Zaterdag 1 October. A*. 1881. N°. 6C33. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- De Gemeentebegrooting in de Seetiën. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt/0.10 berekend. 'STADS-BBBICHTF.lv. Ter Gemeente-Secretarie ia, in drak, tegan betaling van 40 cents, verkrijgbaar het Algemeen Yerslag van het verhan delde in de Sectiën van den Gemeenteraad, by het onderzoek van de ontwerp-begrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1882. Een lid vestigde de aandacht op het feit dat in de gemeente Leiden, waar het onderwijs eene zoo ruime plaats inneemt onder de zorgeo van het ge meentebestuur, niet een der wethouders speciaal met de zaken van het onderwijs is belast. Na de onlangs plaats gehad hebbende uitbreiding van het openbaar onderwijs acht hij zoodanige regeling niet alleen wenschelijk, maar zelfs bepaald noodzakelijk. Over het algemeen kon men zich vereenigen met het voorstel tot verhooging der jaarwedden van drie ambtenaren ter secretarie, overtuigd van de billijkheid van zoodanige verhooging. In twee sectiën werd evenwel de vraag geopperd of het niet beter ware, in plaats van eene traktementsverhooging, eene per- soneele toelage tot hetzelfde bedrag toe te kennen, ten einde te voorkomen dat men bij eventueele vacatures genoodzaakt zou wezen het volle bedrag der bezoldiging aan den nieuwen titularis toe te kennen. De jaarwedde kan dan eene vaste som be dragen, terwijl het aan den raad wordt overgelaten buitengewone verdiensten der ambtenaren te erkennen doer het verleenen van eene personeele toelage. Dit stelsel vond evenwel bij andere leden weinig instemming. Waarom, vroeg men, van den gewonen weg af te wijken, daar burgemeester en wethouders volkomen vrij zijn, bij vacatures, eene geheel andere regeling der jaarwedden dan de bestaande aan den raad voor te stellen. Een lid kon zich niet vereeni gen met de voorgestelde verhooging der jaarwedde van een ambtenaar, den heer De Haas, en wel op grond dat deze tevens de betrekking bekleedde van secretaris van den militieraad. Hoezeer de verdien sten van dien ambtenaar erkennende, achtte hij het niet raadzaam dat aan ambtenaren ter secretarie ook andere betrekkingen werden opgedragen, omdat daardoor te veel tjjd aan hnnne gewone werkzaam heden werd onttrokken. De voorgestelde som ad f 10Ó voor het herstellen en inbinden der oude trouw- en doopboeken gaf een lid aanleiding op de wenschelijkheid te wijzen dat daarop een alphabetisch register worde gemaakt. Do registers van den burgerlijken stand, ook de oude doopboeken, moeten gedurig worden geraad pleegd, hetgeen nu veel tijd en moeite vordert. Uit België, merkte dat lid op, komen herhaaldelijk klachten dat het instellen van onderzoekingen naar sedert lang overleden personen in Nederland in den regel vruchteloos is ten gevolge van de groote daaraan verbonden moeielijkheden. Nog op het laatstelijk te Breda gehouden letterkundig congres is deze zaak ter sprake gebracht. Zoolang de regeering niet, gelijk in België, de gemeenten subsidiëert voor het opmaken van het bedoelde alphabetisch register, meende dat lid dat het wenschelijk ware dat de gemeente zelve de noodige maatregelen nam om in deze behoefte te voorzien. Een der leden merkte op dat het getal zitbanken op het Plantsoen te gering is. Yooral sedert de onlangs aangebrachte waterwerken zijn er te weinig banken op dat gedeelte van het Plantsoen en het is zeker niet in overeenstemming met de bedoeling van dien aanleg om de gelegenheid tot zitten aldaar te beperken. Wellicht zou van de thans uitgetrokken som van f 800, voor aanleg van het Plantsoen, een groot gedeelte kunnen worden bestemd voor de aan schaffing van banken. In eene sectie gaf de meerderheid den wenschte kennen dat, nn de Alkemadesche brug over de Mare aan den Ouden Singel moest worden vernieuwd, deze ophaalbrug zou worden vervangen door eene draai of basculebrug. Yooral in dit gedeelte der gemeente werd eene ophaalbrug misplaatst geacht. Een lid was evenwel eene lijnrecht tegenovergestelde meening toegedaan. Zijns inziens waren vooral draaibruggen in alle opzichten af te kenren, bepaaldelijk met het oog op het langdnrig oponthoud dat daardoor bij het openen en dichtmaken werd veroorzaakt. Een lid vestigde de aandacht op den voor eenigen tijd ingevoerden maatregel om de lantaarns om de ander tegen den nacht te blnsschen. Hoezeer dit als middel van bezuiniging nuttig kan zjjn, kwam het hem voor dat hierin wel eens te ver wordt gegaan en het was hem bij ondervinding gebleken dat dik wijls in gedeelten van straten eene bijna volslagen duisternis heerschte en dat zelfs gedurende enkelo nachten alle lantaarns waren gebluseht. Het valt te betwijfelen of dit wel in do bedoeling ligt van het gemeentebestuur; er werd in zoodanige gevallen wellicht gerekend op de hulp der maan, terwjjl deze de gemeente teleurstelde. Hoe dit zij, bedoeld lid zon gaarne zien dat do noodige maatregelen werden genomen, opdat Leiden niet des nachts van het noodige licht verstoken blij ve. In eene sectie vestigde een der leden er de aan dacht op dat onder de uitgetrokken som van f8465 voor kosten der schutterij een bedrag van f 2800 was begrepen, die benoodigd was voor het muziek corps. Zijns inziens was dat muziekcorps voor de schutterij niet noodig en zonden dus de kosten der schutterij met bovengenoemd bedrag kunnen worden verminderd. Mocht overigens het bezit van een stede lijk muziekcorps noodig worden geacht, dan zouden do benoodigde gelden op een ander artikel der be grooting moeten worden uitgetrokken. In eene andere sectie verklaarde een lid zich tegen het breDgen van eene som van f 2800 voor het muziekcorps op de begrooting van den schuttersraad en wel uitsluitend op grond dat het muziekcorps tegenwoordig nimmer voor de schutterij werd gebruikt, hetgeen in vorige jaren menigmalen plaats had. Evenals in vorige jaren verklaarden zich enkele leden tegen het verleenen van de toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. Een lid gaf te kennen met dezen post genoegen te nemen op grond dat het voornemen bestond gedurende den aanstaanden winter ook opera's te doen opvoeren. De klachten omtrent den bestaanden toestand der straten en pleinen gaven een lid aanleiding te wijzen op de wenschelijkheid van meerder toezicht op de fabricagewerken. Het gering aantal opzichters in verhouding tot de uitgebreidheid der gemeentewerken maakt het, naar het oordeel van dat lid, onmogelijk, dat, ook met den besten wil en de meeste inspanning, voldoende controle plaats hebbe. LEIDEN, 30 September. Het was in de laatste jaren bij de Nederl.- Herv. gemeente alhier gewoonte geworden om den gedenkdag van Leidens ontzet, als die ep Zaterdag of op Maandag viel, den volgenden of voorafgaan den Zondag kerkelijk to vieren. Nhar „de Holl." met zekerheid verneemt, hebben de predikanten op ver zoek van het ouderlingen-college, zioh bereid ver klaard, aanstaanden Maandag, 3 October, voor de gemeente op te treden. Is men wel ingelicht, dan zal Maandag-morgen in de Pieterskerk optreden ds. Brouwer en in de Marekerk ds. Hagen, terwijl door ds. Drost des avonds in de Hooglandsche kenk een dankstond zal gehouden worden. De heer A. J. Wetrens, sedert tal van jaren directeur der studenten-muziekvereeniging „Sempre Crescendo" alhier, welke onlangs nog haar gouden feest vierde, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen De kapitein F. M. Avenarius, overcompleet bij het 4de regiment infanterie, is geplaatst bij het lste bataljon, ter vervanging van den onlangs gepensio neerden kapitein M. H. J. M. Yan Son. In de commissie tot examineering van hen die een akte van bekwaamheid verlangen voor het mid delbaar onderwijs, in de wis- en natuurkundige wetenschappen, de zeevaartkunde, de tuinbouwkunde, de landbouwknnde en de gymnastiek veor het jaar 1881 zullen o. a. als leden zitting nemen de hoog leeraren dr. J. M. Yan Bemmelen en dr. T. Zaayer, aan de rijksuniversiteit, en J. G. S. Disse, gymnas tiekleraar, alhier. Het examen zal gehouden worden te 's-Hage. Ds. P. D. Schouw Santvoort te Leiderdorp heeft van zijne gemeente afscheid genomen met eene leerrede over Eph. IH, vers 1 tot 3, die uitgespro ken werd door ds. J. D. B. Brouwer, van Leiden, uit hoofde hij zelf daartoe niet in staat was wegens het gemis van de stem, dat ook aanleiding gaf tot het aanvragen van zijn emeritaat. Yele ringbroeders toonden met eene talrijk opgekomen schare hun warme belangstelling en liefde jegens den vertrek- keaden leeraar, die zijne «verigo dagen in de resi dentie gaat doorbrengen. Onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten heeft de gemeenteraad van Wassenaar besloten, dit jaar, wegens het overlijden van prins Frederik, de kermis niet te doen plaats hebben. De kermis te Lisso is niet afgeschaft, maar zal den 2den October a. s. aanvangen. - Prof. N. Beets, van Utrecht, zal aldaar Zondag a. s., des voormiddags te 10 uren, de godsdienstoefening leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis Yan belanghebbenden, [dat, met 1 Novem ber a. s., de betrekking van leeraar in hand- en rechtlijnig teekenen aan de rijks- hoogere burger school met driejarigen cursus te Heerenveen te ver vullen is. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 10 October a. s. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé, te 's-Gravenhage. Morgen zal het veertig jaren geleden zijn dat de heer J. G. Yan Hemert als hoofdonderwijzer aan de openbare school te Hof van Delft werd aangesteld. Dezer dagen is de Chineesche gezant bij ons hof Li-Fang-Pao, tevens bij het hof te Berlijn ge accrediteerd, door den Koning in een plechtig ge hoor ontvangen. Het „Berl. Tagebl." deelt om trent die audiëntie mede dat de gezant zijn aan spraak in het Duitsch voorlas. Daarbij legde hij een bijzonder gewicht op de volgende punten: 1'. dat Nederland en China twee groote Aziati sche mogendheden zijn, welke reeds langen tijd tot elkaar in betrekking staan en elkaar thans opnieuw ontmoeten 2°. dat Nederland de mogendheid was, die de Europeesche beschaving overbracht naar den Zuid- Aziatischen Archipel en ze daar bevorderde; 3°. dat in de Nedorl. bezittingen in Oost-Indië honderdduizenden Chineesche onderdanen hun wo ning opgeslagen hebben en dat deze Chineezen steeds een band des vredes tusschen beide Rijken blijven zullen. De Koning antwoordde met weinige, doch zeer vriendelijke woorden en richtte toen tot Li-Fang- Pao verschillende vragen. Na de audiëntie bij den Koning werd de gezant door de Koningin ontvan gen, die met hem Engelsch sprak. Bij beide audiën ties was de gezant vergezeld van den eersten tolk, don secretaris bij het Berlijnsch gezantsohap dr. Karl Kreiger, een geboren Duitscher. Op uitnoodiging van den secretaris-generaal hebben gistermiddag de echtgenooten van de ambte naren en andere dames het nieuwe gebouw van het ministerie van justitie bezichtigd. Het nieuwe minis terie is echter nog niet betrokken. De moeder van den prins Yon Wied, die sinds eenigen tijd ljjdende is, wordt in het „Anwtel-Hotel"

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1