en A. Pollius Ferwerda, heiden doctorandi. Men schrijft ons uit Leimuiden: Voor deze gemeente is het vergunningsrecht op den verkoop van sterken drank bepaald op 10 van elke ƒ100 huurwaarde. Door het buitengewoon geringe mis bruik, dat alhier van sterkon drank gemaakt wordt, is het ook onnoodig een hooger vergunningsrecht te bepalen. Konden alle gemeenten onzes lands in dit opzicht met Leimuiden op ééne lijn gesteld wor den, dan ware er geen drankwet noodig geweest De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1882 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 13,603.87. Het vergunningsrecht op den verkoop in het klein van sterken drank is voor Koudekerk bepaald op 25 van elke 100 huurwaarde. De gemeente-be grooting is er door den raad vastgesteld in ontvangst op 11,486.91 en in uitgaaf op 11,486.35, slui tende alzoo met een batig saldo van 0.56. Naar men verneemt, is de administrateur der infirmerie te Gouda, E. A. D., uit den dienst ontslagen. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij vervoerde in de maand September 34,308 personen met een opbrengst van 6445.20, tegen 45,832 personen met een opbrengst van 7340.55 in Angnstns. Door de directie van de Rijn-Sp.-Maatsch. is aanbesteed de levering van 254 hectoliters duiven- boonen, waarvoor minste inschrijver was de heer C. J. De Wit te Alphen, voor 11.15 per 100 k°. De commissie te Rotterdam, welke zich bezig hield met het entwerpen van plannen voor een nieuwen schouwburg, heeft thans besloten te stich ten eene Schonwbnrgvereeniging. Het stoomschip „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Dinsdag te Suez en zette de reis terstond voort. Op Maandag den 24sten October a. s., zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's-Graven- hage, worden aanbesteed: het vierjarig onderhond van de Gonweslnis en verder daarbij behoorende werken, te Alphen, provincio Zaid-Holland, behoo rende tot de werken van den waterweg van Amster dam naar Rotterdam. Raming per jaar 1260. Volgens het heden verschenen weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broek man en Honders zijn de oprichters-aandeeleo van den Rijnlandschen stoomtram gevraagd tot 120 en aaigeboden tot f 500de aand. spoorweg Leiden- Woerden gevraagd tot 79 pot.; da aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 102 en aangeboden tot 107 pet.; de aand. stoombootm. de „Volharding" alhier aangeboden tot 202'/s pet.de aand. Ned.-Grofsmederij alhier gevraagd tot 100 pot. en aangeboden tot 115 pet.; de aand. Leidscbe Duinwater-maatschappij ge vraagd tot 115 pet.; de aand. grintweg Gouda- Bodegraven gevraagd tot 14 pet. Volgens het Utr. Dagbl. heeft de heer Van Hamme Carlotta Patti en haar echtgenoot, den violoncellist De Mnnck, voor eenige concerten in Nederland geëngageerd. Men deelt tevens mede dat de heer Lhérie te Bordeaux door de geabonneerden der opera aldaar is afgewezen; mme. Laville-Ferminet is aangenomen. Tot onderwijzeres aan school N°. 4, te Sneek is benoemd mej. E. D. Rnitenbach te Nieuw-Vennep. De heer Van Mnsschenbroek, ond-resident van Menado enz., door het Ned. gouvernement afge vaardigd naar de internationale tentoonstelling van aardrijkskunde te Venetië, is in ons land teruggekeerd. Men ziet hoogst belangrijke mededeelingen omtrent het gehouden congres van onzen kundigen stadge noot spoedig te gemoet. Als lid der jury had hij niet verlangd voor bekroning in aanmerking te komen voor de unieke verzameling voorwerpen over taal-, land- en volkenkunde van onzen Oost-Indiscben Archipel, tijdens zijn langdurig en vruchtbaar ver blijf aldaar bijeengebracht. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit waarbij aan Antonie Van Eynsbergen en Panlus Philippo, lotelingen van de lichting der nationale militie van dit jaar, de eerste voor de gemeente Hillegersberg, de laatste voor de gemeente Leider dorp ingelijfd bij het 4de reg. inf., ontheffing van den werkelijken dienst bij de militie voor het nog onvervuld gedeelte van hun diensttijd verleend wordt. In de memorie van toelichting op de wets ontwerpen, waarbij aan een achttal gemeenten ver gunning wordt verleend om verbruiksbelastingen te heffen, worden als de drie armste gemeenten in ons land genoemd: Terschelling, Urk en Veere. Toch is het geen maand geleden, dat aan laatst gemelde gemeente werd verboden een ouden drink beker van groote waarde te verkoopen, op grond dat dit verbod in den driehonderdjarigen giftbrie voorkomt. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën opgaven verzocht van het bedrag van de onkosten der schut terijen, door de gemeenten, blijkens de rekeningen in de jaren 1877, 1878 en 1879 betaald. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de volgende commiezen der posterijen van de 4de kl. hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: B. J. Lantink, ten poBtkantore te Groningen; H. Coopmans te Leeu warden, G. Bouricius te Arnhem, H. A. Sypkens te Groningen, en jhr. L. J. A. Yan Spengler te Dordrecht. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn voor het jaar 1881 benoemd tot leden der commissie tot het examineeren van hen, dio het diploma^ van geëxamineerd en 'beëedigd landmeter verlangen, de heeren Ch. M. Schob, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft, voorzitter; J. F. Yan Dunne, inspecteur van de registr. en dom. te 's-GravenhageA. W. E. Kwisthont, ing.- verific. van het kadaster te Roermond ;A. LeCemte, leeraar aan de Polyt. school te Delft, em dr. C. A. Scheltema, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft. De jaarwedden van den hoofdopzichter en van de beide opzichters bij den provincialen waterstaats dienst in Znid-Holland zijn met ingang van 1 Jan. 1882 vastgesteld: voor den hoofdopzichter op 2300 en voor de opzichters op 1500 en 1300. Gemengd Nieuws. Yolgens de latere berichten omtrent het spoorwegongeluk bij Rotterdam is de voorloopig aange houden persoon weder op vrije voeten gesteld; om dat de aanleidende oorzaak van den verkeerden wisselstand aan de justitie nog niet zoo klaar schijnt te zijn, dat een of meer bepaalde personen daarvoor verantwoordelijk knnnen worden gesteld. Het vermoeden dat meer personen zonden ge kwetst zijn, dan die men tnsschen de overblijfselen van verbrijzelde wagens vond, wordt bevestigd. De muziekdirecteur De Vliegh, die te Schiedam, waar hij een repetitie had geleid, op den trein was ge komen, kreeg letsel, doch had de kracht zich naar huis te begeven, waar een geneeskundig onderzoek aan den dag bracht dat hjj drie ribben heeft gebro ken en niet geheel buiten gevaar is. Aanvankelijk meenende ongedeerd te zijn, hielp hij bereidwillig andere reizigers nog om uit de waggons te komen. Onder het lesgeven aan een zijner leerlingen, ge voelde hij zich eensklaps pijnlijk aangedaan, zoodat men geneeskundige hulp moest inroepen. In het politiebureel in de Pauwensteeg zijn door de vrouw en dochter van "Willem Verhoeven de daar bewaarde kleederen herkend als die van haar man en vader. De smart dier brave lieden uit den boe renstand is niet te beschrijven. Het lijk had men haar voorzichtigheidshalve niet getoond, omdat het behalve een aantal verminkingen, totaal was onthoofd. Het andere ljjk is herkend als dat van zekeren Jan Yan der Zwam, vrachtrijder, wonende in de Kleine Torenstraat te Scheveningen, zwager van bovengen, bij de ramp omgekomen Willem Ver hoeven. Yan der Zwam zou met een vroegeren trein gegaan zijn, doch was opgehouden, kwam te laat en ging daarom met den laatsten. De conduc teur De Graaff hoopt men in het leven to behouden. Nader wordt ook nog gemeld dat de hoofdconduc teur, die met De Graaff bij het ongeluk tegenwoor dig was, niet Rosing, maar Van Rossen heet; ook hij heeft zich aan den schouder bezeerd en kan zijn arm niet gebruiken. Door den schrik heeft hij een beklemming op de borst gekregen, waarbij echter geen gevaar is. Vele andere passagiers hebben zich door den schok insgelijks licht aan hoofd, armen en beenen bezeerdeen dame o. a. was ernstig aan den pols gewond. Men verzekert dat de tooneel- speler Chrispijn ook eenigen tijd tot de vermisten behoorde. De weg nabij Beugelsdijk is weer geheel vry; alleen de locomotief ligt nog diep in het zand en moet bij stokken en brokken worden weggehaald; het gevaarte - de „Walhalla" - weegt ook niet minder dan 36,000 kilo. Gisteravond ongeveer kwart ever zessen is te Amsterdam een hevige brand uitgebroken in de kastenmakerij van Yan Elk, in de Haarlemmer Hout tuinen, bij de Dommerstraat. Het perceel is geheel uitgebrand, de belendende perceel en kregen veel waterschade. Met behulp van eenige stoom- en hand spuiten was de brandweer den brand te halfachh meester. I Hedenmiddag zon Dibbels weer aan het loopen gaan. Amsterdam zal hem echter niet weer

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1