K°. 6634. Maandag 3 October. A0. 1881. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 3 maande».f 1.10. Franco per post.l.AO. Afzonderijjke Nommers0.05. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 1 October. We ontvingen heden het 57ste verslag van bet Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbe tering der gevangenen. Daarnit blijkt dat het getal leden der Leidsche afdeeling in het laatste jaar met 7 is achteruitgegaan en thans 121 bedraagt. Bij hare correspondentschappen te Alphen, Voorschoten en het nienw opgerichte te Katwijk telt men 7 leden. Het ledental der afd. Noordwijk verminderde met 1 lid en dat der afd. Woubrngge en omstreken met 9 leden, zoodat het daar bedraagt resp. 36 en 24. In het geheel werden aangewonnen 18 nieuwe leden, maar verloren 164; daardoor komt het totaal nn op 2487 leden. De afwisselende bevolking der Militaire Strafge vangenis alhier bedroeg 540 personen; op 31 Dec. 11. waren er aanwezig 381. Aan 61 ontslagenen werd op de eene of andere wijze hulp verleend. Zoo werd door een som van f 85.26'/j aan 9 personen gelegenheid gegeven tot het uitoefenen van eenig handwerk of bedrijf, door hen aan gereedschap of materialen te helpen; aan 14 ontslagenen werd tot een bedrag van f 107 kleeding of huisraad verstrekt, terwijl aan 38 personen kleine giften, tot een ge zamenlijk bedrag van f 77.60, werden uitgereikt, waardoor zij in staat waren, hetzij in dadelijke be hoeften te voorzien, hetzij hunne reis- en verblijf kosten te voldoen. Onze dichterljjke stadgenoot, de heer P. J. Baale, wiens hart tevens zoo warm klopt voor het lief en leed van Oranje, bljjkbaar door de gelegen heidsverzen die bjj alle gewichtige familiegebeurte nissen in dat Huis uit zijne pen vloeien, en waardoor hij in de laatste jaren al menigen treurzang moest doen hooren, heeft zich ook bij het afsterven van prins Frederik der Nederlanden niet onbetuigd ge laten. Van onzen Kroonprins, prinses Hendrik der Nederlanden, prinses Marianne, prins en prinses Von Wied, en de kroonprinses van Denemarken mocht hij hartelijke dankbetuigingen voor de door hem uitge drukte gevoelens ontvangen. Het vergunningsrecht voor de tappers te Lisse is bepaald op f 20 van iedere f 100 of gedeelten daarvan der geschatte huurwaarde van de lokalen, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. De luit.-kolonel A. W. Greve, commandant van het 5de bat, 4de reg. infanterie te Gouda, zal worden belast met het bevel over het lste bat. van het regiment grenadiers en jagers* Te Utrecht is een brief ontvangen van den beroemden Nordenskjöld, die velerlei inlichtingen verstrekt omtrent de Noordpooltochten en zijn hulp en raad welwillend belooft, opdat Nederland de plaats bij het internationale poolonderzoek inneme, welke het verdient. INGEZONDEN. Le mleux eat l'ennenal dn blen. Het schrijven van het bestuur der Leidsche Stoombootmaatschappij „Volharding", voorkomende in het Leidsch Dagblad van 26 dezer, schenkt mij eene welkome gelegenheid eene onjuistheid te ver beteren in het verslag van onzen gemeenteraad dd. 13 dezer. Uw verslaggever liet mij de schuld van het ver nielen der oeverwerken alleen werpen op de „Vol harding" oh dit is het geval niet geweest. Blijkens het stenographisch verslag, dat omtrent de behandeling der tramooncessie bestaat, heb ik bij het motiveeren mijner stem het volgende gezegd „Ik ben bepaald voor den stoomtram, al was het oak maar alleen om de stoombooten. De kosten, door de booten, en vooral door dia van de aVol- harding" veroorzaakt, zijn door het wegspoelen der oevers als anderszins, enorm. „Ik zeg het ronduit, ik wensch van harte dat de stoomtram ze eens flink in het vaarwater zit. „Verleden week gebeurde het nog dat er een met zooveel geweld bij mij doorkwam, dat een schuit, die aan den kant lag, op den wal werd gewerpen en de ketting brak." Het verschil is nogal in het oog loopend, zoo dat het mij onverklaarbaar is, dat het bestuur der „Volharding", dat bij de bedoelde raadszitting vertegenwoordigd was, het courantenverslag tot basis zijner redeneeringen neemt en niet het verslag van zijn vertegenwoordiger Het eerste gedeelte van het schrijven is bestemd mij een brevet van nalatigheid uit te reiken om trent het toezicht op de stoomvaart. De directie zal, evenals een ieder die toezicht moet honden op het geregeld varen, weten dat de voorschriften gegeven zjjn door de regeering, die bepaald heeft dat de afstand van Leiden tot hier aan de brug mag afgelegd worden in minstens 10 minuten en van de brug tot Koudekerk in 38 minuten. Contröle hierop is dus alleen uitvoerbaar door een ambte naar die meevaart, en wordt een politieman aan boord gezien, dan is de gezagvoerder wel zoo wijs aan die bepaling de hand te houden. Om een voort durend toezicht te hebben, zouden hier minstens 6 man niets moeten doen dan met de booten mee varen van de grensscheiding met Oegstgeest aan de spoorbrug over de Haarlemmervaart tot den Singel, van die met Alkemade aan de Zijl en van die aan den Rjjn te Koudekerk tot aan de Zijl poort en de Plantage te Leiden. Znlk een uitge breide politiemacht heb ik hiertoe niet beschikbaar en het Kijk bepaalt zich alleen het toezicht aan de gemeentebesturen op te dragon. Controle van af den wal is onmogelijk. Verder roemt het bestuur zijne eigen handelingen ten zeerste en schijnt daardoor geheel voorbij te zien dat ik den stoomtram gaarne in plaats der menigvuldige booten zal zien komen, omdat dan de uitgaaf van duizenden guldens, die thans aan de oeverwerken besteed moeten worden, achterwege konde blijven. Ik geloof dat deze wensch niet misplaatst is in den mond van iemand, die geroepen is het alge meen belang te behartigen en dat het belang van enkele aandeelhouders in stoombooten, die, bij de hooge rente die zij genieten, nog minder aan divi dend deelen, dan zij onkosten aan de oeverwerken veroorzaken, kan opgeofferd worden. Zoo heb ik trekschuiten en diligences zien ver dwijnen voor stoombooten en spoorwegen, zonder de eerste terug te wenschen, en als nu de booten de vlag moesten strijken voor den stoomtram, die geroepen schijnt te zijn om aan plattelandsgemeen ten het voordeel eener snelle gemeenschap te be zorgen, dan geloof ik dat de communicatie er nog bij zal winnen, het algemeen belang behartigd is en de nationale rijkdom zal toenemen. C'e9t le ton, qui fait la m uaiq ne. Dat de burgemees ter van Leiderdorp in zijne philippics tegen de booten, die van den stoomtram in het verschiet hnn straf te wachtea hebben voor de schade, welke ze der gemeente aandoen, nitslnitend de etoomers van de „Volharding" op het oog had, zal, geloof ik, niemand der toen aanwezigen, in de eerste plaats ZEAb. zelf niet, ontkennen. Ten overvloede geeft de heer Van Geer daarvoor hieronder het klaarste bewijs, waar hij zegt: „Wie een staaltje wil zien van het onderhoud dat de booten der „Volharding" en een enkele sleepboot veroorzaken, vare mede", enz. Geen der talrijke passagiers-, goederen- en veebooten, langs den Rijn, valt dns in de termen en „de enkele sleepboot" zal toch, naar menechelijke berekening, voor den stoomtram wel niet de vlag behoeven te strijken. Eindelijk wijs ik er nog op dat een enkel brokstuk, hier en daar nit een rede gerokt, al een neer weinig afdoend argument mag genoemd werden. W*oi «ia dtn venUggever* Hoeveel vaartuigen door do stoombooten zijn in den grond gevaren of beschadigd, weet ik niet meer precies - in de afgeloopen maand nog twee; - ten vorigen jare liet ik er nog een voor een armen drommel lichten. Rijnland heeft in de 14 jaren, dat ik burgemeester ben, reeds tweemaal een stoombaggermolen moeten zenden om de ondiepten op te rnimen die door den afslag der oevers gevormd waren en dit waterschap bemoeit er zich alleen mee, wanneer de waterafvoer naar zee belemmerd wordt. Wie een staaltje wil zien van het onderhond dat de booten der „Volharding" en een enkele sleep boot veroorzaken, vare mede om de schoeiing te zien die dezen zomer op de hoogte der fabrieken „Ouderzorg" en „Welgelegen" is gesteld, waar de weg op sommige punten 2 meters was ondermjjnd. Toen voor drie jaren de gemeenten Leiden en Utrecht het onderhoud van het jaagpad hadden opgegeven, deden wij het noodzakelijkste herstellen voor p. m. f 1000. Vroeger was er bijna geen onderhoud aan dan het pad. In 11 jaren betaalde ik voor de eigendommen van de firma W. Van Geer en Zonen met eene oeverlengte van 270 meters 1200, - dit is niet gering. Als men nu weet dat de Rijnoevers onder deze gemeente eene lengte hebben van circa 8000 meters, waarbij de linkeroever, die tot andere gemeenten behoort, niet meetelt, is het gemakkelijk te be- oordeelen welk eene enorme uitgaaf tot onderhoud gevorderd wordt, al stolt men die nog zoo laag. Daarom blijf ik den aanstaanden stoomtram be groeten als het vervoermiddel dat beter en ge riefelijker is dan de stoombooten en volstrekt niet meer gevaar oplevert. Ik hoop den eersten rit nog mede te maken en zal dan de voldoening hebben dat ik heb mogen medewerken tot daarstelling eener reisgelegenheid die ons en achtergelegen gemeenten met Leiden en het groote spoorwegnet verbinden en minder ingrijpend zal zijn voor de beurzen van hen, wier eigendommen aan den Rijn liggen. Mijnheer de Redacteur, UEd. dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, blijf ik met hoogachting, Uw dienstw. Dienaar, G. Van Geek. Mijnheelde Redacteur In het Leidsch Dagblad van 30 Aug. las ik dat hier gloeiend feestgevierd zou worden indien Maandag 3 Oct. nog de eerste steen gelegd kon worden voor het monument van Van der Werft Ik zon wel eens willen weten waar dat gloeiend» feest vieren te Leiden in zon bestaan Ik ben sedert drie jaren Leidsch inwoner en heb van echt burgerlijk feestvieren (uitgezonderd feesten door studenten gegeven) nog nooit iets gemerkt. Waar op andere plaatsen vuurwerken en open bare volksspelen gegeven worden, blinkt Leiden uit door niets doen en jaagt, in plaats van de inwo ners hier in de stad te houden, ze weg om elders hun genot te zoeken. Waar andere plaatsen, vooral des Zondags, vreemdelingen trekken door hier «ff daar in openbaar muziekuitvoeringen ©f, iets derge lijks te geven, wordt in Leiden niets gedaan om het den inwoners, laat staan vreemdelingen, aange naam te maken. Neen, M. de R.; wanneer de gemeenteraad van Leiden niet wat meehelpt en wat voor de inwo ners overheeft, kan hier van gloeiend feestvieren geen sprake zi^i. Het zal me benieuwen hoa Leiden a, s. Maandag zijn gedenkdag weder zal -meren en of dit nu eens een weing overeenkomst zal hebben met dat te Groningen (28 Aug). DA&r weet men dien dag te vieren t Leiden, 1 October. 1881, X.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1